Ravent, Rhababes, Rheum
Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
IndirX
bitkisel tedavi
bitkisel tedavi
Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor
The Şifalı Bitkiler page is where you will Şifalı Bitki resimleri ve bilgileri.
 1. #1
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimd??? İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  19.926

  Standart Ravent, Rhababes, Rheum


  RAVENT

  Çok Yıllık | 1,5-2,5m | 5-6 Aylar | Ça,Na,Ho | Kökü

  Ravent, Rhababes, Rheum palmatum L.
  D. Türkistan Raventi Syn: Rheum tanguticum
  Tıbbi Ravent Rhabarbarum palmatum

  Giriş: Vatanı Kuzeybatı Çin yani işgal altındaki D. Türkistan olup oradan dünyanın dişer ülkelerine yayılmıştır. Ravent kökü Türkiye, İran, Suriye, Mısır veya Rusya üzerinden batıya ihraç edildiğinden bu ülkelerin adı ile de anıldığı olmuştur. Önceleri Doğu Türkistan’dan batıya çeşitli yollarla ihraç edilen bitki kökü, sonra Anadolu’da yetiştirilerek batıya satılmıştır. Çin kaynaklardan Ravent kökünün M.Ö 2700 yılından beri bilindi ve başta kabızlığa karşı kullanıldığıdır, sonra da İbn – i Sina ile birlikte İslam âleminde ve en sonda Avrupa’da 16.yüzyılda kullanılmaya başlandığı bilinmektedir. Raventin takriben 50’ ye yakın türü mevcuttur ve bunlar-dan bir kısmının kökleri şifa maksadıyla kullanılırken, bir kısmının yaprak saplarından yemek yapılır. Bunlardan D. Türkistan Raventi : Rheum palmatum, Büyük (Türk) Ravent; Rheum efficindis Himalya Raventi ; R.emodi kökleri tıbbi maksatla kullanılanlar ve yemekli raventler ise Anadolu Raventi; (Işgın) Rheum; ribes ve Sibiyraramenti; Rheum rhabarbarum’u sayabiliriz.

  Botanik: Ravent 1,5 – 2,5 m boyunda çok yıllık oldukça güçlü bir bitki olup ilk 3 – 4 yıl çiçek açmaz ve bütün gücünü köklere verir. Yaprakları Roset yaprak olanı oldukça büyüktür ve boyu 1 metreyi bulabilir, kenarları derin dişli ve el şeklinde loplu, baş tarafı ise kalp şeklindedir. Yaprakların üst kısmı koyu, altı açık yeşil renkli, uzun saplı ve damarları belirgili sarımsı yeşil renktedir. Üst yaprakları ise oldukça küçülür ve sapı da oldukça kısadır. Çiçekleri sapın en üst kısmında topluca bir arada dizili olup sayısız çiçekten meydana gelir bazen sarımsı yeşil, bazen esmerimsi yeşil bazen de kızılım tırak renkte olabilir. Kökleri; Ana kök kafa büyüklüğünce olup ondan çevresine yayılan yan kökler ve yumrulardan meydana gelir.

  Yetiştirilmesi: Çok dayanıklı ve arsız bitki olup hemen her ortamda yetişebilir nemli topraklarda daha gür büyür.

