Hayıt'ın Faydaları
Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
IndirX
bitkisel tedavi
bitkisel tedavi
Sayfa 1 Toplam 8 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 73 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor
The HAYIT Forte page is where you will
 1. #1
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimiçi İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  19.926

  Standart Hayıt'ın Faydaları  HAYIT

  Ağaç | 1-5m | 6-9 Aylar | Tohumu

  Hayıt, Mönchspfefter, Vitex agnus-castus L.
  Ayıd
  Ayıt
  Beşparmak ağacı
  Şifalı hayıt

  Familyası: Ballıbabagillerden, Lippenblüttengewâchse, Lamiaceae

  Drugları: Hayıt meyvesi (tohumu); Arnicasti fructus
  Hayıt tohumlarının ekstresi ile elde edilen ekstrakt, natürel ilaç yapımında ve çok nadiren de çayı veya tentürü kullanılır.

  Giriş: Hayıt Ballıbabagillerin bir alt grubu olan Vitexgiller olup bu gruba takriben 250 bitki dahildir. Bunlardan sadece Şifalı Hayıt tıbbi maksatla kullanılır. Vitex vitiliumdan türemiş olup yelpaze, agnus eski Yunancadan agonusdan türemiş olup kısır ve coştur, Latince ifteli anlamına gelen kelimelerle anılırlar. Bundan da yelpaze yapraklı olduğu, kısırlığa karşı kullanıldığı ve papazların cinsel arzularını köreltmek için kullanıldığı anlaşılır. Hayıt takriben 2000 yıldır bilinen ve kullanılan bir bitkidir. Hıristiyan ülkelerde özellikle de Avrupada ruhbanlar tarafından Karabiber yerine kullanılmıştır. Bu nedenle de Almanca ruhban biberi anlamına gelen Mönchspfefter ismi ile anılır. Hayıt tohumlarından elde edilen toz, ekstrakt ve tentürlerin erkeklerin cinsel gücünü azalttığı, bu nedenle Ruhbanların bunu kullandığı anlaşılmaktadır. Vatanının Akdeniz ülkeleri ve Türkistan olan bitki birçok ülkede hem süs bitkisi hem de natürel ilaç yapmak için yetiştirilmektedir.

  Botanik: Hayıt 1-5m boyunda yetiştiği yöreye göre bazen funda, bazen de küçük bir ağaç şeklinde olabilir. Yaprakları uzun saplı, karşılıklı, bir sonraki ile çaprazdır. Her yaprak 5-7 yaprakçıktan oluşur ve bunlar parmak gibi sapa bağlandığından Beşparmak ağacı diye de anılırlar. Yaprakçıkları 5-10cm uzunluğunda, 2-4cm eninde, kenarları genellikle bütün, mızrak şeklinde, alt yüzeyi beyaz tüylü ve üst yüzeyi ise düzdür. Çiçekleri ortada büyükçe başak şeklinde bir çiçek demeti ve ondan daha küçük iki adet yan başlardan oluşur. Her çiçek başağı pembe, mor, açık mavi veya, beyazımsı pembe yüzlerce çiçekten meydana gelir. Meyveleri 3-5m çapında, siyahımsı kırmızı renkte, genellikle küre şeklinde ve içinde 4 adet çekirdek bulunur.

  Yetiştirilmesi: Hayıt Türkiyenin Akdeniz, Ege ve Marmara bölgelerinde yabani olarak yetişen bitkinin İç Anadolu ve Karadeniz bölgesinde yetiştirmek mümkündür. Almanyanın Frankfurt şehrinde yetişen bitki Türki-yenin İç Anadolu bölgesinde rahatlıkla yetişir.

  Hasat zamanı: Yetiştiği yöreye göre farklı zamanlarda meyveleri olgun-laşır ve ona göre toplanır, dövülür, çıkan tohumları kurutulur ve kaldırılır. Almanyada ise bitki ancak Ağustosta çiçek açar.

  Birleşimi: Hayıt meyvesinin birleşimindeki önemine göre şöyle sıralayabiliriz;
  a) Labdan-Diterpenler;Rotundifuran %0,04-0,3, Vitexilakton %0,04-0,17 ve 6β, 7β-Diyasedoksi-13-hidroksilabda-8, 14-Diene
  b) Flavonitlerden; Gasticin (5,3-Dihidroksi-3,6,7,4-Metoksiflavon, 6-Hidroksikampferol-3,6,7,4-tetrametileter ve Chrysosplenol
  c) İridoidglikozitlerden; Agnosid ve aucubin
  d) Eter yağı türevleri (uçucu yağlar) %0,5-1,2 arasında olup bunun da en önemlisi Eukaliktol (1,8-Cineol), Limonen, α-Pinen, β-Pinen, Borylasetat ve Kafur içerir.
  e) Sabit yağlardan; Caprinasit, Palomitinasit, Palomittoleinasit ve Sitearinasit
  f) Ayrıca acı maddeler, vitaminler ve mineraller içerir.

