Goji berry, Kurt Üzümü, Lycium barbarum, Protein
Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
IndirX
bitkisel tedavi
bitkisel tedavi
Toplam 9 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 9 arasi kadar sonuc gösteriliyor
The Şifalı Bitkiler page is where you will Şifalı Bitki resimleri ve bilgileri.
 1. #1
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Mesajlar
  2.776

  Standart Goji berry, Kurt Üzümü, Lycium barbarum, Protein

  Dünya’da Goji berry ya da wolf berry diye bilinen ancak ülkemizde pek bilinmeyen Kurt Üzümü ‘nün orijini Asya ve çoğunlukla Tibet ve Moğolistan’da dünyanın en yüksek dağları olan Himalayalar’da yetişiyor. Goji Berry, dünyadaki besin değeri en yüksek olan meyvelerden biri. Çok kuvvetli bir antioksidan olan bu meyve Çin’de tıp alanında 2000 yıldır kullanılıyor.100 gramında portakalın içerdiği C vitamini oranının 3 katını içeren gojiberry’nin içinde 149 miligrama kadar C Vitamini bulunduğu tespit edilmiştir. Ayrıca bilinen en güçlü antioksidanlardan biri olan goji berry’nin 100 gramındaki antioksidan düzeyi 30.500 ki bu oranı 10.450 antioksidan düzeyi ile nar ve 2750 antioksidan düzeyiyle yaban mersini izliyor.
  Goji berry harika bir protein deposu, 19 farklı amino asit içerir (Arı poleninden altı kere daha yüksek) Methionine, Leucine, Isoleucine, Lysine, Phenylalanine, Threonine, Tryptophan, Valine, protein oranı % 13. Yüksek değerde betakaroten, çinko, kalsiyum, germanyum, selenyum, fosfor vb 21 iz minerallerini içerir. Havuçtan daha iyi bir beta karoten kaynağı olan goji berry ayrıca göz sağlığı için çok yararlıdır olan ve göz retinasında bulunan iki karotenoidden biri olan Zeaxanthin içerir. B-complex, %8 E vitamini, karetenoid, Cyperone içerir. Karaciğer tarafından kolin’i üretmek için kullanılan Betain içerir. Betain sakinleştirici, hafızayı arttıran, kas büyümesini terfi ettiren ve yağlı karaciğer hastalığına karşı koruyan bir bileşiktir. Betain ayrıca, vücudun enerji tepkilerinde kullandığı metil gruplarını sağlar ve homosistein düzeylerini azaltmaya yardım edebilir. Goji berry içerdiği Beta Sitosterol sayesinde kolesterolü düşürür. Löseminin bütün büyük tiplerine karşı aktif olan doğal bir bileşik olan Physalin içerir. Yine goji berry içeriğinde gözlenen Germanyum kansere karşı koruyucu bir iz mineralidir. Nadiren, yiyeceklerde bulunur. Güçlü bir anti fungal ve anti-bakteriyel Solavetivone içerir.
  Goji berry ayrıca;
  - Ömür uzunluğunu artırmak için ve kuvvet verici olarak kullanılır.
  - Cinsel iktidarsızlık ve büyüme hormonlarına iyi gelir.
  - Kalp ve kan basıncına faydası olan maddeler içerir.
  - DNA’yı korur.
  100 gr kurutulmuş goji berry içeriğine baktığımızda:
  - Kalsiyum: 112 mg
  - Potasyum: 1,132 mg
  - Demir: 9 mg
  - Çinko: 2 mg
  - Selenyum 50 mikrogram
  - Riboflavin ( Vitamin B2) : 1,3 mg
  - Vitamin C: Tam yelpazede 148 mg, en dar spektrumda 29 mg
  - Beta-keroten: 7 mg
  - Zeaksatin: 25mg ve 200 mg arası değişmektedir
  - Poliskarin: Öz ağırlığının % 31′i kadar yani 100 gr da 31 gr.
  Kurt Üzümü Kullanımı – Goji Berry Nasıl Kullanılır?
  Tadı kiraz ve yaban mersinine benzeyen bu harika besin Çin’de pirinç yemekleri, çorbalar ve çay yapımında kullanılmaktadır. Çin’in bazı bölgelerinde taze olarak da tüketilmekte. Goji Berry’ler genellikle kurutularak ya da goji berry suyu olarak ihraç ediliyor. Son yıllarda Goji suyu da Avrupa ve Amerika ’da yaygın olarak tüketilmeye başlanmıştır. Goji suyu genellikle 1 litrelik şişelerde satılır ve goji suyunun da sağlık üzerindeki etkisinin goji meyvesiyle aynı olduğu bilinmektedir. Türkiye’de taze meyvesini ve suyunu bulmak pek mümkün değildir. Kurutulmuş goji berry meyvelerini günde bir avuç taze olarak tüketebilirsiniz.


  Eklenmiş Resmin önizlemesi Eklenmiş Resmin önizlemesi Goji berry, Kurt Üzümü, Lycium barbarum, Protein-goji15.jpg   Goji berry, Kurt Üzümü, Lycium barbarum, Protein-goji_beri14.jpg   Goji berry, Kurt Üzümü, Lycium barbarum, Protein-goji_beri13.jpg   Goji berry, Kurt Üzümü, Lycium barbarum, Protein-goji_beri12.jpg   Goji berry, Kurt Üzümü, Lycium barbarum, Protein-goji_beri11.jpg  

  Goji berry, Kurt Üzümü, Lycium barbarum, Protein-goji_beri8.jpg   Goji berry, Kurt Üzümü, Lycium barbarum, Protein-goji_beri7.jpg   Goji berry, Kurt Üzümü, Lycium barbarum, Protein-goji_beri6.jpg   Goji berry, Kurt Üzümü, Lycium barbarum, Protein-goji_beri5.jpg   Goji berry, Kurt Üzümü, Lycium barbarum, Protein-goji_beri4.jpg  

  Goji berry, Kurt Üzümü, Lycium barbarum, Protein-goji_beri3.jpg   Goji berry, Kurt Üzümü, Lycium barbarum, Protein-goji_beri2.jpg   Goji berry, Kurt Üzümü, Lycium barbarum, Protein-goji_beri1.jpg   Goji berry, Kurt Üzümü, Lycium barbarum, Protein-goji_beri.jpg   Goji berry, Kurt Üzümü, Lycium barbarum, Protein-goji_berry.jpg  

  Goji berry, Kurt Üzümü, Lycium barbarum, Protein-goji_beri.jpg   Goji berry, Kurt Üzümü, Lycium barbarum, Protein-goji_beri1.jpg   Goji berry, Kurt Üzümü, Lycium barbarum, Protein-goji_beri2.jpg   Goji berry, Kurt Üzümü, Lycium barbarum, Protein-goji_beri3.jpg   Goji berry, Kurt Üzümü, Lycium barbarum, Protein-goji_beri4.jpg  

  Goji berry, Kurt Üzümü, Lycium barbarum, Protein-goji_beri5.jpg   Goji berry, Kurt Üzümü, Lycium barbarum, Protein-goji_beri6.jpg   Goji berry, Kurt Üzümü, Lycium barbarum, Protein-goji_beri8.jpg   Goji berry, Kurt Üzümü, Lycium barbarum, Protein-goji_beri7.jpg   Goji berry, Kurt Üzümü, Lycium barbarum, Protein-goji_beri9.jpg  

