Aronya, Aronya Meyvesi, Aronya Üzümü, Chokeberry, Aronia Melanocarpa
Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
IndirX
bitkisel tedavi
bitkisel tedavi
Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor
The Şifalı Bitkiler page is where you will Şifalı Bitki resimleri ve bilgileri.
 1. #1
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Mesajlar
  2.776

  Standart Aronya, Aronya Meyvesi, Aronya Üzümü, Chokeberry, Aronia Melanocarpa

  Aronya meyvesi’nin ülke genelinde yetiştirilmesi için Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsünde yapılan çalışmalar olumlu sonuç verdi. Aronya'nın meyvesi gibi dondurması da ilk kez Yalova'da üretildi.
  26 Mayıs 2016 Perşembe 19:47:50
  Aronya meyvesi’nin ülke genelinde yetiştirilmesi için Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsünde yapılan çalışmalar olumlu sonuç verdi. Aronya'nın dondurması ilk kez Yalova'da yapıldı
  Anavatanı Kuzey Amerika olan Aronya (chokeberry, aronia melanocarpa),üzümsü bir bitki olan ve sağlık potansiyeli nedeniyle Polonya başta olmak üzere Doğu Avrupa Ülkelerinde yetiştirilen Aronya meyvesi’nin ülke genelinde yetiştirilmesi için Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsünde yapılan çalışmalar olumlu sonuç verdi.
  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü'nde düzenlenen 'Böğürtlen Tipi Meyvelerde Fenolik Antioksidanlar ve Antikanser Özellikleri' konulu toplantıda konuşan Doç.Dr. Özlem Tokuşoğlu, Aronya meyvesinin antikanser etkilerini belirli kanser tipleri üzerine olan olası olumlu etkilerinin saptandığını söyledi.
  Aronya meyvesinin antosiyanin ve prosiyanidinler polifenollerce zengin olduğunu belirten Tokusoglu”Tüm üzümsü meyveler içerisinde en yüksek antioksidan aktivite değerine sahip olan Aronya, insan kolon kanseri hücreleri üzerinde antiproliferatif ve antikanserojen (kanser önleyici) etkiler gös termektedi” dedi.
  Atatürk Bahçe Kültürleri Yalova Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Yılmaz Boz, Yalova'da üç yıldır 'süper meyve' olarak bilinen 'aronya' bitkisi üzerinde yoğun bir çalışma yürüttüklerini, Enstitüde yürütülen araştırma çabalarının olumlu sonuçlandığını, bu önemli ürünü yetiştirmeyi başardıklarını belirterek “ ilk meyveyi 2015 Eylül’de almıştık. Bu meyve, birçok ülkede sağlık meyvesi olarak da biliniyor. Şimdi bu meyveleri toplayarak topluma hangi şekilde sunacağız onun çalışmasını yürütüyoruz. Kapsamlı yetiştiricilik, antioksidan ve biyokimyasal profil ve kanser önleyici özellikler, biyoyararlanımaraştırmasını ekibimiz ve Doç.Dr.ÖzlemTokuşoğlu ile yürütüyoruz. Bilimsel olarak sağlık açısından faydalı olduğu tespit edilen bu bitkiyi Türkiye'de üreticilerle tanıştırmak ve yaygınlaştırılmasını sağlamak amacıyla öncelikle Aronyalı Dondurma üretildi. Bu meyveyi Türkiye’de ilk etapta dondurmalı olarak tüketmenin çabası içersindeyiz” dedi
  “Antioksıdan ve Antikanser Özellikli Aronya Meyvesı Mercek Altına Alındı”
  Aronya Meyvesinin, Biyoaktif bileşenler olan fitokimyasalfenolik maddelerin, yaşlanma sürecini yavaşlattığı, olası kanserleri ve kanser oluşturucu risk faktörlerini inhibe edebildiği, kalp hastalığı, kardiyovasküler sorunlar--inme, yüksek tansiyon rahatsızlıklarını önlemeye yardımcı olabildiği, katarakt, osteoporoz, ve idrar yolu enfeksiyonları olmak üzere birçok hastalıkların riskini azaltabildiğini belirten Doç.Dr. Özlem Tokuşoğlu şöyle konuştu:
  “ Aronya Rosaceae familyasında yer alan ve ABD de chokeberry olarak ifade edilen aronyanın Kuzey Amerika'nın güneyine ait bir meyvedir. Enstitüde 3 yıl önce Doku Kültürü Projesi ile Ziraat Mühendisi Ayşe FidancI tarafından çalışmaları başlatılmış,. 2016 yılında Ziraat Yüksek Mühendisi Sevgi Poyraz Engın'in proje liderliğinde TAGEM'e sunulan bir proje ile; aronyanın yetiştiricilik, fitokimyasal içeriği ve antikanser özellikleri araştırılmıştır. İnsan kolon kanseri hücrelerinin rutin olarak polifenolce zengin aronya suyuna maruz bırakılması ile; (4 günlük süreçte 2 sa/gün) programlı kanser hücre ölümünün arttığı ve antiproliferatif etkiyle sonuçlandığı görülmüştür. Ayrıca aronya etken maddelerinin insan iç damar zarının (endotelyum) fonksiyonunu koruyabileceği, damar tıkanıklığının (atherosklerosisin) önlenmesine katkı sağlayabileceği hususu saptanmıştır. “

