KİNOA: Pirinç ve bulgurun alternatifi
Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
IndirX
bitkisel tedavi
bitkisel tedavi
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 11 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor
The Şifalı Bitkiler page is where you will Şifalı Bitki resimleri ve bilgileri.
 1. #1
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Mesajlar
  2.776

  Standart KİNOA: Pirinç ve bulgurun alternatifi


  http://youtu.be/Z_7RHVLIxmw

  Pirinç ve bulgurun alternatifi: "Kinoa"

  BU hafta perakende konusuyla ilgili yeni bir projeden bahsetmeyi planladım; ancak pirinç ve tahılla ilgili giderek ısınan gündem nedeniyle bir başka projeden bahsetmek zorunda kaldım.

  Önümüzdeki haftadan itibaren yeniden "perakendeprojeleri"ne dönmek üzere zirai yetiştiricilerimizin dikkatini çekecek ilginç bir konuyu sizinle paylaşmak istiyorum.

  Artan pirinç fiyatları ve küresel ısınma nedeniyle rekolte düşüşü alternatif arayışları gündeme getirdi. Yalnız Türkiye'de değil, tüm dünyada "buğday ve "pirincin yerini tutabilecekyedek bitkiler" üzerinde oldukça hızlı araştırmalar yapılıyor.

  Bilindiği gibi tüm dünyayı besleyen iki temel tahıl türü var:"Buğday" ve "pirinç..." Buğday ve pirinçteki "aminoasitler"beslenmede protein ihtiyacının önemli bir bölümünü karşılıyor. Bu açıdan Uzakdoğu ülkeleri pirinçle beslenirken, bizim de dâhil olduğumuz ülkelerin büyük çoğunluğu buğdaydan elde edilen besinleri tüketiyor.

  Ancak pirinç, doğası gereği çok miktarda suya ihtiyacı olan bir bitki... İleride oluşacak şiddetli kuraklıkların pirinç üretimine darbe vuracağı konuşuluyor. Bu açıdan pirince alternatif bitkiler üzerinde durulması gayet normal.

  BUĞDAY VE PİRİNÇTE ÜRETİM DÜŞECEK
  Pirinçle ilgili son günlerde yaşanan olayları dramatize edip alevlendirmeye gerek olmadığını düşünüyorum. Ancak yakın gelecekte tüm dünyada tahıl sıkıntısı çekileceği de bir realite olarak önümüzde. Bunda küresel ısınmanın etkileri kadar"artan nüfusun yükselen talebinin" de etkisi var.

  Örneğin, bizde daha beş altı yıl öncesine kadar 22 milyontonlara çıkan buğday üretimi hızla gerileme eğiliminde. Yakın bir süre sonra yıllık rekoltenin 15 milyon tonlar seviyesine inebileceği tahmin ediliyor. Bunda "biyoyakıt" talebinin de bir miktar sorumluluğu bulunuyor.

  Keza yarıya yakın kısmını ithalatla karşıladığımız pirinç 350 bintonlara doğru negatif seyir halinde. Bu tablonun oluşmasında en büyük etken tüm ekim alanlarında görülen kuraklık. Türkiye'de İç Anadolu başta olmak üzere tüm vadi ve ovalarda taban suyu iyice derine çekilmiş vaziyette.
  İşte bu durumda "step iklimine kolay uyum "Kinoa" Güney Amerika'da And Dağları üzerinde yetişen bir bitki. Yakında pirincin alternatifi olabilecek çok değerli bir tahıl çeşidi. ABD'de hızla yükselen satışları ise oldukça dikkat çekiyor.
  sağlayan" ve "kuraklığa dayanıklı" bazı alternatif tahılların üzerinde durmamız geleceğimiz açısından çok önemli.

  Buğday ve pirinçte "gen teknolojisi" nin getirdiği uyumlaştırma çalışmaları ise oldukça sınırlı. Bu nedenle alternatif bitkilerde "girişim fırsatları" giderek artacak gibi görünüyor.

  "KİNOA" DİYE BİR TAHIL CİNSİ...
  İşte tam bu noktada halen Amerika'da büyük rağbet gören ve sağlık mağazalarında tonlarca satılan bir bitki devreye giriyor:"Quinoa" (kinoa)... Bu ilginç tahıl türü aslında Orta ve Güney Amerika'da asırlardan beri biliniyor. "Antik İnka ve Aztekuygarlıkları" döneminde buğday ve pirinç gibi kullanılmış.

  "Kinoa" susamgillerden bir bitki olmasına rağmen yağ aranı düşük, buna karşın protein içeriği oldukça yüksek. Üstelik protein yapısı buğdayda olduğu gibi "gluten" şeklinde değil ve hazmı çok daha kolay. Bu bitki son üç yıldır Amerika'da mısırı dahi gölgede bırakan bir popülariteye sahip olmuş durumda.

  Şişmanlatmaması, buna karşın besleyici değerinin yüksek olması onu Amerikan tüketicisinin gözdesi haline getirmiş. Talebi gören tarım girişimcileri şimdi hızlı biçimde "kinoa"yetiştiriciliğine soyunuyor. Hâlihazırda "kinoa" Peru veBolivya gibi ülkelerden ABD'ye bol miktarda ithal ediliyor.

  ANADOLU İKLİMİNE ÇOK UYGUN
  "Kinoa" nın gübre ve su problemi yok. En iyi verimi rakımı1000
  ila 4000 metre arasındaki yaylalık kıraç arazilerde veriyor. Dağ yamaçlarında ve ovalarda verim değişmiyor. Bu bitki her türlü toprağa uyum sağlamasıyla ünlü...

  "Kinoa" makineli tarıma son derece uygun... "Kırmızısüpürge otu" görünümündeki "kinoa" nın bulgur tanesi büyüklüğünde olan ve opak boncuk tanelerini andıran tohumları ya doğrudan ya da öğütülerek kullanılıyor. Tadı buğday ile pirinç arasında. "Kinoa" nın 1 kilosunda yaklaşık200 gram protein bulunuyor. Bu özellik bitkinin yüzde 20' sinin protein içeriğine sahip olması demek... Pirinçten üç, buğdaydan ise iki misli daha fazla protein ihtiva ediyor. "Kinoa" başta"Konya Ovası" olmak üzere "Toroslar" ın kuzeye bakan sarp yamaçlarında ve "Doğu Anadolu" nun tüm yüksek platolarında yetişebilecek bir bitki.

  Halen ziraat fakültelerimizde bu konuda çalışma yapılıyor mu bilmiyorum ama ABD Tarım Bakanlığı bu tahılın yüksek miktarlarda ithaline izin verirken olası bir krize karşı yaygın yetiştiriciliğini teşvik ediyor. Bugün 10 Amerikalı tüketiciden 5'i"Kinoa" nın ne olduğunu biliyor. Bir bölümü tercihen bu bitkiden hazırlanmış unları ve makarnaları tüketiyor.
  "Kinoa" nın beslenmedeki üstünlüğü bir tarafa sağlığa da oldukça yararlı. Demir, magnezyum ve çinko açısından epey zengin...

