Oğul otu, Melisa, Melisse, Mellissa officinalis
Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
IndirX
bitkisel tedavi
bitkisel tedavi
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 16 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor
The Şifalı Bitkiler page is where you will Şifalı Bitki resimleri ve bilgileri.
 1. #1
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimiçi İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  19.927

  Standart Oğul otu, Melisa, Melisse, Mellissa officinalis
  OĞUL OTU
  Çok Yıllık | 0,3-1m | 6-8 Aylar | Ça,Na,Ho | Yaprak ve Eter yağı

  Oğul otu, Melisse, Mellissa officinalis
  Kovan otu
  Limon otu
  Arı otu
  Arı çiçeği
  Arıcı otu
  Kalp otu

  Familyası: Ballıbabagillerden, Lippenblütengewâchse
  Lamiaceae (Labiatae)
  Drugları: Oğul ot yaprağı; Melissae folium
  Oğul otu eter yağı; Melissae aetheroleum
  Oğul otunun yaprakları çay, tentür, natürel ilaç yapımında ve yaprak-larından eterik yağ(yağ) yapımında kullanılır.

  Giriş: Oğul otunun bilinen beş alt türü mevcuttur ve bunlardan kokar oğul otu; melisa officinalis ssp. Alt ismi pek hoş kokulu değildir. Limon oğul otu; M. Off. Ssp. Off. İse en yaygın olan, limon gibi güzel kokusu olan türdür, bu nedenle bunu inceleyeceğiz. Ayrıca nadiren de olsa bodur oğul otu; M. Off. Ssp. Foliosa, Lila oğul otu; M. Off. Ssp. villiosa ve Üç loplu oğul otu; M. Off. Ssp. Verticilata da yetiştirilmektedir. Melisa; Bal arısı ve officiinalis ise şifa anlamına gelir. Türkçe oğul otu, Kovan otu, Arı otu, Arıcı otu, Arı çiçeği gibi isimlerle anılması onun arılar tarafından çok sevilmesinden dolayıdır ve limon otu diye anılması kokusunun limona benzemesi ve de kalbe etki ettiğinden dolayı da kalp otu diye anılır. Tarihte eski Mısırlılar ve Filistinliler tarafından kullanılan oğul otu Romalılar ve Yunanlılar tarafından kullanılmaya başlanmıştır. İbni Sina ya (Avrupalılara göre Arap asıllı olup ismi de Avicenna olarak geçer) göre oğul otu için ââ‚Ëœruhu ve kalbi mutlu kılar demiştir.

  Botanik: Oğul otu 30-100 cm boyunda dikine yükselen, oldukça sık çatallaşan, üzeri tüylü ve bazen tüysüz ve de çok yıllık bir bitkidir. Yaprakları 3-7 cm uzunluğunda 1,5-4 cm eninde, yumurta şeklinde, kenarları kertikli veya dişli, üzeri pürtüklü, karşılıklı bir sonrakiyle çapraz ve koyu yeşil renklidir. Kupa yaprakları borumsu-çan şeklinde 6-10 mm uzunluğunda üst dudağı 3 loplu ve alt dudağı2 loplu olup hafif geri dönüktür. Taç yaprakları boru şeklinde beyaz renkli nadiren mavimsi be-yaz hafif erguvani beyaz veya hafif sarımsı beyaz 8-15 mm uzunlu-ğunda, üst dudağı iki loplu, alt dudağı iki loplu ve ortadaki lobu diğerle-rinden büyükçedir. Döllenme tozları dört adet olup bunlarda esmer renktedir.

  Yetiştirilmesi: Vatanı Balkanlar, Türkiye ve Türkistan olduğu tahmin edilen oğul otu günümüzde ılıman ülkelerin hemen hepsinde yetiştiril-mektedir. Vatanı Türkiye olmasına rağmen Türkiyede pek bilinmeyen bir bitkidir. Aynı Kuş konmazda olduğu gibi pek çok yörede bilinmezken Almanya da en çok tüketilen sebzelerden biridir.

  Hasat Zamanı: Hasatı çiçek açmaya başlamadan Mayıs ve Hazirandan hemen biraz önce yapılırsa daha çok eterik yağ içerir. Ve ikinci hasat ise Ağustos ve Eylülde yapılır. Oğul otu kurutulurken aşırı sıcak (38C) olmamalı. Bu nedenle gölgede ve havalı yerlerde kurutulmalıdır.
  Malesef şifalı bitkiler toplama, kurutma, paketleme ve depolama işlemleri sırasında çok yanlışlar yapılmaktadır. Bitkinin şifalı kısmı yaprak veya çiçekleri ise asla Güneş altında kurutulmaz ve mutlaka gölgede kurutul-malıdır. Ayrıca örneğin bitki 5 günde kurudu ise, 2 gün daha kurumada bırakmak mahzurludur, çünkü birleşimindeki eterik yağları kaybettiğinden kalitesi düşer. Sadece bitki kökleri Güneşte kurutulur ve kurur kurumaz hemen paketlenip depolanması gerekir. Şifalı bitkilerin Aktarlarda açıkta satılması kalitesini kısa sürede düşürür ve etkisini oldukca azaltır.

