Göz Sulanması Nedir?Göz gözü korumak ve gözün kayganlık ve berraklığını sağlamak için yavaş ve sabit bir hızda gözyaşı üretir. Gözyaşının yetersiz olması durumuna Göz Kuruluğu; göz kapaklarından taşacak seviyede salgılanmasına ise Göz Sulanması denir.


Göz Sulanması Nedenleri

Göze kaçan yabancı cisimler göz ve göz kapağındaki bozukluklar göz içinde iltihaplanma nezle özellikle çocuklarda glokom (göz tansiyonu yüksekliği) ve gözyaşı kanallarındaki darlık ya da tıkanmalar olabilir. Ayrıca; ağlama heyecan yorgunluk sıcak soğuk ya da ışık da gözün yaşarmasına neden olabilmektedir.Göz Sulanması Enfeksiyonu Nedenleri

Uzmanlar göz sulanmasının tedavi edilmediği takdirde enfeksiyonlara sebep olduğunu belirtti. Çocuklarda göz sulanması sıklıkla görülen problemlerin başında geldiğini belirten uzmanlar kesinlikle ihmal edilmemesi gerektiği uyarısında bulundular.
Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Göz Hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Ferda Çiftçi çeşitli nedenlere bağlı olan ve tedavi edilmezse enfeksiyonlara sebep olan göz sulanmasının geciktirilmesi durumunda görmeyi tehdit edebilecek tablolar ortaya çıkabileceğini belirtti.
Çiftçi “Çocuklarda çeşitli nedenlerle göz sulanabilir. Gözyaşı kanalı tıkanıklığı göz kapaklarındaki yapısal bozukluklar glokom (göz tansiyonu) hastalığı gözde çizilme veya yabancı cisim kaçmaları sulanma ile belirti verebilir. Kapak düzeni bozuk olan; içe veya dışa dönük kapakları olan çocuklarda irritasyon göze zarar veriyorsa erken tedavi etmek gerekir. Tedavide geç kalınırsa görmeyi tehdit edebilecek tablolar ortaya çıkabilir. Cerrahi tedavi ile kapak düzeltilerek sorun giderilir. Bir diğer neden olan doğumsal gözyaşı kanalı tıkanıklığıdır. Gözyaşı bezi yeterli üretim yapıyor ama kanal tıkalı ise gözyaşı yüze doğru akar.
Yeni doğanlarda gözyaşının buruna aktığı kanallar kapalı olabilir. Çoğunlukla birkaç ayda kendiliğinden açılır. Erken dönemde (ilk 12 ay) masaj yapılarak enfeksiyon olduğunda ise antibiyotik damlalar ile tedavi sağlanabilir. Bu dönemde masajın doğru yapılması önemlidir. İhmal edilmiş veya yeterli tedavi yapılmamış hastalarda sürekli enfeksiyon gözün diğer bölgelerini etkileyebilir. Bu durumda ve 1 yaşına kadar devam eden sulanmalarda kanala sondalama uygulanmalıdır. Sulanma devam ederse; sondalama tekrar edilebilir. Aynı zamanda kanala silikon tüp uygulanabilir. Bu uygulama ile yüzde 95 başarı elde edilir” dedi.