  Bitkinin tohumlarını elde etmek için Tarım Bakanlığı'ndan gerekli izinleri alarak aşağıda verdiğim web sitesi kanalıyla gerekli irtibatı sağlayabilir, çok az bir ücret karşılığı deneme üretimi için tohum getirtebilirsiniz.


  Eklenmiş Resmin önizlemesi Eklenmiş Resmin önizlemesi KİNOA: Pirinç ve bulgurun alternatifi-kinoa1.png   KİNOA: Pirinç ve bulgurun alternatifi-kinoa9.jpg   KİNOA: Pirinç ve bulgurun alternatifi-kinoa8.jpg   KİNOA: Pirinç ve bulgurun alternatifi-kinoa8_2_.jpg   KİNOA: Pirinç ve bulgurun alternatifi-kinoa10.jpg  

  KİNOA: Pirinç ve bulgurun alternatifi-kinoa7_2_.jpg   KİNOA: Pirinç ve bulgurun alternatifi-kinoa6_2_.jpg   KİNOA: Pirinç ve bulgurun alternatifi-kinoa4_2_.jpg   KİNOA: Pirinç ve bulgurun alternatifi-kinoa3_2_.jpg   KİNOA: Pirinç ve bulgurun alternatifi-kinoa7.jpg  

  KİNOA: Pirinç ve bulgurun alternatifi-kinoa5.jpg   KİNOA: Pirinç ve bulgurun alternatifi-kinoa4.jpg   KİNOA: Pirinç ve bulgurun alternatifi-kinoa2.jpg   KİNOA: Pirinç ve bulgurun alternatifi-kinoa3.jpg   KİNOA: Pirinç ve bulgurun alternatifi-kinoa.jpg  

  KİNOA: Pirinç ve bulgurun alternatifi-kinoa1.jpg   KİNOA: Pirinç ve bulgurun alternatifi-kinoa2_2_.jpg   KİNOA: Pirinç ve bulgurun alternatifi-kiona1.jpg   KİNOA: Pirinç ve bulgurun alternatifi-kinoa2.jpg   KİNOA: Pirinç ve bulgurun alternatifi-kinoa3.jpg  

  KİNOA: Pirinç ve bulgurun alternatifi-kinoa4.jpg   KİNOA: Pirinç ve bulgurun alternatifi-kinoa5.jpg   KİNOA: Pirinç ve bulgurun alternatifi-kiona2.jpg   KİNOA: Pirinç ve bulgurun alternatifi-kinoa6.jpg   KİNOA: Pirinç ve bulgurun alternatifi-kinoa7.jpg  


 2. #2
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Mesajlar
  2.776

  Standart


  Antik çağların tahılı: Kinoa

  Antik çağların tahılı: Kinoa

  Kinoa, İnkalar tarafından 7 bin yıl önce yetiştirilen bir tahıl. Son üç yıldır Amerika'da bir kinoa çılgınlığı yaşanıyor. NASA astronotlarının beslenmesinde kullanılıyor. Birleşmiş Milletler 2013 yılını kinoa yılı ilan ediyor. İşte kinoanın faydaları...

  New York'un yeni beslenme trendi olarak gösterilen ve ünü Türkiye'ye kadar gelen 'kinoa' (quinoa), Türkiye'de bulunmayan mucizevi bir tahıl türü. Bulgur ve pirincin en büyük alternatifi olan bu tahıl, asıl olarak Güney Amerika'da yetişiyor. Mazisi ise çok eski; İnkalar'a kadar uzanıyor. İnkalar kinoaya 'tahıl ana' diyormuş. Uzmanlar kinoanın açlık sorununa çare olabileceğini bile düşünüyor. Birleşmiş Milletler tarafından 2013 'Kinoa Yılı' ilan edildi. Şimdilerde internet üzerinden kinoa satın alanların sayısı arttı. Ayrıca kimi büyük marketlerde de kinoa satılıyor ve kilosunun fiyatı 8.5 liradan başlıyor.


  ZENGİN PROTEİN İÇERİYOR
  NASA bu tahılı astronotların beslenmesinde kullanıyor. Protein açısından çok güçlü. Tüm aminoasitleri, A, B, C, D, E ve K vitaminlerini içeriyor. Lif oranı çok yüksek. Üstelik tadı da lezzetli... Bulgur kıvamında bir tahıl olduğu için aslında Türk mutfağına da çok uygun. Kullanımı hızla artan kinoayı beslenme uzmanları anlattı... (Yeni Aktüel)

  KİNOAYI NASIL PİŞİRECEKSİNİZ?
  Kinoadan; pilav, salata, kahvaltılık, hatta un haline getirirseniz tatlı bile yapabilirsiniz. İdeal olanı pişirmeden önce kinoayı birkaç saat suda bekletmek. Bu sayede içindeki enzimler harekete geçiyor. Kinoa, 15 dakika gibi kısa bir sürede pişiyor. Eğer suda bekletmek için vaktiniz yoksa pişirmeden önce bolca yıkamalısınız. Her koşulda pişme süresi 15 dakikayı geçmiyor. Kinoayı pirinç ve bulgurun kullanıldığı her yerde kullanabilirsiniz.

  TÜKETİMİ GİDEREK ARTACAK
  Kinoa, elzem amino asitleri içeren harika bir protein kaynağıdır. Yüksek demir içeriği nedeni ile vegan yaşayanlara, kansızlık problemi olanlara ve kabızlık problemiyle karşılaşanlara önerdiğim bir besin.
  Son üç yıldır Amerika'da büyük rağbet gören ve sağlık mağazalarında tonlarca satılan kinoa; Peru ve Bolivya gibi ülkelerden ABD'ye bol miktarda ithal ediliyor. Türkiye'de de kısa bir süre sonra çok yaygınlaşacağını düşünüyorum.
  Özellikle veganlar günde bir öğün, kinoayla yapılmış pilav, kısır veya dolmayı tercih edebilirler. Zayıflamak için de pişmişi yenebilir.
  Günlük kalsiyum ihtiyacını karşılamak amacıyla salataların içine eklenerek tüketilebilir. İçindeki kalsiyum ise bir bardak sütteki kalsiyumdan daha fazla.

  HER GÜN KİNOA YİYİN
  Kinoa, ilk denememden sonra mutfağımda yerini aldı. Şimdi pirinç, un, mercimek gibi temel gıdalarımın arasında.
  Çok baskın bir tadı ve kokusu olmadığı için çeşitli tariflerde kullanmak mümkün.
  Hiç şeker ve un kullanmadan kinoayla ve yulafla harika kurabiyeler yapıyorum.
  Et kadar proteinli, ayrıca vücutta sütten daha iyi kullanılabilen yüksek miktarda kalsiyuma sahip.
  Üstelik kolestrol içermediği, az yağlı ve sindirimi kolay olduğu için bebekler ve çocuklar için de çok besleyici bir tahıl.

