Kimyon, Caraway, Kümmel, Carum carvi
Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
IndirX
bitkisel tedavi
bitkisel tedavi
Toplam 7 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 7 arasi kadar sonuc gösteriliyor
The Şifalı Bitkiler page is where you will Şifalı Bitki resimleri ve bilgileri.
 1. #1
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimiçi İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  19.926

  Standart Kimyon, Caraway, Kümmel, Carum carvi  KİMYON


  İki-çok yıllık | 0,3-1m | 6-8 Aylar | Ca,Na | Tohumu ve Yağı

  Kimyon, Kümmel, Carum carvi
  Karaman Kimyonu
  Şifalı Kimyon
  Arap Kimyonu
  Frenk Kimyonu

  Familyası: Maydanozgillerden, Doldengewâchse, Apiaceace

  Drugları: Kimyon meyvesi: Carvi fructus
  Kimyon eter yağı: Carvi aetheroleum
  Kimyonun tohumları çay, baharat ve natürel ilaç, eter yağı (sadece yağı olarak geçer) ise Aroma tedavisi ve baharat olarak kullanılır.

  Giriş: Günümüzde Mısır Kimyonu olarak bilinen Carum carvi’nin 25 alt türü mevcuttur ve Türk Kimyonu olarak bilinen Cuminum cyminum’un ise yetiştiği yöreye göre Polatlı, Eskişehir, Sivrihisar ve Konya Kimyonu diye türleri mevcuttur. Arap Kimyonunun M.Ö 3000 yıllarından beri Mısırlılar tarafından kullanıldığı yapılan kazılarda n anlaşılmıştır. Mısırlılar medeniyeti Sümerler’den, yani Türkler’den almıştır. Bütün medeniyetlerin kaynağı Sümerler yani Türkler dayanır. Sümerlerde bu degerleri Orta Asyadaki ANUA Türk Medeniyetinde Ortadoğuya taşımışlardır. Ortadoğu havzasından dünyaya yayıldığı tahmin edilen Kimyonun Frenk Kimyonu diye anılması yanlıştır. Bir Alman bir Türk’e şaka yapmak için veya alay etmek için olsun Kümmel Türk yani Kimyoncu Türk der. Türklerde Almanlara Kartoftel Deutsche yani Patatesçi Alman gibi lakaplarla bazen şaka bazen de alay etmek için konuşulurdu. Bu da Türklerin eskiden beri yemeklerinde mutlaka Kimyon bulundurduğunu ve Almanlarında patatesçi olduğunu gösterir.

  Botanik: Bitki gebelikle 2 yıllık olup, 30-100 cm boyuna ulaşır ve havuç kökü gibi kökü vardır fakat beyaz renktedir. Altta Rozet yaprakları oldukça büyük uzun bir sap üzerinde kanat yapraklardan oluşur ve kanat yapraklar yine kanatlardan meydana gelir. Gövdedeki yapraklar sapsız yani direk oturmuştur. Rozet yaprakları çok hafif geniş iken en üstteki yaprakları ince ve ipliğimsidir. Çiçekleri oldukça küçük, beyaz, nadiren pembe veya kırmızımsı renkte ve yumurta şeklindeki 5 adet taç yaprak-tan meydana gelir. Bir şemsiyecikte 10-20 çiçek bulunur ve 7-15 şem-siyecik bir şemsiye meydana getirir. Bir meyve kapsülünde iki tohum bulunur ve 4-6 mm uzunluğunda üzerinde boydan boya uzanan yay şek-linde çıkıntılar bulunur ve genellikle esmer renkte ve orak şeklindedir.

  Yetiştirilmesi: Türkiye’nin hemen her yöresinde yetiştirmek mümkündür ve zaten yetiştirimektedir.

  Hasat zamanı: Olgunlaşması Haziran’dan Eylül’e kadar sürer zira ana şemsiyeler olgunlaşırken henüz yan şemsiyeler olgunlaşmamıştır. Bu nedenle hasatı belli sürelerle devam eder. Maydanozgiller birbirine çok benzerler ve bu nedenle de yanlışlıkla zehirli bitkilerin toplanarak Kimyon hasatına karıştırılmaması çok önemlidir.