  Hasat Zamanı: Kökleri Ekim – Kasım veya Nisanda sökülür artık madde-lerden temizlenir, küçük parçalara ayrılır, güneşte veya soba üzerinde hafif ateşte kurutulur.
  Bi: Köklerindeki maddelerin birleşimini önemine göre şöyle sıralayabiliriz.
  a) Antranoitler : (Antrasenler veya Hidroksiantrasenler ) %3 – 12 arasında olup çok seçili formlarda bulunur. Antrakinonmonoglikozitler (Antrachinonmonoglihozitler) takriben % 60 – 80 ini meydana getirir ve bunlardan en önemlileri; Rheinglikozit, Chrysofandglihozit, Emodinglikozit, Aloeemodingkozit ve Phycionglikozit (Fiskionglikozit)
  b) Biantronglikozitler % 10 – 25 arasında olup iki Antrakinonun birleşmesinden meydana gelir ve de aynı türlerde birleşenlere Homobiantron , ayrı türlerin birleşmesinden oluşanlar Heterobiantron denir ve önemlileri;
  1) Homobiantronlar : Sennidin A[(RR) (Rhein + Rhein)], Sennidin B[(RS) (Rhein + Rehin) ], Aloeemodinbiantron (Aloemodin + Aloemodin), Frangulaemodinbiantron (Frangulaemodin + Frangulaemodin), Emodinbiantron (Emodin + Emodin), psycion diantron (Psycion + Psycion) ve Chrysophanoldiantron (Chrysophanol + Chrysophanol)
  2) Heterobiantronlar ; Sennidin C [(RR) (Rhein+ Aloeemodin) ] Sennidin D [(RS) (Rhein + Aloeemodin) (Rhein + Frangulaemodin), Rheidin B (Rhein + Chrysophanol), Rheidin C (Rhein + Physcion), Palmidin A (Aloemodin + Frangulaemodin), Palmidin B (Chrysophanol + Aloeemodin) ve Palmidin C ( Chrysophanol + Physcion)
  3) Antrakinanglikalar (Antrachinonanglika) % 0,5 – 1 arasındadır ve bunları glikozsuz sadetürevlerdir ve en önemlileri; Aloeemodin,Emodin, Rhein, Physcion, Chrysophanol ve Frangulaemodin
  c) Tanintürevleri; % 5 – 8 Kateşintaninler ve Gallotaninlerden oluşur. En önemlileri: (-) – Chatechin (=Kateşin), (-) – Epichatechin (=Epikateşin), Glukgallin (=1- Galloyl β-D- glukoz), Epikateşingallat
  d) Eterik yağtürevileri; Sinamikasit, Fenistpropionasit, Diizobutilfatalat ve Chrysophanasit
  e) Organikasitler: Malilasit (elmaasidi),Citronenasit (Sitrikasit) Askorbinasit (VitaminC )
  f) Fenilbutanonlar : Lindleyin, Izolindleyin ve 4–O–Glikosiloksifenilbutan–2–on–gallusas ittest er
  g) Ayrıca Reçine sterinler, Pehtin, Musilaj, Şeker ve Anzimler içerir.

  Araştırmalar:
  1) Çinde Jiao D.Huiming ve ekibi tarafından 1980’de Kankı Gaita (kanlı Büyükabdest) yaban 312 Hasta üzerinde tedavi denemesi yapılmış ve Hastaları iyileşmiştir. Kanlı Gaitanın muhtemal Mide veya Bağırsak kanamasından kaynaklandığı tahminedilmektedir.
  2) Yine aynı ekip tarafından kanlı Gaita, (Büyük abdest sırasında) muhtemelen Mide veya Bağırsak kanaması nedeni ile hasta olan 462 kişi üzerinde Tedavi denemesi yapılmış ve hastalar iki günde %97 oranında iyileşmiştirler. (Chinese Traditianal Herbal Drugs 11.547 – 550, HHB VI 428)
  3) Birleşiminde carbon (odunkömürü) , sinameki yaprağı ve Ravent kök ekstresi bulunan bir hapla (E) dört ülkede ve toplam 299 hasta üzerinde tedavi denemesi yapılmıştır. Bu tedavi denemesinde hastaların iyi olduğu görülmüştür. (ZP 1.03.17)
  Tesir şekli: Müshil yapıcı, içkanamaları önleyici, mikropları öldürücü, safra artıcı, idrar artırıcı, iltihapları önleyici ve ishali önleyicidir.

  Kullanılması:
  a) Araştırmalara Kabızlığa, İBS (irritabl bağırsak sendromu, bağırsak ha-sarlaşması), Mide – bağırsak kanamasına karşı kullanılır.
  b) Komisyon E 21.07.1993 tarihli ve 133 nolu Monografi bildirisi yayınlamış ve bu bildiride başta kabızlığa karşı kullanılabileceği beyan edilmiştir.
  c) Homöopatide: Ekşimsi pis kokulu İshal, büyük abdestten hemen önceki sancılar, Mide ve Bağırsak üşütmesi, büyük abdest sırasında ve hemen öncesinde ağrılara karşı kullanılır.
  d) Halk arasında: Mide ve bağırsak üşütmesi ve kanamsı, Hepatit (Sa-rılık), Yutağın şişmesi, Burun ve ağız kanaması, Çıban, Kanlı çıban, ve spor veya kaza yaralanmalarına karşı kullanılır.

