Çoban çantası otu, Hirtentâschel, Capsella bursa-pasturis
Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
IndirX
bitkisel tedavi
bitkisel tedavi
Sayfa 1 Toplam 5 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 42 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor
The Şifalı Bitkiler page is where you will Şifalı Bitki resimleri ve bilgileri.
 1. #1
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimiçi İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  19.926

  Standart Çoban çantası otu, Hirtentâschel, Capsella bursa-pasturis


  ÇOBAN ÇANTASI OTU


  1-2 Yıllık | 0,2-0,5m | Ca,Ho,Na | Otu

  Çoban çantası otu, Hirtentâschel, Capsella bursa-pasturis
  Çoban kesesi
  Çoban torbası
  Çıngıldak otu
  Basur otu
  Kan otu
  Rahim otu

  Familyası: Turpgillerden, Kreuzblütler, Brassicaceae (Cuciferae)

  Drugları: Çobançantası otu; Bursae pastoris herba
  Çobançantası otunun kökleri hariç tamamı çay, tentür ve natürel ilaç yapımında kullanılır.

  Giriş: Çobançantası otu Turpgillerin alt grubu olan Capsellingillerden olup bu gruba 6 adet bitki dahildir. Fakat şifa maksadı ile sadece Çobançantası otu kullanılır. Latince Capsella<<Kapsül>>, Bursa <<Çanta>> ve Pastor<<Çoban>> anlamına gelir. Türkçede Çobançantası otu diye anılır çünkü çobanların yanlarında taşıdıkları çantaya Çobançantası otunun meyve kesecikleri çok benzer. Tarihte ilk defa Hippokrates (460-377) Rahim rahatsızlıklarına karşı kullanmıştır. Hienonymus Bock (1498-1554) kanamaları durdurduğunu beyan etmiştir ve günümüzde bu yönde araştırmalar yapılmıştır. Vatanının Akdeniz ülkeleri olduğu tahmin edilen bitki günümüzde dünyanın birçok ülkesinde yabani olarak yetişmektedir.

  Botanik: Çobançantası otu yetiştiği toprağa ve iklime göre farklılık gösterir ve boyu 50 cm’i bulabilir ve verimsiz topraklarda ise 20 cm’e kadar ancak ulaşır. Çobançantası otu dikine yükselir, az çatallaşır ve ince bir gövdeye sahiptir. Yaprakları iki türlü olup alt yaprakları Rozet şeklinde yere yatık veya kalkık, kenarları loplu veya iri dişli ve yeşil renklidir. Üst yaprakları ise mızrak şeklinde olup gövdeye oturmuştur ve alttan yukarı doğru yükseldikçe küçülür ve yeşil renklidir. Çiçekleri oldukça küçük ve her biri kremsi beyaz renkte 4 adet kalp şeklinde 2-3 mm büyüklüğündeki taç yapraklardan meydana gelir. Taç yaprakları tutan kupa yaprakları 1-2 mm büyüklüğündedir. Olgunlaşan çiçekleri üçgen şeklindeki içi tohum dolu Çobançantasına (kapsüle) dönüşür. Çobançantası otunun tepesinde yeni tomurcuklar oluşurken, onun altında çiçekler ve çiçeklerin altında ise üçgen şeklindeki kapsülleri yer alır. Bu çiçek açma ve kapsüle dönüşme Mart’tan Kasım’a kadar devam eder.

  Yetiştirilmesi: Tohumlarından birkaç tanesini bahçe veya tarlanın güneşli bir yerine ekilmesi halinde kendiliğinden yetişir ve herhangi bir bakıma ihtiyaç duyulmaz ve bir bitki bir yılda 30-40 bine varan tohum yapabilir.

