Çoban püskülü, Stechpalme, Ilex aquifolium L.
Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
IndirX
bitkisel tedavi
bitkisel tedavi
Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor
The Şifalı Bitkiler page is where you will Şifalı Bitki resimleri ve bilgileri.
 1. #1
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimd??? İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  19.926

  Standart Çoban püskülü, Stechpalme, Ilex aquifolium L.

  ÇOBAN PÜSKÜLÜ


  Ağaç | 2-10m | 5-7 Aylar | Yaprakları

  Çoban püskülü, Stechpalme, Ilex aquifolium L.
  Işılgan
  Dikenli defne

  Familyası: Çobanpüskülügillerden, Stechpalmengewâchse, Aguifoliaceae

  Drugları: Çobanpüskülü yaprağı; Aguifolii folia
  Çobanpüskülünün sadece yaprakları çay, tentür ve natürel ilaç yapımında kullanılır. Fakat meyveleri zehirli olduğundan asla yenmez.

  Giriş: Çobanpüskülü Aquifoliagillerin bir alt grubu olan İlexgillerden olup bu gruba takriben 500 bitki dahildir. Bunlardan sadece Çobanpüskülü; İlexaquafolium ve Mate çayı; İlex paraguariensis tıbbi maksatla kullanılır. Latince “acus” iğne, “folium” yaprak, “aqua” su ve “iç” sivri anlamına gelir bu da iğne yapraklı veya Su attıran yapraklı anlamına gelebilir. Tarihte ilk defa MATTHİOLİ 1563’de öksürük ve böğür batmasına karşı kullanmış ve onu HAHNEMANN’ın Gut hastalığı (nikris), kolit(sancı) ve sıtmaya karşı kullanmıştır. Vatanı Akdeniz ülkeleri olan bitki günümüzde Batı Avrupa’dan Doğu Türkistan’a kadar geniş bir alan yayılmıştır ve de son olarak Amerika’ya götürülerek orada yayılmıştır.

  Botanik: Çobanpüskülü 2m boyunda, çalı görünümünde bazen de 10m boyunda bir ağaç olabilir. Bu bitkinin yetiştiği toprak ve iklime göre farklılık gösterir ve oldukça sık çatallaşır. Yaprakları yumurta şeklinde olmakla birlikte kenarları oldukça farklıdır. Kenarlarında çok sayıda önce diş sonra iğne gibi sivri dikenleri vardır ve alttaki yapraklarda dikenleri daha az ve seyrektir. Yaprakların üst yüzeyi parlak koyu yeşil, alt yüzeyi açık yeşil, mat, tüysüz, 5-10cm uzunluğunda, 3-6cm eninde ortadan başa doğru uzanan sarımsı yeşil ana bir damar ve ondan yanlara doğru uzanan yan damarlardan oluşur. Çiçekleri 4 adet beyaz, kalp şeklindeki küçük taç yaprakları ve ortada yeşilimsi bir göbek ve taç yapraklarını saran 4 küçük kupa yapraktan oluşur. Ortadaki yeşilimsi göbek zamanla olgunlaşarak meyveye dönüşür. Önce yeşil olan meyveleri sonbaharda kırmızı hatta kan kırmızı bir renk alır ve yuvarlak olan meyveleri mercimekten biraz irice olup zehirlidir.

  Yetiştirilmesi: Türkiye’nin hemen her bölgesinde kolaylıkla yetiştirmek mümkündür. Fideleri önce saksı, çamlık veya yastıklarda büyütülür sonra kirli kireçli ve kumlu bir yere dikilir ve ekilirken yarı gölgelik yerler tercih edilir. yani ağaçların çevresine dikilir.

  Birleşimi: Çobanpüskülü yaprağındaki maddeleri önemine göre şöyle sıralayabiliriz;
  a) Purinler %0,4-2,6 arasında olup bunun %50-80’i Coffein (Koffein), %10-30 Theobromin ve az miktarda Theophyllin içerir.
  b) Caffeoylchinasit türevleri %4-14 arasında olup en önemlileri; Chlorogenasit, Neochloragenasit, Kryptochlerogenasit, 3,4-Dicafteogelchinaasit
  c) Flavonitler; Rutosid, İzoquercitrin ve Kâmpferolglikozitler
  d) Triterpenler; α-Amyrin (İllicinalkol) β-Amyrin, Bauerenol, Erythrodiol, Oleolasit ve Ursolasidi
  e) Steroller; Sitosterol, Stigmasterol, Campesterol, Kolesterol
  f) Aminoasitlerden; Asparaginasidi, Glutaminasidi, Cystelin ve Tryptophan,
  g) Ayrıca Glikolipit, Phosphorlipit, Linolen asidi, reçine ve az miktarda Saponin içerir.

