IQ Plus NEDİR?
Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
IndirX
bitkisel tedavi
bitkisel tedavi
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 14 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor
The IQ PLUS page is where you will
 1. #1
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimiçi İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  19.926

  Standart IQ Plus NEDİR?


  IQ Plus NEDİR?

  Fiziksel ve ruhsal yorgunluğun, konsantrasyon bozukluğunun, gerginlik, stres, halsizlik ve performans düşüklüğünün giderilmesi için, ayrıca, zihinsel aktivite artırımının sağlanması, zeka geliştirilmesi, sınav başarısına yardımcı olunması gibi konularda kullanılabilecek bitkisel ekstrakt ve doğal maddelerle üretilmiş bir üründür. Tamamen doğal bitkisel ve mineral kaynaklı bir üründür. İçerdiği bu bileşenlerin etkileri eski zamanlardan beri kullanılmakta ve bilinmektedir. Öğrenme ile zeka arasında somut bir yakın ilişki vardır. Bu doğru orantılıdır. Yani zeki insanlar en çabuk en kolay ve en çok öğrenebilen kişilerdir.

  IQ Plus Zeka Gelişimi

  Zeka gelişiminin en önemli faktörlerinden biri, beynin işlevlerini düzgün ve verimli bir şekilde yerine getirmesi ile mümkündür. Bazı durumlarda buna müdahale edilerek bu mümkün hale getirilebilir.

  IQ Plus Kapsül beyin fonksiyonlarını geliştirici, beynin çalışma merkezini uyarıcı, düzenleyici doğal fitokimyasallar içeren bileşimiyle zekanın gelişmesine, dikkatin odaklanmasına ve beyin aktivitelerinin artmasına sebep olarak beyin kullanım oranının yükselmesini sağlar. Düşünce kapasitesini arttırır.

  Sınavlara yüksek performansla hazırlanmak isteyen zihni açık, fiziksel ve ruhsal yönden sağlıklı, enerjik olmak isteyen öğrenciler. Sınav heyecanı çeken ve bu heyecandan dolayı çalışmaları olumsuz yönde etkilenen, daha sakin ve huzurlu hazırlanma süreci arzu eden öğrenciler. Sınav stresi içindeki, sinirleri gergin, kendisini derslere bir türlü veremeyen öğrenciler.
  Konsantrasyon zorluğu çekerek, zihnini toparlamakta zorlanan öğrenciler.
  Fiziksel yorgunluk ve bitkinlikten şikayetçi, canlılık enerjisi isteyen öğrenciler.
  Yoğun zihinsel ve fiziksel faaliyette bulunan, ders çalışma ve test çözme maratonunda uykusuz kalan öğrenciler. Hatırlama ve ezberleme problemleri yaşayan, zaten mevcut olan zekasını etkin bir şekilde kullanmakta zorluk çeken öğrenciler. IQ Plus size destek olacaktır.

  IQ Plus Nasıl Kullanılmalı?

  Sınav döneminde veya sınavlara hazırlanma öncesinde hergün 3 adet IQ Plus Kapsülün , kahvaltı sonrasında alınması tavsiye edilir.
  IQ Plus Bitkisel Kapsül 6 yaşından büyüklerin kullanımına uygundur.
  IQ Plus Bitkisel Kapsül kesinlikle ilaç değildir, tedavi amaçlı kullanılmaz.
  IQ Plus Bitkisel Kapsül'i kullanmaya 3 Ay devam ettikten sonra 1 ay ara verilmesi önerilir.

