MMS PLUS, Klordioksit +................
Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
IndirX
bitkisel tedavi
bitkisel tedavi
Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 29 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor
The MMS PLUS page is where you will
 1. #1
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Mesajlar
  2.730

  Standart MMS PLUS, Klordioksit +................

  MMS PLUS, Klordioksit +................
  MMS PLUS
  Limon, Nar, Fındık, Pamuk, Yer Fıstığı, Patlıcan, Domates, Salatalık ve Biber vb. Sebze ve Meyvelerde Hastalıklara Sebep Olan Mantar, Bakteri ve Virüsü Yok Eder.

  MMS Plus;
  Bizim üretiğimiz MMS Plus sadece klordioksit içermez, artı klordikoksitin uçmasını önleyen maddede içerir. Bu nednele çok daha uzun süre etklidir, Çünkü klordioksit 2 saat içinde uçar ve etkisi yok olur.

  1. Sera, bahçe ve tarla için1 litre 2500 ppm
  Miracle Mineral Solution, yani Mucizevi Mineral Solusyonın (MMS) 2500 PPM'den 1000 ml 50 litre (50 lt) su ile karıştırlarak her türlü sebze,meyve ve süs bitkisine püskürtülür ile her türlü bitki hastalığına sebep olan bakteri, virüs ve mantarlar yok olur. HASTALIKLARA KARŞI MMS Plus her türlü bitki hastalığına karşı etkilidir. Büyük tarla ve bahçeler için 10 litre 2500 ppm MMS Plus 500 litre ( 500 lt. ) su ile karıştırılarak holder ile tarla, bahçede sebze, meyve, bakliyat ve tahıla püskürtülür.

  ​MMS PLUS
  Klordioksit su kaynaklı ve klora karsı direnç gösteren parazitler olan Giardia ve Cryposporidium’a karşı etkili bir dezenfektandır. Bunun yanında tatsız ve kokusuz olması, kalıntı ve klor tadı bırakmaması, düşük ve yüksek pH oranlarında bakteri ,yosun, alg ve funguslara karşı olması yanında, biofilm oluşumunu engellemesi de seçim nedenlerinden biridir. Klordioksit 1811 yılında Sir Jim Humpley Davey tarafından bulunmustur. Yıllardır dezenfektan olarak kullanılmaktadır. Klordioksit 11 derecede gaz formunda bulunur. Hafif sarı-yesil renklidir. Sert ve keskin kokuludur. Klordioksit son derece etkin bir biosit olup 50 yıldan bu yana gıda endüstrisinde et, sebze ve meyvelerin dezenfeksiyonunda, şehir içme suyu dezenfeksiyonunda güvenle kullanılan insan sağlığına dost aktif bir maddedir.

  Kullanım alanları;
  1. İçme suyu dezenfeksiyonu
  2. Gıda sterilisasyonu
  3. Artık Su arıtma
  4. Meşrubat Sanayiinde
  5. İlaç Sanayiinde
  6. Her türlü depo sterilizasyonunda
  7. Yüzme havuzlarında
  8. Çiçekçilikte
  9. Akvaryum sterilizasyonunda
  10. Süt endistrisinde
  11. Tavukculuk sektöründe
  12. Maden suyu ve soda üretim tetislerinde
  13. İçme suyu üretim tesislerinde
  14. Şarap üretiminde
  15. Asma yetiştiriciliğinde
  16. Seracılıkta fungisit ve bakterilere karşı
  17. Tohum ve fidecilikte
  18. Mantar (kültür mantarı) üretiminde
  19. Şap hastalığını önlemk için
  20. Biyolojik atıkların arıtılmasında
  21. Hava arıtmada
  22. Leyyoner mikrpbunakarşı
  23. Ambalaj malzemlerine antibiyotik özelik kazandırmak için
  24. Gıda Paktlemede
  25. Koku gidermede

  Özelikleri
  1. Klordioksit güçlü oksidan bir maddedir.
  2. Klordioksitin kendine özgü elektron değişim mekanizması vardır.
  3. Klordioksit, mikroorganizmaların hücre duvarlarını ve membranlarını dagıtarak onları öldürür ya da infektivitelerini yok eder.
  5. Organik moleküllerin elektronca zengin merkezine saldırır.
  6. Bir elektron transfer edilir ve klordioksit , klorite (ClO2) indirgenir
  7. Serbest radikal oluşturabilen tek biosittir.
  8. Serbest radikal oluşturabildigi için son derece hızlı sporsidal, yani mantar öldürücü etki gösterir.
  9. Temas ettigi yüzeyler için reaktif bir radikaldir ve etkisini oksidasyon ile gösterir
  10. Klordioksit, aynı zamanda mikroorganizmanın enzim yapısını ve fonksiyonlarını bozar, sentezi durdurur. Hücrenin ölümüne yol açar.
  11. Mikroorganizmalar inaktif durumdayken de etkilidir.
  12. Organizmanın hücre duvarını parçalayarak hücre içindeki aminoasitlerle etkilesime girer.
  13. DNA ve RNA üzerine ya etki etmez ya da çok az etki etmesine ragmen protein sentezini durdurur.
  14. Virüslerde ise protein üretimini durdurarak elimine eder.
  15. Yag asitleriyle de etkilestiği bilinmektedir.

  MMS Plus tüm organizmaların hücre duvarından 5 elektron alarak kapatılamayacak büyüklükte hasar meydana getirir. Böylece hücre çekirdegine ve stoplazmasına hücum ederek hücrenin 5 dakika içinde lisis yoluyla ölümüne neden olur. İşleyişi itibari ile MMS Plus’a karşı mikroorganizmalar (BAKTERİ, VİRÜS ve MANTARLAR) direnç geliştiremez. Zaman içerisinde MMS Plus’in etkinlik oranı azalır sterilizasyon ve dezenfeksiyon ürünlerinde hiçbir zararlı kimyasal madde bulunmaz, aldehit veya parasetik asit içermez.

  Tarım Açık alanlarda, seralarda ve topraksız tarım alanlarında, solarizasyon döneminden hasat sonuna kadar bütün dönemlerde, tüm patojenlerin kontrolünde, nematosit, algisit, fungisit, bakterisit ve virusit olarak kökten veya üstten uygulama ile kullanılır.

  HASATTA, DEPOLAMA ve NAKLİYEDE KALINTISIZ ÇÖZÜM:Hasat sonrası, depolama alanlarından ve kasalarından çiçek, sebze ve meyvelere bulaşan bakteriler ve funguslar ürünlerin raf ömrünü kısaltır. Bunu önlemek için depolama alanlarında yapılacak pulvarizasyon ile zararlı biyolojik yapı, kalıntı olmaksızın yok edilerek üretim sonrası süreçlerdeki kayıplar engellenmektedir.

  Benomil gibi fungusitler kalıntıya sebep oldukları için yasaklanmışlardır. Özellikle ihracatta kalıntı büyük ekonomik kayıplara sebep olmaktadır. Hasat sonrası klordioksit ile yapılacak ürün yıkama işleminde ürün üzerindeki fungusit ve pestisit kalıntıları okside edilerek giderilir ve bu sayede kalıntı tespitinin yol açtığı kayıplar önemli ölçüde engellenmiş olur. Klordioksit tamamen ekolojik bir üründür. Doğada su ve tuz olarak yok olur. WHO, EPA, USDA, FDA tarafından gıda ürünlerinin yıkanmasında durulama gerektirmeyen tek dezenfektan olarak onaylıdır.

 2. #2
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimd??? İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  19.926

  Standart

  KOLORDİOKSİT;

  Klor dioksit, ClO2 formülünde kimyasal bir bileşiktir. Klor dioksit Sir Humphrey Davy tarafından 1814 yılında bulunmuştur. Klor Dioksit dezenfektan olarak yerinde imal edilip kullanılabildiği gibi stabilize olarak da iki formda bulunabilir.
  1. Toz Stabilize Klor Dioksit
  2. Sıvı Stabilize Klor Dioksit

  KULLANIM ALANLARI
  Klor dioksit kâğıt sanayinde ağartıcı olarak ve su arıtma tesislerinde dezenfeksiyon amaçlı yaygın olarak kullanılmaktadır. Su kaynaklarından fenol tipli atıkların ve alglerin temizlenmesini, demir ve manganın oksitlenerek daha kolay ayrıştırılması gibi oldukça spesifik alanlarda kullanılması söz konusudur.
  Ayrıca unun ağartılması ve belediye içme sularının dezenfeksiyonunda da kullanılmıştır. Niagara Şelalesi’ndeki New York su arıtma tesisinde ilk olarak 1994 yılında içme suyundan fenolü uzaklaştırmak için klor dioksit kullanılmıştır. 1956 yılında Belçika ve Brüksel’ de klordan klordioksite geçildiğinde, klordioksit için içme suyu dezenfektanı olarak büyük bir tanıtım yapılmıştır. Su iyileştirmesi çalışmalarında serbest klor kullanıldığında oluşan trihalometan bileşiklerinin yok edilmesi için kullanılabilen iyi bir oksidanttır. Klordioksitin genel olarak kullanım alanları şu şekilde sınıflandırılabilir:

  Reverse Osmosis (Ters Osmoz- RO ) Mebranın da Biyofilm Kontrolünde Klor Dioksit ( ClO2 )
  Reverse Osmosis (Ters Osmoz - RO ) yöntemiyle Deniz suyu şartlandırılarak kullanılabilir ve içilebilir su elde edilebilmektedir. Deniz Suyunun dezenfeksiyonunda Reverse Osmosis (Ters Osmoz - RO ) yöntemi kullanılmasına karşın deniz suyunda bulunan mikrobiyolojik canlılar nedeniyle biyofilm tabakaları oluşmaktadır. Klor Dioksit deniz sularından oluşan biyofilm tabakalarını ortadan kaldıran, en yüksek verimi veren kimyasal olduğu Çevre Koruma Ajansları tarafından yapılan çalışmalarda kanıtlanmıştır. Klor Dioksit biyofilm tabakasını ortadan kaldırır ve Reverse Osmosis (Ters Osmoz - RO ) verimini arttırır. 0.2 – 0.3 ppm’lik Klor Dioksit ile Deniz suyunun dezenfeksiyonu sağlanabilmekte ve biyofilm tabakalarının oluşmasını engellemede kesin sonuç alınabilmektedir.