  Goji berry, Kurt Üzümü, Lycium barbarum, Protein-goji_beri10.jpg   Goji berry, Kurt Üzümü, Lycium barbarum, Protein-goji_beri11.jpg   Goji berry, Kurt Üzümü, Lycium barbarum, Protein-goji_beri12.jpg   Goji berry, Kurt Üzümü, Lycium barbarum, Protein-goji_beri13.jpg   Goji berry, Kurt Üzümü, Lycium barbarum, Protein-goji_beri14.jpg  


 2. #2
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Mesajlar
  2.776

  Standart

  B Vitamini Deposu Goji Berry

  Günümüzde artık hepimiz sağlığımız ve direncimizin korunması açısından Vitaminlerin ne denli önem taşıdığının farkındayız. Sebzelerden, hayvanlardan ve bakterilerden oluşan bu organik bağlar, insan organizmasındaki hayati önem arz eden süreçleri düzenlerler. Bu hayati maddelerin sadece kısıtlı bir kısmını vücudumuzun kendisi üretebilir.
  Bu yüzden bunların çoğunu besin yolu ile kendimizin alması gerekir. Vitaminlerin varlığı ve önemi ilk olarak bağışıklık sistemindeki büyük eksiklik belirtileri ile ortaya çıkmıştır. Çocukluğumuzda, Vitamin dolu meyvemizi yemediğimiz zaman bize korkutucu bir örnek olarak gösterilen eski zamanların takma bacaklı ve dişsiz denizcilerini hatırlayalım. Şanslıyız ki 1752 yılında İngiliz gemi doktoru James Lind, gelecek nesil denizciler için önemli bir şey keşfetti. Portakal ve limon bu gizemli hastalığı iyileştirebiliyordu.

  Aradan geçen zaman, doktorun bu tespitini haklı çıkardı kesinleştirmiş oldu. Gerçekten de turunçgiller, içerdikleri C Vitamini oranı açısından diğer tüm besin maddelerinin önündeydiler. Çitlembik, kuş burnu ve böğürtlen gibi çok az sayıda meyve bu konuda turunçgillerden daha zengin Vitamin içeriğine sahiptiler. Tıpkı Gojiberi gibi. Kırmızı kırmızı yanan gojiberilerin 100 gramında 149 miligrama kadar C Vitamini bulunduğu tespit edilmiştir. Bu oran, Portakalın içerdiği C vitamini oranının 3 katıdır. Gojiberilerde elde edilen en düşük değer ise 29 mg idi.
  Bu fark size ilk bakışta çok yüksek gibi görünebilir. Biz de bu fırsatı değerlendirerek sizlere vitaminlerle ilgili bir açıklama yapmak isteriz. Vitaminler hassas yapılardır. Sıcaklık, yanlış depolama ve benzeri diğer bazı faktörlerden çok hızlı bir biçimde etkilenebilirler. Aynı şekilde toprak koşulları, iklim ve hasat sırasındaki olgunlaşmışlık düzeyi gibi faktörler de sebzenin veya meyvenin Vitamin içeriğini etkileyebilirler. Ölçme şekli sebebiyle farklı sonuçların elde edilmesi ise pek de nadir görülen bir durum değildir. O yüzden 45. sayfadaki karşılaştırmalı tabloda da farklı farklı en yüksek ve en düşük değerleri sıraladık. Eğer „sizin“ Gojiberinizin ne denli Vitamin dolu olduğunu soracak olursanız, hemen fark edeceksinizdir ki düşük dereceye sahip berryler bile size en zengin besin değerlerini sağlayacaktır. Gojiberinin 29 miligramlık Vitamin içeriği de diğer meyvelere kıyasla son derece yüksektir.
  Gojiberinin bir diğer özelliği de zengin B Vitamini içeriğidir. Başka türlü sadece fındıkta, tahıllarda ve tohumlarda karşılaştığımız bu oran bu küçücük meyvede de dolgun derecede mevcuttur. Gojiberinin B 1,2,3, ve 5 Vitamini içeriği bütün meyveler içerisinde birinci sıradadır ve bazı fındıkların ve tohumların oranından dahi yüksektir. Bu meyveler, bahsettiğimiz güncel sağlık bilincine sahip zamane insanı tarafından B Vitamini açığını kapatmak için tüketilir. Yine de yakından incelediğimizde, bu küçük güç paketlerinin tıpkı girdikleri gibi çıktıklarını da tespit edeceğizdir.
  Gerçekten de birçok insan, tohumları ve fındıkları sindirmede zorluk çekmeleri sebebiyle bu meyvelerin içerdikleri değerli maddelere erişim sağlayamazlar. Bu aşamada Gojiberi sadece lezzetli bir gıda takviyesi işlevi görmekle kalmayıp, hayati önem arz eden bu Vitaminlerin sindirimini de kolaylaştırır. Gojiberide bulunan ve Vitaminler arasında sayılan bir diğer önemli maddeyi zaten beslenmesine özen gösteren pek çok kişi duymuştur. Kastettiğimiz şey Provitamin A ya da ince bağırsak çeperlerinde A Vitaminine dönüşen Beta Karotin. Kırmızı kırmızı parlayan Gojiberilerde bu oran yine bu maddenin adını verdiği havuçtan sadece küçük bir oranda düşüktür.
  Yazımızın devamında belli başlı „ Gojiberi Vitaminlerinin“ işlevlerini ve etkilerini kısa bir şekilde belirtmek ve tavsiye edilen günlük doza oranla içeriğini göstermek istiyoruz. Olası bir etkiyi de önceden detaylı bir şekilde anlatmakta fayda bulunmaktadır çünkü bu bilgiler ilgilenen şahıslara çok yardımcı olabilir. İncelemelerimizi yaparken, B Vitamininin multisklerözdeki potansiyel etkisiyle ilgili 2006 yılında yapılan bir araştırmaya rastladık. Yapılan hayvan deneyleri, B3 Vitamininin Multiskleröz benzeri bir hastalığı durdurabilecek durumda olduğunu göstermekteydi.