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Mesajlar
  2.776

  Standart


  Yanlış Bildiklerimiz Makarnada Buğday mı? Kinoa mı? Yararlı
  Bisiklet sporunun günden güne yaygınlaşmasıyla eşdeğer ilerleyen tekneloji bütünleşiyor. Bisikletçilerin/sporcuların dayanıklılığını arttıracak ve az yemek ile form korumanın yanısıra maksimum enerji üretimi sağlayabilmenin araştırmaları da maksimum performans sağlama ve sağlıklı beslenme imkanı sağlıyor.Bisiklete binen, antrenman yapan, uzun tur yolcuları, sprinterler ve sporcuların çoğunun bildiği yoğun idman sonrası makarna yeme gerekliliği, karbon hidrat yüklemesinin başında gelen gıda maddemiz. Makarnanın ana maddesi buğday ve besleyici özelliğini sağlayan yumurta oranı da bir o kadar performansda etkili. Eskiden ev makarnalarının besleyiciliği içerisine konan yumurtanın fazlalığı ile sağlanabiliyordu. Fakat makarnalar da artık hazır satılan makarna ekiketiyle sofralarımıza geliyor. Ve hazır makarnalardaki yumurta içeriği ev makarnalarındaki yoğunluğu azaltılmış olarak geliyor. Ve makarna markalarına göre farklılık gösteriyor. Ama 2008 den bu yana profesyonel bisikletçilere yönelik yapılan gıda araştırmalarında makarnanın enerji üretimindeki avantajlarının yanısıra dezavantajları da merak konusu oldu. Makarna içeriği olan buğday gluten içeriği sebebiyle zor sindirildiği ve inaklerin aksine insanların buğdayı sindirebilmesi için yeterli enzime sahip olmadıkları gündeme geldi. Bu da yapılan yüklemenin şişkinlik hissi vererek tam sindirilmeden, özellikle ince bağırsağa zarar vererek vücuttan atıldığı adeta çölyak hastalarının yaşadığı sorunlar gibi benzer şikayetlerin oluştuğu düşünülüyor.2009 yılında Garmin Transmitions takımı eski egzersiz fizyoloğu Dr. Allen Lim(Şuan RadioShack takımında) ve Garmin CEO'su Jonathan Vaughters'ın kararıyla buğdaysız diyet uygulamaya başladılar. Garmin'in ünlü ahçısı Sean Fowler'da Garmin takımına uygun buğdaysız(glutensiz) yemek menüleriyle bir çok turda Garmin takımı gezici mutfağıyla yanlarında bulunuyor. Buğdaya alternatif olarak kullandıkları tahıl Kinoa adında bir tahıl. Neden kinoa'nın seçildiğini düşünerek araştırdım. Ve kinoa tahılının inanılmaz özellikleri karşısında bu yazıyı hazırlama ve ülkemizde de ilerleyen/ilerleyecek bisiklet sporunun bu konuda girişim, gelişim ve bilgilendirilmesi elbetteki daha sağlıklı beslenerek maksimum performansı elde etme amacıyla Cyclingtr üyeleriyle paylaşmanın yazıya dökmenin uygun olduğunu düşündük. Bilgi ve tecrübeler paylaşılmadıkça, kayda alınmadıkça ilerleme her bireyin tecrübesiyle ve zaman kaybı ile yavaş gerçekleşecektir. Profesyonel takımların uguladığı, tecrübe ettikleri bu tarz gelişmeleri, yanlış bildiğimiz ve sürekli uyguladığımız performans beslenmelerinin de kısmen aydınlatılıp kullanılması gerekliliği artık ülkemiz bisiklet sporlarında ihtiyaç olmuştur.Sean Fowler normal makarnanın ulaşılabilirliği , yapımı ve yenmesi kolay ama onlar daha çok mısır,pirinç,yulaf ve kinoa'yı karbonhidrat ve protein değerlerinin yüksekliği sebebiyle tercih ettiklerini belirtiyor.Bildiğimiz ve belki de bebekliğimizden bu yana kullandığımız Buğday'a rakip olarak çıkan ve profesyonel camiada buğdayı kaldıran Kinoa tahılının özelliklerine bakalım Nedir Kinoa?Besin Savaşçısı olarak tanımlanıyor. Kinoa ve yağ karışımının İnka ordularını çoğunlukla günlerce süren askei yürüyüşlerde ayakta tutmak için kullanıldığını biliyormuydunuz? Karışım savaş topları olarak bilinmekteydi.Darı büyüklüğünde olan Kinoa Chenopodium ya da "Kazayağı" bitkisinin tohumuna aittir. Ispanak ve İsviçe pazısının akrabasıdır. Kiona'nın soluk sarıdan kırmızıya, kahverengiden siyaha bilinen 1800'ü geçkin çeşidi vardır. Tohumu yumuşak ve kremsidir ama sert bir kuyruğu vardır. Kinoa tohum, un, ve tahıl olarak mevcuttur.Neden Kinoa Yemeli?Besin değeri bakımından Kinoa şaşırtıcı bir tahıldır. Birleşik Devletlerdeki Besin ve Tarım Organizasyonu (FAO) besin değerini süt tozu ile karşılaştırmıştır. Kinoa diğer tahıllardan daha fazla protein içermektedir. Kinoa'nın bazı çeşitleri %20 den fazla proteine sahiptir. Kinoadaki proteinin eşsiz olmasının nedeni tamamlayıcı olup bütün gerekli amino asitlere sahip olması ve amino asit lizini, metiyonin ve sistin açısından gerçekten yüksek olmasıdır. Onu diğer tahıllara ekleyerek o proteinleri de tamamlayabilir. Metiyonin ve sistin açısından düşük olan soyayı da tamamlayabilir. Kinoa; demir, potasyum ve B6, niyasin ve thiamin gibi riboflavinler açısından zengindir. Aynı zamanda magnezyum, çinko, bakır, manganez, ve bazı folatlar (folik asit) açısından da iyi bir kaynaktır. Kinoa kansere ve enfeksiyona karşı özelliklere sahip olabilen ve kolstrol emilimini engelleyebilen en az 16 farklı triterpine saponin içermektedir.Protein oranı çok yüksektir. 100 gramında 13,10 gr protein bulunur. Bir karşılaştırma yapacak olursan 1 çay fincanı kinoanın içerdiği protein içeriği 1 ortaboy hamburgerinkinden fazladır. Tahıllarla karşılaştırma yapacak olursa princin protein içeriği % 7.5, darının %9.9, buğdayın %14'dür. Buğdaydan farkı içeriğindeki aminoasitlerin enzim kolaylığı. Bazı kinoa çeşitlerinde protein oranının %20 ye kadar çıktığını unutmayalım. Nasa'nın uzay uçuşlarında mürettebatın beslenmesi için yetiştirilmesi uygun görülen tahıl yine kinoadır. Günümüzda tahıl gevreği ana tahıl maddesi olarak üretilen kinoa tahıl gevrekleri yapılmaya başlanmıştır. Bu aşamada ülkemizde ulaşılabilirliği önemli olacaktır. Ama spor gıda maddeleri satan şirketlerce talep ile satışının yapılması sağlanabilir. Ükemizde yeni yeni tanınan Kinoa için Çukurova Üniversitesinin islah araştırmaları yapıp ülke uygunluğu ve yetiştirilmesi üzerine gelişmeler de bulunuyor. Sağlıklı beslenme ve diyette de önerilen Kinoa'nın adını ileride güncel hayatımızda da çokça duyacağız. Kinoa yurtdışında da faydaları sebebiyle çok pahalı. Bunun yerine tohumlarına ulaşmak mümkün Mart ayında ekimi yapılan kinoa son bir yıldır tarım sektörünün de oldukça ilgisini çekti. Aslında tohumlarını bulup üretimi yapmak ve öğütülmesinin sağlanmasıyla kendiniz de üretebilirsiniz. Bulacağınız Kinoa ürünlerinin size pahalı gelmesine alternatif bir çözüm.Bol sporlu sağlıklı günler dileriz.

