şahtere, Erdrauch, Famaria officinalis L.
Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
IndirX
bitkisel tedavi
bitkisel tedavi
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 11 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor
The Şifalı Bitkiler page is where you will Şifalı Bitki resimleri ve bilgileri.
 1. #1
  admin Çevrimd??? İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Mesajlar
  187

  Standart şahtere, Erdrauch, Famaria officinalis L.

  <strong>
  ŞAHTERE


  Bir Yıllık | 0,15-0,4m | 5-9 Aylar | Ça,Ho,Na | Otu

  Şahtere, Erdrauch, Famaria officinalis L.
  Safra otu, Şifalı Şahtere
  Sarılık otu
  Yer çiçeği, Tilki Kişnişi
  Yer safrası, Tavuk Ayağı otu

  Familyası; Gelincikgillerden, Mohngewâchse, Papaveraceae

  Drugları; Şahtere otu: Fumariae herba
  Şahtere otu çay, tentür ve natürel ilaç yapımında kullanılır.

  Giriş; Şahterenin bilinen 50 türü mevcuttur ve bunlardan sadece Şifalı şahtere; Fumaria officinalis L. olarak bilinen tür tıbbi maksatla kullanılır. Bundan başka çok yaygın olarak yetişen Küçük çiçekli şahtere; F.parviflora, Soluk Şahtere; F.vaillantii, Sürünen Şahtere; F.schleicheri; Duvar şahteresi; F.muralis ve Sarmaşık şahtere; F.capreolata’yı saya-biliriz. Latince <<Fumus>> Yer kokusu anlamına gelir, Türkçede kişnişe benzediğinden, Tilki Kişnişi, safrayı iyileştirdiğinden Safra otu, Sarılığı iyileştirdiğinden sarılık otu diye de anılır. Tarihte M.Ö başta Safra ve Karaciğer rahatsızlıklarına karşı kullanılmış ve günümüzde yapılan araştırmalarda etkisi ispatlanmıştır.

  Botanik; Şahtere otu bir yıllık bir bitki olup 15-40cm boyunda dikine yük-selir, mavimsi yeşil renkte, çok çatallı ve dallarını taşıyamayacak yerlere doğru eğilir.

  Yaprakları; Ana yaprakları saplı üzerinde dizili yan yapraklardan oluşur ve geriden kanat yaprak görünümünü andırır. Çiçekleri sapların üst kısmında topluca bir arada salkım şeklinde bulunurlar. Kupası 2-3mm büyüklüğünde yumurta veya mızrak şeklinde mavimsi yeşil renkte, taçları borucuk şeklinde 5-10mm uzunluğunda pembe veya kan kırmızısı uç kısmı ise koyu kırmızıdır. Meyveleri küre şeklinde yeşil renkli 2-2,5mm çapında ve 3-4mm uzunluğunda bir sapı vardır.

  Yetiştirilmesi; Vatanı Güney Avrupa, Kuzey Afrika ve Asya’nın Türkiye, Horasan ve Türkistan bölgeleri olan bitki günümüzde Kuzey Amerika ve Avustralya’da da yetişmektedir. Bahçe veya tarlalara ekilen tohumları fazla bir bakıma gerek kalmadan gelişir.

  Hasat Zamanı; Mayıstan Ekime kadar Şahtere otu toplanarak gölgede kurutulur ve kaldırılır, şayet tentürü yapılacak ise taze olarak işlenir. Maalesef şifalı bitkiler toplama, kurutma, paketleme ve depolama işlem-leri sırasında çok yanlışlar yapılmaktadır. Bitkinin şifalı kısmı yaprak veya çiçekleri ise asla Güneş altında kurutulmaz ve mutlaka gölgede kurutul-malıdır. Ayrıca örneğin bitki 5 günde kurudu ise, 2 gün daha kurumada bırakmak mahzurludur, çünkü birleşimindeki eterik yağları kaybettiğinden kalitesi düşer. Sadece bitki kökleri Güneş’te kurutulur ve kurur kurumaz hemen paketlenip depolanması gerekir. Şifalı bitkilerin Aktarlar’da açıkta satılması kalitesini kısa sürede düşürür ve etkisini oldukca azaltır.

  Birleşimi; Birleşimindeki maddeleri önemine göre şöyle sıralayabiliriz.
  a) Alkoloitler %0,5-1,5 arasında olup en önemlileri; Protopin (=Fumarin), Fumaricin, (+)-Fumarilin, Fumaritin, Fumarofin, (-)-Scoulerin, Sinactin, Fumarophycin ve Cryotopin.
  b) Organik asitler; Fumarasit (=Maleinasidi=Maleikasit), Kaffeeasit ve Chlorogenasit.
  c) Flavonolglikozitler; Rutosid (Quercetin-3-rhamnosit), Quercetin-3,7-diglukozit, Quercetin-3-glukozit ve Kâmpferol-3-arabinozit’i sayabiliriz.
  d) Ayrıca Müsilaj, Reçine, Tanin, Mineraller ve Vitaminler içerir.