  Amerika Birleşik Devletleri Boston’da bulunan Çocuk hastanesinde(Children’s Hospital) yürütülen bu araştırma göstermiştir ki, B3 Vitamininin bir formu olan Nikotinamid, bir Multiskleröz sonucu meydana gelen uzun vadeli bozuklukları önleyebilmektedir. Denekler MS hastalığına benzer bir hastalıktan muzdarip farelerdi. Araştırmacılar Vitaminin, hayvanların sinir dokularını dejenerasyondan ve yağlı izole eden dokudan koruduğunu ortaya koyabildiler. Hatta günlük bir doz Nikotinamid zarar görmüş sinir dokularını daha fazla dejenerasyondan koruyabiliyordu. Daha yüksek dozlar da koruyucu etkiyi arttırıyordu. En yüksek dozun verildiği fareler ise herhangi bir bozukluk belirtisi göstermemekteydiler.
  Japon bilim adamı Shinjiro Kaneko „yaptığımız bu çalışmaların insanlar üzerinde klinik deneylerin yapılabilmesine olanak sağlamasını ve Nikotinamid’in gerçek hastalar üzerinde de kullanılabilmesini Ümit ediyoruz“ ifadelerini kullanmıştır. Şimdi de listemize bir göz atalım. Aşağıda verilen oranların tamamı, 100 gram kurutulmuş Gojiberi içeriğinde yer alan oranlardır.
  Provitamin A (Beta Karotin): Görme yetisi üzerinde olumlu etkileri olmasının yanı sıra hücrenin gelişmesinde ve kemik oluşumunda, derinin korunması ve yenilenmesinde de önemli rol oynamaktadır. Nefes alma, duyma, mukoza, erkeklik hormonlarının sağlıklı bir şekilde üretimi ve Embriyo’nun ana rahmi içinde sağlıklı gelişimi açısından son derece önemlidir. Kişiyi serbest radikaller yüzünden oluşabilecek zararlardan korur, ve bu vesileyle kalp hastalıkları ve kansere karşı önlem açısından rolü büyüktür. Deriyi güneş ışığına karşı da korur.
  Provitamin A eksikliği belirtileri: Gece körlüğünden tam körlüğe kadar görme bozuklukları. Gelişme hastalıkları, enfeksiyonlara karşı savunma güçsüzlüğü ve lekeli ve kuru bir cilt. Kuru ve mat görünen saçlar ve kolay kırılan tırnaklar. Aynı zamanda mukozada enfeksiyonlar, kan sayımının değişmesi ve nefes alma problemleri: Önerilen günlük doz: 2-4 miligram Gojiberi içeriğinde bulunan miktar: 7,4-12,6 mg.
  Vitamin B1: (Thiamin): Karbonhidratın değerlendirilmesinde etkisi vardır. Tiroit bezinin, kalbin ve kasların optimal işlevselliği açısından son derece önemlidir, sinirler için bilindik bir Vitamindir ve dayanıklılığı da arttırır. B1 vitamini eksikliği belirtileri: Gerginlik ve baş ağrıları, çabuk yorulmak, halsizlik, konsantrasyon sorunları ve depresyon. Aynı zamanda kalp şikayetleri, nefessiz kalmak, kramp ve kasılmalara sebebiyet verecek oranda kas zayıflığı. Ayrıca bağırsak ve görme bozuklukları. Bu Vitamin sıcağa karşı aşırı derecede hassastır.
  Önerilen günlük doz: -1,2 miligram Gojiberi içeriğinde bulunan miktar: 0,15 ila 27 mg arasında. Vitamin B2 (Riboflavin): Yağların, proteinlerin ve karbonhidratların değerlendirilmesi, gözler ve sinir sistemi için önemlidir. Alyuvarların büyümesi ve yapılıp üretilmesi konusunda da etkilidirler.
  B2 vitamini eksikliği belirtileri: Konsantrasyon eksikliği ve yorgunluk, lekeli bir cilt ve soyulan dudaklar, ayrıca mukozada tahribat, görme ve gelişim bozuklukları. Önerilen günlük doz: 1,2-1,4 miligram Gojiberi içeriğinde bulunan miktar: 1,3 mg.
  Vitamin B3 (Niacin, Nikotin asidi olarak da bilinir): Kalp, damarlar, dolaşım ve sağlıklı bir cilt için son derece önemlidir, Farkındalığı ve konsantrasyonu güçlendirir, migren ve mide-bağırsak yolu rahatsızlıklarında yardımcı olur.
  B3 vitamini eksikliği belirtileri: Sinir bozuklukları, yorgunluk, depresyon, iştahsızlık, baş ağrıları ve lekeli bir cilt.
  Önerilen günlük doz: 13-16 miligram Gojiberi içeriğinde bulunan miktar: 4,5-88 mg.
  Vitamin B5 (Panthothen asidi): Yaraların iyileşmesini hızlandırır ve vücudun savunma mekanizmalarını geliştirir. Yağların, karbonhidratların ve proteinlerin değerlendirilmesinde ve hormon oluşumu açısından önemlidir. Saçlara deriye ve mukozalara da iyi gelir.
  B5 vitamini eksikliği belirtileri: Sinir ve gelişim bozuklukları, bulaşıcı hastalıklara kolay yakalanma, gerginlik, yorgunluk, uyku bozuklukları. Halsizlik ve saç ve mukoza derilerinde bozukluk.
  Önerilen günlük doz: 6 miligram Gojiberi içeriğinde bulunan miktar: 1-1,2 mg. Vitamin C (Askorbin asidi): Enfeksiyonlardan korur, radikalleri yakalar ve kansere karşı korunma sağlar, bağ dokularını güçlendirir, performansı arttırır, yaraları iyileştirir, stresi azaltır, alerjilere karşı iyi bir savaşçıdır. Demirin vücut içerisindeki dolaşımı ve değerlendirilmesi için de önemlidir.
  C vitamini eksikliği belirtileri: Parodontoz, diş eti kanamaları, sık burun kanaması, sık sık soğuk algınlığına yakalanmak, performans düşüklüğü, yorgunluk, yaraların geç kapanması (hatta kapanmaması), kalp ritmi bozuklukları. Önerilen günlük doz: 75-100 miligram Gojiberi içeriğinde bulunan miktar: 29-148 mg.
  Kaynak: Shalila Sharamon, Bodo J. Baginski Goji Die ultimative Superfrucht mit einem unübertroffenen Nährstoffprofil erschienen Dezember 2007 149 Seiten, Paperback ISBN: 978-3-89385-544-5