 4. #4
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Mesajlar
  2.776

  Standart

  Kinoa da buğday gibi bitkiler sülalesinin çiçek açan bitkiler bölümünde sınıflandırılmış, ancak benzerlikleri burada bitiyor. Susam bitkisiyle aynı sınıftan ama farklı bir ‘dizi’ den geliyor. Kinoa esasen kaktüsler-sukkulentler bölümünün alt bölümlerinden birinde yer alıyor.
  kinoa tropik, subtropik ve ılıman iklimlerde yetişebiliyor ancak toprağının suyu iyi süzdüren nitelikte olması gerekiyor. Çok yüksek irtifada, dağ yamaçlarında yetişebilmesi ise ziraati bakımından en önemli avantajı. Ancak diğer tahıl bitkilerine nazaran olgunlaşmak için nispeten uzun bir süreye ihtiyaç duyuyor. Güney Amerika dışında Kuzey Amerika topraklarının güneyinde de yetiştirilmeye başlamış.
  Ekimi ilkbaharda, Ekim-Kasım aylarında (Güney yarıküreden bahsediyoruz) yapılıyor. Mor renkli tohumları hasat zamanı tarlaları mora boyuyor.
  Kinoa tanelerinin kabukları nohut renginde olabildiği gibi, kırmızımsı, mordan fuşyaya dek değişen renklerde, veya kızılımsı ya da grimsi olabiliyor. Yaz sonunda kuruyan saplar köklenip demetleniyorlar.

  Kinoa (Quinoa) Yetiştiriciliği


  Ülkemizde henüz tanınmayan kinoa 2010 yılında bizimbahce.net forum sayfalarında meraklı üyelerimizce ele alınmış ve kinoa yetiştiriciliği yapmaya çalışmışlardır. Son zamanlarda popülerliği artan kinoa bitkisiçeşitli haber kanallarında ele alınmaya başlamıştır. Ülkemizde henüz kinoa nedir bilinmezken son üç yıldır Amerika’da bir kinoa çılgınlığı yaşanıyor. NASA astronotlarının beslenmesinde kullanılıyor. Birleşmiş Milletler 2013 yılını kinoa yılı ilan ediyor.

  KİNOA NEDİR ?
  İnkalar tarafından 7 bin yıl önce yetiştirilen bir tahıl ceşidi olan Kinoanın bir tahıl olduğuna inanılır, gerçekte pancar ya da ıspanakla aynı familyadan gelir, yani bir bitkidir, ama mut­faklarda bir tahıl gibidir ve karışık olmayan bir bakış açısıyla yaklaşılır. Son üç yıldır Amerika’da bir kinoa çılgınlığı yaşanıyor. NASA astronotlarının beslenmesinde kullanılıyor. Birleşmiş Milletler 2013 yılını kinoa yılı ilan ediyor.
  İşte kinoanın faydaları…
  ZENGİN PROTEİN İÇERİYOR
  NASA bu tahılı astronotların beslenmesinde kullanıyor. Protein açısından çok güçlü. Tüm aminoasitleri, A, B, C, D, E ve K vitaminlerini içeriyor. Lif oranı çok yüksek. Üstelik tadı da lezzetli… Bulgur kıvamında bir tahıl olduğu için aslında Türk mutfağına da çok uygun.
  Kinoa taneleri yüksek oranda demir, kalsiyum, protein, magnezyum, çinko içerir.
  Protein oranı çok yüksektir; 100 gramında 13.10 gram protein bulunur. Bir karşılaştırma yapacak olursak; 1 çay fincanı kinoanın içerdiği protein bir orta boy hamburgerdekinden daha fazladır. Tahıllarla karşılaştırma yaparsak pirincin protein içeriği %7.5, darının %9.9, buğdayın % 14′dür. Bazı kinoa türlerinin protein içeriği %20′ye dek ulaşabilir.
  Kinoanın protein özelliği sadece miktarı ile sınırlı kalmıyor. Bu proteinler, çok yüksek kalitede ve bütün temel aminoasitleri içeriyorlar. İnsan beslenmesi bakımından ideale yakın bu protein içeriği sütünkine benziyor.
  Yine, içerdiği kalsiyum da bir bardak süttekinden daha fazla. Üstelik B vitamini içeriği bakımından da son derecede zengin.
  Yağ içeriği 100 gramda 5.80 gr; karbonhidrat içeriği de 100 gramda 69 gram.
  Kinoa liften de zengin olup 100 gramında 6 gram lif var.
  Kinoa gluten içermez ve bu onu önemli sayılacak bir hasta populasyonu için çok önemli bir alternatif besin yapar .

  Kinoa Zirai ürünü olarak nasıl ve nerelerde yetişir ?

  ANADOLU İKLİMİNE ÇOK UYGUN
  “Kinoa” nın gübre ve su problemi yok. En iyi verimi rakımı 1000 ila 4000 metre arasındaki yaylalık kıraç arazilerde veriyor. Dağ yamaçlarında ve ovalarda verim değişmiyor. Bu bitki her türlü toprağa uyum sağlamasıyla ünlü…
  “Kinoa” makineli tarıma son derece uygun… “Kırmızı süpürge otu” görünümündeki “kinoa” nın bulgur tanesi büyüklüğünde olan ve opak boncuk tanelerini andıran tohumları ya doğrudan ya da öğütülerek kullanılıyor. Tadı buğday ile pirinç arasında. “Kinoa” nın 1 kilosunda yaklaşık 200 gram protein bulunuyor. Bu özellik bitkinin yüzde 20′ sinin protein içeriğine sahip olması demek… Pirinçten üç, buğdaydan ise iki misli daha fazla protein ihtiva ediyor. “Kinoa” başta “Konya Ovası” olmak üzere “Toroslar” ın kuzeye bakan sarp yamaçlarında ve “Doğu Anadolu” nun tüm yüksek platolarında yetişebilecek bir bitki.
  Halen ziraat fakültelerimizde bu konuda çalışma yapılıyor mu bilmiyorum ama ABD Tarım Bakanlığı bu tahılın yüksek miktarlarda ithaline izin verirken olası bir krize karşı yaygın yetiştiriciliğini teşvik ediyor. Bugün 10 Amerikalı tüketiciden 5′i “Kinoa” nın ne olduğunu biliyor. Bir bölümü tercihen bu bitkiden hazırlanmış unları ve makarnaları tüketiyor.
  “Kinoa” nın beslenmedeki üstünlüğü bir tarafa sağlığa da oldukça yararlı. Demir, magnezyum ve çinko açısından epey zengin…
  Kinoa hakkında daha geniş bilgileri sitemizde forum sayfalarında bulabilirsiniz. Ayrıca kinoa tohumu almak isteyen üreticiler içinde forum sayfalarını göz gezdirmenizi tavsiye ederiz. Buraya tıklayarak forum sayfalarına ulaşabilirsiniz.