  Birleşimi: Birleşimindeki maddeleri önemine göre şöyle sıralayabiliriz;
  a) eter yağı türevleri %3-7 arasında olup bunu %50-65’ini S-(+)-Carvon ve %30-45 R-(+)-Limonen içerir ve geriye kalan çok az miktar ise; Sabinen, 3-Caren, β-Pinen, Myrcen, α-Phellandren, Dihydrocarvon, Carveol ve dihydrocarveol’dan oluşur.
  b) Sabit yağlar %10-15 arasında olup en önemlileri; Petroselinasit %35-50, Oleik asit %20-30 ve az miktarda Palmitasit ve Steariasit içerir.
  c) Flavonitler ve Flavonitglikozitler %0,05-0,1 arasında olup Quercetin ve Kâmpferol ve bunların glikozitlerinden; Quercetin-3-0-β-0-glikozit (Isoquercitrin) ve Kâmpferol-3-0-β-0-glikozit (Astragalin) içerir.
  d) Fenolasitlerden; Kafleeasit, Ferulaasit, Syrinasit, Vani,llinasit içerir.
  e) Cumarinlerden (Kumarinler); Bergapten ve Nanthotoxin içerir.

  Tesir şekli: Karminatif (gaz söktürücü), krampları (spazm) çözücü, bal-gam söktürücü, annelerin sütünü artırıcı, bakterileri öldürücü, mantarları yok edici, mideyi kuvvetlendirici ve bağırsakları teskin ettiricidir.

  Araştırmalar:
  1) Azerbaycan’da Kimyon yağı ile G.G.İbrahimov ve ekibi 1985’de bir tedavi denemesi yapmışlardır. Bu deney sonucunda Kimyon yağının Nsytatin’de daha etkili bir mantar yok edici öldürücü özelliğe sahip olduğunu tespit etmişlerdir. (Azer. Med. 62.44.1985)
  2) Kimyon tohumunu veya yağının (Eter yağı) gaz söktürürcü özelliğinin ise belgelenmeye ihtiyacı yoktur. Hemen hemen herkes tarafından bu özelliği bilinir.
  3) H.B.Forster, H.Nikas ve S. Lutz’un kobaylar üzerinde yaptıkları araş-tırmalar sonucunda Kimyon tohumu ve yağının krampları çözücü olduğunu belgelemişlerdir. (Planta Med.40(4) 309-319)

  Kullanılması:
  a) Araştırmalara göre bağırsak mantarı, şişkinliğe karşı ve kramp çözücü olarak kullanılır.
  b) Komisyon E’ye göre; Alman Sağlık Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan Komisyon E 22a No’lu ve 01.02.1990 tarihli Monografisi’ne (Bildirisine) göre; Kimyon tohumu ve yağı dispepsi (sindirim yetersizliği) rahatsızlıklarından; hafif kramplı mide ve bağırsak rahatsızlıkları, şişkinlik e hazımsızlığa karşı kullanılır.
  c) Aroma tedavisinde Kimyon yağı şişkinlik krampları ve bağırsaklarda kokuşma ve iştahsızlığa karşı kullanılır.
  d) Halk arasında mide zafiyeti, mide krampı, karaciğer ve safra rahat-sızlıkları, bağırsak bozuklukları, sinirsel kalp ve mide rahatsızlıkları, ağız kokusu ve bebeklerde sindirim zorluğu gibi rahatsızlıklara karşı ve annelerin sütünü artırmak için kullanılır. Şayet bebek ve küçük çocuklardaki şişkinlik ve hazımsızlığa karşı sadece rezene tohumundan çay yapılır ve verilir ise bu çay bebeklerin ve çocukların süt dişlerini çürütür ve bu nedenle Kimyon, Papatya çiçeği, Anason ve Kakule tercih edilir.