  Zebra Midyesinin (Dreissena polymorpha) Kontrolünde Klor Dioksit ( ClO2 )
  Endüstride soğutma amaçlı kullanılan derin deniz suyu işletmelerinde biyofilm tabakalarının oluşumunun engellenmesi ve zebra midyelerinin (Dreissena polymorpha) uzaklaştırılması amacıyla klor dioksit ile dezenfeksiyon sağlanmaktadır. Derin deniz sularında meydana gelen Zebra Midyeleri (Dreissena polymorpha) soğutma suların bulunduğu sistemlerin kanallarında tıkanmalara neden olur ve ekonomik zarar verir. Zebra Midyesinin (Dreissena polymorpha) dezenfeksiyonu için çeşitli kimyasallar kullanılmış fakat bunlar düşük verimle çalışarak zebra midyesinin oluşumuna engel olamamıştır. Klor Dioksitin Zebra Midyesi (Dreissena polymorpha) ile mücadelesi başarılı sonuçlar vermiştir. Klor dioksit dezenfeksiyonu sağlar ve kanallarda olan zebra midyesi kaynaklı tıkanmaları tamamen ortadan kaldırarak sorunsuz şekilde sistemin sürekliliğini sağlar.

  İçme Suyu Dezenfeksiyonunda Klor Diosit ( ClO2 )
  İçilebilir su arıtımında dezenfeksiyon amaçlı Klor Dioksit uzun yıllardır şehir şebeke sularında kullanılmakta ve dezenfeksiyon sonucu oluşabilecek sağlığa zararlı yan ürün (trihalometan ve halojenli asetik asitler) oluşumunu engellemektedir; su içinde kimyasal ve kanserojen yan ürün oluşturmamakla birlikte su içinde bulunan yosunları, mikropları ve bakterileri öldürerek sudan bulaşacak hastalıkları engellemektedir. Amerika Çevre Koruma Ajansı (EPA) ve Tayvan Çevre Koruma Ajansı (TEPA) tarafından yapılan çalışmalar da Klor Dioksitle içme suların dezenfeksiyonunu destekler. 0.8 ppm’lik Klor Dioksit ile içme suyunun dezenfeksiyonu sağlanır ve içilebilir su için optimum değere ulaşılır.
  — 1950 lerden beri Brüksel, Viyana, Zürih gibi şehirlerde içme sularının dezenfeksiyonunda Klor Dioksit kullanılmaktadır.

  Kümes Hayvanların Yetiştirilmesinde Klor Dioksit ( ClO2 )
  Kümes hayvanlarının içme sularındaki mikroplar, bakteriler ve Salmonella görülmesi hayvanların gelişmesini ve istenilen kiloya ulaşmasını engeller, optimum verime ulaşmasını engeller, ölüm oranlarını arttırır, maddi kayıba neden olurlar. Kümes Hayvanlarının içme sularının dezenfeksiyonu Klor Dioksitle sağlanır ve bu dezenfeksiyon sonucu sudan kaynaklı kayıplar engellenir. 0.6- 0.8 ppm aralığında Klor Dioksit ile Kümes Hayvanların içme suyunda yapılan dezenfeksiyon sonucu;
  Ø Ölüm oranlar max. %2 değerinde,
  Ø Daha kısa günde istenilen ortalama ağırlığa ulaşılır,
  Ø Ortalama tavuk ağırlığı %10 artar,
  Ø % 6 lık yem tasarrufu olur.
  Ø Bunlara ek olarak depo ve borularda yosun giderici veya biosidal olarak kullanılan ek kimyasal kullanımı kalkar ve bunlar için malzeme – bakım masrafları minimize edilir, maddi kazanç sağlar.
  Klor Dioksit ile Kümes hayvanlarının içme suyu dezenfeksiyonu dışında ortam şartlarındaki iyileştirme içinde genel temizlik ile birlikte dezenfeksiyon sağlanır.
  Ø Su deposu ve hatların temizliği
  Ø Tavuk içme sularının dezenfeksiyonu
  Ø Kümes ön yıkama
  Ø Karkas yıkama
  Ø Kesimhanelerde genel kullanım suyu

  Tarım Sektöründe Klor Dioksit ( ClO2 )
  Armut, elma ve ayva ağaçlarının ortak problemi ateş yanığıdır. Bu sorun yüzünden yüzlerce ağaç telef olur ve kesilir hale gelir. Bunun yanında küllenme, kara kale, memeli pası gibi hastalıklarda ağaçların ölmesine neden olur. Klor Dioksit ile ağaçlara yapılan müdahalelerde bakteriler, ve hastalıklar yok olur. 100-115 ppm konsantrasyonundaki Klor Dioksit ile 20-25 günde bir yapılan dezenfeksiyon ağaçların verimini arttırır, bakteri ve hastalıkların yok olmasını sağlar. Hastalıktan dolayı kesilme durumunda olan ağaçların bile tekrar canlanmasına yardımcı olur.

  Spa ( Kaplıca ) Sularının Dezenfeksiyonunda Klor Dioksit ( ClO2 )
  Spa (kaplıca) sularında mikrobiyolojik faktörlerden dolayı suda kirlenmeler olur ve bu kirliliği Tayvan Çevre Koruma Ajansı (TEPA) tarafından da desteklenen yüksek verimle çalışan, yüksek oksidasyon gücüne sahip ve suyla temasından sonra herhangi bir kimyasal, kanserojen yan ürün üterimi olmayan Klor Dioksit, günümüzde su dezenfeksiyonu olarak aktif kullanılmaktadır. Spa (kaplıca) sularının yüksek sıcaklıklarda içerdiği bakteriler ve virüsler 0,7 ppm’lik Klor Dioksit ile minimize olur, koku oluşumu ortadan kalkar ve dezenfeksiyon sağlanır.

  Gıda Paketlemesinde Klor Dioksit ( ClO2 )
  Meyve ve sebzelerin raf ömürlerinin az olmasının en önemli nedeni bakteri varlığıdır. Gıda paketlemesinde Klor Dioksit ile dezenfeksiyon yapılmaktadır. Çeşitli meyve ve sebzelerin 40-120 arasında değişen konsantrasyonlardaki Klor Dioksit çözeltisi ile yıkanmasıyla bakteri varlığı yok olmakta ve bununla birlikte raf ömürleri ortalama 5 günden 14 güne çıkmaktadır.

  Un Üretiminde ve Beyazlatılmasında Klor Dioksit ( ClO2 )
  Unun performansını ve besleme değerini arttırmak amacıyla değirmenden una katkı maddeleri ilave edilir. Bunun yanı sıra öğütülmüş un sarı renkte olup beyazlatılması veya ağartılması söz konusudur. Bu işlemleri yapmak için çoğu işletmede kanser ve alerji riski olan Potasyum Bromat ve Benzoil peroksit kullanılmaktadır. Bu katkı maddelerin kullanımına Avrupa’da ve İngiltere’de izin verilmemektedir. Klor Dioksit herhangi bir kansorejen ve alerji riski olmadığı için unun beyazlatılmasında, ağartılmasında ek olarak performansın ve besleme değerinin arttırılmasında kullanılmaktadır. Unun en yüksek performansa sahip olabilmesi (oksidasyon) için 3-6 hafta beklemek gerekir. Unun oksidasyonu için Klor Dioksit kullanılır ve bu süreyi minimize eder.

  Yüzme Havuzların Dezenfeksiyonunda Klor Dioksit ( ClO2 )
  Yüzme havuzların dezenfeksiyonunda kullanılan kimyasallara karşı dirençli mikropların artması, oluşturdukları kimyasal ve kansorejen yan ürünler sonucu salgın hastalıklar ile birlikte, yüzme astımı ve ishal görünümü artmıştır. Klor Dioksit su içinde herhangi bir tepkimeye girmeden ve kansorejen yan ürün oluşturmadan Yüzme Havuzlarının dezenfeksiyonunu sağlamakta ve suda rahatsız edici kokuları ortadan kaldırmaktadır. Kullanılacak Klor Dioksit miktarı havuz suyunun kirliliğine, sıcaklığına, pH ve temas süresine bağlı olarak değişiklik gösterebilir ama genel olarak düşük dozlarda kullanılarak yüzme havuzları için dezenfeksiyon sağlanır. Bununla birlikte Klor Dioksit ile yüzme havuzlarının dezenfeksiyonu sonucu tanklar, borular ve pompalarda yosun giderici olarak kullanılan ek kimyasalları kullanımı ortadan kalkar ve malzeme – bakım masrafları minimize olur.

  Koku Giderilmesi ve Kontrolünde Klor Dioksit ( ClO2 )
  Endüstri atıkların oluşturduğu kokular, organik kokular, kanalizasyondan kaynaklı rahatsız edici kokular Klor Dioksit ile birlikte kontrol edilir ve koku seviyeleri minimize olur. Oluşan rahatsız edici ve istenmeyen kokular Absorbe kolonlarına emilir ve Absorbe kolonunda sirküle eden suya Klor Dioksit dozlanarak bu işlem sürdürülür. Koku seviyesinin düzeyine göre 1-50 ppm arasında değişen konsantrasyonlar ile Klor Dioksit dozlaması yapılarak kötü koku kontrolü sağlanmış olur. Bu müdahaleyle birlikte 40.000 olan koku birimi 500 koku birimine düşürülmektedir.

  Klor Dioksit ( ClO2 ) ile Sülfür (Kükürt İçeren Kimyasal Bileşikler) Kontrolü
  Kimyada Sülfür terimi, Kükürt içeren kimyasal bileşiklerin birkaç tipi için kullanılır. Sülfür bileşikleri, çeşitli reaksiyonlar sonucunda oluşturdukları tat, koku, toksitite ve korozyon gibi problemler nedeniyle önemli bir çevre kirleticisi durumundadır. Kükürt içeren bileşiklerin giderilmesi (Sülfür) amacıyla en çok uygulama alanı bulan kimyasal oksidasyonla gidermede oksitleyici olarak Klor Dioksit kullanılmaktadır. Atık sularında bulunan yüksek oranda Kükürt içeren bileşiklerin (Sülfür) gideriminde Klor Dioksitle yapılan Kimyasal Oksitleme ekonomik olmaktadır. Kanalizasyon sistemlerinde oluşan Hidrojen Sülfür (H2S) , beton malzemelerin aşınmasına, kötü kokuların oluşmasına neden olur. Kontrollü Klor Dioksit püskürtmesiyle kaynaktaki koku yok olur ve beton malzemelerde oluşan aşınmalar minimize edilir.

  AVANTAJLARI
  Son yıllarda su dezenfeksiyonu için klora alternatif olarak klor dioksit kullanımına olan ilgi artmıştır. Klor dioksit çok etkili bir bakteriyel dezenfektandır ve virüs bulunduran suların dezenfeksiyonu için klordan daha etkilidir. Biyolojik filmi engeller ve ortadan kaldırır. Kötü koku ve tat problemlerine neden olan fenolleri yok eder. Klor dioksit demir ve manganın ortadan kaldırılmasında klordan daha etkilidir. Klor, yüksek pH larda dezenfeksiyonda yetersizken, klordioksit bütün pH aralıklarında etkilidir. Meyve, sebze ve tavukçuluk sektöründe kullanımında ürünün raf ömrünü uzatır. Bulunduğu ortamda bakteri yaşatmaz. Klordioksit, klordan farkli olarak, kanserojen olan trihalometan ve kloramin türevleri oluşturmaz.