  Hasat zamanı: Çobançantası otu (yaprak, çiçek tohumları ve sürgünleri) birlikte toplanarak kurutulur. Çobançantası otu gölgede, güneşli ve havalı bir yerde kurutulmalı ve ısının 40˚’yi geçmemesine dikkat edilmelidir. Şayet Çobançantası otunun üzerinde beyaz bir pas gibi leke olursa toplanmamalıdır.
  Malesef şifalı bitkiler toplama, kurutma, paketleme ve depolama işlemleri sırasında çok yanlışlar yapılmaktadır. Bitkinin şifalı kısmı yaprak veya çiçekleri ise asla Güneş altında kurutulmaz ve mutlaka gölgede kurutul-malıdır. Ayrıca örneğin bitki 5 günde kurudu ise, 2 gün daha kurumada bırakmak mahzurludur, çünkü birleşimindeki eterik yağları kaybettiğinden kalitesi düşer. Sadece bitki kökleri Güneş’te kurutulur ve kurur kurumaz hemen paketlenip depolanması gerekir. Şifalı bitkilerin Aktarlar’da açıkta satılması kalitesini kısa sürede düşürür ve etkisini oldukca azaltır.

  Birleşimi: Çobançantası otunun birleşimindeki maddeleri önemine göre şöyle sıralayabiliriz;
  a) N’li bileşikler (azot içeren) bunlar Proteinler ve Aminoasitler olup takriben %25-35 arasındadır.
  1) Aminoasitlere; Prolin, Valin, Ornithin α ve 8-Aminobutrikasit
  2) Kolinler; Cholin %1, Asetilkolin (Acetilcholin), Tyramin ve Histamin
  3) Henüz açık formülü keşfedilmemiş bir Polipeptit içerdiği de bilinmektedir.
  b) Organik asit türevleri; Chlorogenasit, Vanilinasit, Syringaasit ve Fumorasit içerir.
  c) Flavonitler; Rutin ve Diosmin
  d) Minerallerden; Potasyum, Sodyum ve Kalsiyum
  e) Ayrıca Tanin, Reçine, C-vitamini ve az miktarda Eterik yağ içerir.

  Araştırmalar:
  1) K.Kuroda ve K.Takagi 1968 ve 1969’da yaptıkları bir düzine araştırma sonucunda Çobançantası otu ekstresinin kan basıncını düşürdüğünü tespit etmişlerdir. (H.H.B.IV.657)
  2) Wagner ve Wiesenauer 1995’te Çobançantası otu ekstresi ile yaptıkları araştırmalarda Çobançantası otunun birleşiminde bir Pektin içerdiği ve bu Polipeptidin her türlü kanamayı önlediğini tespit etmişlerdir fakat bu Polipeptidin açık formülü henüz açıklanamamıştır. (TP:32)
  3) Ben şahsen basurdan 1980 yılında ameliyat oldum fakat her yıl Nisan ve Mayıs aylarında tekrar rahatsız oluyordum. Mayıs 1985’te Çobançantası otunun Basuru iyileştirdiğini okudum ve hem Çobançantası otunun çayını içtim, hem de taharetlenerek bu rahatsızlıktan kur-tuldum.

  Tesir şekli: Kanamaları önleyici, damarları büzücü ve kuvvetlendirici, tansiyon ayarlayıcı (yüksek tansiyonu düşürücü, alçak tansiyonu yük-seltici), bağırsakları harekete geçirici (peristaltik), hafif müshil yapıcı, hafif idrar söktürücü, antiseptik (mikropları öldürücü) ve rahim kaslarını harekete geçiricidir.

  Kullanılması:
  a) Araştırmalara göre Çobançantası otu veya ekstresi, tentürü veya natürel ilacı her türlü kanamaya; burun kanaması, kan tükürme, bağırsak kanaması, basur kanaması (Metorraji), uzun ve çok adet görme (Menorraji) ve mesane kanamasına karşı kullanılır.
  b) Komisyon E’nin 18/09/1986 tarih ve 173 nolu ve de 13/03/1990 tarih ve 50 nolu Monografi bildirisine göre Çobançantası otu veya drogları hafif rahim kanaması (Metorraji), uzun ve çok adet görme (Menorraji) ve burun kanamasına karşı kullanılır. Haricen ise derideki yaralanma sonucu oluşan kanamaya karşı kullanılır.
  c) Homeopati’ye göre Çobançantası otu tentürü başta; doğum sonrası veya düşük sonrası kanamalar, rahim kanaması (Metorraji), adetin uzun sürmesi veya çok olması (Menorraji), burun kanaması, basur kanaması, myom ve idrar yolları rahatsızlıklarına karşı kullanılır.
  d) Halk arasında başta; her türlü kanama; burun kanaması, basur kanaması, mesane kanaması, rahim kanaması, alçak tansiyon ve yüksek tansiyona karşı kullanılır. Dr. Jürgen’s kas eriesini önlediğini beyan etmiştir fakat bununla ilgili klinik araştırmalar yapılmamıştır.