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Mesajlar
  2.776

  Standart


  Cildimiz ve Goji Berry Etkisi
  En büyük duyu organını eleştirel bir gözle inceleyen herkesfark edecektir ki cildimiz üzerindeki en fazla kırışık olanbölgeler, en fazla serbest radikal güneş ışınına maruz kalanyerlerimizdedir: yüzümüzde, boğazımızda, ellerimizinüzerindeki kırışıklıklar gibi … Derimizin üzerini örttüğümüzkısımlarının gençliklerini daha uzun süre korudukları artıkbilinen bir gerçektir.
  Zararlı mor ötesi ışınlar sadece güneş yanıklarına sebebiyetvermekle kalmaz, aynı zamanda cildin üzerindeki kolajenleri debirbirlerine bağlarlar. Bunun sonucunda ise buruşmalar vekırışıklıklar ortaya çıkar. Ciltteki yağlı asitlerinoksidasyonu ise çirkin yaşlılık lekeleri oluşmasına yol açar.Bu aşamada da eski zamanlardaki kadınların sürekli şemsiye ilegezinmeleri ve soluk bir tenin çok ince olmasının da şaşırtıcıbir şey olmaması gerekir. İnsanlar o zamanlarda da güneşışınlarına maruz kalan derinin vaktinden evvel yaşlandığınınbilincindeydiler.Ozon deliği giderek büyüyen dünyamızda iseikinci bir problem daha vardır: Deri sadece daha hızlıyaşlanmakla kalmaz, üzerine bir de filtrelenmemiş güneşışınları nüfuz ettikçe deri kanseri gibi hastalıkların dahasık ortaya çıkmasına yol açar.Tabi ki güneşten ve onun zararlı ışınlarından korunmasıgereken tek yaratıklar bizler değiliz. Bitki dünyasındaki gençkardeşlerimizin de kalınca bir postu yoktur. Onlar da bu açığıkendilerini büyük oranda deride yoğunlaştıran Antioksidanlaroluşturarak kapatırlar. Şanslıyız ki böyle bir korumatabakası, bu sebzelerden tükettikçe bizim cildimiz üzerinde deoluşturulabilir.Cildin korunması için çok etkili bir başka şey deKarotinoidlerdir ve bilmekteyiz ki Gojiberi de ağzına kadarbununla doludur. Gözlerde olduğu bu maddeler deride debirikerek güneş ışınlarına karşı cildin içerden korunmasınısağlarlar.
  Yapılan çeşitli testlerde, A Vitamininin de benzeri şekilde etkili olduğu görülmüştür. Bu testler, doza bağlı olarak cilt kanserinin ön aşamalarının %81 oranında azaldığını göstermiştir. Aynı şekilde Lutein, Elajik asit, ve GojiPolisakaridler‘in farklı araştırmalarda cildi koruyucuözellikleri araştırılmış ve cilt kanserinin oluşumunuengellemede önemli bir rol üstlendikleri kabul edilmiştir.Şüphesiz ki bu maddeler psoralarda da etkilidirler. Elimizdebu konuda yapılmış araştırmalar olmamakla birlikte bir çokvakadan da anlaşılmaktadır ki, uzun süreli alımlarda vearttırılmış dozlarda (iki katı oranına kadar) semptomlardadüzelme veya tamamen ortadan kalkma söz konusu olmuştur.Görünen o ki Gojiberi bu konuda da bir koruma sağlayabilir.Tycum Barbarum Polisakaridleri ile yapılan testlerde derideokside olmuş özünde yüksek MMP değerlerinin bir sonucu olanyağların artması durdurulmuştur.Ama neden şeker derimizi yaşlandırır? Kitaptaki anlatımlarıburaya kadar takip edenler, konuyla ilgili bağlantıyı hemenfark edeceklerdir. Oksidatif olarak zarar görmüş proteinlerinşekerleşmesi derideki hücreleri de tıkar ve böylelikle buhücreler yeteri kadar besin maddesi temin edemez halegelirler. Bunun sonucunda deri yorulur ve yaşlanır. Bu yüzdencildinin genç kalmasını isteyen herkes yüksek glisemikgöstergesi olan besin maddelerinden kaçınmalıdır.Gojiberi, cilde koruma sağlamasının yanı sıra cildimizinbeslenmesi için de hayati önem taşıyan pek çok madde içerir.Burada bunların bazılarına değinmekte fayda görüyoruz. Bağdokunun yapılmasındaki en önemli enzim verici unsur çinkodur.Çinko, bakır ve C Vitaminleri ile kol kola verip Kolajen veelastin dokuları oldukça sabit ve elastik bir dokuyaeklemlerler. Bu besin maddeleri olmadan dokular arasındaki bubağlantı ancak yetersiz derecede kurulabilir ve bağ dokusugüçsüz kalıp deriye çok az direnç verir.Bir çok insan, Gojiberiyi kendi günlük beslenme planlarınadahil ettikten sonra çok daha taze ve güçlü bir cilde sahipolduklarını belirtmektedirler. Gojiberi, tahribat ve yaşlanmalekelerine karşı korumanın yanı sıra derimizin sağlamlığını veelastikliğini de sağlar. Yani hem içeriden gelen süreklikoruyucu bir kozmetik maddesi ve üstelik tadı da enfes!Shalila Sharamon, Bodo J. Baginski Goji Die ultimative Superfrucht mit einem unübertroffenen Nährstoffprofilerschienen Dezember 2007 Seiten, Paperback ISBN: 978-3-89385-544-5

 4. #4
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Mesajlar
  2.776

  Standart

  21. yüzyıldaki trendlerden birisi, karbondioksitli içecek satışındaki azalmadır. Göğüs kanserinin %80 artması ve son on yılda çocuklarda obezitenin ikiye katlanması, fast food ve karbondioksitli içecek tüketimi ile yakından ilişkilidir. Bu nedenledir ki; EYLÜL 2006’da İNGİLTERE’de okullardaki bu tip içecek satışı yasaklanmıştır ve 2010’da da ABD’de yasaklanması beklenmektedir. Yağlar; çift bağ içermeyenler(doymamış) ve çift bağ içerenler(doymuş) olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır. Doymamış yağlar insan dostu iken doymuş yağlar zararlıdır. Bunlar kötü huylu LDL kolestrolü arttırmakta, iyi huylu HDL kolestrolü azaltmakta, şeker ve kalp hastalıklarına yol açmaktadır.Filmdeki kötü adama karşı savaşank kahramanların en önemlilerinden biri de; meyve suyudur!.. Kahramanımızın başlıca özellikleri; enerji vermesi, trans yağ içermemesi, antioksidan, vitamin, mineral ve lif bakımından zengin olmasıdır. Kahraman gıdalar sağlıklı ve uzun bir yaşama yardımcı olmakta, kanser ve kalp hastalıkları riskini azaltmaktadır. Karbondioksitli içeceklerin tüketimindeki azalmaya karşın meyve suyu vb içeceklerin tüketiminde önemli bir artış gözlemlenmektedir. Son yıllardaki meyve suyu tüketimi artışının nedenlerinden biri yaratıcı karışımlardır. Bu karışımlarda cezbedici olan ise özellikle tropik meyvelerdir. Son zamanların gözdeleri arasında üzümsüler (berry) gösterilmektedir. Meyvelerin antioksidan kapasiteleri çoktan aza doğru; goji > açai (omega3,6,9) > blueberry > nar > çilek > erik > raspberry > cranberry > redcurrant > kırmızı üzüm > portakal > kivi > pembe greyfurt olarak sıralanmaktadır.kolesterol düşürücü vb içecek tasarımından geçmektedir.Kaynak : Meyed

 5. #5
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Mesajlar
  2.776

  Standart

  Goji Berry

  Vücudunuzdaki on trilyon hücre her an serbest radikallerin saldırısına maruz kalmaktadır. Bu zararlı çevresel ajanlar canlı hücrelerin yenilenme hızından daha hızlı bir şekilde yıpranmasına ve yaşlanmanın daha hızlı gerçekleşmesine neden olurlar. Goji “Uzun Ömür Meyvesi” olarak bilinir. İçerisinde ana molekül olan polisakkaritler ve güçlü antioksidanlar sayesinde serbest radikallerin uğratacağı zararlara ve erken yaşlanmaya karşı vücudunuzu korur.