 3. #3
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Mesajlar
  2.730

  Standart

  MMS PLUS’IN TARIMDA KULLANIMI
  Tarım alanlarında ve seralarda kullanılacak suların dinlendirildiği depolarda oluşan biyofilm tabakası, mantar, bakteri, virüs, yosun, mikroorganizma gibi mahsulün kalite ve yapısını bozarak maddi kayıplara yol açarlar. MMS PLUS kullanılması, su sistemlerine ait depo ve borularda biyofilm oluşumunu önleyerek ürün kalitesi ve verim artışını sağlar.
  Organik tarımda rezüdü ve fitotoksisite olmaması önemlidir. MMS PLUS organik tarımda en etkili dezenfektandır. İhracatçılar için ihracat ürünlerinin yola dayanıklılığı çok önemlidir. Üstten MMS PLUS pülverize edildiğinde yola dayanıklılık süresi ve raf ömrü artar.

  Ülkemizde yetiştirilen kültür bitkilerinde ekonomik zarara neden olan % 80-85 bakteriyel ve fungal hastalık etmeni vardır. Gerekli mücadele çalışmaları yapıldığında bu zararlılardan meydana gelen ürün kaybı % 30-35 civarındadır. Bu zarar, bazı yıllar zararlının tür ve yoğunluğuna bağlı olarak %100 e kadar çıkabilir. Kimyasal mücadele yaparken insan sağlığı çevre biyolojik dengenin ön plana çıkması gerekmektedir. Bunun için de yapılan mücadelenin agro ekosisteme de zarar vermemesi önemlidir.

  Hastalıklarda kullanılan kimyasalların yanlış kullanılması bitkilerde fitotoksite, etkisizlik, tarımsal ürünlerde kalıntı ile iç ve dış pazarlarda problemlerin yaşanmasına sebep olmaktadır. İşte bu sebepten dolayı, tarımda MMS PLUS gibi bir dezenfektan kullanılması ön plana çıkmıştır. MMS PLUS in tarım alanında kullanılması ile ilgili araştırmalar yaptık.Araştırmaların hedefi; kapalı ve açık tarım alanlarında bitkilerde oluşan fungal ve bakteriyel hastalıkların kontrol altında alınmasıydı.

  Patlıcanda verim döneminde ortaya çıkan Fusarium patlıcana çok zarar verir ve verimi çok düşürür, tedavi olmazsa bitkiyi öldürür. Fusarium ise bulaşık patlıcanda uygulanan MMS PLUS fusariumu tedavi etmiş ve devamında kontrol için uygulanan MMS PLUS patlıcanı iyileştirmiş ve tekrar normale dönmüştür.

  Yine çeşitli bitkilerde meydana külleme, alternarie, botrythis, mildyö vb. hastalıklarda önceden korumak amacıyla uygulanan MMS PLUS tam koruma sağlamıştır.Narenciyelerde uygulanan MMS PLUS etek çürüklükleri ve uç kurumalarını hem tedavi etmiş hem de korumuştur.

  Kesme çiçeklerde vazo ömrünü uzatmak için MMS PLUS kullanımı ön plana çıkmıştır. Süs çiçeklerinde oluşan MMS PLUS ile kontrol altına alınmıştır.

  Organik tarımda kimyasalların kullanılamaması, MMS PLUS gibi dezenfektanları ön plana çıkarmaktadır. Çünkü organik tarımda rezüdü ve fitotoksisite olmaması şarttır. MMS PLUS organik tarıma cevap verebilecek niteliktedir. Bildiğiniz gibi, ihracat ürünlerinin yola dayanıklılığı çok önemlidir. İhracata gidecek ürünlere üstten MMS PLUS pülverize edildiğinde yola dayanıklılık süresi ve raf ömrü artmıştır.

  Topraktan uygulandığında; yapılan mücadele, üstten uygulamaya göre çok daha kalıcı etki yapar. Klordioksit toprak gözeneklerinde birikir ve her sulama ile aktif olarak nematodlara, bakterilere ve funguslara karşı kalıcı koruma sağlar.

  Toprakta sağlanan sağlıklı yapı, üreticiye verim artışı olarak geri döner. Yapılan sulama sırasında belli oranlarda verilecek klordioksit ile sudan bitkilere geçen tüm bakteri, mantar yapıcı vs. biyolojik yapıyı yok ettiği için bulaşmaları engeller. Yine sudaki zararları yok ettiği için sulama sistemlerindeki üremeleri ve tıkanmaları yok ederek fiziki yapının sağlıklı işlemesini sağlar.

  Tarımda su, salata bitkileri ve benzeri sebzeler için önem taşır. Klordioksit alg, E-Coli, pseudomonas, phytopthora, pythium, fusarium, botrytis, rhizoctonia, erwinia, kök mantarları, legionella gibi bakterilerin bütün biçimlerinde ve diğer patojenlerin kontrolünde etkilidir.

  Bitkilere üstten uygulandığında; (%0,4 MMS PLUS) kontak, etkili bir biyosittir. Temas ettiği tüm yüzeylerdeki fungus ve bakterilerin hücre duvarlarını harap ederek elimine eder. Daha sonra da buharlaşma ile ekolojik olarak yok olur. Kesinlikle kalıntı bırakmaz, bu da kullanılan diğer fungusitlerin etkinliğine olumlu bir katkı sağlar.
  Klordioksit kullanımı ile yüzeylerde azalan biyolojik yük ve gözeneklerin açık olması, mücadelede kullanılan fungusitlerin daha da etkili olmasına destek olur. Bu şekilde yapılan mücadele, başarı oranının yüksek, ekonomik kayıpların çok daha düşük olmasını sağlar.

  Topraksız yetiştirilen domates, salatalık, biber, marul ve diğer ürünlerin devir daim suyu, kök ve bitki hastalıkların hızlı yayılmasına sebep olur. Klordioksit tedavisiyle çok düşük toksilite oluşması ve çapraz kontaminasyon riskinin ortadan kalkmasına büyük ölçüde fayda sağlar.

  Kesme çiçeklerinde raf ömrünü uzatmak için de klordioksit ön plana çıkmıştır. Süs bitkilerinde oluşan fungus ve bakteriler ile kontrol altına alınmış, tazeliklerini uzun süre korumuş, bozulmalar daha geç sürelerde gerçekleşiştir.
  Yine çeşitli bitkilerde meydana gelen külleme, alternarie, mildiyo vs. hastalıklara karşılık önceden uygulanan klordioksit tam koruma sağlamaktadır.

  HASATTA, DEPOLAMA ve NAKLİYEDE KALINTISIZ ÇÖZÜM:Hasat sonrası, depolama alanlarından ve kasalarından çiçek, sebze ve meyvelere bulaşan bakteriler ve funguslar ürünlerin raf ömrünü kısaltır. Bunu önlemek için depolama alanlarında yapılacak pulvarizasyon ile zararlı biyolojik yapı, kalıntı olmaksızın yok edilerek üretim sonrası süreçlerdeki kayıplar engellenmektedir.

  Benomil gibi fungusitler kalıntıya sebep oldukları için yasaklanmışlardır. Özellikle ihracatta kalıntı büyük ekonomik kayıplara sebep olmaktadır. Hasat sonrası klordioksit ile yapılacak ürün yıkama işleminde ürün üzerindeki fungusit ve pestisit kalıntıları okside edilerek giderilir ve bu sayede kalıntı tespitinin yol açtığı kayıplar önemli ölçüde engellenmiş olur. Klordioksit tamamen ekolojik bir üründür. Doğada su ve tuz olarak yok olur. WHO, EPA, USDA, FDA tarafından gıda ürünlerinin yıkanmasında durulama gerektirmeyen tek dezenfektan olarak onaylıdır.


 4. #4
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Mesajlar
  2.730

  Standart

  KLORDİOKSİT
  Tarihi

  İlk olarak klor dioksit 1814 yılında Sir Humphrey tarafından bulunmuştur. Daha sonraları 1956' da Belçika'da içme suyu dezenfektanı olarak, 1994'de de Niagara Şelalesi'ndeki New York su arıtma tesisinde içme suyundan fenol uzaklaştırılmasında kullanılmıştır. ABD'de 2001 yılında şarbon salgınından sonra binaların korunmasında ve hava dezenfeksiyonunda kullanılmıştır. Ülkemizde ise 1940 yılından sonra yaygın olarak klorlama çalışmaları başlamıştır.

  Klor dioksitin Özellikleri
  Klordioksitin en önemli özelliklerinden birisi soğuk suda iyi bir çözünürlüğe sahip olmasıdır. Klor'dan 10 kat daha fazla çözünür ve biraz havalandırma ya da rekarboksilasyonla çözeltiden kolayca uzaklaştırılabilir. Sıvı klordioksit güçlü bir oksidandır. 11 °C ya da 12 °C' nin üzerinde gaz halde bulunur. Sulu çözeltide kararlıdır. Klor dioksitin iyonlaşmaması ve sabit kalması için çözeltisinin pH değeri 2 ila 10 arasında olmalıdır. Kloramin ve trihalometanların (THM) oluşumuna neden olmaz.

  Fiziksel Özellikleri
  Formülü: ClO2
  Molekül Ağırlığı: 67,5 g/mol
  Erime Noktası: -59 °C
  Kaynama Noktası: 11 °C
  Buhar Basıncı: 760 mmHg
  Sudaki çözünürlüğü: 0,8 g/100 g
  Patlama sıcaklığı: 130 °C
  Havadaki patlama hızı: 50 m/s

  Depolanması
  Havadaki konsantrasyonu % 10'dan fazla olduğu zaman basınç altında patlayıcı özellik gösterir. Bu nedenle klor dioksit gaz halinde taşınamaz ve depolanamaz. Taşınamadığı için işlemin gerçekleştirileceği yerde hazırlanılarak kullanılmalıdır. Çözeltileri çok uçucu olduğu için kapalı kaplarda güneş ışığına maruz kalmayacak şekilde saklanmalıdır.

  Kullanım Alanları
  Sıvı klordioksit geniş kullanım alanlarıyla birçok sektörde kullanılabilir.
  Firmamız aşağıdaki alanlarda kullanılmak üzere farklı miktar seçenekleriyle klor dioksit satışı yapmaktadır.
  • Başta tekstil ve kağıt sanayi olmak üzere nişasta, un, şeker, wax ve merhem ağartmada,
  • Un olgunlaştırmada,
  • Bira ve şarap şişelemede,
  • İçme suyu arıtma ve saflaştırmada,
  • Suda yosun oluşumunu engellemede,
  • Kanalizasyon sularının arıtımında ve koku giderilmesinde,
  • Biyolojik atıkların boşaltılmasında,
  • Hava arıtmada,
  • Lejyoner mikrobuna karşı,
  • Deri işlemede,
  • Mantar yetiştiriciliğinde
  • Hastanelerde ve Tıpta tedavi edici olarak,
  • Gıdaların sanayinde mikrobiyal kontrolü sağlamak için,
  • Ambalaj malzemelerinde antimikrobiyal özellik sağlaması için,
  • Tank ve yüzeylerin temizliğinde
  • Meyve ve sebzelerin yıkama sularında mantar oluşumunu engellemek için
  • Endüstriyel atık sulardan fenol bileşiklerinin uzaklaştırılmasında,
  • Diş macunu ve lens solüsyonlarında,
  • Spor ve Küf oluşumunu engellemek için,
  • Demir ve manganın ayrıştırılmasında,
  • Biyolojik film oluşumunu ve tekrarını önlemede,
  • Bakteri ve virüsleri yok etmek için
  Klor dioksiti ilgilendiğiniz alanlarda kullanmak üzere, ürünü temin etmek için firmamız ile iletişime geçebilirsiniz.