 5. #5
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Mesajlar
  2.776

  Standart

  QUİNOA(KİNOA) NEDİR?SAĞLIK BAKIMINDAN ÖNEMİ VE FAYDALARI NELERDİ


  Kinoa Güney Amerika Andlarında yetişen bir otsu bitki. Etli, besleyici yaprakları var, salkım salkım bol çiçek açıyor ve bu çiçekler zengin besin değeri olan minik tohumlara dönüşüyorlar. Tohumlar da kurutularak tahıl olarak tüketiliyor.

  Kinoa Dünya Sağlık Örgütü tarafından komple protein bitki olarak adlandırılmış zira BÜTÜN **TEMEL** AMİNOASİTLERİ İÇERİYOR! (Aminoasitler proteinlerin yapıtaşlarıdır ve temel aminoasitler, beslenmenin vazgeçilmez unusurlarından olup, sağlıklı yaşamamız için ŞART olan aminoasit demektir. Çünkü temel aminoasitlerin eksikliğinde çeşitli hastalıklar başgösterir)


  Bir ziraat ürünü olarak Kinoa:

  Kinoa da buğday gibi bitkiler sülalesinin çiçek açan bitkiler bölümünde sınıflandırılmış, ancak benzerlikleri burada bitiyor. Susam bitkisiyle aynı sınıftan ama farklı bir 'dizi' den geliyor. Kinoa esasen kaktüsler-sukkulentler bölümünün alt bölümlerinden birinde yer alıyor.

  kinoa tropik, subtropik ve ılıman iklimlerde yetişebiliyor ancak toprağının suyu iyi süzdüren nitelikte olması gerekiyor. Çok yüksek irtifada, dağ yamaçlarında yetişebilmesi ise ziraati bakımından en önemli avantajı. Ancak diğer tahıl bitkilerine nazaran olgunlaşmak için nispeten uzun bir süreye ihtiyaç duyuyor. Güney Amerika dışında Kuzey Amerika topraklarının güneyinde de yetiştirilmeye başlamış.

  Ekimi ilkbaharda, Ekim-Kasım aylarında (Güney yarıküreden bahsediyoruz) yapılıyor. Mor renkli tohumları hasat zamanı tarlaları mora boyuyor.

  Kinoa tanelerinin kabukları nohut renginde olabildiği gibi, kırmızımsı, mordan fuşyaya dek değişen renklerde, veya kızılımsı ya da grimsi olabiliyor. Yaz sonunda kuruyan saplar köklenip demetleniyorlar.


  Tanelerin işlenmesi:

  Hasadı yapılan saplardan ayrılan taneler arka arkaya sıcak ve soğuk sularla yıkanıp kurutularak işlemden geçiriliyor. Bu işlemden sonra ayrıca kabuklarından da ayrılırlarsa, yani 'cilalanırlarsa' kuskusa benzer bir görünüm kazanıyorlar.


  Bir besin olarak kinoa

  Kinoa taneleri yüksek oranda demir, kalsiyum, protein, magnezyum, çinko içerir.

  Protein oranı çok yüksektir; 100 gramında 13.10 gram protein bulunur. Bir karşılaştırma yapacak olursak; 1 çay fincanı kinoanın içerdiği protein bir orta boy hamburgerdekinden daha fazladır. Tahıllarla karşılaştırma yaparsak pirincin protein içeriği %7.5, darının %9.9, buğdayın % 14'dür. Bazı kinoa türlerinin protein içeriği %20'ye dek ulaşabilir.

  Kinoanın protein özelliği sadece miktarı ile sınırlı kalmıyor. Bu proteinler az önce de bahsettiğim gibi, çok yüksek kalitede ve bütün temel aminoasitleri içeriyorlar. Insan beslenmesi bakımından ideale yakın bu protein içeriği sütünkine benziyor.

  Yine, içerdiği kalsiyum da bir bardak süttekinden daha fazla. Üstelik B vitamini içeriği bakımından da son derecede zengin.

  Yağ içeriği 100 gramda 5.80 gr; karbonhidrat içeriği de 100 gramda 69 gram.

  Kinoa liften de zengin olup 100 gramında 6 gram lif var.

  Kinoa gluten içermez ve bu onu önemli sayılacak bir hasta populasyonu için çok önemli bir alternatif besin yapar (yakında buraya gluten ve intoleransı hakkında birkaç not aktarabilirim).

  İşte bu saydığım özelliklerinden ötürü; İnkaların "tahıl ana" dediği (belki ‘dane ana’ olarak çevirebiliriz) ve hıristiyanlık öncesi dini ritüellerde baştacı ettiği bu bitki NASA tarafından uzun uzay uçuşlarında, mürettebatın beslenmesi amacıyla uzay aracında yetiştirilecek tahıl olarak seçilmiş.


  Bir lezzet olarak kinoa:

  Okuduklarıma bakılırsa Kinoa hafif, lezzetli, ve sindirimi kolay bir tahıl. Diğer tahıllar gibi yapış-yapış değilmiş ve kendine özgü hoş bir tadı varmış.

  Pişirilmesi: Kinoa kolay pişen bir tahıl, taneler 15 dakikada yenecek kıvama geliyorlar. Ancak tanelerin çeperinde bulunan buruk tadlı saponinlerin arıtılması için birkaç saat sıcak suda bekletilmesi ve ardından birkaç su durulanması gerekiyor. Gerçi işlenmiş kinoada bunlara gerek kalmıyor (bu saponinler tanelerin kuşlar tarafından yenmesini önleyen iyi bir koruyucu aslında).

  Besin değeri nedir?

  * Eğer filizlendirirseniz besin değeri daha da artıyor. Filizlendirilmiş quinoa’nın protein gücü etinkinden yüksek.

  * Proteinden zengin, yağdan fakir, kolesterol yok.