  Çayı: İki kahve kaşığı kurutulmuş Çobançantası otu veya 4 kahve kaşığı taze Çobançantası otu demliğe konur ve üzerine 250-350 ml kaynar su ilave edilerek 5-10 dakika demlenmeye bırakıldıktan sonra süzülerek içilir.

  Çay Harmanları;

  Gökçek Basura çayı;
  30 g Çobançantası otu
  25 g K.yonca otu
  20 g Hamamelis yaprağı
  10 g Civanperçemi otu
  50 g Arnika çiçeği
  5 g Atkestanesi meyvesi

  Gökçek Kalp ve kan dolaşımı çayı;
  30 g Alıç yaprağı ve çiçeği
  20 g Oğul otu
  10 g Çobançantası otu
  10 g Çarkıfelek otu
  10 g Aslankuyruğu otu
  10 g Kılıç otu

  Gökçek yüksek tansiyon ve damar sertlikleri çayı;
  25 g Ökse otu
  25 g Sedef yaprağı
  20 g Alıç çiçeği
  20 g Atkuyruğu otu
  10 g Çobançantası otu

  Homeopati’de: Çobançantası otu toplanır, yıkanır, ince kıyılır bir şişeye 20 gr doldurulur ve üzerine 80 ml %70’lik alkol doldurulur ve iki günde bir çalkalanır. Güneş ışınlarından uzakta 4-6 hafta muhafaza edildikten sonra süzülerek Homeopati’de<<Capsella bursa pastoris>> ismi ile anılan tentür elde edilir. Bu tentürden günde 3-5 defa 10-15 damla 4-6 hafta süre ile alınır.

  Hastalığın belirtisi (semptom):
  1) Aşırı kanama, koyu renkli ve pıhtılıysa
  2) Regl (adet hali)’in ikinci devresi, özellikle çoksa
  3) Hasta süt ayran gibi içecekler istiyorsa
  4) Damar sertliği varsa

  Yan tesirleri: Bilinen bir yan tesiri yoktur.  B) Tarla Çobançantası otu, Acker Hellerkraut, Thlaspi arvense
  Bu bitkinin meyve kapsülleri önce yukarıdan açık sonra yuvarlak daire şeklinde, gövde köşeli, tüysüz ve bu bitki şifalı bitki olarak kullanılmaz.
  Eklenmiş Resmin önizlemesi Eklenmiş Resmin önizlemesi Çoban çantası otu, Hirtentâschel, Capsella bursa-pasturis-coban_cantasi_otu_3_.jpg   Çoban çantası otu, Hirtentâschel, Capsella bursa-pasturis-coban_cantasi_otu2_2_.jpg   Çoban çantası otu, Hirtentâschel, Capsella bursa-pasturis-coban_cantasi_otu2.jpg   Çoban çantası otu, Hirtentâschel, Capsella bursa-pasturis-coban_cantasi_otu5.jpg   Çoban çantası otu, Hirtentâschel, Capsella bursa-pasturis-coban_cantasi_otu1.jpg  

  Çoban çantası otu, Hirtentâschel, Capsella bursa-pasturis-coban_cantasi_otu_5_.jpg   Çoban çantası otu, Hirtentâschel, Capsella bursa-pasturis-coban_cantasi_otu.jpg   Çoban çantası otu, Hirtentâschel, Capsella bursa-pasturis-coban_cantas_otu_10_.jpg   Çoban çantası otu, Hirtentâschel, Capsella bursa-pasturis-coban_cantas_otu_8_.jpg   Çoban çantası otu, Hirtentâschel, Capsella bursa-pasturis-coban_cantas_otu_3_.jpg  