  Çay: Ravent çayı kullanılacak orana göre etki yapar. Şayet 0,1 – 0,5 gram kök tozu alınırsa ishali önler, eğer 1-2 gramdan çay yapılırsa ishal yapar. Çok az alındığında Ravent kökündeki Tanin etki ederek ishali önler, biraz fazla alınca Antrasenler etki ederek ishal yapar.

  Çay harmanlar:

  Gökçek Safra artırıcı Çay
  20 g Nane yağı,
  20 g Pelinotu
  20 g Mübarekot
  20 g Dere dikeni tohumu
  20 g Ravent kökü,
  20 g Kimyon tohumu

  Gökçek Müshil Yapıcı Çay
  30 g Sinameki yaprağı
  30 g Ravent kökü
  20 g Rezene tohumu
  20 g Papatya çiçeği

  Homeopati’de: Ravent kökünden 50 g ince kıyılmış kökünde veya tozundan bir şişeye konarak üzerine 500 ml %70’lik alkol ilave edilir ve güneş ışınlarından uzakta 4 – 6 hafta muhafaza etikten sonra süzülerek Homöopatide “ Rheum” adı ile anılan tentür elde edilir. Bu Tentürden günde 3–4 defa 10 – 15 damla alınır.

  Hastalığın Belirtileri (Semptom) : Şayet
  1) Gaitası (Büyük abdesti) ekşimsi kokuyorsa
  2) Gaitadan önce çok sert ağrılar çekiyorsa
  3) Çocuklarda sancılı ishal var ise
  4) Hasta ekşimsi kokuyorsa (ağız, deri ve gaita) yıkanmasına rağmen
  5) Saçları yaş ise, başının terlemesi ile
  6) çocuğun yüzü soluk, geceleri sürekli ağlıyor, tepiniyor, sinirli ve hırçın ise.
  Bu gibi hallerde Ravent tentürü kullanılır.

  Yan tesirleri: Ravent kökü tozu veya hazır Natürel ilaçları uzun süre kullanılırsa kişide mineral kaybına neden olur. Bu nedenle uzun süre kullanılması mahzurludur.

  Eklenmiş Resmin önizlemesi Eklenmiş Resmin önizlemesi Ravent, Rhababes, Rheum-ravent_2_.jpg   Ravent, Rhababes, Rheum-ravent_2_.jpg   Ravent, Rhababes, Rheum-ravent_1_.jpg   Ravent, Rhababes, Rheum-ravent_002.jpg   Ravent, Rhababes, Rheum-ravent_2.jpg  

  Ravent, Rhababes, Rheum-ravent_8_.jpg   Ravent, Rhababes, Rheum-ravent_3_.jpg   Ravent, Rhababes, Rheum-ravent13.jpg   Ravent, Rhababes, Rheum-ravent_9_.jpg   Ravent, Rhababes, Rheum-ravent4.jpg  

  Ravent, Rhababes, Rheum-ravent6.jpg   Ravent, Rhababes, Rheum-ravent18.jpg   Ravent, Rhababes, Rheum-ravent16.jpg   Ravent, Rhababes, Rheum-ravent_t_rkistan_raventi.jpg   Ravent, Rhababes, Rheum-ravent9.jpg  

  Ravent, Rhababes, Rheum-ravent8.jpg   Ravent, Rhababes, Rheum-ravent15.jpg   Ravent, Rhababes, Rheum-ravent_10_.jpg   Ravent, Rhababes, Rheum-ravent7.jpg   Ravent, Rhababes, Rheum-ravent_t_rkistan_raventi2.jpg  