  IQ Plus Kapsülün formülasyonunda bulunan başlıca bitkiler Melisa, Hibiskus, Kişniş, Ginseng, Ginkgo biloba, Centiyan kökü, Yeşil çay, Turunç kabuğu gibi bitki ekstreleri ve Fulvik asit gibi organik bileşenler bulunmaktadır. Formülündeki bitkiler, içerdikleri etken maddeleri en yüksek oranda bulunduracak şekilde Yeşil Deva firmasınca ekstrakte edilmiştir. Bileşenlerin miktarları Altın orana göre belirlenmiş olup, herbir bileşenin bir sonrakine oranı Fİ(Phi) sayısı olan 1,618 dir.
  IQ Plus tablet çok özel bir takım bitki ekstrelerinin ve doğal maddelerin ALTIN ORAN dahilinde bir karışımından meydana gelmektedir. İçeriğindeki komponentler sinerjik etki oluşturarak beklenen faydayı en iyi biçimde ortaya çıkarırlar. İçeriğinde bulunan bazı bitkiler vücuda canlılık, performans, dayanıklılık verirken, bazılarıda vücutta fizyolojik etki meydana getirerek yorgunluk, halsizlik, zihin bulanıklılığı hususlarında başarı göstererek kişinin mental aktivasyonunun artmasına katkıda bulunurlar. Mikro-elementlerden 60 kadarı, ki hemen hemen bugüne kadar üretilmiş hiçbir üründe bu kadarı yoktur, vücuttaki enzimlerin ve hormonların en iyi şekilde çalışmasını temin ederler. Tamamen doğal kaynaklardan sağlanan bu eser elementler vücudumuzun rahatlıkla alıp kullanabileceği formatta bulunmaktadır. Etkisini tamamlaması bakımından formülüne eklenen Ginseng ve Ginkgo biloba bitkileri ise etkileri bilim çevrelerince çok iyi bilinen bitkilerdir.

  IQ Plus Doğal Ürün
  Üzerlik bitkisi çok etkili fitokimyasallar içermektedir. Bunlar çok düşük dozlarda bile yüksek performans kaynağıdır. Özel ekstraksiyon teknikleriyle bünyelerindeki Harmalin, Harmol, Harmane gibi etkili bileşenler yoğunlaştırılır. Öyle ki etki maksimuma çıkar. Literatür bilgileri Peganum harmaladaki alkaloidlerin olağanüstü etkilerini teyit etmektedir. Turunçta bulunan Naringin süper bir fitokimyasaldır. Canlılık, neşe, hareket, pozitif enerji, aktivite artışı katkılarından bazılarıdır. Zeka geliştirici etkisi bilinmektedir. Ginkgo biloba beyin damarlarını açık tutarak unutkanlığa karşı ve beyin beslenmesine katkı sağlamada kullanılmaktadır. Kan akışının artması beyin fonksiyonlarının tam olarak yerine gelmesini sağlar.

  IQ PLUS'ın Spirulina Forte ile birlikte kullanılması tavsiyeedilir.

  Diğer bitkiler ise performansı olumlu etkileyecek maddeler içermektedirler. IQ Plus Kapsül teki bileşenlerin bir kısmı bedeni yorgunluğu alır. Bir kısmı beyin fonksiyonlarını geliştirir. Bazısı çok sayıda mikroelement temin ederek vücuttaki enzim ve hormonlarımızın ihtiyacı olan nadir elementleri verir. Biyokimyasal reaksiyonlar eksiksiz gerçekleşir. Altın oran gibi eşsiz bir ölçüde birleşen bitkiler çok özel ve etkili bir formülde buluşurlar: IQ Plus Kapsül.

  SIKCA SORULAN SORULAR:
  1. IO Plus Kapsül'ün faydası ne zaman görülmeye başlar?

  Kullanmaya başladıktan 2-3 gün sonra farkı hissedeceksiniz.

  2. Etkisini nasıl anlayabilirim?

  IQ Plus bitkisel gıda takviyesi tabletini kullanmaya başladıktan sonra; neşeniz artacak, keyfiniz yerine gelecek, hayal gücünüz ve çok boyutlu düşünme yeteneğiniz artacaktır. Hayata daha yakından ve pozitif bakmaya başlayacaksınız. Zekanızın farkına varacak ve onu kullanmak isteyeceksiniz. Bunun temini ile birlikte diğer bütün olumsuz etkenlerin (fiziksel ve ruhsal yorgunluk, konsantrasyon bozukluğu, gerginlik, stres, halsizlik ve performans düşüklüğü) kendiliğinden yok olduğunu ve bunları aşmış olduğunuzu IQ Plus size hissettirecektir.

  3.IQ Plus Kapsül doğal mıdır?