  2. Enerjinizi ve Dayanıklılığınızı Arttırın
  Asya’nın en etkili adaptojenleri arasında sayılan Goji, egzersiz toleransınızı, gücünüzü ve dayanıklılığınızı arttırır. Özellikle hastalık sonrası nekahat döneminde ortaya çıkan bitkinlik, halsizlik şikayetlerini ortadan kaldırır.
  3. Genç Hissedin, Genç Görünün
  Goji hipofiz bezinden salgılanan insan büyüme hormonu (hCG, gençlik hormonu) salınımını arttırır. hCG’nin olumlu etkileri pek çoktur: vücut yağ oranını azaltır, uyku düzensizliklerini engeller, hafızayı güçlendirir, iyileşme hızını arttırır, cinsel istek ve gücü düzenler ve vücuda daha genç, diri bir görünüm kazandırır.
  4. Kan Basıncınızı Düşürür
  Yaklaşık olarak her dört yetişkinden birinde yüksek tansiyon değerleri gözlenmektedir (hipertansiyon). Kontrol altında tutulmayan yüksek kan basıncı zamanla inme (felç), kalp krizi, böbrek yetmezliği gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açar. Bu nedenle “sessiz katil” olarak adlandırılır. 1998 yılında yapılan bir araştırma, Goji içerisinde çokça yer alan polisakkaritlerin kan basıncı yükselmelerini belirgin bir biçimde önlediğini göstermiştir.
  5. Kanserden Korur
  Goji, kanser önleyici bir madde olan Germanium içeren yeryüzünde bu güne kadar tespit edilmiş tek bitki türüdür. İçerisindeki özel polisakkaritler ve antioksidan maddeler kansere neden olabilecek genetik değişimlerin gerçekleşmelerine engel olur. Bazı bilim adamları özellikle karaciğer kanserlerinden korunmada Goji’nin etkili olacağına inanmaktadır. Bu karaciğerin vücuttaki en önemli detoksifiye edici (zehirden arındırıcı) organ olması nedeniyle önemlidir.
  6. Sağlıklı Kolesterol Seviyelerine Ulaşın
  Goji, kolesterol seviyelerini düşüren beta-sitosterol maddesi içerir. Ayrıca antioksidanları sayesinde kolesterolün oksidasyonunu ve damar duvarında plak oluşturmasını engeller. Goji içerisindeki flavonoidler ise atar damarlarınızın açık kalmasını ve elastikiyetinin korunmasını sağlar.
  7. Kan Şekerini Dengeler
  Uzun yıllardır Çin’de erişkin tip diyabet tedavisinde kullanılan Goji’nin polisakkaritleri sayesinde kan şekerini ve insülin cevabını düzenlediği görülmüştür. İçeriğinde yer alan betain maddesinin de özellikle diabet hastalarında sıkça görülen karaciğer yağlanması ve damar rahatsızlıklarını önlediği bilinmektedir.
  8. Cinsel Gücü ve Fonksiyonu arttırır
  Goji üzümü Asya tıbbında yer alan başlıca cinsel güç arttırıcı bitkidir ve efsanevi olarak cinsel arzuyu tetiklediğine inanılır. Eski bir Çin atasözü evinden ve karısından uzaklara gitmek zorunda olan erkekler için “Kim ki evinden yüz kilometre uzağa gidecekse Goji yememelidir!” der. Modern bilimsel çalışmalar ise Goji’nin kandaki testosteron seviyesini belirgin bir şekilde arttırarak her iki cinste de cinsel gücü arttırdığını göstermektedir.
  9. Kilo Verin
  Asya’da yapılan bir anti-obesite (aşırı şişmanlık) çalışmasında, hastalara sabah ve öğleden sonra Goji verilmiştir. Sonuçlar çoğu hastanın belirgin kilo vermesi şeklide olmuştur. Bir başka çalışma ise Goji içerisndeki polisakkaritlerin alınan gıdaları yağ şeklinde depolanması yerine enerjiye dönüştürdüğünü göstermektedir.
  10. Baş ağrısı ve Sersemlik Hissinden kurtulun
  Geleneksel Çin tıbbında baş ağrısı ve sersemlik hissinin böbrek Yin (yaşam özü) ve Yang (fonksiyon) yetersizliğineden kaynaklandığına inanılır. Goji Yin/Yang dengesinin ayarlanmasında en çok kullanılan bitkidir.
  11. Daha İyi bir Uyku
  Goji tüm Asya’da uzun süredir insomnia (uykusuzluk) doğal tedavisinde kullanılmaktadır. Yaşça büyük insanlar üzerinde yapılan bazı tıbbi araştırmalarda, Goji alan tüm hastalarda uyku kalitesinde iyileşme bildirilmiştir.
  12. Görüşünüzü İyileştirir
  Çin’de tarih öncesi zamanlardan beri Goji meyveleri bazı görme problemlerinin giderilmesinde oldukça popülerdir. Modern Çin bilim adamları Goji’nin karanlığa uyum süresini belirgin olarak kısalttığını bulmuşlardır. Ayrıca az ışıklı ortamlarda da görüş kalitesinin arttırır. Goji alan hastalarda görüş alanındaki siyah noktalarda belirgin azalma saptanmıştır. Goji içerisinde yer alan güçlü antioksidan karotenoidler sayesinde makula dejenerasyonu ve katarakt engellenebilir.
  13. Kalbinizi Güçlendirir
  Goji bir sesquiterpene olan ve kalp ile kan basıncı ayarlamalarına yardımcı olan cyperone içerir. Anthocyanin maddesi ise kalp damarlarının dayanıklılığını arttırır.
  14. Yağların (Lipid) peroksidasyonunu Engeller
  Kolesterol ve diğer kan yağları vücutta lipid peroksitler oluşturarak ölümcül rahatsızlıklara yol açabilirler. Yapışkan bir madde olan lipid peroksitlerin birikimi özellikle damarları olumsuz etkileyerek kalp-damar rahatsızlıkları, damar sertliği (ateroskleroz) ve inmeye neden olabilir. Goji, lipid peroksit oluşumunu önleyen kan enzimlerini arttırarak tehlike oluşturan lipid peroksit oluşumunu önler.
  15. Hastalıklara karşı direncinizi arttırır
  Serbest radikallerden olan süperoksit’in hastalıkların oluşumu ve ilerlemesinde önemli bir rol oynadığı gösterilmiştir. Süperoksit vücutta bulunan süperoksit dismutaz enzimi sayesinde etkisiz hale getirilir. Ancak bu enzim yaş ile birlikte azalmaya başlar. Ayrıca günlük yaşamın ortaya çıkardığı stres vücudun bu enzimi yeterince üretmesini baskılayarak hastalıklara karşı var olan direncin düşmesine neden olur. Goji alımının süperoksit dismutaz enzim değerlerini %40 oranında arttırdığı ispatlanmıştır.
  16. Bağışıklık (immün) yanıtını arttırır
  Bağışıklık yanıtı vücudunuzun “silahlı kuvvetleri” dir. Kırk yılı aşkındır süren çalışmalar Goji’nin vücuttaki önemli savunma mekanizmalarını yöneten ve yönlendiren bağışıklık sistemini desteklediğini göstermiştir. Goji polisakkaritleri içlerinde T-lenfosit hücreler, sitotoksik T-hücreler, NK (doğal öldürücü) hücreler, lizozim, tümor nekroz faktörü-alfa ve immünglobülinler (IgG ve IgA) gibi tüm savunma hücrelerinin aktivitelerini düzenler ve sayılarını arttırır.
  17. Kanserle savaş
