Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi:  wdfdfg.jpg
Görüntüleme: 3106
Büyüklüğü:  5,6 KB (Kilobyte)Bu hastalık üst bacağın arka kısmında ve arka bacağın dış tarafı siyatik sinir boyunca yayılan sinir ağrılarına denir. Halk arasında sinir romatizması olarak bilinir.

Peki, Belirtileri Nedir

Bu siyatik ağrı bazen birden kendini belli eder. Bu ağrı bezen de yavaş yavaş ilerler. Kalkarken otururken uzanırken hareketleri yavaş yapmamıza neden olur ve zorluk çekilir. Belkemiğinin aşağı kısmı hasas olduğu için ağrılar yürürken öksürürken ve gerinirken de artar.

Bu Hastalığın Nedenleri Nedir

Omurlar arasında kıkırdak disklerin yerinden oynaması, yani disk kayması, omurganın alt bölümünün iltihaplanmış veya zedelenmiş olması, dizkapağı iltihabı veya sinir iltihabı olabilir. En çok karşılaşılan neden ise disk kayması sonucu siyatik siniri dediğimiz sinirin kayan disk tarafından sıkıştırılmasıdır.
Bir şey taşırken ya da ağırlık kaldırırken bu hastalık ortaya çıkabilir. Aslında, insan vücudu doğru kullanıldığı takdirde çok dayanıklı yaratılmıştır ancak bilinçsiz ve yanlış hareketler sonucu bu tür sağlık sorunları oluşabilmektedir

Bu Hastalığın Tedavisi Nasıl Olmalı

Tedavinin ilk şartı yatak istirahatıdır. Ayrıca yatak altına kalın bir tahta koymalı, iki yastıktan fazla da yastık kullanmamalıdır.
Siyatik tedavisinde öncelikle dinlenme, sıcak ve fizik tedavi uygulamaları yapılır; ağrıkesici ilaçlarla birlikte özellikle B vitamini ve kortizonlu ilaçlar da verilebilmektedir.