  Birleşimi: Birleşimindeki maddeleri önemine şöyle sıralamak müm-kündür;
  1) Eterik yağ türevleri %0,05-0,3 nadiren %0,8 olabilir. Ve en önemlileri Citral ve Citronellal olup, Citral Gerenial (Citral
  a) ve Neral (Citral
  b) diye anılan iki fonksiyondan oluşur. Citral ve Citronellal takiben eterik yağın %40-75ini oluşturur ve bu iki türde değişen oranlarda bulunursa da genellikle Citral %40-70 Citronellal %5-20 oranında bulunur. Ayrıca Metilcitronellat, Caryophyllenperoksid, Linalool, trans-β-Ocimen, Geraninol, Geranilasetat, Germacren, Carypohylen, α-Cubaben, ve Humulen içerir.
  2) b) Tanin ve Fenolkarbonikasitler % 3-8 oranında olup en önemlileri; Rosmarinasit, Kaffecasit, Feruaasit, Genlisinasit, Vanillenasit ve Salisilikasiti sayabiliriz.
  3) c) Flavonlar ve Flavonoller çok az oranda bulunur ve Cyarosit (Luteolin-7-0-glukozil), Cozmosin (Apigenin-7-0-glukozit), Rhamnocitrin ve İzoquercitrini sayabiliriz.
  4) d) Triterpenasitler; Ursolasit, Dleanoasit, 2-α-Hyalroksiursolasit, 2-α-Hydroksioleanolasit ve Pomolasit içerir.

  Tesir Şekli: antivirastatik, antidepressif, sinirleri güçlendirici, kramp çö-zücü, bulantı ve kusmayı önleyici özelliklere sahiptir.

  Araştırmalar: oğul ot ekstreleri ile sade (mono-) veya diye bitki ekst-releri ile elde edilen Tertip(kompleks) ilaçlarla bir yığın araştırma yapıl-mıştır. Bu araştırmalardan bazıları:
  1) R.H. Wölbling ve ekibi %1'lik oğul otu ekstresinden yapılan kremle uçuğa (herpes simplex) karşı 116 uçuklu hasta üzerinde tedavi denemesi yapmıştır. Bu deney sonucunda oğul ot ekstresi ile yapılan kremin palzeboya (denil ilaç) göre etkili tespit edilmiştir. Ayrıca oğul ot kreminin Zana hastalığına karşıda iyi geldiği 46 hasta üzerinde yapılan deneyle ispatlanmıştır (Z.P.1.94.19, Z.P.1.95.46).
  2) Fito terapi birliği tarafından 10.su düzenlenen 11-13 Kasım 1999 tarihinde Münsterde yapılan konferansta Prof. Dr. M. Bühring (Berlinden) 67 hasta üzerinde yaptığı tedavi denemesinde hastada konsantrasyon ve aktivitenin arttığı, yorgunluk, sinirlilik, uyuşukluk ve aşırı hassasiyet gibi rahatsızlıkların azaldığı görülmüştür (Z.P.2.00.99)
  3) Birleşiminde Kedi otu kökü, şerbetçi ot kozalağı, oğul otu ekstresi içeren bir hapla uyuyamama, uykuda daralma, sık uyanma ve iç huzursuzluk gibi rahatsızlıkları olan 225 hasta üzerinde 2 hafta süren tedavi denemesi yapılmıştır. Hastalardan uyuyamama rahatsızlığı olanlarda %80 iyileşme, iç huzursuzluk olanlarda %82 oranında iyileşme görülmüştür. Bu rahatsızlıkların neden olduğu baş ağrısı, baş dönmesi, sindirim bozukluklarında aynı şekilde iyileşmiştir (Z.P.395.147)
  4) Birleşiminde Kılıç otu, Kedi otu kökü, Şerbetçi otu kozalağı, oğul ot yaprağı, çarkıfelek otu ekstresi içeren hapla sinirlilik, dermansızlık, yorgunluk, korku, huzursuzluk, uyuyamama, baş ağrısı, kalp rahatsızlıkları gibi hastalıkları olan 95 hasta üzerinde tedavi denemesi yapılmıştır. Bu hatalarda %58-96 oranında iyileştirme görülmüş (Nhp.2.99.240)
  5) Dr. M. Adler gözetiminde sinirsel nedenlerle uyuyamayan ve sürekli uyanan ve huzursuz olan 500 hasta üzerinde bitkisel draje ile 4 hafta süren tedavi denemesi yapılmış ve hastaların %90ının iyileştiği görülmüştür. (Nhp.3.97.446)
  6) Uyuyamama ve huzursuzluk gibi rahatsızlıkları olan 830 hasta üzerinde 297 doktor gözetiminde 4-6 hafta bitkisel draje ile tedavi denemesi yapılmış ve hastaların %88inin iyileştiği görülmüş (Z.P.6.99.337). Bu bitkisel draje kedi otu kökü, oğul otu ve şerbetçi otu kozalağı ekstresinden elde edilmiştir.