  * A , B, C , D,E, K vitaminleri içeriyor.
  * Güçlü bir demir kaynağı; kansızlığa birebir.
  * Kalsiyumdan zengin; kemik ve dişleri güçlendiriyor.
  * Tüm zorunlu aminoasitleri içeriyor.
  * Lifi bol; kabızlığa iyi geliyor.
  * İçerdiği bitkisl kimyasalların meme kanserine karşı koruyucu olduğu düşünülüyor.
  * 100 gramında 372 kalori var.

  Quinoa nasıl pişiriliyor?

  Quinoa taneleri küçük, bulgur sarısı, yassı halkalar şeklinde. Pirinç, bulgur gibi pişiriliyor. Ama onlara göre çok daha hızlı pişen bir tahıl, aynı zamanda piştiğinde çok büyüyor. Tadı çok hoş, kuskusu andırıyor. Eğer paket olarak satın alırsanız genelde üzerinde çeşitli pişirme yöntemleri de yazıyor. Size en sevdiğim tarifi veriyorum:

 6. #6
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Mesajlar
  2.776

  Standart  Kinoa Nedir ? Kinoa nerelerde kullanılır ?


  Posted in
  • 2013 'Kinoa Yılı'
  • Kinoa
  • kinoa al
  • Kinoa daki vitaminler
  • kinoa ile diyet
  • kinoa kilo fiyatı
  • Kinoa nasıl pişirilir ?
  • kinoa nedir faydaları nelerdir
  • kinoa nerede satılır
  • kinoa nerelerde kullanılıyor
  • kinoa nerelerde yetişir
  • Kinoa tarımı
  • Kinoadaki vitaminler
  • Neden kinoa
  • quinoa nedir
  • Türkiye'de Kinoa
  Kinoa Nedir ?

  İnkalar tarafından 7 bin yıl önce yetiştirilen bir tahıl ceşidi olan Kinoanın bir tahıl olduğuna inanılır, gerçekte pancar ya da ıspanakla aynı familyadan gelir, yani bir bitkidir, ama mut­faklarda bir tahıl gibidir ve karışık olmayan bir bakış açısıyla yaklaşılır. Son üç yıldır Amerika'da bir kinoa çılgınlığı yaşanıyor. NASA astronotlarının beslenmesinde kullanılıyor. Birleşmiş Milletler 2013 yılını kinoa yılı ilan ediyor. İşte kinoanın faydaları...
  New York'un yeni beslenme trendi olarak gösterilen ve ünü Türkiye'ye kadar gelen 'kinoa' (quinoa), Türkiye'de bulunmayan mucizevi bir tahıl türü. Bulgur ve pirincin en büyük alternatifi olan bu tahıl, asıl olarak Güney Amerika'da yetişiyor. Mazisi ise çok eski; İnkalar'a kadar uzanıyor. İnkalar kinoaya 'tahıl ana' diyormuş. Uzmanlar kinoanın açlık sorununa çare olabileceğini bile düşünüyor. Birleşmiş Milletler tarafından 2013 'Kinoa Yılı' ilan edildi. Şimdilerde internet üzerinden kinoa satın alanların sayısı arttı. Ayrıca kimi büyük marketlerde de kinoa satılıyor ve kilosunun fiyatı 8.5 liradan başlıyor.
  Kinoa Zirai ürünü olarak nasıl ve nerelerde yetişir ?
  Kinoa da buğday gibi bitkiler sülalesinin çiçek açan bitkiler bölümünde sınıflandırılmış, ancak benzerlikleri burada bitiyor. Susam bitkisiyle aynı sınıftan ama farklı bir 'dizi' den geliyor. Kinoa esasen kaktüsler-sukkulentler bölümünün alt bölümlerinden birinde yer alıyor.
  kinoa tropik, subtropik ve ılıman iklimlerde yetişebiliyor ancak toprağının suyu iyi süzdüren nitelikte olması gerekiyor. Çok yüksek irtifada, dağ yamaçlarında yetişebilmesi ise ziraati bakımından en önemli avantajı. Ancak diğer tahıl bitkilerine nazaran olgunlaşmak için nispeten uzun bir süreye ihtiyaç duyuyor. Güney Amerika dışında Kuzey Amerika topraklarının güneyinde de yetiştirilmeye başlamış.Ekimi ilkbaharda, Ekim-Kasım aylarında (Güney yarıküreden bahsediyoruz) yapılıyor. Mor renkli tohumları hasat zamanı tarlaları mora boyuyor.Kinoa tanelerinin kabukları nohut renginde olabildiği gibi, kırmızımsı, mordan fuşyaya dek değişen renklerde, veya kızılımsı ya da grimsi olabiliyor. Yaz sonunda kuruyan saplar köklenip demetleniyorlar.
  Kinoadaki vitaminler neler ?
  NASA bu tahılı astronotların beslenmesinde kullanıyor. Protein açısından çok güçlü. Tüm aminoasitleri, A, B, C, D, E ve K vitaminlerini içeriyor. Lif oranı çok yüksek. Üstelik tadı da lezzetli... Bulgur kıvamında bir tahıl olduğu için aslında Türk mutfağına da çok uygun. Kullanımı hızla artan kinoayı beslenme uzmanları anlattiKinoa nasıl pişirilir ?Kinoadan; pilav, salata, kahvaltılık, hatta un haline getirirseniz tatlı bile yapabilirsiniz. İdeal olanı pişirmeden önce kinoayı birkaç saat suda bekletmek. Bu sayede içindeki enzimler harekete geçiyor. Kinoa, 15 dakika gibi kısa bir sürede pişiyor. Eğer suda bekletmek için vaktiniz yoksa pişirmeden önce bolca yıkamalısınız. Her koşulda pişme süresi 15 dakikayı geçmiyor. Kinoayı pirinç ve bulgurun kullanıldığı her yerde kullanabilirsiniz.Kinoa, elzem amino asitleri içeren harika bir protein kaynağıdır. Yüksek demir içeriği nedeni ile vegan yaşayanlara, kansızlık problemi olanlara ve kabızlık problemiyle karşılaşanlara önerdiğim bir besin.
  Son üç yıldır Amerika'da büyük rağbet gören ve sağlık mağazalarında tonlarca satılan kinoa; Peru ve Bolivya gibi ülkelerden ABD'ye bol miktarda ithal ediliyor. Türkiye'de de kısa bir süre sonra çok yaygınlaşacağını düşünüyorum.
  Özellikle veganlar günde bir öğün, kinoayla yapılmış pilav, kısır veya dolmayı tercih edebilirler. Zayıflamak için de pişmişi yenebilir.
  Günlük kalsiyum ihtiyacını karşılamak amacıyla salataların içine eklenerek tüketilebilir. İçindeki kalsiyum ise bir bardak sütteki kalsiyumdan daha fazla.
  Kinoa, ilk denemelerden sonra mutfaklarda yerini aldı. Şimdi pirinç, un, mercimek gibi temel gıdalarımın arasında.
  Çok baskın bir tadı ve kokusu olmadığı için çeşitli tariflerde kullanmak mümkün.
  Hiç şeker ve un kullanmadan kinoayla ve yulafla harika kurabiyeler yapılabiliyor.
  Et kadar proteinli, ayrıca vücutta sütten daha iyi kullanılabilen yüksek miktarda kalsiyuma sahip.
  Üstelik kolestrol içermediği, az yağlı ve sindirimi kolay olduğu için bebekler ve çocuklar için de çok besleyici bir tahıl.