  Eklenmiş Resmin önizlemesi Eklenmiş Resmin önizlemesi Aronya, Aronya Meyvesi, Aronya Üzümü, Chokeberry, Aronia Melanocarpa-aronya18.jpg   Aronya, Aronya Meyvesi, Aronya Üzümü, Chokeberry, Aronia Melanocarpa-aronya17.jpg   Aronya, Aronya Meyvesi, Aronya Üzümü, Chokeberry, Aronia Melanocarpa-aronya16.jpg   Aronya, Aronya Meyvesi, Aronya Üzümü, Chokeberry, Aronia Melanocarpa-aronya15.jpg   Aronya, Aronya Meyvesi, Aronya Üzümü, Chokeberry, Aronia Melanocarpa-aronya13.jpg  

  Aronya, Aronya Meyvesi, Aronya Üzümü, Chokeberry, Aronia Melanocarpa-aronya12.jpg   Aronya, Aronya Meyvesi, Aronya Üzümü, Chokeberry, Aronia Melanocarpa-aronya11.jpg   Aronya, Aronya Meyvesi, Aronya Üzümü, Chokeberry, Aronia Melanocarpa-aronya10.jpg   Aronya, Aronya Meyvesi, Aronya Üzümü, Chokeberry, Aronia Melanocarpa-aronya7.jpg   Aronya, Aronya Meyvesi, Aronya Üzümü, Chokeberry, Aronia Melanocarpa-aronya6.jpg  

  Aronya, Aronya Meyvesi, Aronya Üzümü, Chokeberry, Aronia Melanocarpa-aronya5.jpg   Aronya, Aronya Meyvesi, Aronya Üzümü, Chokeberry, Aronia Melanocarpa-aronya1.jpg   Aronya, Aronya Meyvesi, Aronya Üzümü, Chokeberry, Aronia Melanocarpa-aronya8.jpg   Aronya, Aronya Meyvesi, Aronya Üzümü, Chokeberry, Aronia Melanocarpa-aronya.jpg   Aronya, Aronya Meyvesi, Aronya Üzümü, Chokeberry, Aronia Melanocarpa-aronya3.jpg  


 2. #2
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Mesajlar
  2.776

  Standart

  Sağlık Meyvesi Aronia – Aronya Üzümü
  Süper Meyve ve Sağlık Meyvesi olarak da bilinen ARONİA (ARONYA) MEYVESİ şifa dağıtıyor, faydaları ile şaşırtıyor…
  Aronia Kansere Umut Olabilir – ABD’de bir çok hastalığa şifa olduğu bilinen aronya meyvesi bir çok hastalığın tedavisinde kullanıldığı için “süper meyve” olarak adlandırılır. Rusya’da da tıbbi anlamda kullanılan bir meyvedir. Sağlığımız açısında bir çok faydası olan Aronia meyvesini uzmanlar Türkiye’de bilinirliğinin artırmak ve yaygınlaştırmak istiyor. Artık Türkiye’de yavaş yavaş de yetiştirilen bu meyve özellikle kanser tedavisinde önemli bir yere sahiptir.
  Aronia (Aronya) Meyvesinin Faydaları

  • Soğuk algınlığına karşı iyi gelir.
  • Mide hastalıklarının tedavisinde kullanılır.
  • Karaciğer dostu bir meyvedir.
  • Kanserle mücadelede en önemli meyvelerden biridir.
  • Radyasyona bağlı olan zehirlenmelerde tedavi edicidir.
  • Safra kesesi hastalıklarında iyileştirici etkisi vardır.
  • Doğada bulunan en güçlü antioksidanlardan biridir.
  • Aronia içerisinde bol miktarda vitamin ve mineral barındırır.
  • Kan hücrelerini yeniler, tazeler, onarır.
  • Çok güçlü bir iltihap gidericidir.
  • Beyin tümörüne karşı tedavi edicidir.
  • Şeker hastalığına karşı iyi gelir.
  • Mide ülserini tedavi edici etkisi vardır.
  • Özellikle gripten korunmak için ve grip olduğunda iyileşmek için önemli bir yere sahiptir.
  • Alkol sebebiyle karaciğer ile ilgili rahatsızlık yaşayanların tüketmesi geren bir meyvedir.
  • Cilt için faydalı bir meyvedir.
  • B6, B2 ve E vitamini bakımından oldukça zengin bir meyvedir.
  • Gastrite karşı tedavi edicidir.