  Kullanılması:
  a) Araştırmalara göre; Herpes (uçuk, herpes simlex), uyuyamama, sık uyanma, iç huzursuzluk, stres ve buna benzer sinirsel rahatsızlıklara uçuk ve tona hastalığını iyi-leştirdiği görülmüştür.
  b) Komisyon E 228 no.lu 1984 tarihli ve 50 no.lu ve 13.03.1990 tarihinde yayınlandığı tomografi bildirisinin oğul otu yaprak veya ekstresinin başta; sinirsel nedenle uyuyamama ve fonksiyonel mide-bağırsak rahatsızlıklarına karşı etkili olduğu beyan edilmiştir.
  c) Aromaterapide; oğul ot yaprağı, başta migren, baş ağrısı, uçuk, sinir-lerin iltihaplanması, şişkinlik, sinirlilik, iç huzursuzluk ve uyuyamamaya karşı kullanılır.
  d) Halk arasında baş ağrısı, migren, baş dönmesi, bulantı, sinirsel, ne-denle kalp, mide, bağırsak, rahim, diş ve kulak ağrısına karşı kulla-nılır.

  Açıklama: oğul otu teskin edici (sedatiyum), mideyi kuvvetlendirici (stomachium) ve şişkinliği giderici (karminatiyum) gibi üç yönlü etki alanına sahiptir. Fakat genellikle diğer şifalı bitkilerle birlikte kullanılır.

  Çay: 3 kahve kaşığı taze veya 2 kahve kaşığı kurutulmuş oğul otu yap-rağı demliğe konur ve üzerine 250-300ml kaynar su ilave edilir. 5-10dk. Demlemeye alındıktan sonra süzülerek içilir.

  Çay harmanları:

  Gökçek Üşütme çayı (Kışın üşütme):
  30g Ihlamur çayı
  30g Papatya çiçeği
  20g Kuşburnu kabuğu
  10g Oğul otu yaprağı
  10g Nane yaprağı

  Gökçek Öksürük ve Bronşit çayı:
  20g Itır kökü
  20g Kekik otu
  15g Çuha kökü
  15g Oğul otu yaprağı
  15g Sihirli ot
  15g Mürver çiçeği

  Gökçek Öksürük ve Bronşit çayı (Kramplı ve kuru öksürükte):
  30g Ebegömeci çiçeği
  25g Kekik otu
  25g Calba çiçeği
  10g Mürver çiçeği
  10g Oğul otu yaprağı


  Gökçek Kadın çayı (Menopoz devresindeki rahatsızlıklarda):
  20g Ada çayı yaprağı
  20g Nane yaprağı
  20g Papatya çiçeği
  20g Oğul ot yaprağı
  20g Kılıç otu

  Gökçek Öksürük ve Bronşit çayı (Kramplı öksürük, balgamlı bronşit):
  40g Kekik otu
  15g Çuha kökü
  15g Oğul ot yaprağı
  15g Papatya çiçeği
  15g Sihirli ot

  Gökçek Böbrek ve mesane çayı (iltihaplı böbrek ve mesane de):
  30g Altın başak otu
  10g Huş yaprağı
  10g Atkuyruğu otu
  20g Hindiba otu ve kökü
  10g Oğul ot yaprağı
  20g Isırgan otu

  Gökçek Ev çayı:
  20g Oğul ot yaprağı
  20g Papatya çiçeği
  20g Nane yaprağı
  20g Kuşburnu
  20g Hibiskus çiçeği

  Gökçek İbs, Bağırsak hassaslaşması çayı:
  30g Oğul otu
  30g Civanperçemi otu
  30g Nane yaprağı
  10g Kimyon