  Tam anlamıyla doğaldır. Üzerlik, Turunç kabuğu, Yeşil çay, Centiyan, Ginko biloba, Kişniş gibi çok etkili bitkilerin ekstraktlarını ve doğal Leonarditten elde edilmiş Fulvik asit içerir. Bileşenlerinin oranları fonksiyonlarına göre ve altın oran Fİ(Phi)=1,618 sayısı baz alınarak belirlenmiştir.

  4. IQ Plus Kapsülün yan etkileri var mı?

  Tamamen doğal ve organik kaynaklar kullanılarak üretilmiş olup, şimdiye kadar bildirilmiş olan bir yan etki saptanmamıştır. Sadece içeriğinde bulunan bileşenlere alerjisi olanlar tarafından kullanılmaması tavsiye edilir.

  5. IQ Plus kaç kapsüldür? Kullanma bilgileri nelerdir?

  Her kutu 60 adet bitkisel Kapsül içerir. Günde 3 Kapsül, su, meyve suyu veya sütle tercihen kahvaltı sonrası güne zinde başlamak için alınması tavsiyedir.




  Eklenmiş Resmin önizlemesi Eklenmiş Resmin önizlemesi IQ Plus NEDİR?-zelik_8_.jpg   IQ Plus NEDİR?-zelik_7_.jpg   IQ Plus NEDİR?-zelik_5_.jpg   IQ Plus NEDİR?-zelik_4_.jpg   IQ Plus NEDİR?-zelik_3_.jpg  

  IQ Plus NEDİR?-zelik_6_.jpg   IQ Plus NEDİR?-zelik_2_.jpg   IQ Plus NEDİR?-zelik_9_.jpg   IQ Plus NEDİR?-zelik_1_.jpg   IQ Plus NEDİR?-zelik1.jpg  

  IQ Plus NEDİR?-zelik.jpg   IQ Plus NEDİR?-zelik_1_.jpeg  

 2. #2
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimiçi İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  19.926

  Standart



  Ruh ve Beden Arasında Bir Köprü Epifiz

  İnsandaki epifizden salınan moleküllerin bir benzerinin üzerlik otu ve akasyada da olması, bunların vücuda alınmasını takiben zihin açıcı, algı değiştirici ve diğer âlemlerle iletişim kurucu tesirlere yol açması, meditasyonun ve biyolojik tesir mekanizmasının da aynı moleküler sistem üzerinden gerçekleştiğinin ortaya konulması, birçok insanı şaşırtmaktadır. Materyalistler bu sahadaki ilmî gelişmeleri, madde ötesi tecrübelere ve gerçekliklere inanmanın veya inanmamanın biyolojik sistemdeki farklılıklardan kaynaklandığını belirterek, inanmamanın tabii ve normal bir şey olduğunu söyleyerek küfürlerinde ısrar edecek olsalar da, madde ile mânâ arasında kurulan tenteneli bir perde hükmündeki bu sırlı ve ince bağlantı, inananların imanını derinleştirmeye vesile olacaktır. İnananlar, Rablerinin kendilerini ahsen-i takvim suretinde, kâinatın bir meyvesi olarak yarattığı hakikatinin moleküler seviyede de açıkça gözlenebildiğini müşahede edeceklerdir. Ayrıca gece ibadetlerinin niçin önemli olduğunun hikmetini de bir nebze anlamış olmanın itminanını yaşayacaklardır.

  İnsan bedeni üzerine yerleştirilmiş üç kanal üzerinden, nefis ve ruh tesir altında bırakılabilmektedir. Efendimiz’in (sas) güzel koku hakkındaki teşviki, az uyuma ve az yeme hususlarındaki tavsiyeleri, beş duyumuzu haramdan koruma konusundaki hassasiyetleri, bu çerçevede tekrar gözden geçirildiğinde daha iyi anlaşılabilir. Bu üç kanaldan ikisi, insanın yediği gıdalarla, içtiği sıvılarla ve solunumla aldığı moleküllerle aktif tutulan sindirim ve solunum kanallarıdır. Üçüncüsü ise, beş duyumuz üzerinden beyne ulaşan mesaj kanalıdır. İnsanın yediği, içtiği, kokladığı ve nefes yoluyla aldığı şeyler, doğrudan doğruya, onun biyolojik, psikolojik, zihnî ve ruhî hayatına tesir etmektedir. Özellikle insanın psikolojisini, zihnî algılamasını, şuur seviyesini ve boyutunu değiştiren ilâçlar, bitkiler ve onlardan yapılan tütsüler, kokular ve içecekler, insanlara normal gıdalardan çok daha fazla tesir etmektedir. Kalbin zümrüt tepelerine seyahat ederken, nefsin beslendiği bu üç kanalın temiz tutulması çok önemli olduğundan, İslâm’da nefis terbiyesine hususî önem verilmiştir.