  Tesir şekli: Ateş düşürücü, idrar söktürücü, iltihap önleyici, teskin edici, öksürüğü önleyici ve vücuda direnç ve kuvvet vericidir.

  Kullanılması:
  a) Homeopati’de; Çobanpüskülü tentürü çok nadir kullanılır ve başta yüksek ateş, sarılık, ishal ve romatizmaya karşı kullanılır.
  b) Halk arasında başta grip, üşütme gibi bulaşıcı hastalıklar sonucu kişide görülen yüksek ateşe karşı kullanılır. Ayrıca romatizma rahatsızlıklarından artrit (eklem romatizması), nikris, kronik bronşit ve kabızlığa karşı kullanılır.

  Açıklama: Aslında hastada ateşin yükselmesi gayet normal ve hastada gerekli olan bir durumdur. Bu şekilde vücudun savunma sistemi (İmmün) bakterileri yok eder fakat uzun süre devam eden ateş zararlıdır. Özelliklede çocuklarda ve bebeklerde şayet ateş 41˚’nin üzerine çıkar ise o zaman çok tehlikeli olur ve 3 duyu organından dil, kulak, göz birini kaybetme tehlikesi ortaya çıkabilir. Bu gibi hallerde çocuğa hemen soğuk su ile banyo yaptırmak gerekir.

  Çayı: İki kahve kaşığı Çobanpüskülü yaprağı demliğe konur ve üzerine 300-400ml kaynar su ilave edilerek hafif ateşte kaynatıldıktan sonra 5-10dk demlenmeye bırakılır ve sonra süzülerek içilir.

  Çay Harmanları;

  Gökçek Artroz çayı;
  25 g Çobanpüskülü yap.
  25 g Huş yaprağı
  10 g Atkuyruğu otu
  10 g Civanperçemi otu
  10 g Karakafes kökü
  20 g Harpago kökü

  Gökçek Artroz çayı;
  20 g Huş yaprağı
  20 g Altın başak otu
  10 g civanperçemi otu
  20 g Isırgan otu
  20 g Harpago kökü
  10 g Çobanpüskülü yap.

  Homeopati’de: Çobanpüskülü yaprak, sürgün ve meyvelerinden 20gr ince kıyılarak bir şişeye konur ve üzerine 80ml %70’lik alkol ilave edilerek güneş ışığından uzakta muhafaza edilir. Bu nesne 4-6hafta sonra süzülerek Homeopati’de<<İlex aquifolium>> adı ile anılan tentür elde edilir. bu tentürden günde 3-5defa 10-15damla 4-6hafta süreyle alınır.

  Yan tesirleri: Çobanpüskülü yapraklarının bilinen bir yan tesiri yoktur fakat meyveleri çok zehirli olduğundan kesinlikle yenmemesi gerekir.

  Eklenmiş Resmin önizlemesi Eklenmiş Resmin önizlemesi Çoban püskülü, Stechpalme, Ilex aquifolium L.-cobanpuskulu3.jpg   Çoban püskülü, Stechpalme, Ilex aquifolium L.-cobanpuskulu1.jpg   Çoban püskülü, Stechpalme, Ilex aquifolium L.-cobanpuskulu.jpg   Çoban püskülü, Stechpalme, Ilex aquifolium L.-cobanpuskulu2.jpg   Çoban püskülü, Stechpalme, Ilex aquifolium L.-coban1.jpg  

  Çoban püskülü, Stechpalme, Ilex aquifolium L.-coban_puskulu13.jpg   Çoban püskülü, Stechpalme, Ilex aquifolium L.-coban_puskulu12.jpg   Çoban püskülü, Stechpalme, Ilex aquifolium L.-coban_puskulu.jpg   Çoban püskülü, Stechpalme, Ilex aquifolium L.-coban_puskulu3.jpg   Çoban püskülü, Stechpalme, Ilex aquifolium L.-coban_puskulu7.jpg  