  Goji ile birlikte kanser ilacı kullanan hastalarda olumlu cevapların yalnızca ilaç kullanan hastalara oranla %250 oranında arttığı görülmüştür. Malign melanom, böbrek karsinomu, kolorektal karsinom, nasofaringeal karsinom ve malign hidrotoraks gibi kanser hastalarının tedavilerinde inanılmaz derecede iyileşme sağlanmıştır. Goji ile tedavi gören hastaların remisyonu (iyilik hali) Goji almayan hastalardan belirgin olarak daha uzun olmaktadır.
  18. Değerli DNA’nızı korur
  DNA vücudumuzdaki en önemli yapıdır. Atalarımızdan miras kalan tüm özelliklerimizin bulunduğu şablonumuz olmasının yanı sıra vücudumuzdaki on tirilyon kadar hücrenin yenilenmesi gerektiğinde, sağlıklı ve aslına uygun kopyasının üretilmesini sağlar.Kimyasallar, kirlilik ve serbest radikallere maruz kalan DNA hasarlanır ve kırılabilir ve sonuç olarak genetik (kalıtsal) mutasyonlara, kansere ve hatta ölüme sebebiyet verebilir. Goji’deki betain ve ana molekül olan polisakkaritler hasarlı DNA’nın tamiri ve restorasyonunu gerçekleştirir.
  19. Tümör büyümesini durdurur
  Bir hücresel protein olan Interlökin-2 (IL-2) bir çok kanser türünde oluşan anti-tümör cevapların oluşmasını sağlar. Çin kaynaklı araştırmalar Goji polisakkaritlerinin IL_2 üretimini arttırdığını göstermiştir. ABD’de IL-2, 1983 yılından beri bazı kanser ve AIDS hastalığının tedavisinde bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Goji ayrıca, tümör hücresinin ölümüne neden olan apopitoz olayını hızlandırır.
  20. Kemoterapi ve Radyasyonun olumsuz etkilerini hafifletir
  Bir çalışmada, Akciğer kanser tedavisi sırasında uygulanan radyasyon etkisinin Goji alımıyla arttığı böylece uygulanan radyasyon dozunun azaltılabileceği gösterilmiştir. Bir başka çalışma Goji’nin radyoterapi ve kemoterapiye bağlı istenmeyen yan etkileri azalttığı gösterilmiştir.
  21. Güçlü kan değerleri sağlar
  Goji meşhur bir kan yapıcı ve gençleştiricisidir. Bir çalışmada, Goji’nin yaşlı insan kanını belirgin bir biçimde gençleştirdiği gösterilmiştir. Bir diğerinde ise, canlı alyuvarların serbest radikallerin doğuracağı hasarlardan Goji flavonoidleri sayesinde korunduğu gösterilmiştir.Goji ayrıca kemik iliği yetmezliği durumlarının (düşük alyuvar, akyuvar ve trombosit üretimi durumu) deneysel tedavilerinde yer almaktadır.
  22. Lenfosit sayınızı arttırır
  Lenfositler vücut savunma sisteminin değişen koşullara yada tehditlere karşı uyum sağlayan (adaptasyon) kısmını oluşturan en önemli beyaz kan hücreleridir. Bağışıklık sisteminin adaptasyon kısmı, vücudun genel bağışıklık mekanizmalarını geçerek organizmayı tehdit eden tehlikeli unsurlara yönelik savunmanın yapılmasını sağlar. Gji lenfosit sayısını artırır ve saldırı tehdidi durumunda bunları aktive eder.
  23. Enflamasyon ve Artirite (eklem iltahabı) karşı savaşı
  Yirmi yılı geçen geniş araştırmalar sonucunda, akut yada kronik enflamasyon durumlarında serbest radikal olan süperoksit değerleri, vücudun savunma sistem kapasitesinin (süperoksit dismutaz enzimi) çok üstüne çıkmaktadır. Bu gibi bir dengesizlik durumu ise dokularda ve eklemlerde harabiyete neden olmaktadır. Goji anti enflamatuvar bir enzim olan süperoksit dizmutaz seviyesini arttırarak dengenin oluşmasını sağlar.
  24. Karaciğerinizi destekler
  Goji çok bilinen bir karaciğer hücre koruyucusu olan serebrozid içeriği sayesinde, yüksek toksik etkisi olan klorlanmış hidrokarbonlara karşı dahil koruma sağlar.
  25. Menapozal semptomları tedavi eder
  Geleneksel Çin tıbbında birçok menapozal semptomun böbrek Yin yetersizliği nedeniyle oluştuğu düşünülür. Yıllardır Goji hormonal dengeyi sağlamak amacıyla Yin güçlendirici olarak kullanılmaktadır.
  26. Sabah sıkıntılarını (bulantı-kusmaları) önler
  Çinde sıcak Goji çayı özellikle gebeliğin ilk üç ayındaki kadınlarda sabah sıkıntılarının önlenmesinde kullanılmaktadır. Bu çayın içilmesi hızlı ve etkili bir çözümdür. 60 gram kaliteli goji suyunun üzerine sıcak su eklenmesiyle de hazırlanabilir.
  27. Doğurganlığı arttırır
  Goji çok uzun zamandır Asya’da kadın ve erkek infertilite (kısırlık) tedavisinde kullanılmaktadır. Kadınlarda benzersiz bir şekilde Ying düzenlemesi (doğurganlık özü) gerçekleştirdiğine inanılır. Erkeklerde ise, goji polisakkaritlerinin sperm hücrelerinin ömrünü uzattığı ve testisteki hücrelerin strese bağlı azalmalarını ve ölümlerini engellediği gösterilmiştir.
  28. Kaslarınızı ve kemiklerinizi güçlendirir
  Goji hGH (insan büyüme hormonu) üretim ve salınımına etki ederek, vücuttaki bir çok önemli fonksiyonun (büyüme, tamir ve gelişme) yerine getirilmesini sağlar. Kasların gelişimi ile diş ve kemiklerde kalsiyum depolanmasını sağlar.
  29. Böbrek sağlığını korur
  Geleneksel Çin tıbbında en önemli organ olarak böbreğin, beyin ve diğer yaşamsal organları kontrol ettiği düşünülür. Böbrek fonksiyonları gerçekten de yaşamsal öneme sahiptir. Goji böbrek Yin ve Yang üzerinde etki gösteren bir kuvvet ilacı olarak haklı bir üne sahiptir.
  30. Hafızanızı güçlendirir
  Goji Asya’da bilinen bir beyin güçlendiricidir. İçerdiği betain vücutta kolin maddesine çevrilerek beyindeki hafıza ve hatırlama fonksiyonlarında yer alır.
  31. Kronik kuru öksürüğün giderilmesine yardımcıdır
  Çin bitki uzmanları tarafından gerek tek başına gerekse diğer bitkilerle birlikte öksürük ve hırıltı tedavisinde önerilmektedir.
  32. Anksiyete ve stresi hafifletir
  Bir adaptojen olarak Goji bünyenin stres faktörüne uyumuna ve üstesinden gelmesine yardımcı olur. Herhangi bir güçlüğe karşı kullanılabilecek bir enerji deposu oluşturur.
  33. Maneviyatınızı aydınlatır
  Goji’nin sürekli olarak tüketiminin neşeli ve mutlu bir ruh hali sağlar. Bu nedenle Asya’da “mutluluk meyvesi” olarak da tanınır.
  34. Sindirimi kolaylaştırır
  Goji uzun süredir mide hücrelerinin aktivite azalmasına bağlı olarak sindirim zorluğu ile öne çıkan atrofik gastrit tedavisinde kullanılmaktadır. Goji’nin kendisi, özellikle meyve suyu şeklinde tüketimi, sindirimi kolay bir yiyecektir.
  35. Diş sağlığı
  Sağlıklı diş eti sağlar.
  36. Fibromiyalji
  Fibromiyalji semptomlarını hafifletir.