  * Evrimciler tarafından ‘sürüngen atalarımızdan kalan, körelmiş bir organ(!)’ olarak tarif edilen epifiz, rûh ile beden arasında bir irtibat noktası mıdır?
  * Mânâ âlemlerine açılma ile epifiz arasındaki münasebet...
  *İnsanların, geceleri ve yüksek yerlerde metafizik âlemlere açık olmaya daha yatkın olmalarının hikmeti...
  * İnsanın metafizik âlemlerle münasebete hazır hâle gelmesi, neden iki yanı keskin bir kılıç gibidir?
  * Gece ibadetlerinin önemli olmasının bazı hikmetleri...


  İnsanın maddî ile mânevî varlığı arasındaki bütünlüğün, tevhid hakikatine uygun bir çerçevede yorumlanması, zaman zaman ilmî ve felsefî yaklaşımlarca problemli bulunmuştur. Bazı bilim adamları, insanın materyalist ve pozitivist zeminde, biyolojik boyutuyla ele alınıp, ruhuna ait bütün görüntülerinin inkâr edilebileceği veya sadece madde ile açıklanabileceği düşüncesindedir. Bunların tam zıt ucunda yer alanlar ise; dini ve mânevîyatı koruma adına her şeyi mânâya ve ruha bağlarken, Allah’ın icraatına birer perde olarak yaratılmış maddeyi, sebepleri, eşyanın hakikatini ve mekanizmaları bütünüyle reddetme gibi bir duruma düşme tehlikesindedirler.

  Bu durumda birinci husus; ifrat ve tefrite düşmeden, insan bedeni ile ruhunun birbirine temas ve tesir noktalarının iyi tespit edilmesi, fizyolojik ve biyo-kimyevî mekanizmaların -sebep olsalar bile- birer hakikatlerinin olduğunun bilinmesidir. İkinci önemli husus ise; fizyolojik ve biyo-kimyevî süreçlerin, imtihan sırrı gereği Allah’ın ilim ve kudretine birer perde olduğunun aslâ unutulmamasıdır. “İnsan denen meçhul”ün; ruh, nefis ve beden üçlüsünün, karşılıklı münasebet içinde gerçekleşen bir sistem olduğu akıldan çıkarılmamalıdır. Ayrıca bilimlerdeki parçalanmışlık ve uzmanlığın parçacı bakışı sebebiyle, insanın ilâhî tecellilere mazhar aşkın boyutunun göz ardı edildiği bilinmelidir.

  Ruhun biyolojik mekanizmaları kullanmasında irtibat noktası olarak iş gören organların başında, beynimize yerleştirilmiş olan epifiz bezi gelir. Evrimciler tarafından “sürüngen atalarımızdan kalan körelmiş bir organ” olarak tarif edilen bu küçük organcığın ne kadar mükemmel vazifeler gördüğü son 30 yıl içinde anlaşılabilmiştir. Sürüngenlerde ve kuşlarda epifiz bezi, başın tam ortasında, derinin hemen altında bulunduğundan, güneş ışınlarının tesirine çok daha açıktır. Bu konumu araştırıldığında; epifiz bezinin güneş ışığının yoğunluğuna bağlı olarak sürüngenlerde gündüz ve gece biyo-ritimlerinin düzenlenmesinde rol oynadığı görülecektir. İki gözün arasında bulunduğu için epifize üçüncü göz de denmektedir. İnsan dışındaki memeli ve omurgalılarda ışık alıcısı olarak iş gören bu yapı, biyolojik saatin ana merkezi olarak hazırlanmıştır.