  Çoban püskülü, Stechpalme, Ilex aquifolium L.-coban_puskulu1.jpg   Çoban püskülü, Stechpalme, Ilex aquifolium L.-coban_puskulu6.jpg   Çoban püskülü, Stechpalme, Ilex aquifolium L.-coban_p_sk_l_6_.jpg   Çoban püskülü, Stechpalme, Ilex aquifolium L.-coban_puskulu11.jpg   Çoban püskülü, Stechpalme, Ilex aquifolium L.-coban_puskulu3_2_.jpg  

  Çoban püskülü, Stechpalme, Ilex aquifolium L.-coban_p_sk_l_2_2_.jpg   Çoban püskülü, Stechpalme, Ilex aquifolium L.-coban_p_sk_l_5_.jpg   Çoban püskülü, Stechpalme, Ilex aquifolium L.-coban_p_sk_l_2_.jpg   Çoban püskülü, Stechpalme, Ilex aquifolium L.-coban_p_sk_l_3_.jpg   Çoban püskülü, Stechpalme, Ilex aquifolium L.-coban_p_sk_l_4.jpg  

  Çoban püskülü, Stechpalme, Ilex aquifolium L.-coban_p_sk_l_2.jpg   Çoban püskülü, Stechpalme, Ilex aquifolium L.-coban_p_sk_l_1.jpg   Çoban püskülü, Stechpalme, Ilex aquifolium L.-coban_p_sk_l_.jpg   Çoban püskülü, Stechpalme, Ilex aquifolium L.-coban_puskulu5.jpg   Çoban püskülü, Stechpalme, Ilex aquifolium L.-coban_puskulu10.jpg  

  Çoban püskülü, Stechpalme, Ilex aquifolium L.-coban_puskulu14.jpg  

 2. #2
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimd??? İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  19.926

  Standart

  B) Mate ağacı, Mate tee, İlex paraguariensis
  Peru çayı
  Mate

  Familyası: Çobanpüskülügillerden, Stechoalmengewâchse, Agvifoliaceae

  Drugları: Matenin sadece yaprakları çay yapımında kullanılır.

  Botanik: Vatanı Latin Amerika’nın Güneyi olup başta; Güney Brezilya, Kuzey Arjantin, Peru ve Uruguay’da yetişir ve de yetiştirilir. Tabiatta yabani olarak yetişen Mate ağacı 10-20m boyunda iken özel olarak çay yapımında kullanmak için yetiştirilen Mate ağacının boyu ise sadece 2-5m büyüklüğünde olur. Yaprakları ters yumurta şeklinde, 4-8cm genişliğinde, 10-20cm uzunluğunda, kenarları hafif kertikli, üst yüzeyi koyu ve alt yüzeyi açık yeşil renklidir. Çiçekleri çok küçük ve topluca bir demet gibi bir arada ve yaprak saplarının dibinde bulunur ve de bir dalda 30-50 çiçek olabilir. Çiçeklerin taç yaprakları oldukça küçük, beyaz renkte, genellikle 4 adet olup, ortada yeşilimsi bir göbek bulunur. Göbek zamanla büyüyerek meyveye dönüşür. Meyveleri önce yeşil iken olgunlaştıkça siyahlaşır, küre şeklinde, mercimek büyüklüğünde olup içinde 4-7adet çekirdek bulunur.

  Yetiştirilmesi: Türkiye’nin Akdeniz ve Ege bölgesinde yetiştirilmesi oldukça kolay olup herhangi bir özel itinaya gerek yoktur.

  Hasat zamanı: Her iki yılda bir kesilen dallardan yaprakları dövülerek veya sıyrılarak ayrılır. Yaprakların kararmaması için özel silindirlerde 350-400 derecede 20-30saniya kavrulması veya 60-80 derecede 5-6sa sıcak hava ile kavrulur. Bu işlemler tecrübe gerektirdiğinden hayli zor bir iştir.