  Nasıl Tüketilir? Aronya meyvesi reçel, şerbet veya kuru meyve olarak tüketilebiliyor. Tüm dünyada “sağlık meyvesi” olarak bilinen Aronia Türkiye’de yaygınlaşması gereken bir meyve. 3 yıl önce Türkiye’de ilk defa ekimi gerçekleştirilmiştir. Aronia; soslu dondurmalarda ve meyve salatalarında da lezzet veren bir meyvedir. Kısacası aronya meyvesi sağlıklı ve uzun bir ömür için gerekli olan lezzetli ve bir çok hastalığı tedavi eden şifalı bir meyvedir.
  Aronia Fidanı internet üzerinde 44 TL gibi bir ücretle satışı yapılmaktadır. Sizde Türkiye’de Aronya Meyvesi üreticiliğine destek olabilir, küçük veya büyük çapta bu mucize meyvenin yetiştiriciliğini yapabilirsiniz…

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Mesajlar
  2.776

  Standart

  Aronia Melenocarpa Aronya Fidanı (Rus Yaban Mersini), Saksıda

  • Anavatanı Kuzey Amerika olup, Gülgiller (Rosaceae) familyasından, üzümsü bir bitkidir.
  • 1-2 metreye kadar büyüyebilen çalı tipi bir bitkidir.
  • Çok dayanıklı bir bitkidir ve yetiştirilmesi sırasında zirai ilaç kullanımına gereksinim duymaz.
  • Özel bir iklim isteği yoktur. Ancak Karadeniz iklimi koşullarına çok daha uyumludur.
  • 5 yıl sonunda kök başına verim miktarı 5 ile 10 kg arasındadır.
  • Hasat mevsimi ağustos ayı sonları ile eyül ayıdır.
  • Kendine verimlidir . Tozlayıcıya gerek duymaz.
  Anavatanı Kuzey Amerika olan Aronya, Gülgiller (Rosaceae) familyasından, üzümsü bir bitki olup muaazam sağlık potansiyeli nedeniyle çok fazla üretim yapılan bir bitkidir. Aronya bitkisi, 1-2 metreye kadar büyüyebilien çalı tipi bir bitki olup, çok dayanıklı bir bitkidir ve yetiştirilmesi sırasında zirai ilaç kullamımına gereksinim duymaz.

  Aronya bitikisi yüksek polifenol içeriği nedeniyle tedavilerde tamamlayıcı olarak tıp uzmanlarının dikkatini çekmişitir. Aronya içerisindeki polifenoller ; flavonoidler, proantosiyaninler, karotenoidler, C vitamini ve benzerleridir. Bu sekonder metabolitlerin (mikro veya fitokimyasallar) insan vücudu üzerinde hastalıkları önleyici ve tedavi edici etkileri vardır.
  Aronya meyvesinde bulunan toplam polifenol miktarı 10-20 g / kg civarındadır ve 4-8,5 g / kg antosiyanin içeriği ahududu, çilek ve yaban mersinininden çok daha yüksektir.

  Özel bir iklim isteği yoktur. Ancak Karadeniz iklimi koşullarına çok dacha uyumludur. Bu yüzden diğer bölgelerde yetiştirilirken çok sık sulanması (haftada bir veya iki kez) sulanması gerekiyor. 5 yıl sonunda kök başına verim miktarı 5 ile 10 kg arasındadır. Meyveler elle ya da makasla kesilerek hasat edilir. Hasat mevsimi ağustos ayı sonları ile eyül ayıdır.

  Kendine verimlidir . Tozlayıcıya gerek duymaz. Çoğaltılması çoğunlukla dal çeliklerinden olmaktadır.

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
doğal tedavi, bitkisel tedavi, sağlık bilgileri, himalaya tuzu, epimediumlu macun, çay ağacı yağı, Aloevera, şifalı bitkiler, alternatif tıp, vücut sağlığı, tuz lambası, gazete haberleri