  İlk defa Descartes tarafından ruh ile bedenin irtibat noktası olarak tarif edilen epifizin, ruh-zihin-beden üçlüsünden oluşan insan alt sistemlerinin kavşak noktasını oluşturduğu, hormonların kontrol edilmesinde vazifelendirilmiş komutan mesabesinde bir salgı bezi olduğu hususundaki deliller giderek artmaktadır. Günümüzde kritik bir içsalgı bezi olarak kabul edilen epifizden salınan melatonin, pinolin ve dimetiltriptamin (DMT) gibi nöro-hormonlar üzerinde yoğun araştırmalar yapılmaktadır. DMT; insanda mistik zevk ve halleri, metafizikî âleme geçişi tetikler. Meselâ, çeşitli bitkilerin tohum ve meyvelerindeki DMT molekülü, yiyecek veya içecek olarak vücuda alındığında, epifizden salgılanan fıtrî DMT molekülüne benzer tesirlere yol açar. Pinolinin yapı bakımından benzeri, üzerlik bitkisinin (Peganum harmala) tohumlarında bulunan harmin ve harmalindir. Epifiz bezinden salgılanan DMT ve 5-MeO-DMT isimli moleküllerin aynısı başka bitkilerde de bulunur. Nispeten fazla DMT ihtiva eden bitkilere, Phalaris aruninacea, Psychotria spp., Phalaris spp., Acacia spp., Arundo donax, Desmanthus illinoiensis, örnek verilebilir. Bilhassa Phalaris aruninacea isimli otsu bitki, DMT ve türevleri bakımından çok zengindir.

  Memelilerde ve insanda, epifizden salgılatılan melatonin, uyku için gözlerin kapanmasını tetikleyen hâdiselerin düzenlenmesinde rol alır. Epifiz, geceleyin veya karanlıkta aktif hale geçer. Epifiz bezinin aktivasyonu, ışık vasıtasıyla düzenlenir. Gözün ışığa hassas olan retina tabakası ile hipotalamus arasında bir sinir bağlantısı vardır. Gözden giren ışık ve karanlık hakkındaki bilgiler, hipotalamusun suprakiazmatik çekirdek denen bölgesine taşınır. Buradan da, hususî bir sinir bağlantısıyla ışık ve karanlık seviyeleri hakkındaki elektrikî mesajlar epifize ulaşır. Bu mesajların değerlendirilmesinden sonra melatonin sentezi düzenlenir. Ayrıca retinada da melatonin ve pinolin üreten hücrelerin varlığına dair tespitler vardır.

  Epifiz ve hipofiz bezi, böbreklerden sonra kan dolaşımının ve damarlaşmanın en yoğun olduğu organlardır. Böbrek üstü, hipofiz, tiroid ve paratiroid bezleri, aktif veya stres altında ise, epifizden melatonin salınarak, vücudu uykuya sevk eder. Sonuçta bu organların sakinleşmesi sağlanır. Araştırmalar göstermiştir ki, epifiz bezinin aktivasyonunu sağlayan faaliyetlere önem verilirse, yaşlanma, kanser, bunama, stres ve hipertansiyona karşı fıtrî bir korunma sağlanmaktadır. Melatonin ve pinolin, şuursuz birer molekül olmalarına rağmen, emr-i ilâhî ile immün ve sinir sisteminin düzenlenmesinde rol almaktadır. Antioksidan, antistres ve antikanser hususiyetlerle donatılan bu moleküller, kişinin kuvvet ve enerjisini yeniden toplamasına, tiroid hormonlarının salınması için uyarılmasına, yaşlanmanın geciktirilmesine, parkinson ve alzheimer hastalıklarından korunmaya vesile nörohormonlardır.