  Birleşimi: Mate’nin yapraklarındaki maddeleri önemine göre şöyle sıralayabiliriz;
  a) Purinalkaloitler %0,5-2arasında olup Coffein %0,4-1,5arasında ve Thcobromin %0,1-0,3 arasında ve çok az miktarda Thopyllin içerir.
  b) Flavonitler; rutosid kâmpferolglikozit, Quercitringlikozit ve İzoquercitringlikozit
  c) Saponinler; Ursolasidi, Oleonolasidi ve Metasaponin
  d) Vitaminlerden; B1, B2, B3, B6 ve C vitamini
  e) Ayrıca Saponinler ve az miktarda az miktarda eterik yağ içerir.

  Tesir şekli: Sinirleri uyarıcı, damarları büzücü ve metabolizmayı kuvvet-lendirici özelliklere sahiptir.

  Kullanılması: Komisyon E’ye göre Mate çayı zihinsel ve bedensel yor-gunluğa karşı kullanılır. Halk arasında bağırsakları çalıştırma ve yorgunluğa karşı kullanılır.

  Çayı: İki kahve kaşığı Mate yaprağı demliğe konur ve üzerine 300-400ml kaynar su ilave edilerek 5-10dk demlenmeye bırakıldıktan sonra süzülerek içilir.

  Yan tesirleri: Çok aşırı miktarda içilmesi halinde bazı rahatsızlıklara sebep olabilir. Latin Amerika’da Mate çayını çok sıcak içenlerde yutak, kalkan bezi ve yemek borusu kanseri olduğu görülmüştür. Mate çayı ile Çobanpüskülü birbirinden farklıdır. Bu nedenle aynı maksatla kullanılamazlar.

  Eklenmiş Resmin önizlemesi Eklenmiş Resmin önizlemesi Çoban püskülü, Stechpalme, Ilex aquifolium L.-mate12.jpg   Çoban püskülü, Stechpalme, Ilex aquifolium L.-mate1.jpg   Çoban püskülü, Stechpalme, Ilex aquifolium L.-mate11.jpg   Çoban püskülü, Stechpalme, Ilex aquifolium L.-mate19.jpg   Çoban püskülü, Stechpalme, Ilex aquifolium L.-mate123.png  

  Çoban püskülü, Stechpalme, Ilex aquifolium L.-mate18.jpg   Çoban püskülü, Stechpalme, Ilex aquifolium L.-mate_3_.jpg   Çoban püskülü, Stechpalme, Ilex aquifolium L.-mate_2_.jpg   Çoban püskülü, Stechpalme, Ilex aquifolium L.-mate_001.jpg   Çoban püskülü, Stechpalme, Ilex aquifolium L.-mate13.jpg  

  Çoban püskülü, Stechpalme, Ilex aquifolium L.-mate14.jpg   Çoban püskülü, Stechpalme, Ilex aquifolium L.-mate16.jpg   Çoban püskülü, Stechpalme, Ilex aquifolium L.-mate15.jpg   Çoban püskülü, Stechpalme, Ilex aquifolium L.-mate1.jpg   Çoban püskülü, Stechpalme, Ilex aquifolium L.-mate.jpg  

  Çoban püskülü, Stechpalme, Ilex aquifolium L.-mate_agaci1.jpg   Çoban püskülü, Stechpalme, Ilex aquifolium L.-mate20.jpg   Çoban püskülü, Stechpalme, Ilex aquifolium L.-mate13.jpg  
  Eklenen Resim Ön İzlemesi Eklenen Resim Ön İzlemesi  

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 03-28-2017, 14:42
 2. Cevaplar: 41
  Son Mesaj: 12-02-2015, 12:22
 3. Mahonya, MAHONİA, Mahonie, Mahonia aquifolium
  By igokcek in forum Şifalı Bitkiler
  Cevaplar: 40
  Son Mesaj: 01-24-2014, 11:20
 4. Mahonia Faydaları
  By igokcek in forum MAHONİA Forte
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06-16-2012, 14:38
 5. ÇOBAN ÇANTASI'nın Faydaları
  By igokcek in forum ÇOBAN Çantası Forte
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05-15-2012, 15:18

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
doğal tedavi, bitkisel tedavi, sağlık bilgileri, himalaya tuzu, epimediumlu macun, çay ağacı yağı, Aloevera, şifalı bitkiler, alternatif tıp, vücut sağlığı, tuz lambası, gazete haberleri