Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi:  bilgisayara-yakindan-bakmanin-gozler-acisinden-zararı.jpg
Görüntüleme: 3531
Büyüklüğü:  64,3 KB (Kilobyte)
Vücudumuzdaki en hassas organlar diye bir liste çıkarılsa, sanırız birçok kişi gözlerine ilk sıralarda yer verecektir. Zira göz yapısı, vücudun geri kalanından çok daha farklı, değişik ve narin bir yapıdır. Hem darbelerden hem de daha farklı dış faktörlerden etkilenmesi oldukça kolaydır. Örneğin güneşten gelen birtakım ışınlar gözler için çok zararlı olabilmektedir. Bu yüzdendir ki hiçbir zaman güneşe çıplak gözle bakmanız tavsiye edilmez. Ayrıca göz sağlığı çok önemli bir nitelik arz etmektedir. Zira insanın gözünün kaybolması halinde yerine getirilmesi bugünün teknolojisi ile kesinlikle mümkün değildir. Bu kadar hassas noktalara sahip olan göz sağlığı konusunda çoğu zaman da gereken özeni göstermemekteyizdir.

Bugün neredeyse her yerde bir bilgisayar veya ona benzer elektronik alete ait ekran bulmak çok kolaydır. Hayatımızın adeta bir parçası olan bu ekranlar aslında temel bir disiplin ile dikkatli kullanılmayı gerektirmektedirler. Çünkü elektronik ekranlardaki işimizin tümünü gözlerimiz ile hallettiğimiz için bunların göz sağlığı bakımından konumunun tespit edilmesi gerekmiştir.

Örneğin bilgisayar ekranına bakan bir gözün günlük hayattaki aktivitelerinde büyük oranda değişiklik gözlenmiştir. Göz kırpma sayısında azalma, göz ağrısı bunlardan bazılarıdır. Ayrıca uzun süre ekrana bakanlarda göz kanlanması ve göz sulanması da görülebilmektedir.

Bilgisayar ekranı, her ne kadar çok çeşitli efektlere sahip olsa da temelinde düzlemsel bir yapıya sahiptir. Dolayısıyla ekranda gördüğümüz hiçbir şeyin derinliği bulunmamaktadır. Bu da bizim normal üç boyut algımızın etkilenmesine yol açmaktadır. Ancak bilgisayar ekranının gözler açısından zararı bununla da sınırlı değildir. Dediğimiz gibi göz kırpma sayısında azalma demek aslında gözlerin kendilerini temizleyebilme, nemlendirme ve yenileme çalışmalarının yerine getirilemeyeceği anlamına gelir. Göz kırpma sayısı azaldıkça göz kurumaya başlayacak ve bu da büyük sorunları beraberinde getirebilecektir.

Dolayısıyla bilgisayar ekranına uzun süre bakmanın zararlı olduğu açıktır. Hele ki bir de yakından bakılıyorsa göz sağlığı için çok ciddi problemler doğurabileceğini belirtmek gerekir. Çünkü yakından bakmak demek; aslında odak noktasının korumadan ekrana yoğunlaşmak demek oluyor. Bu da göz kaslarının olması gerekenden daha fazla kasılarak bir şeyler okuduğu anlamına gelir. Bu şekilde zaten kuruyan ve yorulan göz, bir de ekrana yakından bakarak belli bir pozisyonda kalmaya zorlanınca şiddetli göz ağrısı gibi sorunlarla karşılaşacak; devamında ise kalıcı birtakım rahatsızlıklara yakalanması işten bile olmayacaktır.