  Gıda Sanayinde Klor dioksit Kullanımı
  Mikroorganizmaların yaşamlarını sürdürebilmeleri yaşadıkları ortamın oksidasyon redüksiyon potansiyeline bağlıdır. Klor mikroorganizmanın membran proteinleri ile N-kloro bileşikleri oluşturur. Antimikrobiyal etkisi de bu bileşiklerin hücre membranını oluşturan sülfür içeren amino grupları ile tepkimeye girmesinden kaynaklanır. Proteinler yok olur, hücre membranı parçalanır ve mikroorganizma ölür. Bu nedenle mikrobiyal etkileşim olabilecek tüm alanlarda klor dioksit aktif bir şekilde kullanılmaktadır. Klor dioksit ile işletmenizde eşanjör yüzeylerinde, rezervuar girişlerinde ve yardımcı ekipmanlarda verimliliği arttırabilirsiniz.

  Tavukçuluk Sektöründe Klor dioksit Kullanımı
  Tavuk eti uygun bileşimi ve çevresel faktörlerin etkisi ile mikroorganizma ve patojenlerin gelişimi için zengin bir kaynaktır. Bu nedenle kanatlı kesimhanelerinin ve işleme tesislerinin dezenfeksiyonu insan sağlığı ve gıda güvenliği açısından oldukça önemlidir. Sıvı klor dioksit tavukçuluk alanında kesimhane hijyeni, bakteri ve mikroorganizma oluşumunun engellenmesinde kesin çözümler sunan etkili bir dezenfektandır. Klor dioksit düşük konsantrasyonlarda kullanılabilir ve sudaki diğer organik bileşiklerle reaksiyona girmez, sıvı formda stabil ve geniş pH aralığında aktif kalışı avantajları arasındadır. Kullanımı için herhangi bir özel ekipmana ihtiyaç yoktur. Yüzey temizlenmesinde krozif etki yaratmaz. Araştırmalarda görülmüştür ki tavuk eti ve ürünlerinden gıda kaynaklı enfeksiyon ve zehirlenmelerin başlıca etmenleri olan Salmonella, Campylobacter, Staphylococcus aureus, Listeria monocytogenes, Clostridium perfringens, patojenik Escherichia coli suşları, Bacillus cereus ve Staphylococcus aureus en çok izole edilen sulardır.
  Çiğ tavuk etinden izole edilen diğer patojen bakteriler ise Aeromonas, Shigella ve Streptococcus türleri ile Yersinia enterocolitica 'dır . Kanatli kesimhanelerinde sıvı klor dioksit birçok aşamada kullanılarak bu patojenlerin ve mikroorganizmaların gelişimlerini engeller. Tavuk kesimhanelerinde mikrobiyal kontaminasyon tavukların işletmeye girişinden başlayarak tüm proses boyunca devam eder. Çalışmalarda mikrobiyal yükün soğutma ve haşlama işlemlerinden sonra arttığı da görülmüştür. Soğuk su ile yıkama aşamasında suya klor ilavesi ile mikrobiyal yükün oldukça azaldığı belirtilmektedir. Kanatlı kesimhanelerine yönelik yapılan bir çalışmada kullanılan suda 5 ppm klor dioksit eklenerek 34 ppm' lik Cl2'e eşdeğer bakterisit etki yarattığı görülmüştür.

  Kanatlı İşleme Tesislerinde Sıvı Klor Dioksit
  Genel kullanım suyunda (50 ml), Tüy yolma ve iç organ çıkarma sırasında kullanılacak sularda ( 1 ton için 250-400 ml), Haşlamada (% 3), Taşıma bantlarının temizliğinde (1 ton su için 50-100 ml) Temizleme bantlarında kullanılarak mikroorganizma ve bakteri sayısında azalma sağlanarak kontaminasyon riskini önler. Kanatlı kesimhanelerinde %3' lük sıvı klor dioksit uygulaması önerilmektedir. FDA 1995 yılında kanatlı ürün tesislerinde işleme suyunda klor dioksit kullanımına izin vermiştir. 1998 yılında ise yıkama suyunda 3 ppm'den az olmak koşulu ile kullanımını uygun görmüştür.

  Meyve Sebze İşlemede Klordioksit
  Gıda ve yemlerde küflenmeye neden olan başlıca mantar çeşitleri: Aspergillus, Penicillium,Fusarium, Alternaria ve Claviceps, Sardarya, Pullaria, Rhizopus, Cladosparium' dur. Gerek toprakta bulunan gerekse depolama ve diğer işlemler sırasında bu mantar çeşitlerinin ürettiği mikotoksinler insan sağlığı açısından büyük tehlike yaratmaktadırlar. Klor dioksit meyve ve sebzelerin mikrobiyal yükünü kontrol altında tutmak için kabuk soymadan önce veya sonra yapılacak yıkama işlemi için 100-200 mg/l düzeylerinde kullanılır. FDA tüm haldeki meyve ve sebzelerin yıkanmasında maximum 5 ppm klor dioksit kullanılmasına izin vermektedir.

  Bira Üretimi Klor Dioksit Kullanımı
  Klor dioksit bira sanayinde yeni kullanılmaya başlanmıştır. Durulama sonrası dezenfektan olarak kabul görmeye başlanmıştır ama maya yıkama ajanı değildir. Hakkında bilinenlere göre fosforik aside göre daha güvenilir, ekonomik ve etkili bir alternatif olabilir. Klor dioksit 13 ppm düzeyinde bile maya sayısını azaltmadan bakterilerin çoğunu öldürmeyi başarmıştır. Bu işlem asitle yıkama gibi 2 saatin aksine yalnızca 10 dk içerisinde gerçekleşmiştir.

  Tarım Uygulamalarında Sıvı Klor Dioksit
  Klor dioksit Türkiye'de 10 – 20 - 30 Kg' lık ambalajlarda satışa sunulan tarımsal bir üründür. Alg, pythium, E-Coli, phytopthora, fusarium, pseudomonas, botrytis, rhizoctonia, erwinia, kök mantarları, legionella gibi bakterilerin bütün biçimlerinde ve diğer patojenlerin kontrolünde klor dioksit etkilidir. Organik tarımda rezidü ve fitotoksisite olmaması istendiği için CLO2 kullanımı önem kazanmıştır ve ihracatta da ürünlere üstten pülverize edilerek raf ömürlerinin uzatılması sağlanmıştır.

  Toprak dezenfeksiyonu, damlama ve yağmurlama sulamada ve üstten uygulamada kullanılabilir. Klor dioksit topraktan sulama ile gözeneklere yerleşerek her sulamada bakterilere, funguslara ve nematodlara karşı kalıcı koruma sağlar. Toprağa dezenfeksiyon işlemi dikim öncesi 2-3 kere tekrarlanır. Damlama sulamada ile her gübreleme öncesinde 5-10 dk'lık sulama ile uygulanır. Üstten uygulamada ise ayda 1 ya da 2 kez olmak üzere 5 lt klor dioksit çözeltisi 1 ton suya karıştırılarak işlem yapılır. Klor dioksit WHO, FDA, EPA, USDA tarafından gıda ürünlerinin yıkanmasında durulama gerektirmeyen tek dezenfektan olarak kabul edilmiştir.

  Mantar Yetiştiriciliğinde Klor Dioksit Kullanımı
  Mantar yetiştiriciliğinde en önemli faktör hastalıklarla mücadele etmektir. Bu ancak sürekli hijyenin sağlanması ile mümkün olur ve ilaç kesinlikle kullanılmamalıdır. Sürekli klor dioksit kullanımı ile mantar yetiştiriciliğinde en sık karşılaşılan hastalıklara kesin çözüm bulabilirsiniz. Bunlardan bakteriyel olanlar; Mumyalaşma hastalığı (Pseudomanas spp), Leke hastalığı (Pseudomanas Tolaasi), Lamel damla Hastalığı (Pseudomanas agarici), Fungal Hastalıklar ise; Islak kabarcık(Mycogone perniciosa),Kuru Kabarcık (Verticllum malthosi), Yeşil Zeytin Küfü(Chaetominum globosum), Beyaz Alçı Hastalığı(Scopularlopsis fimicola), Kahverengi Alçı Hastalığı (Papulaspora byssina), Yeşil küf(Tricoderma sp.), Sarı küf (Chrysosparium spp.), Örümcek Ağı Küfü (Dactylium dendroides), Yalancı Domalan (Diehliomyces microspora). Kültür mantarı yetiştiriciliğinde hastalıklarla ve parazitlerle mücadelede gerekli desteği almak için en kısa sürede firmamızla iletişime geçmenizi öneririz.

  Klordioksit
  Klordioksit satışlarımız Türkiye geneline yapılabilmektedir. Klordioksit sıvı ve toz formları ile firmamızca Türkiye geneline günlük satışlar ile sevk edilebilmektedir.

  Sıvı klordioksit ürünleri 30 kg'lık bidon ambalajları ile satılmaktadır. Sıvı klordioksit ürünleri minimum 30 kg'lık ambalajları ile satılmaktadır.
  Toz formda bulunan klordioksit 20 gramlık özel ambalajı ile satılmaktadır. 20 Adetlik ve 50 Adetlik ambalajlar ile sevk edilebilmektedir. 20 Gramlık, 20 adet veya 50 adet siparişler Türkiye geneline anlaşmalı kargo firması ile sevk edilebilmektedir.

  Klordioksit Kullanım Miktarları
  Toz formda bulunan 20 gramlık ürün 1 L su ile çözünmelidir. 1 L sıvı klor dioksit elde edilir. Elde edilen sıvı klor dioksit 1 ton su için kullanılabilir. Sıvı formda klordioksit ürünü için aynı uygulama yapılabilir.

  Klordioksit Satış
  Gökçek Gıda ilaç, klordioksit ürünlerinin satışlarını Türkiye genelinde yapabilmektedir. Dilerseniz sıvı formda ya da toz formda siparişlerinizi talep formlarımızı kullanarak firmamıza iletebilirsiniz.
  Sıvı ya da toz klordioksit siparişleriniz anlaşmalı kargo firması ile 24-48 saat aralığında teslim edilmektedir.