 7. #7
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Mesajlar
  2.776

  Standart

  Kinoa - Chenopodium quinoa


  Tanım:

  Kinoa ıspanak ve kırmızı pancar gibi Kazayağıgiller (Chenopodiaceae) familasından gelir. Bitki iki metre yüksekliğe kadar büyüyebilir ve tohumları bitkinin en tepesindeki konik salkımlarda gruplanır. Bu geleneksel bitki Güney Amerika’nın yüksek platolarında beş bin yıldan fazladır zengin protein kaynağı tohumları için yetiştirilmektedir.
  Gelenekler:

  Kinoa geleneksel olarak beş bin yıldır yetiştirilmektedir ve Inkaların başlıca temel gıdasıydı. Ona ana tahıl anlamına gelen chisiye mama derlerdi ve bu tahılı toprağın verimliliğinin sembolü olarak kabul ederlerdi.
  Özellikler:

  Kinoa özütleri yağ depolamada önleyici etki gösterdikleri için kullanılmaktadır: adipositlerin (yağ içeren hücreler) fonksiyonlarını baskı altına alarak yeni yağ oluşumunu önlerler.

 8. #8
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Mesajlar
  2.776

  Standart  KİNOA ( QUİNOA)  Bugün sizleri bloğunu severek takip ettiğim sevgili Aslı (http://dokuzuncubulut.com/) sayesinde öğrediğim Quiona ile tanıştırmak istiyorum.

  QUİNOA ( KİNOA )


  Quiona bir tahıl. En güçlü bitkisel protein olarak nitelendiriliyor.
  Tüm aminoasitleri içeriyor. Protein gücü etinkine eşit.
  Ayrıca sütten daha iyi kullanabilen kalsiyum içeriyor.
  Günümüzde hala Orta ve Güney Amerika'da halkın önemli bir yiyeceği.
  Bir zamanlar İnkaların yiyeceğiymiş. İnkalar quinoa'yı 'ana tahıl' olarak adlandırmışlar.

  BESİN DEĞERİ NEDİR?

  * Eğer filizlendirirseniz besin değeri dahada artıyor. Filizlenmiş quinoanın protein gücü etinkinden yüksek.
  * Proteinden zengin, yağdan fakir, kolesterol yok.
  * A,B,C,D,E,K vitaminleri içeriyor.
  * Kansızlığa birebir, güçlü bir demir kaynağı.
  * Kalsiyumdan zengin, kemik ve dişleri güçlendiriyor.
  * Tüm zorunlu aminoasitleri içeriyor.
  * Lifi bol kabızlığa iyi geliyor.
  * İçerdiği bitkisel kimyasalların meme kanserinden koruduğu düşünülüyor.
  * 100 gramında 372 kalori var
  * En önemlisi GLUTEN içermiyor.

  QUİNOA NASIL PİŞİRİLİYOR.

  Quinoa taneleri küçük, bulgul sarısı, yassı halkalar şeklinde. Pirinç , bulgur gibi pişiriliyor. Ama onlara göre çok daha hızlı pişen bir tahıl.
  Aynı zamanda piştiğinde çok büyüyor. Kuskusu andırıyor. Quinoa ile harika kısır yapabilirsiniz.

  QUİNOA NERDE SATILIYOR?

  Quinoa şimdilik sadece Metro süper marketlerinde bulunuyor.

  Quinoa için bulduğum bilgiler bunlar. Ben bulursam en kısa zamanda deneyeceğim. Bulup deneyen arkadaşlar yorumlarını yazarsa sevinirim.

  Kolay gelsin.

 9. #9
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Mesajlar
  2.776

  Standart

  KİNOA ( QUİNOA) İLE SALATA
  Kinoa ile daha önce tanışmıştık. Kinoa taneleri yüksek oranda demir, kalsiyum, protein, magnezyum ve çinko içerir. Protein oranı çok yüksektir. Ayrıca içerdiği kalsiyumda bir bardak süttekinden daha fazla. Kolay pişen bir tahıl. 15 dakikada pişiyor. Gluten içermeyen bir tahılda olduğundan biz çölyaklıların rahatlıkla tüketmesi tavsiye ediliyor.
  Bazıları kuskusa benzetmişler ama ben hiç benzetmedim. Bana göre taze süt mısıra benziyor, yerken ağızda çıkardığı çıtlamadan dolayı belkide.

  Kinoa ile ilk tanışacaklar BURADAN, BURADAN bilgilenebilirler.  Gelelim tarifimize;  MALZEMELER

  - 1 Su bardağı kinoa
  - 1,5 Su bardağı su
  - 2 adet yeşil biber
  - 1 Salkım çeri domates
  - Yarım demet maydanoz
  - 2 adet taze soğan
  - 3-4 adet kıvırcık marul
  - 1 adet limonun suyu
  - Zeytinyağı, tuz ve kimyon
  YAPILIŞI

  - Kinoayı öncelikle üzerine çıkacak kadar sıcak suyla 1-2 saat kadar bekletiyoruz.
  - Bu arada domateslerimizi ve yeşilliklerimizi doğrayabiliriz.
  - Suyunu süzdüğümüz kinoayı 1 bardak su ile pilav gibi pişiriyoruz.
  - Pişen kinoamızı çatalla havalandırarak karıştırıyoruz.
  - Üzerine doğranmış biber, maydanoz, taze soğan ve domatesi döküyoruz.
  - İsteğe bağlı olarak zeytinyağı, tuz, limon suyu ve tuz ilavesiyle karıştırıyoruz.
  Sağlıklı salatamız hazır. Afiyet olsun..


  *** İstenirse pişen kinoaya salça ve soğan ilavesiyle KISIR yapabiliriz. Bunun için bir miktar sıvıyağda 1 adet kuru soğanı kavuruyoruz, üzerine domates ve biber salçasını ekleyerek pişiriyoruz. Pişen kinoaya öncelikle bunu ekliyoruz. Daha sonra istediğiniz yeşillikleri ve baharatları ekleyerek kısırınızı yapabilirsiniz.