  Ravent, Rhababes, Rheum-ravent_t_rkistan_raventi4.jpg   Ravent, Rhababes, Rheum-ravent_t_rkistan_raventi3.jpg   Ravent, Rhababes, Rheum-ravent_7_.jpg   Ravent, Rhababes, Rheum-ravent1.jpg   Ravent, Rhababes, Rheum-ravent_4_.jpg  

  Ravent, Rhababes, Rheum-ravent17.jpg   Ravent, Rhababes, Rheum-ravent_001.jpg   Ravent, Rhababes, Rheum-ravent_5_.jpg   Ravent, Rhababes, Rheum-ravent2.jpg   Ravent, Rhababes, Rheum-ravent11.jpg  

  Ravent, Rhababes, Rheum-ravent.jpg   Ravent, Rhababes, Rheum-ravent_buyuk.jpg   Ravent, Rhababes, Rheum-ravent12.jpg   Ravent, Rhababes, Rheum-ravent5.jpg   Ravent, Rhababes, Rheum-ravent14.jpg  

  Ravent, Rhababes, Rheum-ravent10.jpg  

 2. #2
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Mesajlar
  2.730

  Standart

  B) Işgın, Anotoliien Rhabarbar, Rheum ribes
  Genellikle Doğu Anadolu’da yetişen ışgın yüksek oranda (%10) tanin içerir, bu nedenle müshil yapıcı değil, ishali önleyici özelliğe sahiptir ve genellikleYaprak sapları yenir veya yemeği yapılır. Boyu 1m ancak bulur.

  Çay ince kıyılmış veya toz 1,5–2gr Ratanya kökünden Demliğe konur ve üzerine 300 – 500 ml kaynar su ilave edilir, 5 – 10 dakika demlemeye bırakıldıktan sonra süzülerek içilir.

  Homeopati’de: İnce kıyılmış Ratanya kökünden 100 gram bir şişeye konur ve üzerine 500 ml %38 – 70 lik Alkol ilave edilerek güneş ışınlarından uzakta 4 – 6 hafta muhafaza ettikten sonra süzülerek Homöopa-tide “ Ratanhia” ismi ile anılan Tentür elde edilir. Bu Tentürden günde 3 -4 defa 10 – 15 damla alınır veya gargarası yapılır.

  Hastalığın Belirtisi (Semptom) :
  1) Şayet Mukozada kanama (Sümüksü iç deri) kanama varsa
  2) Göz kapaklarının sürekli sarsılması (tiki)
  3) Basur ve kesilmiş gibi ağrıması
  4) Makat ağrısı ve Fistülü (Makat yarası) varsa ve de Gaita sırasında kramplı ağrıları varsa,
  5) Büyük susuzlukla birlikte Gece terlemesi gibi hallerde Ratanya tentürü gerekir.

  Yan tesirleri: Nadiren alerjiye sebep olabilir, bu gibi hallerde Beşparmak kökü, adaçayı yağı veya Mirra tentürü kullanılabilir. Aslında Beşparmak kökü birçok bakımdan Ratanyaya benzer ve de ondan da etkilidir, ayrıca ülkemizde yetişir ve ucuzdur da, bu nedenle Beşparmak kökünü Ratanyaya tercih ederim. Ratanyanın bir eksiği de uzun süre de-polanamaz uzun süre depolanırsa birleşimindeki Tanin Ratanya kırmızısına dönüşür ve etkisini kaybeder.  C) Büyük Ravent, Türkisher Rhababer, Rheum Officinale BAILLON
  Türk Raventi
  Şifalı Ravent
  Yapraklar yuvarlak veya Böbrek şeklinde daha büyük kullanılışı ve bir-leşimindeki maddeler hemen hemen aynıdır.