  Klor dioksit Hakkında
  Klor dioksit ClO2 formülünde koyu sarı renkte, hoş olmayan kokulu ve zehirli bir gazdır. Küçük, uçucu, kararsız ve yüksek enerjili bir moleküldür. Doğada doğal olarak bulunmaz. Yoğunluğu sudan daha büyüktür. -59 °C' de kırmızımsı bir sıvı halindedir.

 5. #5
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Mesajlar
  2.730

  Standart

  KLORDİOKSİT
  SUYUN KLORDİOKSİT İLE DEZENFEKTE EDİLMESİ

  İçme ve sanayi suyunun dezenfeksiyonunda klordioksit kullanılması uzun yıllardan bu yana önem kazanmaktadır.Çünkü içma suyunun hazırlanmasında kullanılan alışıla gelmiş dezenfeksiyon maddeleri yan reaksiyonlarından dolayı kullanıcılar tarafından giderek ve artarak red edilmektedir. Klasik dezenfeksiyon işleminde özellikle klor kullanılmaktadır.Klor su içerisinde çok fazla bulunan organik maddelerle (fenoller,karbon zincirleri) klora fenoller ve klora karbonları oluşturur. Bu tür bileşikler ise KANSEROJEN olarak bilinmektedir.
  Suyun dezenfeksiyonunda kanserojen riskini kaldırmanın en etkili yolu : tamamen bambaşka bir reaksiyon mekanizmasıyla dezenfeksiyon işlemi yapan KLORDİOKSİT(CLO2) yönteminin kullanılmasıdır. Sudaki organik maddelerle klordioksitin reaksiyon ürünleri nitelik, duyumsal ve toksikolojik açıdan hiç bir sorun yaratmadığı için suyun içerisinde çok az oranda stabilitesizliğe neden olur. Yüzey suyundan veya himik asidi içeren organik yüklü yer altı suyundan içme suyunun hazırlanması için en ideal dezenfeksiyon yöntemi klordioksit sitemidir.
  Uygulamada klordioksit, herhangi bir katkı sağlayan veya yer değiştiren klor bileşiği oluşturmaz.Klasik dezenfeksiyon işleminde dezenfektan malzeme ,klor bileşiklerinin oluşmasında da sarf edildiği için gereksiz yere malzeme tüketilmiş olur.İçme suyunun kusursuz olarak dezenfekte edilmesi için çoğu durumda kullanılan klordioksit konsantrasyonu yaklaşık 0,1 mg/lt. sudur. Klordioksit asit/ sodyum klorid yöntemine göre üretilir.Bu yöntem artık ürün olarak klor oluşturmaz.Böylece gıda maddeleri ve içerik endüstrisinde sakınılamayan temaslar yüzünden imal edilen ürün, artık konsantrasyondan dolayı hiç bir zararla karşılaşmaz.
  Yüksek pH- değerli yumuşak suyun dezenfeksiyonunda dezenfekte başarısı klorunkinin hayli üzerinde bulunan klordioksitin kullanılması daha uygundur. Klor ise bu yüksek pH değerlerde geniş ölçüde çok az etkili hipokloritan (OCI-) şekilde bulunur.
  Klor içme ve kullanma sularının dezenfeksiyonunda ve oksidasyonununda 50 yılı aşkın bir zamandır bütün dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır.Bu kullanım ve yaygınlığı hala günümüzde de devam etmektedir. Klor bir çok kullanım alanında hijyenik temizliği sağlamaktadır ve bunun yanı sıra fiyatıda oldukça ucuzdur. Buna karşılık bir çok sakıncaları ve dezavantajları vardır.Özellikle su içinde organik maddelerle klorun yan etkileri pahalı arştırmalar ve analizler sonucunda saptanmıştır.
  Sonuç itibariyle suyun klorlanmasında ortaya çıkan belli başlı problemler kimyasal reaksiyon mekanizmalarıyla ve grafiklerle açıklanabilmektedir. KLorun istenmeyen yan reaksiyonların kaldırılmasında ki en sağlıklı yol klordioksit yönteminin kullanılmasıdır.Klordioksidin sudaki organik maddelerle değişik bir reaksiyon mekanizması vardır ki buda kesinlikle sakıncalı reaksiyonlar değildir.
  Yanlızca bilim dünyasında değil, içme suyu kullanılan ve üretilen her yerde insan sağlığının klorlamayla büyük tehlikelere maruz kaldığı bilinci geliştikçe klorun yerini Klordioksit alacağı kaçınılmaz olacaktır.
  KLORDİOKSİDİN KULLANILDIĞI YERLER
  İçme suyunun dezenfektesyonunda
  İçme suyu hazırlamaya bağlantılı olarak su dağıtım şebekesinde uzun süre duran bakterio statik sterilize etmek için
  Kokunun ve tadın bertaraf edilmesi için (fenollerin, algin maddesi değiştirme ürünlerinin tahrip edilmesi ve vs..)
  Bakteriyolojik tortuların sökülmesi
  İçme suyu kalitesindeki sanayi suyunda
  İlk ve son soğutma suylarında
  Soğutma suyunda algin mücadelesi amacı ile,
  Yüzey sularının ve dip sularının (Humin maddelerinin oluşmaması, yosunlaşmanın önlenmesi islahında tat, koku bozulmasına neden olmaz. )
  Şehir su şebekelerinde kalıcı dezenfeksiyon için
  NH4 ve amino bulunan sularda
  Kullanılan dozaj miktarı 0.1/0.4 ppm'dir.
  KULLANMA SUYUNUN DEZENFEKSİYONUNDA
  Konserve sanayi ve diğer gıda tesisleri yıkama suyunda
  Süthane ve süt işletmelerinde yıkama ve çalkalama suyunda
  Şekerli ve şekersiz meşrubat endüstrisinde şişelerin yıkama ve çalkalama suyunda.CIP temizliği ve yıkama suyu olarak
  Kaptaj temizliği
  Yüzme havuzlarında (PH düşürücü kullanmaya gerek kalmaksızın)
  Akıvaryumlarda
  Tavuk kesimhanelerinde
  DEZENFEKTAN
  KULLANIM ALANLARI

  1.) İçme suyu dezenfeksiyonunda
  2.) Gıda Sterilizasyonunda
  3.) Meşrubat Sanayiinde
  4.) Atık su arıtma sistemlerinde
  5.) İlaç Sanayiinde
  6.) Her türlü depo sterlizasyonunda
  7.) Yüzme havuzlarında
  8.) Tavukçuluk sektöründe kanatlı içme ve kullanım sularında hastalıkları önlemede
  9.) Çiçekçilik ve akvaryum sektöründe
  10.) Süt endüstrisinde
  11.) Maden suyu ve sodası üretim tesislerinde
  12.) İçme suyu üretim tesislerinde
  13.) Tarım Seracılık sektörlerinde Fungisit, Bakterisit olarak
  14.) MANTAR ÜRETİMİ (istiridye mantarı)
  15.) ŞAP hastalığı önlemek

  -KOMPOST hazırlama evresinde Kimyasal Olmayan AB Standartlarında Bakteri Kontrolü,
  -100% Misel Verimi,
  -Boş Odada AB Üretim Standartında En Etkili ve Ekonomik Dezenfeksiyon,
  ÖZELLİKLERİ
  1.) Tad ve koku değişikliği yapmaz
  2.) Kansorejen bileşik (Trihalometan) oluşturmaz
  3.) Meyve,sebze ve tavukçuluk sektöründe kullanımında ürünün raf ömrünü uzatır.
  4.) Depo da suyun yeşillenmesini ve jelleşmesini önler
  5.) Nitritli, amonyaklı ve PH yüksek sularda etkendir.
  6.) Bulunduğu ortamda bakteri yaşatmaz
  7.) Uzun süre etkisini devam ettirirbr 8.) Klorun alternatifidir.