  Gökçek Kadın çayı (Ağrılı sancılı adet çayı):
  30g Papatya çiçeği
  30g Civanperçemi otu
  20g Oğul ot yaprağı
  20g Nane yaprağı

  Gökçek Kalp ve Kan dolaşımı çayı (Sinirsel nedenlerle):
  40g Alıç yaprağı ve çiçeği
  20g Kılıç otu
  20g Oğul ot yaprağı
  20g Şerbetçi ot kozalağı
  20g Kedi ot kökü

  Gökçek Kalp ve Kan dolaşımı çayı (Şişkinlik nedeni ile):
  50g Alıç çiçeği ve yaprağı
  20g Oğul otu
  10g Kimyon tohumu
  10g Papatya çiçeği
  10g Kakule

  Gökçek Sinirlilik ve iç huzursuzluk çayı:
  40g Oğul otu
  20g Kedi ot kökü
  20g Kılıç otu
  10g Lavanta çiçeği
  10g Papatya çiçeği

  Gökçek İshal çayı:
  30g Kaz otu
  20g Beş parmak kökü
  20g Oğul otu
  20g Y. Mevsimi meyvesi
  10g Böğürtlen yaprağı

  Gökçek İbs, Bağırsak Hassaslaşma çayı:
  30g Oğul otu
  30g Papatya çiçeği
  20g Nane yaprağı
  20g Kimyon

  Gökçek Stres çay;
  30g Kediotu kökü
  20g Oğul otu
  20g Çarkıfelek otu
  20g Nane yaprağı
  10g Meyan kökü

  Gökçekgökçek Teskin edici çayı
  30g Kedi otu kökü
  20g Lavanta çiçeği
  20g Oğul otu
  20g Nane yaprağı
  10g Turunç çiçeği

  Gökçekgökçek Teskin edici çayı
  30g Şerbetçiotu kozalağı
  20g Lavanta çiçeği
  30g Oğul otu
  10g Turunç çiçeği
  10g Kimyon tohumu

  Banyosu: Oğul ot yaprağından 60-80 gram demliğe konur üzerine 1 litre kaynar su ilave edilir ve 7-10 dakika demlenmesi beklendikten sonra demliğin içine 38-42ËÅ¡C Sıcak su ile dolu olan Küvete boşaltılır. Bu küvette 20-25 dakika banyo yaptıktan sonra 30-45 dakika yatarak dinlemek iyi gelir. Şayet oğul ot yaprağını temin etmek mümkün olmazsa oğul otu estresinden 30-50 damla küvete damlatılarak banyosu aynı şekilde yapılır.

  Baharatı: Küçük bir bahçesi olan herkesin bahçesinin bir köşesine oğul otu ekmesi çok uygun olur. Zira oğul otu Salatalar, sulu yemekler, et kızartması, balık kızartması ve çorbalara katılabilir. Ayrıca bazı yörelerde peynir yapılırken içine katılır bu ona güzel bir aroma verir.

  Aromaterapide: Oğul otu yaprakları su buharı ile damıtılarak (desti-lasyon) Eterik yağı elde edilir. Takriben 7 ton Oğul otundan 1kg eterik yağ elde edilir. Bu nedenle hakiki oğul otu yağı oldukça pahalıdır ve takriben 1kg 7,5-15.000£ arasındadır. Bundan dolayı bazı firmalar oğul otu yağını başka yağlarla karıştırarak satarlar. Oğul ot eterik yağı (Oğul yağı) aynı yukarıdaki yaprakların kullanıldığı rahatsızlıklara karşı kullanılır.

  Ekstresi: Oğul otunun yaprakları Alkol ve su karışımı bir terkiple ekst-raksiyonu yapılarak ekstresi elde edilir ve bu ekstre aynı eterik yağ gibi kullanılır.

  Homeopatide: Oğul otu yapraklarından 100 gram ince kıyılarak bir şişeye konur ve üzerine 500ml %70 alkol ilave edilerek 4-6 hafta bekle-tildikten sonra süzülerek Homeopatide <<Melisa>> ismi ile anılan Tentür elde edilir. Bu tentürden günde 4-5 defa 10-15 damla bir miktar su ile alınır.

  Hastalığın Belirtileri (Sendrom): VOISIN e göre;
  1) Genç bir kızda adet geç gelirse.
  2) Adet aralıklı ve az gelirse.
  3) Erkeklerde (Fiziki veya Ruhi nedenle) cinsel güçsüzlük varsa ve Orgazm olamıyorsa Oğul otu tentürü gerekir.

