Tiroid nedir?
Tiroid yaygın şekilde bir hastalık olarak bilinmektedir fakat tiroid bir hastalık değildir. Troid tüm insanlarda bulunan bir organdır. Tiroid'e, "tiroid bezesi, tiroid guddesi" de denir. "Tiroid" ile "tiroit" aynı anlama gelir. Her insanda 1 adet tiroid bulunur. Bu organ, boğazımızda hava aldığımız gırtlağın önünde yer alır. Deri ile gırtlak arasında kalır. Hormon üretir ve kanımıza verir. Bu hormon ise vücudumuz için hayati öneme sahiptir. Ömür boyunca bu hormona ihtiyaç duyarız. Bu hormonun adı "tiroksin" dir
Tiroksin, vücudumuzda T3 ve T4 şeklinde bulunur. Troid'in bulunduğu yerden dolayı, tiroid’de ortaya çıkan kitlelerin (nodül ve kanser) kendini çabuk belli etmesini sağlar. Tiroksin hormonundan başka, halk arasında daha az bilinen diğer bir hormon daha tiroid tarafından üretilir. Bu hormona "kalsitonin" deriz. Kemik metabolizması ile ilgilidir. Tiroidin boyundaki önden görüntüsü, U harfine benzer. 2 adet bacağı, 1 adet de birleşme noktası vardır.
Tiroidin görevi nedir?
Tiroksin ve kalsitonin isimli 2 hormonun üretmektir. Tiroksin hormonu, halk arasında T3, T4 olarak bilinir. Bu hormonlar çok sayıda yaşamsal fonksiyonu yönetir. Tiroid bezinin çalışması, beyindeki hipofiz bezi adı verilen organdan salgılanan TSH ile kontrol edilir. Tiroit hormonlarının, vücuddaki her hücre ve dokunun fonksiyonlarını düzenleme görevi vardır. Bu hormonların üretim aşamasının herhangi bir bölümündeki bozukluk tiroit hastalığına neden olur.
Guatr nedir?
Tiroid bezinin büyümesine guatr denir. Bu büyüme, gözle görülebilir veya sadece tıbbi görüntüleme yöntemleri ile ortaya konabilir.
Nodül nedir?
Tiroid’te bulunmaması gereken kitlelerdir. En önemli riski, kanser olabilmeleridir.
Hipotiroidizm nedir?
Tiroid bezinin gereğinden az çalışması Hipotiroidizm olarak adlandırılır. İltihaplanmalar, kireçlenmeler, kolloid şişkinliği (guatr) gibi bozukluklar sonucu ortaya çıkar ve miksödem ve kreten hastalığına neden olabilir.
Hipotiroidizm belirtileri nelerdir?
Depresyon, Kilo artışı, Cilt kuruluğu, Kalp hızında yavaşlama, Soğuğa karşı dayanıksızlık, Unutkanlık, Zihinsel durgunluk, Kabızlık, Yorgunluk, Adet dönemlerinde bozulma ve kanama miktarında artış, Kas güçsüzlüğü ve kramplar görülen belirtiler arasındadır.
Hipertiroidizm nedir?
Tiroid bezinin aşırı çalışması hipertiroidizm olarak adlandırılır. Parankimanın (özek doku) şişmesi sonucu olur ve Basedow, Plummer hastalıklarını yapar.
Hipertiroidizm belirtileri nelerdir?
Depresyon, Kalp hızında artış, Sinirlilik, Kilo kaybı, Sıcağa karşı tahammülsüzlük, Terleme artışı, Ellerde titreme, Yorgunluk, Anksiyete (korku hali), Uyku bozukluğu, Adet dönemlerinde bozulma ve kanama miktarında azalma gibi belirtiler görülebilmektedir.
Tiroidit nedir?
Tiroid bezinin iltihabına Tiroidit denir. Bezde ağrı vardır.
Haşimato hastalığı nedir?
Tiroid hücrelerine karşı vücudumuzun ürettiği antikorlar sonucu oluşan tiroid iltihabına Haşimato hastalığı denir.
Graves hastalığı nedir?
Graves hastalığı bazen gözlerde büyüme yapan tiroit bezinin aşırı çalışması hastalığıdır.
Tiroid bezi neden büyür?
1- Tiroid Bezi hormonlarının üretimi için iyot gereklidir. Tiroid hormonunun yapıtaşı olan iyotun eksikliğinde tiroid bezi TSH hormonu etkisiyle giderek büyür ve nodüler bir yapı kazanır.
2- Hashimoto hastalığı sebebiyle tiroid bezinin hormon üretimi azalınca tiroid bezi daha fazla hormon üretmesi için uyarılır ve bu da tiroid bezinin büyümesine neden olur.
3- Graves hastalığında tiroid hücrelerine karşı oluşan antikorlar tiroid bezini fazla hormon yapması için uyarırlar. Bunun sonucu olarak da tiroid bezi büyür.
4- Tiroid bezinin iltihabi hastalıkları da tiroid bezinin büyümesine yol açar.
5- Tiroid kanseri de tiroid bezi içinde şişlik şeklinde kendini belli eder.