  Epifiz bezine, uyku düzenlenmesi ile ilgili mekanizmalarda rol verilmesinin yanında, insanın geceleyin metafizik dünyaya daha açık hâle gelmesinde de vazife verildiği gösterilmiştir. Gündüz veya ışıkta, epifiz bezi aktivitesi oldukça düşüktür. Dolayısıyla insan bedeni, mânevî âlemlere açıklık noktasından tam olması gereken seviyede değildir. İnsanın ışığa ve gün uzunluğuna bağlı biyolojik ritimlerini düzenlemede iş gören epifizden salınan nörohormonlar, insanın biyolojik sistemini ışık yokluğunda (geceleyin), mânevî âlemlerle irtibata açık hâle dönüştürür. Işıkta (gündüz) ise, maddî dünyaya daha çok açık hale getirir. Bu çerçevede “gündüzün çalışma, gecenin de istirahat için hazırlandığını” belirten âyet çok mânâlıdır.

  Epifizin, gece saat üç civarında maksimum aktiviteye ulaşmasıyla insanın mânâ âlemlerine açıklık ve yatkınlık kazanması arasında enteresan bir paralellik bulunmuştur. Bu açıdan geceler ve seher vakitleri, ruh-zihin-beden sisteminde, ruhun bedenin tesirinde daha az kaldığı ve seyahatinin daha kolay olduğu zaman dilimleridir.
  Gecenin sonuna doğru kişi uyandığında, epifiz, maksimum seviyede aktiftir. Burada enterasan olan husus, insanın mistik ve ruhanî tecrübelere hazırlanmasında sebep olarak epifizden salgılanan pinolin, DMT, 5-MeO-DMT gibi moleküllerin, imtihan sırrından dolayı insanın uykusunu getiren melatonin ile eş zamanlı salgılanmalarıdır. Bu yüzden bedenin ruhanî âlemlere açık hâle gelmesinde iş gören bu moleküller vasıtasıyla hazırlanan alt yapıyı kullanabilmek için kişinin uykusunu yenebilmesi gerekmektedir. İnsan erken yatarsa gecenin üçte birlik diliminden sonra kolayca kalkabilir ve bedeninin mânevîyâta açık olduğu bir saatte ibadet yapma şansı elde edebilir. Böylece maddî hayatın dar kalıplarından çıkıp, kalb ve ruhun hayat derecelerinde yaşaması da kolaylaşır. Peygamberimiz’in (sas), yatsı namazını vaktinde kılıp uykuya çekilmesi, gecenin ilerleyen vakitlerinde kalkıp ibadet etmesi ve ümmetine de bunu tavsiye etmesi durumu, bedende epifize gördürülen roller açısından incelendiğinde, O’nun (sas), emir ve tavsiyelerinin insan tabiatıyla tam bir âhenk içinde olduğu görülecektir.

  Madde ile mânâ arasında köprü görevi gören bu moleküller ve tesirleri arasında, sebep-netice münasebetinden ziyade, iktiran diyebileceğimiz iki şeyin bir arada gerçekleşmesi (eşzamanlılığı) söz konusudur. Açarsak, epifiz hormonları kişinin biyolojik sisteminin mânâ âlemlerinde seyahate veya oradan gelecek esintileri almaya hazır hâle gelmesinde, imtihan sırrı gereği, bir sebep olarak kullanılmaktadır. Diğer yandan kişinin metafizik âlemlerle münasebete hazır hâle gelmesi, iki yanı keskin bir kılıç gibidir. Kişi bu durumda tevbe, istiğfar, dua ve ibadetlerle, kendini meşgul etmezse, habis ruhların, şeytanların ve cinlerin müdahalesine açık hâle de gelebilir.

  DMT molekülünün, ruhanî âlemlerle irtibata ve metafizikî hâlleri bedende hissetmeye vesile olduğu dikkate alınırsa, cinlerin ve ruhanîlerin de insan bedeni üzerindeki tesirlerini ortaya koymada, Allah’ın icraatına bir perde olarak benzer nörohormonların sentezini veya salgılanmasını kullandıkları söylenebilir. Nitekim, Amazon yerlilerinin dinî âyinlerinde kullandıkları “Ayahuasca” isimli içecekte, üzerlik bitkisinin tohumlarındaki harmin ve harmalin ile insanda mistik zevkler ve halleri tetikleyen DMT molekülü bulunur. DMT, hem epifizden salgılanır, hem de çeşitli bitkilerin tohum ve meyveleri alındığında vücutta tesirlerini gösterir. Bunları içen kişiler, ruhanî âlemlerle iletişime geçmektedir. Başka birileri, insanın bu biyolojik yatkınlığını kullanarak, zihinleri kontrol edebilir, idrâk ve şuur seviyelerini değiştirebilir. Meselâ kişiye, 1 gram üzerlik (Peganum harmala) tohumu çiğnetilirse veya bunun tütsüsü o kişiye yapılırsa, serotonini parçalayan monoamin oksidaz enzimi engellenir. Böylelikle serotoninin parçalanması durdurulurken, DMT sentezi uyarılır. Kişi trans haline geçer.