 10. #10
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Mesajlar
  2.776

  Standart

  Kinoa (quinoa) ile tanışma ve kinoalı kısır  Bir tahıl düşünün ki, görünüş olarak çok küçük bir mercimek tanesine benziyor. Ama, et kadar proteinli ve vücutta sütten daha iyi kullanılabilen yüksek miktarda kalsiyuma sahip. Çok fazla lif oranına sahip olduğu gibi, glutensiz. Kolesterol içermiyor, yağdan fakir, kolay sindirimi sayesinde bebekler ve çocuklar için de çok besleyici bir tahıl.
  Bugün sizleri çok değerli bir tahıl olan kinoa(quinoa) ile tanıştırmak ve onunla hazırladığım güzel bir salatayı paylaşmak istedim. Adı hepimize yabancı gelse de, faydalarını okuduğunuz zaman neden daha önce denemediğinize inanın üzüleceksiniz. Kinoa, İnka'ların 'tahıl ana' adını verdikleri mükemmel bir tahıl. Günümüzde hala Orta ve Güney Amerika halkının çok kullandığı bir besin. Ayrıca piştikten sonra, etrafında oluşan beyaz fırfıra benzer çizgili görüntüsü ile çok sevimli. Bir de, yerken ağzınızda patlayan kesecikler varmış gibi çıkardığı çıtırdıyı da eminim çok seveceksiniz. Nasıl ve nerede kullanırım derseniz...
  Bir kaç saat suda bekletip, içindeki enzimleri harekete geçirdikten sonra sadece on beş dakika gibi kısa bir süre de pişiyor. Suda bekletmek istemezseniz yine sorun yok, pişme süresi değişmiyor, sadece ekleyeceğiniz su miktarı değişiyor. Islatarak pişirir, bolca yıkarsanız, kuru börülceye benzer kokusu da epeyce hafifliyor. İlk denemeyi bulgur yerine kullanarak kısır olarak yaptım. Evdekiler, eğer tanelerin görüntüsü farklı olmasa bulgurla yaptığımı sanacaklardı. Hiç yadırgamadılar, hatta görüntüsü çok hoşlarına gitti, afiyetle yediler. Ertesi gün, kuru dolma hazırlarken, bulgur yerine yine kinoa kullandım. Tadında ve lezzetinde hiç bir değişiklik olmadı ama içerdiği vitaminler, protein, kalsiyum ve aminoasitler sayesinde çok daha sağlıklı bir dolma olduğu kesin. Kinoa'yı pirinç ve bulgurun kullanıldığı her yemekte onların yerine kullanabilirsiniz. Yazının devamında hakkında çok daha detaylı bilgi bulacağınız kinoa ile, bundan sonra sık sık denediğim değişik tarifleri de sizinle paylaşacağım ama, ilk tanışmayı hepimizin severek yediği kısır ile yapmak istedim...
  KİNOA HAKKINDA
  120 çeşidi olmasına rağmen, bilinen üç çeşidi kullanılmaktadır. Beyaz (Türkiye'de sadece bu çeşidini bulabildim), kızıl veya grimsi. NASA tarafından uzun uzay uçuşlarında, mürettebatın beslenmesi amacıyla uzay aracında yetiştirilecek tahıl olarak seçilmiş. Eğer filizlendirerek kullanırsanız besin değeri daha da artıyor. Filizlendirilmiş kinoanın gücü etten daha yüksek.
  Protein oranı çok yüksek olan kinoayı protein oranında karşılaştırma yaparsak bir çay fincanı kinoanın protein oranı, bir orta boy hamburgerdeki proteinden daha fazladır. İçindeki proteinler yüksek kalitede ve bütün temel aminoasitleri içeriyor. İnsan beslenmesi bakımından ideale yakın bu protein içeriği süte çok benziyor. İçerdiği kalsiyum ise bir bardak sütteki kalsiyumdan daha fazla.
  Gluten içermediği için, gluten alerjisi olanlar için de mükemmel bir besin (Gluten rahatsızlığı olanlar doktorunuza danışmadan yine de kullanmayın lütfen).

  Besin değeri?
  Proteinden zengin, yağdan fakir, kolesterol yok.
  A, B, C, D, E ve K vitaminlerini içeriyor.
  Kalsiyum zengini olduğu için dişleri ve kemikleri güçlendiriyor.
  Demir oranı yüksek olduğu için, kansızlığa iyi geliyor.
  İçerdiği bitkisel kimyasalların meme kanserine karşı koruyucu olduğu düşünülüyor.
  Tüm zorunlu aminoasitleri içeriyor.
  100 gramında 6 gram lif içeriyor. Bu sayede kabızlığa iyi geliyor.
  100 gramında 372 kalori bulunuyor. (Buradaki bilgiler internetten derleme).
  Daha önce deneyen arkadaşlarım varsa, bu konuda bilgilerini bizimle paylaşırsa çok sevinirim.

  KİNOALI KISIR
  Malzemeler:
  1 su bardağı kinoa
  1, 5 su bardağı su (aynı bardak ile ölçün)
  1 yemek kaşığı biber salçası ya da domates salçası
  1 adet salatalık
  2 yemek kaşığı biber salatası ya da 2 adet biber
  1 büyük domates ya da 2 yemek kaşığı yazdan hazırladığınız domates sosu
  1 çay bardağı kırılmış ceviz
  yarım demet maydanoz
  2 diş ezilmiş sarmısak
  2 adet taze soğan
  3-4 adet körpe kıvırcık yaprağı
  1 adet limonun suyu
  yeteri kadar zeytinyağı
  yeteri kadar tuz, taze çekilmiş karabiber, pul biber ve bolca kimyon

  Hazırlanışı:

  Kinoayı ince süzgece koyun ve su dolu bir kasenin içinde 2 saat bekletin. Bekleme sonrası bolca yıkayın ve tencereye koyun, üzerine 1, 5 su bardağı soğuk su ekleyin kapağını kapatın ve kısık ateşte suyunu çekene kadar pişirin. Tamamen suyunu çektikten sonra çatalla karıştırırak havalandırın tuz ve baharatlarını ekleyin, kullanacağınız zeytinyağının bir kısmını da ekleyin karıştırın ve soğumaya bırakın. (Sıcakken eklediğiniz, zeytinyağı ve baharatların aroması daha güçlü olacaktır. Dilerseniz bu işlemi de soğuduktan sonra yapabilirsiniz.)
  Sıcağı gittikten sonra, salçayı ekleyin ve ezmeden iyice karıştırın. İnce kıyılmış taze otları, limon suyu, zeytinyağı, sarmısak ve cevizi ekleyerek karıştırın ve ister ılık, isterseniz soğuk olarak servis edin.
  Eğer kinoayı ıslatmadan hazırlarsanız o zaman su miktarını şöyle ayarlayın: 1 bardak kinoa için 2 bardak+çeyrek bardak soğuk su ekleyin ve yine aynı şekilde kısık ateşte suyunu çekene kadar pişirin.
  Şimdi domates ve biber mevsimi olmadığı için yerine kullanacağınız alternatifleri ekledim. Mevsiminde taze, domates ve biberle çok daha lezzetli olacaktır. Siz içine istediğiniz malzemeyi ilave edin ya da çıkarın. Tamamen damak tadınıza göre hazırlayabilirsiniz.Benzer Konular

 1. Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 03-18-2012, 21:28

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
doğal tedavi, bitkisel tedavi, sağlık bilgileri, himalaya tuzu, epimediumlu macun, çay ağacı yağı, Aloevera, şifalı bitkiler, alternatif tıp, vücut sağlığı, tuz lambası, gazete haberleri