  Araştırmalar: Günümüze kadar oldukça çok araştırma ve tedavi denemesi yapılmıştır. Bu araştırmalarda Hayıt ekstresinden elde edilen hap veya damlanın hastalarda görülen adet öncesi rahatsızlıklar (premenstural sendrom) adet anormallikleri (regal tempoanomalie) ve göğüs ağrılarını (mastitit) iyileştirdiği tespit edilmiştir.
  1) F.W.Diltmar ve ekibi 1992de adet öncesi rahatsızlıkları olan 1542 hasta üzerinde hayıt ekstresinden elde edilen kapsülle tedavi dene-mesi yapmışlardır. bu tedavi denemesi sırasında hastalarda görülen, sinirlilik, iç huzursuzluk, migren, baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı, hırçınlık, depresyon, içe kapanma, kilo alma ve göğüs ağrısı gibi rahatsızlıkların %33 oranında tamamen, %75inin de büyük oranda tespit edilmiştir. Tedaviye 6 ay devam edenlerde tamamen iyileşme %90ı bulmuştur. (Nhp.7.97.1148 ZP.3.99.166)
  2) Prof.Dr.Wolfgong Wutte ve ekibi Göttingen Üniversitesi kliniğinde 76 kadın üzerinde hayıt ilacıyla tedavi denemesi yapmışlar. Bunları iki gruba ayırmış; birinci gruba (35 kadın) hayıt ilacı, diğer gruba (41 kadın) ise sadece denek ilacı verilmiştir. Tedavi süresi sonunda hayıt ekstresinden elde edilen damlayı alanlarda Prolewtin salgısı azalmıştır. Böylece de göğüs ağrısı (mastodynic) ve adet öncesi rahatsızlıkları (premenstural sendrom) iyileştirdiği tespit edilmiştir. (Nhp.9.99.1468)
  3) Kadın doktoru Dr.Mett.D.Rocder ve ekibi çeşitli adet rahatsızlıkları olan 13 hasta üzerinde hayıt ekstresinden elde edilen damla ile 3 ay süren tedavi denemesi yapmıştır. Bu tedavi denemesi sonunda adet sancısı menoraji (sancılı adet görme), metrorhagia (metroraji=adet dışı rahim kanaması), amenore (adet yetmezliği), oligomenore (seyrek adet görme) vb rahatsızlıkları iyileştirdiği tespit edilmiştir. (ZP.3.94.157)
  4) D.proping, Th.Katzolke, L.Belkien ve ekibi kadınlarda progesteron hormon yetmezliği (luteanin suffizien) nedeni ile çocuk yapmaya muktedir olmamalarına karşı hayıt ekstresinden elde edilen damla ile tedavi denemesi yapılmıştır. Kadınlardaki progesteron hormon seviyesi yükselmiş ve bunlardan 7si normal yollarla hamile kalmıştır. Tedavi denemesi 587 oranıyla başarıyla tamamlanmıştır. (Zp.3.99. 167)
  5) Göttingenden Prof.Dr.W.Wutke Biona firması ile ortaklaşa yaptıkları çalışma sonucu hayıt tohumu ekstresinin Parkinsona karşı etkili olduğu görülmüştür. Hayıt ekstresi D1-reseptörünü bağlama ve D2-reseptörünü (sinir düğümü, beyin giriş ve çıkışlarında) uyarır. Beyin merkezindeki depolanan salgıları nöronların (sinir hücreleri) azalması onucu Parkinson hastalığı görülür. Hayıt ekstresi acetilkolin salgılan-masını frenler ve Dopamin salgılanmasını uyarır. Bunu profesör doktor W.Wutke yaptığı araştırmalarda belgelemiştir. (PR.2.96.18 ve ZP.5.95.300)
  6) Ayrıca E.Coeunied ve ekibi 1986da PMS rahatsızlığı olan 36, H.U. Feldman ve ekibi 1990da PMS ve başka rahatsızlıkları olan 1571, A.Lieble ve ekibi 1992de PMS rahatsızlığı olan 596 ve C.Teters-Welte, M.Alberecht ve ekibi 1994de adet öncesi rahatsızlıkları (PMS) ve göğüs ağrıları (mastodynie) olan 551 hasta üzerinde hayıt damlası ile tedavi denemeleri yapmış ve başarılı sonuçlar elde etmişlerdir. (ZP.3.99.166)
  7) Merger ve ekibi 1992de adet kesilmesi (Amenorrhea) rahatsızlığı olan 50, Merger ve ekibi 1992de seyrek adet görme (Oligomenorrhea) rahatsızlığı olan 787 ve Merger 1992de sık sık adet görme (Polimenorrhea) rahatsızlığı olan 192 hasta üzerinde tedavi denemesi yapmışlar ve hastaların iyileştiğini tespit etmişlerdir. (ZP.3.99.167)

  Tesir Şekli: Hormon salgısını etkiler, adet öncesi rahatsızlıkları önler, iltihapları önler, kısırlık, sinirsel rahatsızlıklar ve bunamayı önler.