 6. #6
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Mesajlar
  2.776

  Standart

  Goji Berry
  Lycium barbarum
  botanik ismi ile bilinen harika goji bitkisi, Himalaya bölgesine özgü olduğu ve doğal ortamda yetişen Goji birçok diğer Asya topraklarındada bulunur, kırk değişik çeşit batı Çin, Moğolistan ve Tibete yayılmıştır.

  Goji bitkisini büyütmek kolaydır: Bitkiler, toprağın neredeyse herhangi bir tipinde büyütülebilir. Hafif-kumlu, orta-kuvvetli toprak, ve ağır-kil, v.b toprak tiplerinde, çiçek açmaya yönelir,
  Goji küçük yumuşak meyve bitkisi, kısmi gölge veya bol güneşi tercih eder; Bol güneşte daha çok Goji meyve üretimiyle sonuçlanacak. Goji bitkisi, seçim yapmaz, yine de sırılsıklam, ıslak koşullarda iyi büyür, bir defa büyümeye başladı mı, göreli olarak kurak yaz günlerini de tölere edebilir. . Uç noktadaki sıcaklıkta bazı gölgeleme, soldurmayı engellemek için arzu edilirdir.

  Goji bitkileri, güneş ışığını sever, -27 ; + 39 C soğuk ve sıcaklığı hoş görebilir. Goji bitkisinin tohumları, çok küçüktür, domates tohumlarının boyutu kadar. Goji 3 metre uzunluğunda kalın bir çalı görünümü vardır.. Goji bitkisi, çok dayanıklı bitkidir, ve genellikle, büyümek için gerekli besinleri çok iyi emzinleyen yetenekli geniş bir kök sistemi vardır. Bu geniş kök sistemi, kuraklığa çok hoşgörülüdür.
  2 yaşında olduğu zaman meyveye başlar. Tam verim 4-5 yaşında olan Goji bitkilerinden beklenebilir, 6 aylık genç bitkilerde çiçek ve meyve görülebilir.

  Goji bitkisi, kapalı yerde büyütülebilir, eğer yeteri kadar ışık sağlanırsa, her gün en azından 8 saat boyunca direkt güneş ışığını alabilen bir pencere önüne yerleştirilebilir. En iyi sonucu bahçe dış mekanlarda verir yinede başarılı bir şekilde kapalı yerde büyüyebilir.

  Goji bitkisini kapalı alanda büyütmeyi seçersen, çiçekleri el ile tozlaştırman gerekecek, Tozlaştırma için basitçe, tek tek çiçeklere dokunarak, polenlerin bir çiçekten , diğer çiçeğe geçmesini sağlaman gerekecek

  En iyi çoğaltma şekli tohumladır , tohumla ebeveyinlerinin birebir aynısı bitki elde etmek mümkündür. Sera gibi kapalı alanda , çimlenme, genellikle iyi ve çabuktur, normal olarak, tohumlar serada ocak şubat gibi ekilip erkenden gelişmeleri sağlanır .Olgun meyvelerden alınarak hiçbir işleme tabi tutmadan ekilen tohumlar ,kurutularak depolanan tohumlardan daha erken ve kolay çimlenirler Tohumlar, eyer depolanacaksa serin bir yerde güneş ışığından uzak tutulmalıdır.
  Fideler yeteri kadar büyüdüğü zaman, bireysel kaplara alınarak dış ortama alışmaları periyodik olarak sağlanmalıdır . Eğer büyüme, yeterliyse, sonbaharda sürekli konumlarına eklebilir. genellikle genç bitkilerin dış ortama dikimleri 1 kış geçtikten sonraki yıl olması daha doğrudur . Çalı gibi büyümeyi cesaretlendirmek için genç bitkilerin uç sürgünleri dışarı bükülmelidir

  Çelikle çoğaltma ; Temmuz-Ağustos gibi alınan , yarı odunsu çelikler kapalı bir ortamda kolayca köklendirilir. Yarı odunsu çelikler 5 göz ve 10 cm hazırlanır ve torf perlit veya torf kum karışımı harç doldurulmuş 1- 1,5 litrelik üretim kaplarına dikilerek köklenmeye alınır. Temmuz Ağustos. Köklenme yüzdesi [78]..

  Küçük yumuşak meyveleri biçmek, meyvenin, olgun olduğu zaman erken sonbahara geç yazda toplanır. Göreneksel olarak bambu hasırlarında ince yayılır, ve %50 gölgeli güneş ışığında kurutulur. Çiftçiler, kurutma süreci esnasında elleriyle meyveye dokunmamak için çok dikkatli olmalıdır çünkü bu, neredeyse siyah, arzu edilmeyen bir görünüme sebep olacak.

 7. #7
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Mesajlar
  2.776

  Standart
  Süper besin: Goji Berry (Kurt üzümü)

  Son yıllarda adından sıklıkla bahsedilen, diyet yapan kadınların favorisi goji berry tam bir besin deposu! Kurt üzümü olarak da bilinen meyveye dair bilinmeyenleri Uzman Diyetisyen Merve Tığlı anlattı.. İşte o yazı..  Dünya’da Goji berry ya da wolf berry diye bilinen ancak ülkemizde pek bilinmeyen Kurt Üzümü ‘nün orijini Asya ve çoğunlukla Tibet ve Moğolistan’da dünyanın en yüksek dağları olan Himalayalar’da yetişiyor. Goji Berry, dünyadaki besin değeri en yüksek olan meyvelerden biri. Çok kuvvetli bir antioksidan olan bu meyve Çin’de tıp alanında 2000 yıldır kullanılıyor.

  100 gramında portakalın içerdiği C vitamini oranının 3 katını içeren gojiberry’nin içinde 149 miligrama kadar C Vitamini bulunduğu tespit edilmiştir. Ayrıca bilinen en güçlü antioksidanlardan biri olan goji berry’nin 100 gramındaki antioksidan düzeyi 30.500 ki bu oranı 10.450 antioksidan düzeyi ile nar ve 2750 antioksidan düzeyiyle yaban mersini izliyor.

  Goji berry harika bir protein deposu, 19 farklı amino asit içerir (Arı poleninden altı kere daha yüksek) Methionine, Leucine, Isoleucine, Lysine, Phenylalanine, Threonine , Tryptophan, Valine … , protein oranı % 13. Yüksek değerde betakaroten, çinko, kalsiyum, germanyum, selenyum, fosfor vb 21 iz minerallerini içerir. Havuçtan daha iyi bir beta karoten kaynağı olan goji berry ayrıca göz sağlığı için çok yararlıdır olan ve göz retinasında bulunan iki karotenoidden biri olan Zeaxanthin içerir. B-complex, %8 E vitamini, , karetenoid, Cyperone içerir. Karaciğer tarafından kolin’i üretmek için kullanılan Betain içerir. Betain sakinleştirici, hafızayı arttıran, kas büyümesini terfi ettiren ve yağlı karaciğer hastalığına karşı koruyan bir bileşiktir. Betain ayrıca, vücudun enerji tepkilerinde kullandığı metil gruplarını sağlar ve homosistein düzeylerini azaltmaya yardım edebilir. Goji berry içerdiği Beta Sitosterol sayesinde kolesterolü düşürür. Löseminin bütün büyük tiplerine karşı aktif olan doğal bir bileşik olan Physalin içerir. Yine goji berry içeriğinde gözlenen Germanyum kansere karşı koruyucu bir iz mineralidir. Nadiren, yiyeceklerde bulunur. Güçlü bir anti fungal ve anti-bakteriyel Solavetivone içerir.

  Goji berry ayrıca;

  * Ömür uzunluğunu artırmak için ve kuvvet verici olarak kullanılır.

  * Cinsel iktidarsızlık ve büyüme hormonlarına iyi gelir.

  * Kalp ve kan basıncına faydası olan maddeler içerir.

  * DNA’yı korur.