  Çayı: Kimyon tohumunun çayı yapılmadan hemen önce öğütülmesi veya öğütülmeden çayının yapılması tavsiye edilir. Öğütülmüş olarak satılan kimyonun (tozu) kalite bakımından düşüktür ve hoş olmayan bir kokuya sahiptir. Kimyon tohumu öğütüldükten 24 saat sonra kullanılmaz ise birleşimindeki sabit yağlar bozularak aromasını bozar. Bir kahve kaşığı taze öğütülmüş (günlük öğütmek gerekir) veya hafif ezilmiş Kimyon tohumu demliğe konur ve üzerine 300-500 ml kaynar su ilave edilerek 5-10 dk demlenmesi beklenir ve sonra süzülerek içilir.

  Çay Harmanları;

  Gökçek Bebek Gaz çayı;
  20 g Kimyon tohumu
  20 g Rezene tohumu
  20 g Anason tohumu
  20 g Oğulotu yaprağı
  15 g Isırgan otu
  5 g Kılıç otu

  Gökçek Mide ve Bağırsak çayı(şişkinlik,tıkanma ve sinirsel mide ağrısı)

  30 g Anason tohumu
  30 g Kimyon tohumu
  30 g Rezene tohumu
  10 g Tarçın kabuğu

  Gökçek Stres çay;
  30 g Kediotu kökü
  20 g Oğul otu yaprağı
  20 g Çarkıfelek otu
  20 g Nane yaprağı
  10 g Meyan kökü

  Gökçek Mide-bağırsak çayı;
  25 g Kimyon tohumu
  25 g Rezene tohumu
  25 g Kantaron otu
  25 g Papatya çiçeği
  25 g Kaz otu

  Gökçek Şişkinlik çayı;
  20 g Kimyon tohumu
  20 g Rezene tohumu
  20 g Kakule
  20 g Papatya çiçeği
  20 g Oğul otu yaprağı

  Gökçek Safra çayı;
  20 g Mübarek otu
  20 g Nane yaprağı
  20 g Pelin otu
  20 g Devedikeni tohumu
  20 g Kimyon tohumu

  Gökçek Mide ve Bağırsak çayı (tıkanma, şişkinlik)
  30 g Rezene tohumu
  30 g Kimyon tohumu
  30 g Melek otu kökü
  10 g Tarçın kabuğu

  Gökçek Şişkinlik çayı;
  20 g Melek otu kökü
  20 g Anason tohumu
  20 g Rezene tohumu
  20 g Kimyon tohumu
  20 g Kakule

  Gökçek Mide çayı;
  20 g Nane yaprağı
  20 g Kantaron otu
  20 g Civanperçemi otu
  20 g Kimyon tohumu
  20 g Papatya çiçeği

  Gökçek Karaciğer ve Safra çayı;
  20 g Devedikeni tohumu
  20 g K.hindiba otu
  20 g Zerdeçal kökü
  20 g Kırlangıçotu
  10 g Kimyon tohumu
  10 g Nane yaprağı

  Gökçek Mide asidi yetersizliK çay;
  20 g Papatya çiçeği
  20 g Kantaron otu
  20 g Pelin otu
  20 g Zencefil kökü
  20 g Kimyon tohumu

  Gökçek Mide ve Bağırsak çayı (şişkinlik,tıkanma)
  30 g Anason tohumu
  30 g Rezene tohumu
  15 g Kişniş tohumu
  15 g Kimyon tohumu
  10 g Ebe gömeci çiçeği

  Gökçek Stres çayı;
  20 g Kediotu kökü
  20 g Oğul otu yaprağı
  20 g Çarkıfelek otu
  20 g Kılıç otu
  10 g Kimyon tohumu
  10 g Meyan kökü

  Gökçek Uyku çayı;
  20 g Oğul otu
  20 g Kediotu kökü
  20 g Kılıç otu
  20 g Kimyon tohumu
  10 g Rezene tohumu
  10 g Ihlamur

  Gökçek Bebek ve küçük çocuklara şişkinlik çayı;
  30 g Anason tohumu
  30 g Kimyon tohumu
  20 g Kakule
  10 g Papatya çiçeği
  10 g Rezene tohumu