  Araştırmalar; Berlin Charite üniversitesi Deri hastalıkları kliniğinde Prof. Dr. W.Sterryinin gözetiminde ve 12 diğer Alman üniversitelerinin ortak çalışmaları sonucunda Şahtere birleşimindeki Fumarasidin Sedef has-talığına karşı etkili olduğu tespit edilmiştir. Özelliklede Fumar asitten elde edilen Fumarasitesterlerin daha etkili olduğu belirlenmiştir. (NH. 4.00.6) Bir başka araştırma alanı ise şahtere ekstresinden elde edilen Draje ile tedavi denemeleri yapılmış Safra kesesi, Safra yolları ve karaciğer rahatsızlıkları olan hastaların iyileştiği görülmüştür. (TP.122) Bu araştırmalardan bazıları;
  1) 85 Karaciğer rahatsızlıkları; Safra yolları rahatsızlıkları ve safra taşı olan hastalar üzerinde W.Hunold ve ekibi Şahtere Drajesi ile yaptıkları Tedavi denemesinde %82 oranında başarı elde etmişlerdir. (Age)
  2) L.Zaduwsky (1974) ve ekibi Safra akışı yetersizliği ve de fazlalığı olan 64 hasta üzerinde Şahtere drajesi ile tedavi denemesi yapılmış ve hastaların %75 oranında iyileştiği görülmüştür. (Age)
  3) Safra yolları rahatsızlıkları olan 27 hasta üzerinde şahtere ekstresin-den elde edilen draje ile Zacharewics ve ekibi 1974’de (viyana) yap-tıkları tedavi denemesinde %81,5 oranında başarı elde etmişlerdir. (Age)
  4) D. Widman ve ekibi 1980’de Şahtere drajesi ile yaptıkları Tedavi denemesinde safra yolları rahatsızlıkları ve safra kistleri olan 29 hasta tedavi edilmiştir. (Age)

  Tesir Şekli; Safra yollarını açıcı, safra akışını düzenleyici, metabolizmayı düzenleyici, terletici, idrar artırıcı, mikropları öldürücü, tonik (Vücudu kuvvetlendirici) ve kanı temizleyici özelliklere sahiptir.

  Kullanılması;
  a) Araştırmalara göre hem sedef hastalığına hem de safra kesesi, safra yolları iltihapları, taşları ve kistine karşı etkili safra akışını düzenle-yicidir. Bu özelliklerinin yanında karaciğer rahatsızlıklarına karşı da etkilidir.
  b) Komisyon E 18.09.1986 tarih ve 173nolu Monografi bildirisine göre Şahtere otu başta Safra kesesi, safra yolları ve de mide bağırsak kramplarına karşı etkilidir.
  c) Halk arasında başta safra kesesi ve safra yollarının krampları, ağrıları, iltihaplanması, tıkanması, fonksiyon bozuklukları, taş ve kistlerine karşı ve de karaciğer ve Safra kesesi ve safra yoları rahatsızlıkları nedeni ile ortaya çıkan Deri hastalıklarından Ekzema, Akne, şişmanlık ve idrar yolları rahatsızlıklarına karşı kullanılır.

  Açıklama; Amerika’da yapılan araştırmalarla Şahtere otunun birleşimin-deki Fumarasitten elde edilen Fumarasit eterle Sedef hastalığına karşı etkili neticeler elde edilmiştir. Diğer taraftan Almanya’da 12 üniversitenin kliniklerinde yapılan araştırmalarda şahtere ekstresinden elde edilen drajenin alınması ile Safra kesesi, safra yolları ve karaciğer rahatsızlık-larına karşı etkili neticeler elde edilmiştir. Bilindiği gibi Alıç yaprak ve çiçeğinin çayı veya ilaçları tansiyonu ayarladığını, Eğri kökünün ise Mide asidini düzenlediğini görmüştük. Şimdi ise Şahterenin safra akışını gör-mekteyiz.

  Çay; Bir kahve kaşığı şahtere otu demliğe konur ve üzerine 300-400ml kaynar su ilave edilerek 5-10dakika hafif ateşte kaynatıldıktan sonra 8-10dakika demlemeye bırakılır ve de süzülerek içilir.