 6. #6
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Mesajlar
  2.730

  Standart

  Klor Dioksit
  Klordioksit bir çok sektörde değişik amaçlar ile kullanılmaktadır. Doğru kullanım ve doğru dozlama ile mükemmel sonuçlara ulaşmak mümkündür. Merkez ofis numaralarımızdan her türlü sorularınız için ücretsiz destek alabilirsiniz.
  Klor dioksit bir klor türü değildir. Klor türlerini öğrenmek için web sitemizdeki klor sayfasını ziyaret ediniz.
  Klordoksit Kullanım Oranları
  Bahsedilen oranlar ön bilgi amaçlı olarak verilmiştir. Kesin bir oran verilmesi mümkün değildir. Bir çok değişik etkene göre dozlama ve kullanma oranları farklılık gösterir... Detaylı bilgi için merkez ofisimizi arayınız...
  KLOR DİOKSİTİN KANATLI SEKTÖRÜNDE KULLANIM ORANLARI
  --- Su Deposu - Su Hatlarının Temizlik İşlemlerinde: 1 TON SUYA / 1 LİTRE
  --- İçme Suyu Dezenfeaktanı: 1 TON SUYA / 25-50 ML
  --- Kümes Ön Yıkama İşlemlerinde: 1 TON SUYA / 5 LİTRE (1000m²)
  --- Genel Kullanım Suyu - Kesimhane ve Çiftliklerde: 1 TON SUYA / 50 ML
  --- Karkas İşlemleri Temizliğinde: 1 TON SUYA / 100-150 ML
  Klordioksit en çok şu alanlarda kullanılmaktadır.
  Tavuk Çiftliklerinde
  Mantar Yetiştiriciliğinde
  Şarap Üretiminde
  Asma Yetiştiriciliğinde
  Sera ve Tarım Alanları
  Tohum ve Fidecilikte
  Su Arıtma Tesilerinde
  Klor Dioksite Hakkında Genel Bilgiler
  Klor dioksit ile dezenfeksiyon ana uygulamadır. Yeterli biyosidal yetenekleri sayesinde, klor dioksit de bugün diğer sanayi dallarında kullanılmaktadır. Örnek kanalizasyon suyu dezenfeksiyonu, endüstriyel proses suyu arıtma, soğutma kulesi su dezenfeksiyonu, endüstriyel hava arıtma, midye kontrolü, gıda üretim ve arıtma, tarım, endüstriyel atık oksidasyon ve tıbbi ekipman gaz sterilizasyonlarında kullanılmaktadır.
  Nasıl klor dioksit dezenfekte ediyor?
  Klor dioksit oksidasyon yoluyla dezenfekte eder. Bir molekül serbest radikal olan tek biosittir. Klor dioksit sadece elektron yayan maddelerle reaksiyona girer.
  Klor dioksit biyo-film karşı kullanılabilir mi?
  Klorin dioksit çözelti içinde gaz kalır. Klor dioksit molekülü güçlü ve tüm sistem üzerinde etkin yeteneğine sahiptir. Klor dioksit kolaylıkla çözülür, çünkü Klor dioksit hatta hidrokarbonlar ve emülsiyonlar olarak, bakteri çamur katmanlarına nüfuz edebilir. Biyo-film yeniden büyümeye başladığında, bir asit ortamı oluşturulmuş ve klorit iyonları klor dioksit dönüştürülür. Klor dioksit kalan biyo filmi kaldırır.
  İçme suyu arıtma klor dioksit için bir dezenfektan olarak ve bir oksitleme maddesi olarak her ikisi için de kullanılabilir.Yüzey su arıtma öncesi oksidasyon aşamasında klor dioksit ilave edilerek, bakteri ve yosun büyümesi önlenebilir.
  Klor dioksit bakteriler ve virüsler için güçlü bir dezenfektandır.
  Klor dioksit içme suyu dağıtım şebekesi içinde bakterilerin büyümesini engeller. Ayrıca, dağıtım ağında biyo film oluşumuna karşı aktiftir. Bio filmi yenmek genellikle zordur. Bu, patojenik mikroorganizmalar üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturur. Çoğu dezenfektanlar bu korumalı patojenlere ulaşamaz. Ancak, klor dioksit biyo filmleri kaldırır ve patojenik mikroorganizmaları öldürür. Uzun bir süre için sistem aktif kaldığından Klor dioksit ayrıca, biyo-film oluşumunu önler.
  Klor dioksit Ne kadar dozajlanabilir olmalıdır?
  Dezenfektan gereken miktarı, ilk olarak tespit edilmesi gerekmektedir. Bu miktar su ile dezenfektan ekleme ve tanımlanmış bir kontak zamanından sonra kalan miktarının ölçülmesi ile tespit edilebilir. Dozlanan klor dioksit miktarı, temas süresi, pH, sıcaklık ve suda mevcut olan kirlilik miktarına bağlıdır.
  Klor dioksit soğutma kuleleri dezenfekte etmek için kullanılabilir mi?
  Klorin dioksit soğutma kulelerinin içinden akan suyun dezenfekte edilmesi için kullanılmaktadır. Ayrıca biyo filmleri kaldırır ve soğutma kulelerinde biyo-film oluşumunu önler. Biyo film kaldırılması, korozyonu önler ve iyileştirilmesi pompalama verimliliği sağlar.
  Klor dioksit kullanımının avantajları nelerdir?
  Klorin dioksit çok etkili bir bakteri ve mikrop öldürücü olan virüs içeren suyun dezenfekte edilmesinde etkilidir.
  Klor dioksit biyo-film kaldırır ve engeller.
  Klor dioksit ile Dezenfeksiyon koku ve rahatsızlık vermez.
  Her türlü sorularınız ve daha kapsamlı bilgi için talep formlarımızı kullanarak şirketimize ulaşabilirsiniz.
  Klor dioksit en güvenli, en etkili biyosit ve sterilize ajanlardan biri olarak kabul edilmektedir. Sonuç olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Büyük ve küçük ölçekli sanayi ve ticari uygulamalarda kullanılır. Klor dioksit sert ve yumuşak su içinde de çok geniş bir pH aralığı üzerinde etkili olduğunu ispatlamıştır. Çoğu su arıtma kimyasalları ile reaksiyona girmez. Kullanımları ve uygulamaları dünya çapında bir çok araştırmacı ve araştırma kuruluşları tarafından önerilir.
  Soğutma kuleleri ve kapalı sistemler
  Soğutma kuleleri, kapalı döngüler ve soğutma suyu sistemlerinde klor dioksit kullanımı büyük ölçüde (lejyoner hastalığı için etken organizma) Legionella bakteri kontrolü yardımcı olur. Son derece etkili bir dezenfektandır, mevzuat uyumu ve sistem güvenliğini korumaya yardımcı olur ve yardımcı ekipmanların verimliliklerini artırır.
  Yiyecek ve içecek işleme
  Balık ve süt süreçleri; Klor dioksit bira ve şişeleme, meyve ve sebze, tavuk ve diğer etler gibi alanlarda yiyecek ve içecek işleme sektörleri için mükemmel mikrobiyolojik kontrolü sağlar. Klor dioksit, paketleme işlemleri ve süreç dezenfeksiyonunda mükemmel mikrobiyolojik kontrolü sağlar.
  Hastaneler ve sağlık tesisleri
  Hastane koridoru, Hastane kökenli Lejyoner hastalığı genellikle hastane su sistemlerinden kaynaklanır. Etken organizmaya, Legionella bakterileri sıcak su tanklarında devamlı olamasada sık sık tüm su sistemi boyunca biyofilm bulunur. Klor dioksit kullanımı biyofilm oluşmasını engeller.
  Klor dioksit, koku kontrol ve kirletici madde oksidasyon tedavisinde kullanım için mükemmeldir. Klor dioksit çok yönlüdür. Atıksu arıtma sistemlerinde kullanılması yararlıdır.

 7. #7
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Mesajlar
  2.730

  Standart

  Ürün Yıkama Suyunun Klor Dioksit ile Dezenfeksiyonu

  Yayınlandığı tarih 30 Ocak 2015; yayınlayan lnkkm
  ÜRÜN YIKAMA SUYUNUN KLOR DİOKSİT İLE DEZENFEKSİYONU
  KLOR DİOKSİT NEDİR (CIO2)?
  Klor Dioksit (CIO2) suyun dezenfeksiyonu için kullanılabilen bir gazdır. Bugüne kadar sadece kesilmemiş ve soyulmamış ürünler CIO2 ile temas ettirilebilmekteydi. Klor Dioksit et ve kümes ürünlerinin1 içeriği olarak kullanılmak üzere meyve ve sebzelerin yıkanması için USDA 3-D tarafından onay verilmiştir. Klor Dioksit normalde kullanıldığı yerde (sahada) yapılmaktadır. Klor Dioksit sodyum kloritin (NaCIO2) hidroklorik asit (HCI) ile karıştırılmasıyla üretilmektedir. Bio-Cide International’ın (BCI) ürünü Purogene™ düşük pH (asidik) su veya zayıf asitler ile birleştiğinde klor dioksit üretmektedir.
  Klor dioksit dezenfeksiyonunun bazı avantajları ürünlerin raf ömrünün uzaması, ekipman korozyonunun asgari düzeyde olması, önemli ölçüde çok daha az su kullanılması, kimyasal madde maliyetlerinin azalması ve mezbaha hijyen maliyetlerinin azalması olarak sayılabilir.

  CIO2 NASIL ÇALIŞIR?
  Atık suyun klor dioksit ile temizlenmesi oksidasyon vasıtasıyla olur. Mikroorganizmaların üreme ve metabolizmalarını etkileyen bir oksidasyon sürecine girer. Bunun sonucunda su dezenfekte olur ve yüzeylerdeki patojen popülasyonları azalır. Klor dioksitin oksitleme gücü klorun iki buçuk katıdır.
  Bir mikroorganizma her türlü maya, küf, bakteri, protozoa veya virüs olabilir. Bir patojen ise mikroorganizmanın neden olduğu bir hastalık veya yaralanmadır. Taze ürün endüstrisindeki ilgili patojenlere E. Koli, Cyclospora, Salmonella ve Hepatit dahildir. Bir kist uykudaki bir mikroorganizma için koruyucu bir kılıftır ve bir ova ise üreme kabiliyetine sahip bir dişi mikroptur.
  Klor dioksit çözelti içinde askıdaki parçacıkların birbirini çekmesine yol açacak ve kolaylıkla filtreden süzülmesine imkan sağlayacaktır. Bu nedenle “bulanık” su hemen klor dioksit ile temizlenerek filtreden geçirilir.

  CIO2’NİN ETKİSİ
  Klor dioksit birçok patojene karşı etkilidir ancak bazı sınırlamalar vardır. Su içerisindeki maya ve küfler 0,75 ile 5 ppm (milyonda bir) klor dioksit konsantrasyonları tarafından %80 ile %99 arasında azaltılmaktadır. Bakteri ve virüsler de klor dioksit kullanılarak büyük ölçüde azaltılır. Klor dioksit USDA P-1 bakterisit1 olarak etkilidir. İlgi patojenlerden özelikle biri olan cryptosproidium oocyst klor dioksit ile etkin bir şekilde yok edilmektedir. Bununla birlikte çoğu kistler ve ova filtre edilerek uzaklaştırılmalıdır. 5 mikronluk bir filtre spor ve kistleri önemli ölçüde azaltacaktır.

  HANGİ KOŞULLAR EN İYİ KOŞULLARDIR?
  Klor dioksitin etkili olabilmesi için, arıtılan su organik madde miktarını azaltabilmek için arıtmadan önce filtre edilmelidir.
  Klor dioksitin etkinliği göreceli olarak pH’dan fazla etkilenmez. Klor dioksit kullanımında sıcaklık değişikliklerinin etkisi hakkında çok az yayın vardır ancak normal veya ortam hava sıcaklığında oldukça iyi çalışmaktadır. 100°F üzerindeki sıcaklıklar tavsiye edilmez.
  Klor dioksitin etkinliği demir ve manganez içeriği ile azalmaktadır. Birçok üretim operasyonunda su içerisinde demir bulunabilir. Bu iki malzemeden birini içeren çözeltiler dezenfeksiyondan önce filtre edilmelidir.

  CIO2 NEREDE İLAVE EDİLİR?
  Klor dioksit çözelti içerisinde 0.5 ile 5 ppm konsantrasyonlarında etkili ve güvenlidir. Ürün ile temas etmesine izin verilebilir maksimum Klor dioksit çözelti konsantrasyonu 5 ppm’dir. Bu seviye NFPA (Ulusal Gıda İşlemecileri Birliği) ve FDA (Gıda ve İlaç Dairesi) tarafından belirlenmiştir.
  Klor dioksit çözeltileri ürün boşaltma tankı veya su rezervuarları içine piyasada mevcut ekipman kullanılarak enjekte edilir. Boşaltma tanklarındaki kimyasal madde konsantrasyonu genellikle 0.5 ile 5 ppm arasında olup temas süresi 3 dakikadır. Boşaltma tankı veya rezervuardan sonra, püskürtme çubukları ürünü içilebilir su ile ürünü durular.
  Klor dioksit normal koşullarda kararsız ve basınç altında patlayıcı olduğundan dolayı depolanamaz veya nakledilemez. Klor dioksit tahtadan yapılma ekipman ile birlikte kullanılmamalıdır. Tahta gibi büyük miktarda organik madde klor dioksit ile temas ettiğinde patlamaya neden olabilir. Klor dioksit çözeltileri koruyucu giysi ve gözlükle elleçlenmelidir. Üretim alanlarının yakınında duş ve göz yıkama istasyonları bulunmalıdır.
  Normal hali ile depolanabilir olmamasına rağmen, bir şirket (BCI) klor dioksitin Purogene™ adlı depolanabilir ve taşınabilir bir formunu sunmaktadır. Purogene asit aktifleştirici ile karıştırıldıktan hemen sonra patlayıcı olmayan ve güveni seviyelerde CIO2 üretmektedir. Bununla birlikte aktifleştirilen Purogene™ çözeltisi asit ile karıştırıldıktan 10 – 15 dakika sonra CIO2 seviyesinin toksik seviyeye ulaşmasını engelleyecek şekilde seyreltilmelidir. Bu nedenle, aktifleştirme işleminin havalandırılmış bir alanda yapılması daha iyidir, eğer gaz sızıntısı olursa yeşilimsi-sarı rengi ile ve zeminde birikmesi ile kolaylıkla fark edilebilir. Bu gazı solumaktan kaçının.
  Purogene™ sadece etkisizleştirilmiş halde ve dağıtıcılar tarafından tedarik edilen açıklayıcı etiketleri bulunan kaplarda nakledilmelidir. Purogene™ orijinal kabı içerisinde ve doğrudan güneş ışığı, klor, fosfor ve yanıcı maddelerden uzak bir halde saklandığında oldukça güvenlidir. Pyrogene™’in tahta veya organik ürünler üzerinde kurutulmasından kaçınılmalıdır.