  Epifizin işleyişine tesir eden faktörler, anormal gündüz-gece ritimleri (uçakla kıtalararası seyahatte olduğu gibi), ışık şiddeti ve süresi, radyasyon, manyetik alanlar, beslenme bozuklukları, günlük stres seviyeleri ve sıcaklıktır. Ayrıca deniz seviyesinden yüksekliğe bağlı olarak epifiz aktivite seviyesinde de dikkate değer farklılıklar tespit edilmiştir. Deniz seviyesinde en düşük, dağların zirvesinde en yüksek seviyeye çıkan epifizin bu özelliğini en çok bazı ibadethanelerin ve inziva yerlerinin seçilişinde görmekteyiz. Peygamber Efendimiz’in (sas) dağda bulunan Hira Mağarası’nda,Bediüzzaman Hazretleri’nin yüksek dağlarda inzivaya çekilmesi, eski Hristiyan manastırlarının yüksek dağlarda yapılması ve birçok evliyanın dağlık bölgelerde yetişmesinin hikmetlerinden birisi epifizin bu durumu ile alâkalı gibi görünmektedir. Nitekim “ışık terörü” olarak isimlendirilen vakada, aşırı parlak ve bol ışıkla aydınlatmanın yapıldığı yerlerde epifizin sağlıklı işleyişi bozulmaktadır. Bu da başta uykusuzluğa ve bunun neticesinde kronik stres ve bağışıklık sistemi zâfiyetlerine sebep olmaktadır.

  Diğer beyin yapılarına benzer şekilde epifiz, ilâçlı veya ilâçsız uyarılabilmektedir. Son yıllarda kullanılmakta olan fiziko-kimyevî yapıdaki ilâçların tesirlerinin üçte birinin tamamen kişinin o ilâç vesilesiyle şifa bulacağına inanmasına, Allah’ın Şâfî ismine inanıp güvenmesine, ümit ve moralini yüksek tutmasına bağlı olduğu gösterilmiştir. Bu yüzden kişi, yaptığı dualar, ibadetler, yakarışlar, inzivaya çekilmeler, telkinler yoluyla da epifizdeki nörohormonların sentezinin artmasına yol açabilmektedir. Epifiz bezinden üretilen moleküller, uygun enzimlerin varlığında serotonine de dönüşebilmektedir. Nitekim, kişi zikir ve ibadetlerini düzenli olarak yaptığında, epifiz bezini daha çok serotonin üretecek şekilde de uyarabileceği belirtilmektedir. Günümüzde problemlerin yaklaşık % 75’lik kısmı, mânevî tatmin eksikliğine dayanan stres ve depresyonla alâkalıdır. Melatonin seviyelerinde ve sentezinde azalma olmadığı sürece, stresle ilgili problemler de çok az ortaya çıkmaktadır. İnanan ve ibadet eden kişilerde bunamaya pek rastlanmamaktadır. Kişinin sevgi üzerinde olması; ümit, aşk, şevk, inanma kuşağında yaşaması, epifiz faaliyetinde azalmayı önleyici bir sosyal hayat tarzıdır. Yapılan araştırmalar, mistik tecrübelerin ve zikirlerin, bir arada yapılan dinî sohbetlerin, bağışıklık sistemine olumlu tesir ettiğini göstermektedir.1