  Çoban çantası otu, Hirtentâschel, Capsella bursa-pasturis-coban_cantas_otu_4_.jpg   Çoban çantası otu, Hirtentâschel, Capsella bursa-pasturis-coban_cantas_otu_2_.jpg   Çoban çantası otu, Hirtentâschel, Capsella bursa-pasturis-coban_cantasi.jpg   Çoban çantası otu, Hirtentâschel, Capsella bursa-pasturis-coban_cantasi_otu7.jpg   Çoban çantası otu, Hirtentâschel, Capsella bursa-pasturis-coban_cantas_otu_1_.jpg  

  Çoban çantası otu, Hirtentâschel, Capsella bursa-pasturis-coban_cantasi_otu11.jpg   Çoban çantası otu, Hirtentâschel, Capsella bursa-pasturis-coban_cantasi6.jpg   Çoban çantası otu, Hirtentâschel, Capsella bursa-pasturis-coban_cantasi_otu9.jpg   Çoban çantası otu, Hirtentâschel, Capsella bursa-pasturis-coban_cantasi4.jpg   Çoban çantası otu, Hirtentâschel, Capsella bursa-pasturis-coban_cantas_.jpg  

  Çoban çantası otu, Hirtentâschel, Capsella bursa-pasturis-coban_cantasi_otu_8_.jpg   Çoban çantası otu, Hirtentâschel, Capsella bursa-pasturis-coban_cantasi_3_.jpg   Çoban çantası otu, Hirtentâschel, Capsella bursa-pasturis-coban_cantasi_otu5_4_.jpg   Çoban çantası otu, Hirtentâschel, Capsella bursa-pasturis-cobancantasi_3_.jpg   Çoban çantası otu, Hirtentâschel, Capsella bursa-pasturis-coban_cantasi_4.jpg  

  Çoban çantası otu, Hirtentâschel, Capsella bursa-pasturis-cobancantasi.jpg   Çoban çantası otu, Hirtentâschel, Capsella bursa-pasturis-cobancantasi_otu.jpg   Çoban çantası otu, Hirtentâschel, Capsella bursa-pasturis-coban_cantasi_6.jpg   Çoban çantası otu, Hirtentâschel, Capsella bursa-pasturis-cobancantasi1.jpg   Çoban çantası otu, Hirtentâschel, Capsella bursa-pasturis-coban_cantasi2.jpg  

  Çoban çantası otu, Hirtentâschel, Capsella bursa-pasturis-coban_cantasi_5.jpg   Çoban çantası otu, Hirtentâschel, Capsella bursa-pasturis-cobancantasi.jpg   Çoban çantası otu, Hirtentâschel, Capsella bursa-pasturis-coban_cantasi_3_2_.jpg   Çoban çantası otu, Hirtentâschel, Capsella bursa-pasturis-coban_cantasi_3.jpg   Çoban çantası otu, Hirtentâschel, Capsella bursa-pasturis-cobancantasi_2_.jpg  


 2. #2
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimiçi İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  19.926

 3. #3
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimiçi İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  19.926

  Standart


 4. #4
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimiçi İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  19.926

  Standart


 5. #5
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimiçi İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  19.926

  Standart


 6. #6
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimiçi İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  19.926

  Standart


 7. #7
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimiçi İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  19.926

  Standart


 8. #8
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimiçi İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  19.926

  Standart


 9. #9
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimiçi İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  19.926

  Standart


 10. #10
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimiçi İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  19.926

  Standart


Benzer Konular

 1. Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 03-28-2017, 14:42
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06-13-2012, 14:02
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06-05-2012, 07:39
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05-26-2012, 08:05
 5. ÇOBAN ÇANTASI'nın Faydaları
  By igokcek in forum ÇOBAN Çantası Forte
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05-15-2012, 15:18

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
doğal tedavi, bitkisel tedavi, sağlık bilgileri, himalaya tuzu, epimediumlu macun, çay ağacı yağı, Aloevera, şifalı bitkiler, alternatif tıp, vücut sağlığı, tuz lambası, gazete haberleri