  100 gr kurutulmuş goji berry içeriğine baktığımızda:

  * Kalsiyum: 112 mg

  * Potasyum: 1,132 mg

  * Demir: 9 mg

  * Çinko: 2 mg

  * Selenyum 50 mikrogram

  * Riboflavin ( Vitamin B2) : 1,3 mg

  * Vitamin C: Tam yelpazede 148 mg, en dar spektrumda 29 mg

  * Beta-keroten: 7 mg

  * Zeaksatin: 25mg ve 200 mg arası değişmektedir

  * Poliskarin: Öz ağırlığının % 31′i kadar yani 100 gr da 31 gr.  Kurt Üzümü Kullanımı – Goji Berry Nasıl Kullanılır ?

  Tadı kiraz ve yabanmersinine benzeyen bu harika besin Çin’de pirinç yemekleri, çorbalar ve çay yapımında kullanılmaktadır. Çin’in bazı bölgelerinde taze olarak da tüketilmekte. Goji Berry’ler genellikle kurutularak ya da goji berry suyu olarak ihraç ediliyor. Son yıllarda Goji suyu da Avrupa ve Amerika’da yaygın olarak tüketilmeye başlanmıştır.Goji suyu genellikle 1 litrelik şişelerde satılır ve goji suyunun da sağlık üzerindeki etkisinin goji meyvesiyle aynı olduğu bilinmektedir. Türkiye’de taze meyvesini ve suyunu bulmak pek mümkün değildir. Kurutulmuş goji berry meyvelerini günde bir avuç taze olarak tüketebilirsiniz.  Uzm. Dyt. Merve TIĞLI / VizyonKadın

 8. #8
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Mesajlar
  2.776

  Standart

  Goji Berry -Kurt Üzümü Nedir?
  Goji Berry Nedir?
  Boyu 1 ile 3 metre arasında değişebilen ,yaprak döken çok yıllık odunsu bir bitkidir.Berry: Birbirine yakın iki bitkinin ortak ismidir, LYCİUM BARBAUM VE LYCİUM CHİNESE Orjinal yaşam alanı (habitat)bilinmemesine karşın ilk yetiştiği yerlerin güneydoğu Avrupave güney batı Asya olduğu tahmin ediliyor.
  Goji Berry çeşitli ülkelerde isimlendirilirken genellikle mutluluğu ve sağlığı simgeleyen isimlerle anılmıştır, mesela Çinde EVLİLİK ŞARABI ,TİBET GOJİSİ,HİMALAYA GOJİSİ adı altında yer almıştır.Diğer bir isimde LYCİUM ” KADİM “ Anadolu Bölgesi olan LYCİA’dan geldiği varsayılmaktadır.Japonyada GOJİ BERRY KUKO ismi ile anılırken yemişler ise KUKO NOMİ veya KUKO KAJİTSU adıyla anılır. GOJİ BERRY aynı zamanda KIZIL ELMAS olarakda anılır.
  GOJİ BERRY (KURT YEMİŞİ )KULLANIMI
  Çinde 2000 yıldan beri ilaç yapımında kullanılıyor yaprakları sebze yerinede kullanılan GOJİ BERRY geleneksel Çin beslenme alışkanlıklarında geniş yer kaplamaktadır.GOJİ BERRY (KURT YEMİŞİ) AMERİKA VE KANADA: Yoğun olarak yiyecekler pazarında büyük ilgi uyandırıyor, insanlar bu yemişin bir çok rahatsızlığa yardımcı olduğu konusunda hemfikirler.
  GOJİ BERRY ÖNEMİ
  Çinin efsanevi ilk imparatoru ve tarımın babası adıyla anılan SHEN NONG’un sağlık kitabından bahsedilmektedir.
  GOJİ BERRY (KURT YEMİŞİ): Zengin 21 adet mineral içerir, bunlardan en önemlisi çinko, demir, bakır, kalsiyum, germanyum, selenyum, fosfordur. Beta karotenide kapsayan en zengin karatenoid kaynağıdır.Havuçdan daha çok beta karoten içerir. GOJİ BERRY portakaldan 500 kat daha fazla C vitaminine sahipdir.GOJİ BERRY B1,B2,B6 ve E vitamini içerir.
  GOJİ BERRY’ler 18 Aminoasit içerir,ciltteki enflamasyonu azaltmaya, ciltte üstün koruma sağlamaya ve iltihaplı ciltleri iyileştirmeye yardımcı olur. GOJİ BERRY cilt bakımını sağlık ile birleştirmeye çalışan MUCİZE BİR BİTKİDİR.
  GOJİ BERRY yemişi geleneksel çin ilaçlarında bağışıklık sistemini güçlendirici ,görme yeteneğini arttırıcı, karaciğeri koruyucu, sperm arttırıcı ve kan dolaşımın hızlandırıcı etkileri sebebi ile Çinde uzun zaman kullanılmaktadır.
  GOJİ BERRY doğası gereği tatlıdır, ham olarak tüketilmekte ve içilerek aynı zamanda şarabı tüketilerek etkilerinden faydalanılmaktadır. Bitki çayı olarakda kullanılabilmektedir.
  GOJİ BERRY Diyetlerde de kullanılabilen meyve ve sebze grubundadır.
  GOJİ BERRY CİLTTEKİ ETKİSİ, kan dolaşımını hızlandırıyor,cilt metabolizmasına karışıyor epidermis ve hypodermisteki oluşacak zararları geciktiriyor, ANTİ -AGING etkisi yaratıyor.
  GOJİ BERRY sex fonksiyonlarında artma gösteriyor.
  GOJİ BERRY NEDEN BU KADAR ÖZEL?
  Goji Berry bu kadar önemli kılan yüksek emilimini ve insanı beslemek için içersinde var olan antioksidanlar, karbonhidrat ve vitaminler onu ideal bir yemiş haline getiriyor.
  GOJİ BERRY en yüksek zirveye sahip olan HİMALAYA alanlarından kök aldığı için DR.MİNDELL günlük beslenmeye yardımcı olabilecek ideal meyve ve sebze grubunda olduğu kanısında.
  GOJİ BERRY ‘lerin yetiştiği himalayaların dünyada güneşe en yakın dağ olduğudur.
  BESLEYİCİ YAPISI
  Goji Berry günlük harcamanın yüksek bri kısmını karşılayacak oranda makrobesinler içerir.

 9. #9
  bitki Çevrimd??? Acemi
  Üyelik tarihi
  Dec 2014
  Mesajlar
  1

  Standart

  Mutluluk meyvesi olarak bilinen goji berry oldukça faydalı bir bitkidir. Goji berry kışın soğuk aylarda yapraklarını döken bir bitki türüdür. Goji berry’in boyu yaklaşık olarak 1 metre ile 3 metre arasında değişmektedir. Goji berry her bölgede farklı isimler ile bilinmekte olan bir bitkidir. Bilinen isimlerinden biri olan LYCIUM isminden yola çıkarak Anadolu Bölgesi olan Lycia’dan gelmiş olabileceği söylenmektedir.

  Goji berry bitkisi mutluluğu sağladığı bilinmektedir. Çin’de goji berry evlilik şarabı olarak bilinmektedir. Goji berry tüketimi ile insan vücuduna pek çok fayda sağladığı bilinmektedir. Sağlığına dikkat edenler ve sağlıklı olmak isteyenlerin goji berry bitkisinden sıklıkla faydalandığı bilinmektedir.

  Kaynak: http://www.bilgiyonetimi.org/goji-be...tisi-satin-al/

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
doğal tedavi, bitkisel tedavi, sağlık bilgileri, himalaya tuzu, epimediumlu macun, çay ağacı yağı, Aloevera, şifalı bitkiler, alternatif tıp, vücut sağlığı, tuz lambası, gazete haberleri