  Gökçek Mide-Bağırsak çayı(şişkinlik ve hazımsızlığa karşı);
  40 g Kişniş tohumu
  30 g Rezene tohumu
  20 g Kimyon tohumu
  10 g Oğul otu yaprağı

  Gökçek Bebeklerdeki şişkinliğe karşı çay;
  25 g Anason tohumu
  25 g Rezene tohumu 25 g Kimyon tohumu
  15 g Isırgan otu
  10 g Papatya çiçeği

  Bah:
  Kimyon tohumu ve Eter yağı başka her türlü sulu,etli yemekler ve çorbalara, sebze, patates, peynir, salata, ekmek ve özellikle de lahanalı yemeklere katılır. Lahanalı yemekler şişkinlik yapabilir, işte bu durumda yemeğe bir miktar Kimyon tohumu7 katılır ise şişkinlik giderilebilir.

  Ar: Kimyon tohumu su buharı ile damıtılarak (destilasyon) Eter yağı elde edilir. Bu Eter yağından 2-3 damla yemek ve çorbalara katılır. Eter yağı da başta; antidepresif (depresyonu önleyici), krampları çözücü, şişkinliği giderici, safra artırıcı, iştah açıcı ve hafif cinsel gücü artırıcı özelliklere sahiptir. 2-3 damla bir kesme şekere veya bir parça ekmeğe damlatılarak alınabilir.

  Yan tesirleri: Tarife uyulduğunda bilinen bir yan tesiri yoktur fakat Eterik yağı çok etkili olduğundan 2-3 damla kullanılmalıdır. H.Ş. Peygamber Efendimiz “Sizlere Sinameki, Tereyağı, Bal ve Kimyonu tavsiye ederim, zira bunlar Sâm’dan başka her derde devadır” buyurmuşlardır. Sâm2ın ne olduğu sorulduğunda; ölüm demiştir.


  Eklenmiş Resmin önizlemesi Eklenmiş Resmin önizlemesi Kimyon, Caraway, Kümmel, Carum carvi-kimyon17.jpg   Kimyon, Caraway, Kümmel, Carum carvi-kimyon16.jpg   Kimyon, Caraway, Kümmel, Carum carvi-kimyon15.jpg   Kimyon, Caraway, Kümmel, Carum carvi-kimyon13.jpg   Kimyon, Caraway, Kümmel, Carum carvi-kimyon6.jpg  

  Kimyon, Caraway, Kümmel, Carum carvi-kimyon5.jpg   Kimyon, Caraway, Kümmel, Carum carvi-kimyon4.jpg   Kimyon, Caraway, Kümmel, Carum carvi-kimyon2.jpg   Kimyon, Caraway, Kümmel, Carum carvi-kimyon_5_.jpg   Kimyon, Caraway, Kümmel, Carum carvi-kimyon_6_.jpg  

  Kimyon, Caraway, Kümmel, Carum carvi-kimyon_7_.jpg   Kimyon, Caraway, Kümmel, Carum carvi-kimyon_8_.jpg   Kimyon, Caraway, Kümmel, Carum carvi-kimyon_10_.jpg   Kimyon, Caraway, Kümmel, Carum carvi-kimyon_m_s_r1.jpg   Kimyon, Caraway, Kümmel, Carum carvi-kimyon_m_s_r.jpg  

  Kimyon, Caraway, Kümmel, Carum carvi-kimyon_2.jpg   Kimyon, Caraway, Kümmel, Carum carvi-kimyon_3.jpg   Kimyon, Caraway, Kümmel, Carum carvi-kimyon_001.jpg   Kimyon, Caraway, Kümmel, Carum carvi-kimyon14.jpg   Kimyon, Caraway, Kümmel, Carum carvi-kimyon_9_.jpg  

  Kimyon, Caraway, Kümmel, Carum carvi-kimyon_2_.jpg   Kimyon, Caraway, Kümmel, Carum carvi-kimyon_4_.jpg   Kimyon, Caraway, Kümmel, Carum carvi-kimyon_5_.jpg   Kimyon, Caraway, Kümmel, Carum carvi-kimyon_4_.jpg   Kimyon, Caraway, Kümmel, Carum carvi-kimyon_3_.jpg  