  DOZAJI NASIL KONTROL EDERİM?
  Su sistemine girmekte olan klor miktarını denetlemek için bir metoda sahip olmak önemlidir. Klor dioksit çözeltilerini dozlamanın tek güvenli yolu otomatik kontroller veya yarı otomatik kontrollerdir. (Otomatik kontrol ve kimyasal maddelerin dağıtımını yapan birçok şirket bu makalenin sonunda listelenmektedir.)
  Kimyasal dezenfektanlar ile arıtma işlemi yapmadan önce yüzeydeki kalıntılar uzaklaştırılmalıdır.
  Hidroklorik asidin aşındırıcı olmasından dolayı (klor dioksitin içindekilerden bir tanesi) üretim hatlarındaki ekipmanın haftada en az iki sefer kontrol edilmesi gerekmektedir. Acil durum servis personeli tarafından da periyodik kontroller yapılmalıdır. Sızıntılar derhal tamir edilmelidir. Klor dioksit çözeltisini elleçleme ile ilgili personel eğitimleri çoğu dağıtıcı tarafından verilmektedir.

  KLOR DİOKSİT, SODYUM KLORİT VE HİPOKLORİK ASİT SAĞLIĞA ZARARLI MI?
  Klor dioksit ekipman için hafif aşındırıcı etkiye sahiptir. Havada yüksek konsantrasyonların oluşmasını önleyecek şekilde dozlanmalıdır. Otomatik ölçüm cihazları havadaki gaz miktarını büyük ölçüde düşürmektedir. Klor dioksit gazı Malzeme Güvenlik Veri Belgesinde toksin olarak etiketlenmektedir (MSDS, kimyasal maddeyi satan şirketten alınabilir)2. Havada 45 ppm’den yüksek konsantrasyonlarda olduğu takdirde solunum sistemini de tahriş eder. Temas halinde cilt ve gözde yanmaya neden olacaktır; maruz kalan yeri 15 dakika boyunca su ile yıkayın ve tıbbi yardıma başvurun.
  Klor dioksite maruz kalma konusundaki federal limitler MSDS’de yayınlanmaktadır. Klor dioksitin havada maruz kalma limitleri uzun sürede (> 8 saat) 0.1 ppm ve kısa sürede (<15 dakika) 0,3 ppm olarak düzenlenmiştir. Sızan gazların denetimi birçok klor dioksit ekipman üreticilerinden alınabilir.
  Sodyum klorit de bir toksin ve tahriş edicidir. Kısa süre maruz kalmak bile solunum güçlüğü ve ciddi cilt ve göz tahrişlerine yol açabilir. Sodyum klorit kolay tanınabilen bir kap içerisinde saklanmalıdır. Asitlerden, yanıcı maddelerden, siyanitlerden, metallerden, oksitleyici malzemeler ve metal tuzlarından uzakta saklanmalıdır2.
  Hidroklorik asit toksik ve aşındırıcıdır. Kısa süre maruz kalmak ciğer, cilt ve gözde tahrişe neden olacaktır. Bu da kolay tanınabilen bir kap içerisinde saklanmalıdır. Bazlardan, yanıcı maddelerden, halojenlerden, halo karbonlardan, siyanitlerden, metallerden, oksitleyici malzemeler ve metal tuzlarından uzakta saklanmalıdır. Su içerisinde maruz kalma limiti sadece 5 ppm’dir2.
  Klor dioksit kolaylıkla THMler (trihalometanlar) ve klorlu organik maddeler üretmese de bazı zararlı ürünler açığa çıkmaktadır. Klorat ve klorit ya ürünleri toksiktir. Bunların reaksiyon ürünleri anti-tiroid aktivitesi veya hemolitik anemiye neden olabilir.

  KLOR DİOKSİT, SODYUM KLORİT VE HİDROKLORİK ASİDİ NASIL TANIRIM?
  Klor dioksit, bir gaz olarak sarı-yeşil renkte olup havadan ağırdır. Su içerisinde çözünebilir (su içerisinde 2900 ppm’e kadar) ve sulu çözeltisi renksizdir, ancak yüzme havuzu kokusu ile anlaşılabilir (tanımak için kimyasalların tadına bakmayınız!). Klor dioksit dolaşım suyu üzerinde, özellikle organik madde var ise köpürmeye neden olabilir.
  Klor dioksiti oluşturan kimyasal maddeler de kullanıcı tarafından kolaylıkla tanınabilir.
  Sodyum klorit beyaz bir kristal tozdur. Fiziksel özelliklerinden bir tanesi nemi emebilme kabiliyetidir. Klor dioksitin diğer bileşeni olan hidroklorik asit renksiz bir sıvıdır. Solunmamalı veya kokusu ile ayırt edilmeye çalışılmamalıdır. pH seviyesi 2’dir ve yoğunluğu su ile çok yakındır.

  ARITILAN ATIK SUYU, KULLANILMAMIŞ KİMYASAL MADDELERİ VEYA SAÇILAN KİMYASAL MADDELERİ NASIL BERTARAF EDERİM?
  Klor dioksit bertaraf edilirken yürürlükteki kanunların tamamına uygun hareket edilmelidir. Küçük miktarlar (< 10 gal) göreceli olarak sudaki yaşam2 için toksik değildir ve su ile yıkanarak kanalizasyona karışmasına2 izin verilebilir. Eğer büyük miktarlarda (> 10 gal) konsantre klor dioksit çözeltisi etrafa saçılırsa, 800-292-4706 numaralı telefondan MiDEQ ile irtibat kurun. Büyük miktarlarda klor dioksit çözeltisini yüzey veya yer altı suyu içerisine boşaltmayın. Çözelti sodyum bisülfit veya sodyum tiosülfat ile nötrleştirilmeli veya kontrol altına alınmalıdır. Bir başka seçenek de malzemenin yetkili bir kimyasal madde atık sahasına veya sınıf I düzenli atık sahasına atılmasıdır. Saçılma alanları çok miktarda su ile yıkanmalıdır. Purogene™ çözeltileri kurutulmadan önce bol su ile yıkanmalıdır çünkü kuru halleri yanıcıdır.

  SATIN ALMAK İÇİN NEYE İHTİYACIM VAR?
  Sahada klor dioksit üretmek ve karıştırmak için özel ekipmana ihtiyaç vardır. Bu ekipman çok sayıda şirketten satın alınabilir. * Her bir klor dioksit şirketi kimyasal maddeleri su ile karıştırmak için birbirinden hafif farklı metotlar kullanmaktadır. Aşırı dozlamadan kaçınmak için denetim yapılması şarttır. Güvenlik için uygun operasyon ve bakım prosedürleri takip edilmeli ve ekipman sık sık incelenmelidir.

  REFERANSLAR

  • Klor dioksit: Generation and Behavior. G. Inskeep, CH2O Inc., Olympia, 1997.
  • Klor dioksit için MSDS
  • Hidroklorik asit için MSDS
  • Oxine™ için MSDS
  • Sodyum klorit için MSDS
  • Sodyum Klorit ve Klor Dioksitin Gıda Uygulamaları Hakkında Düzenleyici Teknik Veri Belgesi. Vulcan Chemicals. 1993.

  Klor Dioksit Gıda Uygulamaları Özet1
  Uygulama Durum Referans Sınırlar
  Sterilize Edici Çözelti Onaylı 21 CFR Alt Bölüm-B 178.1010 100-200 ppm
  Havuç – BütünHavuç – Soyulmuş OnaylıOnaysız NFPA ve FDA Yazışmaları 5 ppm
  Bezelye – BeyazlatılmışBezelye – Beyazlatılmamış OnaylıBeklemede NFPA ve FDA YazışmalarıNFPA ve FDA Yazışmaları 5 ppm5+ gerekli
  Kuru fasulye – AğartılmamışKuru fasulye – Ağartılmış OnaylıBeklemede NFPA ve FDA YazışmalarıNFPA ve FDA Yazışmaları 5 ppm5+ gerekli
  Mısır – Kabuklu- KesilmemişMısır – Kabuklu- Kesilmiş
  Mısır – Koçanlı Tohum
  OnaylıOnaysız
  Onaysız
  NFPA ve FDA yazışmaları 5 ppm
  Patates – Kesilmiş ve SoyulmuşPatates – Fransız Kesim OnaylıOnaysız NFPA ve FDA Yazışmaları 1 ppm
  Lahana Onaysız
  Domates Onaylı NFPA ve FDA Yazışmaları 5 ppm
  Kesilmemiş Meyve ve Sebzeler Onaylı FDA Fikir Mektubu 5 ppm

  Meyve yıkama sırasında domateslerin Salmonella enterica ve Erwinia carotovora ile kirlenmesini önlemek için sulu klor dioksit kullanımı
  Pao S, Kelsev DF, Khalid MF. Ettinger MR.
  Virginia Devlet Üniversitesi, Tarımsal Araştırma İstasyonu, P.O. Box 9061, Petersburg, Virginia 23806, USA.