  Açıklama: Hipofizin aşırı prolaktin üretmesiyle kandaki prolektin oranı yükselir ve bu da progestron hormonunun azalmasına sebep olur. Bu da östrojen hormonunun yetersiz salgılanmasına neden olur. Netice de adet öncesi rahatsızlıklar (Premenstural Syndrom); göğüs ağrısı (Mastodynie), baş dönmesi, baş ağrısı, migren, sinirlilik, içe kapanma, hırçınlık, depresyon, huzursuzluk, ödem ve kilo alma gibi rahatsızlıklarla adet düzensizliklerinden; sık sık adet görme (Polimenore), seyrek adet görme (Oligomenore), adet kesilmesi (Amenore), dış menore (ağrılı, sancılı adet görme), menore (Menoraji=Aşırı adet görme), hipermenore (aşırı ve uzun süre adet görme) vb. rahatsızlıklar ortaya çıkar. Hayıt ekstresinden elde edilen damlama ve haplar dopaminerg (Dopamin gibi) etkiye sahip olup hipofis bezesini uyararak aşırı prolektin hormononu salgılamasını önler ve böylece bütün rahatsızlıklar ortadan kalkar. Ayrıca prolektin yüksek oranda olması (Hiperprolektinamie) kısırlığa sebep olduğu da tespit edilmiştir. Parkinson hastalığının da oluş sebebi yine depormin yetersizliğidir, şayet Parkinson hastaları Hayıt ilaçları kullanırlarsa Parkinsonu önler. Ruhbanların Hayıt tohumlarını karabiber gibi kullandıkları ve cinsel arzularının böylece yok olduğu bilinmektedir. Hayıt tentürü ise iktidarsızlığa karşı kullanılır. Hayıt tohumları erkekleri iktidarsız yaparken tentürü iktidarsızlığı önlemektedir. Bunun mümkün olmayacağı düşünülebilir, fakat bu doğrudur. Çünkü bir yandan Hayıt tentürü ile baharatı farklı maddeler içerirken diğer yandan tentür baharatın ancak %1000i kadardır.

  Çay: Hayıt tohumlarından iki kahve kaşığı demliğe konur ve üzerine 300-500 ml kaynar su ilave edilir ve 5-10 dakika demlemeye bırakıldıktan sonra süzülerek içilir. Bu çaydan sabah, öğle ve akşam birer bardak 2-3 ay süre ile içilir.
  Hayıt Sirkesi: Hayıt tohumlarından 50 gr hafif ezildikten sonra bir şişeye konu ve üzerine 250 ml kaliteli sirke ilave edildikten sonra 4-6 hafta güneş ışınlarından uzakta muhafaza edilir. Şişe iki günde bir çalkalanır ve bu süre sonunda süzülerek günde 3-5 defa bir kahve kaşığı bir miktar su ile alınır.

  Çay Harmanları:

  Gökçek Âdet çayı
  20 gr Hayıt tohumu
  20 gr Kaz otu
  40 gr Oğul otu
  10 gr Aslanpençesi otu
  10 gr Civanperçemi otu

  Gökçek Ağrılı adete karşı çay:
  20 gr Hayıt tohumu
  20 gr Kaz otu
  40 gr Oğul otu
  10 gr Civanperçemi otu
  10 gr Nane yaprağı

  Gökçek Âdet çayı (Âdet sırasındaki ve yaadet dışı aşırı kanamalar):
  20 gr Hayıt tohumu
  60 gr Çobançantası otu
  20 gr Civanperçemi otu

  Gökçek Âdet çayı (Anormal ve kramplı adete karşı):
  20 gr Hayıt tohumu
  20 gr Papatya çiçeği
  40 gr Kaz otu
  10 gr Aslanpençesi otu
  10 gr Ballıbaba çiçeği

  Gökçek Âdet çayı (Anormal ve kramplı hallerde):
  20 gr Hayıt tohumu
  40 gr Papatya çiçeği
  20 gr Civanperçemi otu
  10 gr Aslanpençesi otu
  10 gr Gilaboru kabuğu

  Gökçek Âdet çayı (Âdet kesilmesi ve ya sık sık adet görmeye karşı):
  20 gr Hayıt tohumu
  20 gr Civanperçemi otu
  40 gr Kaz otu
  10 gr Rezene tohumu
  10 gr Sedef otu