  D) Yemeklik Ravent, Speiserrhobarbar, Rheum rhabarbarum.
  Yaprakları yuvarlak kenarları düz, yaprak sapları etli ve yaprak saplarının yemeği yapıldığından bolca yetiştirilir, fakat şifa maksadıyla kullanılmaz.
  Eklenmiş Resmin önizlemesi Eklenmiş Resmin önizlemesi Ravent, Rhababes, Rheum-isgin.png   Ravent, Rhababes, Rheum-isgin6.jpg   Ravent, Rhababes, Rheum-isgin4.jpg   Ravent, Rhababes, Rheum-isgin11.jpg   Ravent, Rhababes, Rheum-isgin9.jpg  

  Ravent, Rhababes, Rheum-isgin8.jpg   Ravent, Rhababes, Rheum-isgin9_2_.jpg   Ravent, Rhababes, Rheum-isgin01.jpg   Ravent, Rhababes, Rheum-isgin7.jpg   Ravent, Rhababes, Rheum-isgin1.jpg  

  Ravent, Rhababes, Rheum-isgin.jpg   Ravent, Rhababes, Rheum-isgin001.jpg   Ravent, Rhababes, Rheum-isgin5.jpg   Ravent, Rhababes, Rheum-isgin3.jpg   Ravent, Rhababes, Rheum-isgin2.jpg  

  Ravent, Rhababes, Rheum-isgin10.jpg   Ravent, Rhababes, Rheum-isgin11.jpg  

 3. #3
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimd??? İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  19.926

  Standart

  Kanser Hücrelerini İki Günde Yok Eden Revas (Işgın)!

  ABD'deki araştırmada, Anadolu'da yayla muzu olarak da bilinen ''ışgın'' isimli sebzenin kanser hücrelerinin gelişimini durdurduğu ortaya çıktı. ABD'nin Atlanta Üniversitesinde iki aşama hâlinde yapılan deneyler fareler üzerinde gerçekleştirildi. Işgında bulunan parietin isimli kırmızı pigmentler kanser hücrelerine enjekte edildi. Sadece iki gün içinde kanser hücrelerinin yarısının öldüğü görüldü. Pigmentlerin modifiye edilmiş bir çeşidinin de tümörlerin gelişimini azalttığı belirlendi. Araştırmadan çıkan bu bulgu yeni bir kanser ilacının da habercisi. Uzmanlar ışgından yapılmış kanser ilacının birkaç yıl içinde kanser tedavisinde kullanılabileceğini belirtiyor. Ancak her ne kadar deney sonuçları olumlu olsa da ışgının ilaca dönüştürülmesi için birçok yeni araştırma yapılması gerektiği belirtiliyor. Işgın hakkında bulunan keşif bilim dünyasında büyük bir heyecan yarattı. İngiliz Daily Express gazetesinde ''Işgın hayatınızı kurtarabilir'' başlığıyla yayımlanan haber dünya basınında büyük yankı buldu.

  ANADOLU'DA SEVİLİYOR
  Kuzukulağıgiller familyasından olan Işgının Latince ismi Rheum ribes. Işgın Anadolu'da ışkın, aşgın, aşkın, eşkin, eşgin, ıçgın, ıçkın, uçgun, uçkun, uşgun ve uşkun isimleriyle de biliniyor. Doğu Anadolu bölgesinde ise yayla muzu ve dağ muzu olarak da bilinen bu sebzeye yetiştiği yöreye göre Van muzu ve Hakkâri muzu gibi isimler de veriliyor. Işgın, Güneybatı Asya'nın ılıman ve subtropikal bölgelerinde yetişiyor. Tozlaşması rüzgârlarla olan ve kendi cinsinin diğer türleriyle melezlenebilen ışgın tıbbi bitkiler sınıfına girdiğinden farmakolojik araştırmalarda çok sık kullanılıyor. Çiğ olarak yenen, zeytinyağlı, yumurtalı yemeği ve reçeli de yapılan ışkın oldukça farklı tariflerde kullanılıyor. Ancak Türk botanik bilimciler bilinçsiz ve uygun olmayan yöntemlerle toplanan ışgının Anadolu'da yok olma tehlikesi altında olduğu uyarısını yapıyor.

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
doğal tedavi, bitkisel tedavi, sağlık bilgileri, himalaya tuzu, epimediumlu macun, çay ağacı yağı, Aloevera, şifalı bitkiler, alternatif tıp, vücut sağlığı, tuz lambası, gazete haberleri