Daha çok afrodizyak özelliği ile bilinen keçiboynuzu bitkisi bu özelliğinin yanı sıra daha birçok sorunların tedavi etme özelliğine sahip şifalı bitkiler arasındadır. Keçiboynuzu sayısız hastalığın tedavisinde kullanılabilecek bir bitki olmakta ve kanser gibi günümüzün amansız hastalıklarının da önlenmesinde rol oynamaktadır. İşte keçiboynuzu bitkisinin bilinen diğer faydaları.

Keçiboynuzunun Faydaları

Keçiboynuzu, akciğer kanseri riskini azaltması başta olmak üzere sayısız hastalığa şifa kaynağı. Uzmanlar keçiboynuzunun enerji değeri yüksek bir gıda olduğunu belirtirken potasyum ve kalsiyum içermesi nedeniyle çocukların zeka ve kemik gelişimine katkıda bulunduğunu da vurguluyor. Keçiboynuzunun diğer faydaları şöyle:

Afrodizyak özelliği bulunuyor.
Sperm sayısını artıyor.
Kolesterolü düşürüyor. Bu nedenle kalp hastaları da rahatlıkla tüketebilir.
Hafızayı ve dikkati artırıyor, sinir sistemine iyi geliyor.
Akciğer kanser riskini azaltıyor.
Nefes darlığı, astım, bronşit gibi rahatsızlıklara iyi geliyor.

Anavatanı Yunanistan, Fas, Tunus ve İsrail olan keçiboynuzu, Türkiye'de ise Akdeniz sahil şeridinde yetişiyor. Haziran - Temmuz aylarında olgunlaşmaya başlayan ve meyve rengi yeşilden kahverengiye dönüşen keçiboynuzu, kuruyuncaya kadar toplanmıyor. Hasadı ise eylül ayından aralık ayı sonuna kadar sürüyor.