  Yan Tesirleri: Tarife uyulduğunda bilinen bir yan tesiri yoktur, eğer oğul otu eterik yağından aşırı miktarda (2ml) kullanılırsa Bulantı, Baş dönmesi, Kusma, İshal v.b haller görülebilir.
  Manastır rahibelerinin Oğul otu ve diğer şifalı bitkilerinin hülasalarından elde edilen natürel ilaçlara özel bir isimle anılırlar ve bunlara manastır kadın oğul ot ruhu (Klosterfrau Melissengeist) denir.

  Eklenmiş Resmin önizlemesi Eklenmiş Resmin önizlemesi Oğul otu, Melisa, Melisse, Mellissa officinalis-o_ul1.jpg   Oğul otu, Melisa, Melisse, Mellissa officinalis-o_ul_otu_4_.jpg   Oğul otu, Melisa, Melisse, Mellissa officinalis-o_ul_otu.jpg   Oğul otu, Melisa, Melisse, Mellissa officinalis-o_ul8.jpg   Oğul otu, Melisa, Melisse, Mellissa officinalis-o_ul_otu_9_.jpg  

  Oğul otu, Melisa, Melisse, Mellissa officinalis-o_ul6.jpg   Oğul otu, Melisa, Melisse, Mellissa officinalis-o_ul_otu_1.jpg   Oğul otu, Melisa, Melisse, Mellissa officinalis-o_ul_otu_8_.jpg   Oğul otu, Melisa, Melisse, Mellissa officinalis-o_ul10.jpg   Oğul otu, Melisa, Melisse, Mellissa officinalis-o_ul_otu_2_.jpg  

  Oğul otu, Melisa, Melisse, Mellissa officinalis-o_ul_otu_10_.jpg   Oğul otu, Melisa, Melisse, Mellissa officinalis-o_ul5.jpg   Oğul otu, Melisa, Melisse, Mellissa officinalis-o_ul_otu_6_.jpg   Oğul otu, Melisa, Melisse, Mellissa officinalis-o_ul_otu_3_.jpg   Oğul otu, Melisa, Melisse, Mellissa officinalis-o_ul_otu_1_.jpg  

  Oğul otu, Melisa, Melisse, Mellissa officinalis-o_ul9.jpg   Oğul otu, Melisa, Melisse, Mellissa officinalis-o_ul14.jpg   Oğul otu, Melisa, Melisse, Mellissa officinalis-o_ul_otu_7_.jpg   Oğul otu, Melisa, Melisse, Mellissa officinalis-o_ul_otu_2.jpg   Oğul otu, Melisa, Melisse, Mellissa officinalis-o_ul11.jpg  

  Oğul otu, Melisa, Melisse, Mellissa officinalis-o_ulotu2_2_.jpg   Oğul otu, Melisa, Melisse, Mellissa officinalis-o_ul13.jpg   Oğul otu, Melisa, Melisse, Mellissa officinalis-o_ul3.jpg   Oğul otu, Melisa, Melisse, Mellissa officinalis-o_ul2.jpg   Oğul otu, Melisa, Melisse, Mellissa officinalis-o_ulotu.jpg  

  Oğul otu, Melisa, Melisse, Mellissa officinalis-ogulotu.jpg   Oğul otu, Melisa, Melisse, Mellissa officinalis-ogulotu1.jpg   Oğul otu, Melisa, Melisse, Mellissa officinalis-ogulotu2.jpg   Oğul otu, Melisa, Melisse, Mellissa officinalis-o_ul_otu8.jpg   Oğul otu, Melisa, Melisse, Mellissa officinalis-o_ul_otu9.jpg  


 2. #2
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimiçi İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  19.927

  Standart


 3. #3
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimiçi İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  19.927

  Standart


 4. #4
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimiçi İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  19.927

  Standart


 5. #5
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimiçi İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  19.927

  Standart


 6. #6
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimiçi İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  19.927

  Standart


 7. #7
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimiçi İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  19.927

  Standart


 8. #8
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimiçi İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  19.927

  Standart


 9. #9
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimiçi İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  19.927

  Standart


 10. #10
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimiçi İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  19.927

  Standart


Benzer Konular

 1. Melisa'nın Faydaları
  By igokcek in forum MELİSA Forte
  Cevaplar: 32
  Son Mesaj: 01-18-2017, 13:04
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06-16-2012, 17:14
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05-21-2012, 11:20
 4. Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 12-21-2010, 09:14
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02-13-2010, 14:56

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
doğal tedavi, bitkisel tedavi, sağlık bilgileri, himalaya tuzu, epimediumlu macun, çay ağacı yağı, Aloevera, şifalı bitkiler, alternatif tıp, vücut sağlığı, tuz lambası, gazete haberleri