  Çay Harmanları;

  Gökçek Safra çayı;
  30g Zerdeçal kökü
  30g Nane yaprağı
  20g Şahtere otu
  10g Kimyon tohumu
  10g Pelin otu

  Gökçek Safra çayı;
  25g Hindiba otu ve kökü
  25g Şahtere otu
  20g Nane yaprağı
  15g Pelin otu
  15g Oğul ot yaprağı

  Gökçek Safra kesesi ve safra yolları çayı;
  20g Papatya çiçeği
  20g Nane yaprağı
  20g Oğul ot yaprağı
  20g Şahtere otu
  20g Kırlangıç otu

  Gökçek Müshil çayı;
  20g Menekşe otu
  20g Şahtere otu
  20g Ceviz yaprağı
  20g Y. Akdiken kabuğu
  20g Ayrık kökü

  Gökçek Safra taş ve krampları çayı;
  20g Pelin otu
  40g Oğul otU
  20g Şahtere otu
  20g Ayrık kökü

  Gökçek Kan çayı;
  20g Y. Akdiken kabuğu
  20g Şahtere otu
  20g Menekşe otu
  20g Isırgan yaprağı
  20g Ayrık kökü

  Gökçek Safra çayı;
  40g Hindiba ot ve kökü
  20g Şahtere otu
  20g Pelin otu
  20g Nane yaprağı

  Gökçek Kan çayı;
  30g Şahtere otu
  30g Hindiba otu ve kökü
  20g Civanperçemi otu
  20g Ayrık kökü

  Gökçek Kan çayı;
  25g Şahtere otu
  25g Civanperçemi otu
  20g Ayrık kökü
  10g Sinameki yaprağı

  Gökçek Safra çayı(safra attırıcı, şişkinlik ve tıkanma)
  30g C. Zerdeçal kökü
  20g Nane yaprağı
  20g Kırlangıç otu
  20g Şahtereotu
  10g Y. Akdiken kabuğu

  Gökçek Safra çayı(safrayı artırıcı, şişkinlik ve tıkanma)
  30g Hindiba ot ve kökü
  20g Devedikeni tohumu
  20g Nane yaprağı
  20g Cava Zerdeçal kökü
  10g Şahtereotu

  Gökçek Karaciğer, safra çayı(safra yollara rahatsızlığı nedeniyle hazım rahatsızlıkları)
  25g Cava zerdeçal kökü
  25g Pelin otu
  30g Nane yaprağı
  20g Şahtereotu

  Gökçek Karaciğer safra çayı(safra yolları rahatsızlığı nedeni ile kraplı yukarı karın ağrıları)
  30g Kırlangıç otu
  30g Cava zerdeçal kökü
  20g Pelin otu
  20g Şahtereotu

  Gökçek Safra çayı(safra artırıcı, tıkanma ve şişkinliği önleyici)
  20g C. Zerdeçal kökü
  20g Hindiba ot ve kökü
  20g Nane yaprağı
  20g Civanperçemi otu
  20g Şahtereotu

  Homeopatide; Taze Şahtere otundan 20-30 gram ince kıyıldıktan sonra bir şişeye konur ve üzerine %70lik 100ml Alkol ilave edilir ve güneş ışınlarından uzakta muhafaza edilir. Şişe 4-6hafta sonra süzülerek Homeopatide <<Fumaria>> ismi ile anılan tentür elde edilir. Bu tentürden güne 3-4defa 15-20damla 4-6 hafta süreyle alınır.

  Yan Tesirleri; Bilenen bir yan tesiri yoktur, şayet tarife uyulursa eğer fazla miktarda veya uzun süre alınır ise o zaman karın ağrısına sebep olabilir.

 2. #2
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimiçi İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  19.926

  Standart


 3. #3
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimiçi İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  19.926

  Standart


 4. #4
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimiçi İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  19.926

  Standart


 5. #5
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimiçi İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  19.926

  Standart


 6. #6
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimiçi İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  19.926

  Standart


 7. #7
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimiçi İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  19.926

  Standart


 8. #8
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimiçi İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  19.926

  Standart


 9. #9
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimiçi İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  19.926

  Standart


 10. #10
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimiçi İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  19.926

  Standart


Benzer Konular

 1. ŞAHTERE'nin Faydaları
  By igokcek in forum ŞAHTERE Forte
  Cevaplar: 21
  Son Mesaj: 10-04-2016, 11:01
 2. Keçisedefi otu, Geiβraute, Galega officinalis
  By igokcek in forum Şifalı Bitkiler
  Cevaplar: 18
  Son Mesaj: 12-19-2012, 10:36
 3. Karakafes, Beinwell, Symphytum officinalis
  By igokcek in forum Şifalı Bitkiler
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 03-09-2012, 16:05
 4. Hatmi, Eibisch, Althaea officinalis
  By igokcek in forum Şifalı Bitkiler
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 09-18-2010, 14:05
 5. Göz otu, Augentrost, Euphrasia officinalis
  By igokcek in forum Şifalı Bitkiler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12-06-2007, 16:11

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
doğal tedavi, bitkisel tedavi, sağlık bilgileri, himalaya tuzu, epimediumlu macun, çay ağacı yağı, Aloevera, şifalı bitkiler, alternatif tıp, vücut sağlığı, tuz lambası, gazete haberleri