  Kimyon, Caraway, Kümmel, Carum carvi-kimyon_003.jpg   Kimyon, Caraway, Kümmel, Carum carvi-kimyon9.jpg   Kimyon, Caraway, Kümmel, Carum carvi-kimyon12.jpg   Kimyon, Caraway, Kümmel, Carum carvi-kimyon7.jpg   Kimyon, Caraway, Kümmel, Carum carvi-kimyon3.jpg  

  Kimyon, Caraway, Kümmel, Carum carvi-kimyon11.jpg   Kimyon, Caraway, Kümmel, Carum carvi-kimyon10.jpg   Kimyon, Caraway, Kümmel, Carum carvi-kimyon8.jpg   Kimyon, Caraway, Kümmel, Carum carvi-kimyon1.jpg   Kimyon, Caraway, Kümmel, Carum carvi-kimyon.jpg  

  Kimyon, Caraway, Kümmel, Carum carvi-kimyon18.jpg   Kimyon, Caraway, Kümmel, Carum carvi-kimyon_3_.jpg   Kimyon, Caraway, Kümmel, Carum carvi-kimyonum_s_r_4.jpg   Kimyon, Caraway, Kümmel, Carum carvi-kimyon21.jpg   Kimyon, Caraway, Kümmel, Carum carvi-kimyon20.jpg  

  Kimyon, Caraway, Kümmel, Carum carvi-kimyon19.jpg  

 2. #2
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimiçi İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  19.926

  Standart  B)Mısır Kimyonu, Kreuzkümmel, Cuminum cyminum
  Bu Kimyonun asıl vatanı Mısır olup buradan diğer ülkelere yayılmıştır ve günümzde genellikle Türkiye, İran, Fas, Hindistan, Pakistan, Çin, Endonezya gibi ülkelerde yetiştirilmektedir. Tohumları 4-6 mm uzunluğunda, 1-1,5 mm eninde açık grimsi sarı renkte ve üzeri hafif tüylüdür. Birleşiminde %3-6 oranında Eter yağı bulunur ve en önemlileri %25-40 Cuminaldehid, 8-Terpinen 15-20, β-Pinen 10-20 ve diğerinden oluşur. Görüldüğü gibi bileşimindeki Eter yağı çok farklı bir yapıya sahiptir. Su buharı destilasyonu ile damıtılarak elde edilen Eter yağıda aynı Şifalı Kimyon yağı gibi kullanılır. Tohumları da aynı Kimyon tohumu gibi kullanılırsa da daha az oranda alınması tavsiye edilmektedir.
  Eklenmiş Resmin önizlemesi Eklenmiş Resmin önizlemesi Kimyon, Caraway, Kümmel, Carum carvi-kimyonum_s_r_5.jpg   Kimyon, Caraway, Kümmel, Carum carvi-kimyonum_s_r_4.jpg   Kimyon, Caraway, Kümmel, Carum carvi-kimyonum_s_r_6.jpg   Kimyon, Caraway, Kümmel, Carum carvi-kimyonum_s_r_3.jpg   Kimyon, Caraway, Kümmel, Carum carvi-kimyonum_s_r_2.jpg  

  Kimyon, Caraway, Kümmel, Carum carvi-kimyonum_s_r_1.jpg  

 3. #3
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimiçi İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  19.926

  Standart


 4. #4
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimiçi İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  19.926

  Standart


 5. #5
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimiçi İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  19.926

  Standart


 6. #6
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimiçi İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  19.926

  Standart


 7. #7
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimiçi İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  19.926

  Standart


Benzer Konular

 1. Tonik Kullanımından Sonra Gaz Problemi ve Kimyon
  By efsuslu83 in forum TV-Programlarımız
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 01-03-2011, 10:45
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02-13-2010, 15:41

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
doğal tedavi, bitkisel tedavi, sağlık bilgileri, himalaya tuzu, epimediumlu macun, çay ağacı yağı, Aloevera, şifalı bitkiler, alternatif tıp, vücut sağlığı, tuz lambası, gazete haberleri