  Özet
  Klor dioksit (CIO2) dezenfektan özellikleri ile tanınan bir antimikrobiyal etken maddedir. Bu araştırmada, CIO2’in su içerisinde, domates yüzeyinde ve domates yükleri arsında Salmonella enterica ve Erwinia carotovora’ya karşı sterilize edici etkileri değerlendirilmiştir. Su içerisinde, 5, 10 ve 20 ppm konsantrasyonundaki CIO2 sırasıyla 6, 4 ve 2 s içerisinde S. Enterica miktarını a> veya =5 – log seviyesinde düşürmektedir. E. carotovora’da daha yüksek ölüm oranı gözlenmiştir; 10 ppm CIO2 ile sadece 2 s sonra 5-log düşüş başarılmıştır. Meyve yüzeylerinde ise sterilizasyon etkisi bozulmuştur. 20 ve 10 ppm konsantrasyonunda CIO2 ile bir tam dakika süresince temas etmek taze nokta aşılı domatesler üzerinde sırasıyla S. Enterica ve E. Carotovora sayımlarını 5-log seviyesinde düşürmeyi başarması gerekmiştir. Aşılı meyve yüzeylerinde, 24 saat 24+/-1 derece C sıcaklıkta kurutma sırasında popülasyon > 3 log CFU/cm2 seviyesinde düşmüştür. Havada kurutulan Salmonella ve Erwinia popülasyonları 20 ppm’den az veya bu konsantrasyonda CIO2 ile 1 dakika içerisinde önemli bir düşüş (P > 0,05) gözlenmemiştir. Bu iki patojenin ıslak veya kuru aşılanması daldırtma sıvısını kirletebilmektedir, bu da daha sonra temiz meyve ve su miktarında çapraz kirlenmeye neden olabilmektedir. Daldırma için kullanılan 5 ppm konsantrasyondaki CIO2 çapraz kirlenmeyi önemli ölçüde önlemiştir. Meyve elleçleme sırasında patojen kirlenmesi en iyi etkili bir dezenfektan ile önlenmektedir. Bir meyve yükü patojenlerle bir defa kirlendiğinde, CIO2 gibi kanıtlanmış bir dezenfektan bile özellikle meyve üzerinde kuru halde oldukları takdirde söz konusu kirleticileri tam olarak ortadan kaldıramaz.
  PMID: 17388051 [PubMed – MEDLINE için endekslenmiştir]

 8. #8
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Mesajlar
  2.730

  Standart

  Klordioksit Nedir

  Klordioksitin Diğer dezenfektanlarla Kıyaslama
  Klordioksit ne kadar etkilidir ve hangi patojenleri yok eder?

  CertainOkide (Klordioksit) 0,1 ppm’e kadar düşük konsantrasyonlarda güçlü bir bakteri ve virüs öldürücüdür. Hem planktonik hem de durağan bakterileri ortadan kaldıracak ve problemli biyofilmleri hızla uzaklaştıracaktır. Asgari temas süresinde, aşağıdakiler dahil birçok patojenik organizmalara karşı oldukça etkilidir:

  • Bakteri sporları
  • Legionella (Lejyoner Hastalığı)
  • Biyofilm
  • Tüberküloz
  • Salmonella
  • Kriptosporidyum
  • Giardia kistleri
  • Koliformlar
  • MRSA
  • VRE
  • Listeriya
  • Shigella
  • Algler
  • Amipler
  • Tat ve koku
  • THM/HMM oluşumu
  • Planktonik ve durağan organizmalar

  Klordioksit biyofilme karşı etkili midir?

  CertainOxide (Klordioksit) tıpkı ozon gibi biyofilme moleküler difüzyon yoluyla nüfuz eden çözünmüş bir gazdır. Ancak ozonun tersine klor dioksit kararlı ve çözünebilir bir malzeme olup mikroorganizmalara saldırdığı filme geçer ve eklendiği noktada biyofilmi yok eder. Diğer yükseltgeyiciler tahtadaki kömürleşme gibi yükseltgenmiş bir katman oluşturmak üzere daha çok biyofilmin yüzeyi ile reaksiyona girer. Bu daha fazla nüfuz etmeyi engeller. Hiçbir başka biyositin biyofilmi klor disoksitten daha iyi kontrol edebildiği görülmemiştir.
  Klordioksit geniş bir pH aralığında etkili midir?

  CertainOxide (Klordioksit) özünmüş bir gaz olduğundan, sulu çözeltiler içinde zayıf asitler oluşturmak üzere iyonlaşmaz (klor ve bromun yaptığı gibi). Bu klor dioksitin geniş bir pH aralığında (5-10) etkili olmasına izin verir. Örneğin klor ürünlerinin pH’a bağlı çeşitlenmesi hipoklorit iyonu ve hipoklorik asit (HOCl) üretmektedir. Hipoklorit HOCl’nin sadece 1/30u ile 1/200ü oranında etkilidir Klor dioksit hızlı dezenfeksiyon kinetiğine sahip nötr bir madde olarak sert ve yumuşak su içinde dezenfeksiyon için %100 uygundur.

 9. #9
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Mesajlar
  2.730

  Standart

  Kullanım Alanları

  Atık Su Arıtma’da CertainOxide Kullanım
  CertainOxide (KlorDioksit) atık su arıtmalarında iki ana uygulama halinde kullanılır. Birincisi atık suda veya ortam kokusunun içeriğindeki H2S miktarının azaltılması. İkincisi kullanım suyu salmadan önce koliformları yok etmek, halojenlenmiş organik yan ürünlerin oluşumuna meydan vermeden mevcut temas süresini kısa tutarak poliovirüsleri etkisizleştirmek için atık suyun son arıtması içindir.
  H2S son derece toksik olduğundan dolayı bu kimyasalın maskelenmesinden ziyade yok edilmesi gerekmektedir. KlorDioksit H2S ile yüksek oranda tepkimeye girer Kimyasallar reaksiyonlarında seçici olduğundan atık içerisindeki (su veya hava) toplam bakteri sayısından ziyade H2S ve benzeri reaktif bileşiklerin arıtmasında doz ayarlanabileceği için klor dioksitin kararlı versiyonlarının kullanılması avantajlıdır. Klor dioksit ile H2S arasında arıtmanın maliyetini büyük ölçüde düşüren bir kimyasal dinamik reaksiyon mevcuttur. ClO2 için teorik kullanım oranı 5ClO2’ye karşılık 1 H2S olup ancak kullanılan miktar çok daha düşüktür.
  Koku kontrolü normalde bir püskürtme sistemi kurulması ile başarılır ki bu bir H2S monitörü veya zaman anahtarı vasıtasıyla etkinleştirilir. Her 15 dakikada birkaç saniye püskürtülen 25:1 oranındaki CertainOxid’in problemli sahalarda kokunun kontrol altında tutulmasında etkili olduğu bulunmuştur.
  Atık su dezenfeksiyonu için klor’a göre klor dioksitin sahip olduğu temel avantaj daha hızlı işleyişi ve genellikle daha düşük dozlar gerektirmesidir. Roberts, Areta, Berg ve Chow tarafından yayınlanan bir USA-EPA projesinde belirli bir sürede toplam koliformların kademeli olarak öldürülmesini başarmak için Klor Dioksit için gereken kalıntının Klor için gerekenden 2 ile 70 kat daha az olduğu rapor edilmiştir.

 10. #10
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Mesajlar
  2.730

  Standart

  Tavukçulukta Kullanımı

  Klordioksit bilinen en güçlü dezenfektanlardan biridir bakteri, virüs, mantar, yosun, parazit, küf, mayaların yok edilmesinde doğru ve düzenli kullanımda %100 başarı sağlar.Klordioksitin isminde klor geçmesine rağmen klordan moleküler yapısındaki atomlar nedeniyle son derece farklıdır. Her iki kimyasalın farklı özellik ve etkileri vardır. Klordioksit gibi oksitleyici ajanlar, patojenlerin elektron kaynaklarından kolayca elektron alabilen kimyasal bileşiklerdir. Diğer kimyasallardan farklı olarak klordioksit’e tüm patojenler elektron verme eğilimindedirler ve bu özellik oldukça önemlidir. Bununla birlikte sağlıklı dokular ve oksijenle beslenen mikroorganizmalar klordioksitten etkilenmezler. Bakteri, mantar ve virüsler birçok biyosite karşı kolaylıkla bağışıklık kazanabilmeleri yada direnç oluşturabilmelerine rağmen klordioksitin bu özelliğinden dolayı direnç oluşturmaları pek mümkün değildir.
  Klordioksit 1915’ten beri içme suyu dezenfektanı olarak kullanılmaktadır. 1944’de ABD’de, 1985’de AB’de, 1988’de Japonya’da, 1987’de Birleşik Krallık ‘da, 2005’de Çin’de içme suyunda dezenfeksiyon ürünü olarak kabul edilmiştir. EPA ve USDA tarafından klor yerine onaylanmış çevre dostu bir dezenfektandır.
  Elde edilen mikrobiyolojik bulguların sonucunda Klordioksit su ürünlerinde, kırmızı et ve beyaz etlerde, meyve ve sebzelerde tazeliğin korunması ve raf ömrünün uzatılmasında son derece etkili ve sağlığa zarar vermeyecek hale getirdiğinden (sanitation) Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve ilaç Dairesi (FDA) tavuk karkaslarının daldırıldığı soğutma sularında Klordioksit kullanımına izin vermiştir.
  Klordioksit tavuk, domuz ve sığır karkaslarında kullanılan soğutma sularında mikrobiyel popülasyonun azaltılması amacıyla kullanılmaktadır. Klordioksit‘in sulandırılmış klor çözeltilerine kıyasla Listeria monocytogenes üzerinde de daha fazla öldürüçü etkiye sahiptir.

  • Tavuk karkaslarında salmonella’yı önler,
  • Kesimden sonra Tavuk, Kırmızı et ve balıkların raf ömrünü uzatır,
  • Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından önerilir,
  • Hayvanlar için yüksek kaliteli ve sağlıklı su sağlar,
  • Su’dan gelen mikroorganizmalar canlılar için birinci derecede hastalık kaynağıdır ve gelişmesini olumsuz etkiler.

  Kanatlılarda CertainOxide kullanımı;

  • 5 elektron yüklü olmasından biosit ve dezenfektan olarak muadillerinden daha etkilidir.
  • 7 ilâ 15 saniye gibi kısa bir sürede bakterileri yok eder.
  • Gramnegatif mikroorganizmaların hücreleri içine çözünmemiş olarak yayılır,
  • Bakteri hücreleri içinde ayrışır ve bakterilerin üremesini engeller.
  • Genç hayvanlar çoğunlukla bağırsakta zararlı mikrofloranın çoğalmasını önleyecek asit üretemez CertainOxide bu mikrofloranın oluşumunu engellediğinden genç hayvanın gelişmesine olumlu etki yapar.
  • Üzerilerine her gün püskürtme (16 lt suya 0,5-1,00 kg.)yapıldığında da üst solunum yollarından virüs girişini önler, altlıkları bozulmadığında koku oluşumu da minumuma iner.
  • Kümeste hayvan huzurlu yaşayacağından et yapması kolaylaşacaktır.
  • Sair faydalarını ise şöyle sıralıyabiliriz;
  • Güçlü bakteriostatik, Protein sindirimini arttırır, Mantar ve mayalara karşı etkilidir, Lezzet arttırıcıdır.
  • Dozaj ; İçme sularına 0,5 – 1,00 kg Ton başına


Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
doğal tedavi, bitkisel tedavi, sağlık bilgileri, himalaya tuzu, epimediumlu macun, çay ağacı yağı, Aloevera, şifalı bitkiler, alternatif tıp, vücut sağlığı, tuz lambası, gazete haberleri