  Çocuklarda epifizin rolü
  Doğumda, annede ve bebekte DMT sentezinin yüksek seviyede sentezi ile gerçekleştirilen bir trans ve mutluluk hâli söz konusudur. Bu molekül seviyesine bağlı olarak anne hem doğum sancısına daha rahat katlanır, hem de bebek çok fazla uyur. Araştırmalar bebeğin dünyaya geldiğinde, beyin omurilik sıvısında çok fazla miktarda 5-MeO-DMT bulunduğunu göstermektedir. Bebeklik ve çocukluk döneminde beyin % 40 daha aktiftir. Buna bağlı olarak öğrenmeye ve diğer âlemlerle iletişime de daha açıktır. Epifiz bezi, başlangıçta çocuklarda büyük iken, büluğ çağına girildiğinde oldukça küçülür. Dolayısıyla melatonin hormonu, çocuklarda oldukça yüksektir ve onların büluğ çağına girmelerini baskılar. Büyük ölçüde onların masumiyetine katkıda bulunur. Epifiz bezinin çocuklarda büyük ve aktif olması, bu bezden salgılanan melatonin, pinolin, DMT ve 5-MeO-DMT gibi insan zihnini mânevî ve ruhanî âlemlere açık hale getiren moleküllerin de, erginlere nazaran onlarda daha fazla olduğunu gösterir. Belki de bu yüzden çocukların beyin-zihin sistemlerinin ruhanî ve metafizikî âlemlere açıklık oranı, bu moleküllerin sentez miktarına bağlı olarak yüksek olmaktadır. Eğer bu gerçekten böyle ise, o zaman çocukların, bazı mânevî varlıkları niçin kolayca görebilirken, erişkinlerin cinleri ve ruhanileri her zaman görememelerinin ilmi hikmeti de anlaşılabilir. Çünkü zihin-beyin sistemini ruhanî ve mânevî âlemlere açık hale getiren moleküllerin sentezi, çocuklarda oldukça yüksek iken, bu normal şartlarda erişkinlerde oldukça düşüktür. İnsanlar buluğ çağına girdiklerinde ve damarlarında şehvet dolaşmaya başladığında, epifiz bezi faaliyetini yavaşlatmaya ve küçülmeye başlar. Diğer âlemlerle olan iletişim açıklığı oldukça azalır. Zaten günümüzde alınan eğitim, yenen gıdalar ve hayat tarzı da, insanın mânevî hayatını köreltici fonksiyon görmektedir.


  _______________

  Kaynaklar
  1. Roberts TB. Do entheogen-induced mystical experiences boost the immune system? Psychedelics, peak experiences, and wellness. Adv Mind Body Med 15:139-47
  2. Rick Strassman,(2001)DMT: The Spirit Molecule : A Doctor's Revolutionary Research into the Biology of Near-Death and Mystical Experiences ISBN 0-89281-927-8 Park Street Press 384 pages, http://www.rickstrassman.com
  3. Strassman, R. J.: "The Pineal Gland: Current Evidence for its Role in Consciousness", Psychedelic Monographs and Essays, Volume 5 (1991), pp. 167-205.
  4- Eakin, Ralph Emerson, The Third Eye. Berkeley: University of California Press, 1973.
  5. Brownstein, M. and Axelrod, J., "Pineal Gland: 24 Hour Rhythm in Norepinephrine Turnover", Science (April 12, 1974) pp. 163-5.
  6. Axelrod, J. and Romero, J.A., "Pineal B-Adrenergic Receptor, DiurnalVariation in Sensitivity", Science (June 28, 1974) pp. 1169-74.
  Prof. Dr. Selim AYDIN / İçtimai - Ocak 2005

 3. #3
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimiçi İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  19.926

  Standart


 4. #4
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimiçi İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  19.926

  Standart


 5. #5
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimiçi İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  19.926

  Standart


 6. #6
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimiçi İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  19.926

  Standart


 7. #7
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimiçi İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  19.926

  Standart


 8. #8
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimiçi İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  19.926

  Standart


 9. #9
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimiçi İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  19.926

  Standart


 10. #10
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimiçi İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  19.926

  Standart


Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
doğal tedavi, bitkisel tedavi, sağlık bilgileri, himalaya tuzu, epimediumlu macun, çay ağacı yağı, Aloevera, şifalı bitkiler, alternatif tıp, vücut sağlığı, tuz lambası, gazete haberleri