  Gökçek Âdet çayı (Âdet öncesi rahatsızlıklara (PMS) karşı):
  20 gr Hayıt tohumu
  40 gr Aslanpençesi otu
  20 gr Kadın kökü
  10 gr Civanperçemi otu
  10 gr Ballıbaba çiçeği

  Gökçek Âdet çayı (Âdet sırasındaki ve ya adet dışı aşırı kanamaya karşı):
  20 gr Hayıt tohumu
  40 gr Çobançantası otu
  20 gr Civanperçemi otu
  20 gr Atkuyruğu otu

  Gökçek Göğüs ağrısı ve iltihaplanmasına karşı çay:
  20 gr Hayıt tohumu
  20 gr Kadın kökü
  30 gr Civanperçemi otu
  30 gr K.Yonca otu

  Gökçek Âdet çayı (Âdet öncesi rahatsızlıklar (PMS), kramp çözücü,ağrı dindirici ve âdet düzenleyici)
  20 gr Hayıt tohumu
  20 gr Aslanpençesi otu
  10 gr Civanperçemi otu
  30 gr Oğul otu
  20 gr Kadın kökü

  Gökçek Âdet çayı (Âdet öncesi rahatsızlıklar (PMS), kramp çözücü ve âdet düzenletici):
  20 gr Hayıt tohumu
  20 gr Aslanpençesi otu
  40 gr Çörek tohumu
  10 gr Civanperçemi otu
  10 gr Lavanta çiçeği
  10 gr Kimyon tohumu

  Homeopatide: Hayıt tohumlarından 20 gr ezilerek bir şişeye konur ve üzerine 80 ml %70lik alkol ilave edilerek güneş ışığından uzakta 2 günde bir çalkalamak suretiyle muhafaza edilir. Bu nesne 4-6 hafta sonra süzülerek homeopatide <<Agnuscastus ismi ile anılan tentür elde edilir. Bu tentürden günde 3-5 defa 10-15 damla 2-3 ay süre ile alınır.

  Hastalığın Belirtileri (Semptom):
  1) Kişi temiz havaya çıkmak ister.
  2) Cinsiyet organları soğuk hissediyorsa
  3) Hayalar sert, şiş, soğuk ve ağrıyorsa.
  4) İç organlar aşağı sarkmış gibi hissediyorsa.
  5) Göğüsler yeterince süt yapmaz ve ağrıyorsa.
  6) Cinsel taşkınlık ve ya bel soğukluğu sonucu rahatsızlıklar.
  7) Meninin kendiliğinden akması ve iktidarsızlıkla birlikte cinsel ve sinirsel yorgunluk
  8) Okumada baş ağrısı ve gözlerin yanmasında kullanılır.

  Yan Tesirleri: Bilinen bir yan tesiri yoktur.  Eklenmiş Resmin önizlemesi Eklenmiş Resmin önizlemesi Hayıt'ın Faydaları-hayit_1.jpg   Hayıt'ın Faydaları-hayit1_001.jpg   Hayıt'ın Faydaları-hayit_002.jpg   Hayıt'ın Faydaları-hayit_2.jpg   Hayıt'ın Faydaları-hayit_001.jpg  

  Hayıt'ın Faydaları-hayit_4_.jpg   Hayıt'ın Faydaları-hayit_1.jpg   Hayıt'ın Faydaları-hayit_2_.jpg   Hayıt'ın Faydaları-hayit_003.jpg   Hayıt'ın Faydaları-hayit7.jpg  

  Hayıt'ın Faydaları-hayit6.jpg   Hayıt'ın Faydaları-hayit5.jpg   Hayıt'ın Faydaları-hayit4.jpg   Hayıt'ın Faydaları-hayit.jpg   Hayıt'ın Faydaları-hayit3.jpg  

  Hayıt'ın Faydaları-hayit1.jpg   Hayıt'ın Faydaları-hayit2.jpg   Hayıt'ın Faydaları-hayit1.jpg   Hayıt'ın Faydaları-hayit.jpg  

 2. #2
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimiçi İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  19.926

  Standart
 3. #3
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimiçi İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  19.926

  Standart


 4. #4
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimiçi İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  19.926

  Standart


 5. #5
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimiçi İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  19.926

  Standart


 6. #6
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimiçi İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  19.926

  Standart


 7. #7
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimiçi İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  19.926

  Standart


 8. #8
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimiçi İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  19.926

  Standart


 9. #9
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimiçi İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  19.926

  Standart


 10. #10
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimiçi İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  19.926

  Standart


Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
doğal tedavi, bitkisel tedavi, sağlık bilgileri, himalaya tuzu, epimediumlu macun, çay ağacı yağı, Aloevera, şifalı bitkiler, alternatif tıp, vücut sağlığı, tuz lambası, gazete haberleri