Saç Kıran ve Sebepleri
Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
IndirX
bitkisel tedavi
bitkisel tedavi
Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor
The Saç Problemleri page is where you will
 1. #1
  eliff Çevrimd??? Moderator
  Üyelik tarihi
  Jan 2012
  Mesajlar
  109

  Standart Saç Kıran ve Sebepleri

  Tıp adıyla ‘alopesi areata’ şeklinde adlandırılan saçkıran rahatsızlığı, saçların köklerini etkileyen vegenel olarak madeni para kadar, yuvarlak şeklinde parçalar halinde, yer yer saçların dökülmesine sebebiyet veren bir hastalıktır. Saçkıranın değişik türleri bulunmaktadır ve nadir olarak da bütün saçın hatta bedendeki bütün kılların dökülmesine sebep olur. Genel olarak sebeplerine bakıldığında saçkıran bir bağışıklık sistemi rahatsızlığıdır. Bağışıklık sistemi bedeni dıştan gelecek tehlikelere karşı korumak amacıyla tasarlanmıştır. Fakat bazı insanların bağışıklık sistemi dıştan gelecek tehlikelerin, hastalıkların dışında vücudun kendisine karşı da saldırıya geçer.
  Bağışıklık sisteminin kendi tarafına yapmış olduğu bu saldırılardan dolayı meydana gelen bu rahatsızlıklara otoimmün rahatsızlıklar adı verilir. Saçkıran rahatsızlığıda bu hastalıklara örnektir. Saçkıran rahatsızlığı cinsiyet farketmeden bay bayan herkesde görülebilir. Ama yaşlara göre dağılımına dikkat edecek olursak daha çok çocuk yaşlarda başladığı görülür.

  Saçkıran şikayetiyle hekime başvuran hastaların çoğu daha onlu yaşlardaki gençlerdir diyebiliriz. Rahatsızlığı her ne denli toplum içinde saçkıran olarak adlandırsak da, saç kaybı dışında sakal, kaş, kirpik kaybı de görülebilir. Saçkıran hemen herkes tarafından başına gelebilir ama aile bireylerinde saçkıran vakası bulunanların saçkıran olma olasılığı bir parça daha yüksektir. Saçkıran kalıtsal olabilir ama bulaşıcı bir rahatsızlık değildir.
  Saçkıranın direnç sistemindeki bir problemden ötürü meydana çıktığını söyledik ama bu problem tam olarak olarak neden kaynaklanıyor, yani direnç sistemi neden saçkırana yol açacak biçimde bedene karşı harekete geçiyor, tababet dünyası şimdilik bunu çözmüş değil. Kuşkusuz bu konudaki çalışmalar sürüyor böylece saçkıranla alakalı belirlenen yaygın nedenlerden bazılarını aşağıda bulabilirsiniz.

  Genler : Saçkıranın meydana çıkmasında bireyin genetik yapısının etkisi olduğu düşünülür. Bu kişilerde virüs, çevresel faktörler, stres benzeri etkenler rahatsızlığı tetikleyebilir. Ailesinde saçkıran vak’ası bulunan kişilerde bu rahatsızlığa yakalanma riski yavaşca daha fazla olur.
  Direnç Sistemi : Direnç sistemi bünyeyi problemlerden korumakla görevlidir. Saçkıranın meydana çıktığı durumlarda ise, direnç sistemi bünyeyi korumak yerine bünyeye karşı bir saldırıya geçmiş demektir.
  Stres : Üzüntü, stres, depresyon benzeri duygusal anlamda kişilere sorun veren durumlar direnç sistemini zayıflatır.
  Eklenmiş Resmin önizlemesi Eklenmiş Resmin önizlemesi Saç Kıran ve Sebepleri-untitled.jpg   Saç Kıran ve Sebepleri-sac_kiran.jpg  

 2. #2
  gokceksifa4 Çevrimd??? İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jul 2016
  Mesajlar
  1.200

  Standart

  Saçkıran Neden Olur?
  Tıp dilinde ‘alopesi areata’ olarak adlandırılan saçkıran, saç köklerini etkileyen ve genellikle bozuk para büyüklüğünde, yuvarlak parçalar halinde, yer yer saç dökülmesine neden olan bir rahatsızlıktır.

  Saçkıranın farklı türleri vardır ve nadir olarak da tüm saçın hatta vücuttaki tüm kılların dökülmesine neden olur. Genel olarak nedenlerine bakıldığında saçkıran bir bağışıklık sistemi hastalığıdır. Bağışıklık sistemi vücudu dışarıdan gelen tehditlere karşı korumak için tasarlanmıştır. Ancak bazı kişilerin bağışıklık sistemi dışarıdan gelen tehditlerin, hastalıkların dışında vücudun kendisine karşı da saldırıya geçer. Bağışıklık sisteminin bu kendi kalesine karşı yaptığı saldırılardan kaynaklanan hastalıklara otoimmün hastalıklar denir ve saçkıran da bunlardan biridir.

  Saçkıran kadın erkek ayrımı yapmaz. Yaş aralığına bakacak olursak çocuklukta başladığına sık şahit oluruz. Saçkıran şikayetiyle doktora başvuran hastaların çoğu henüz onlu yaşlardaki gençlerdir diyebiliriz. Hastalığı her ne kadar halk arasında saçkıran olarak adlandırsak da, saç dökülmesi dışında sakal, kaş, kirpik dökülmesi de görülebilir. Saçkıran hemen herkesin başına gelebilir ama aile bireylerinde saçkıran vakası bulunanların saçkıran olma ihtimali bir parça daha yüksektir. Saçkıran kalıtsal olabilir ama bulaşıcı bir hastalık değildir.

  Saçkıranın Nedenleri

  Saçkıranın bağışıklık sistemindeki bir sorundan dolayı ortaya çıktığını söyledik ama bu sorun tam olarak neden kaynaklanıyor, yani bağışıklık sistemi neden saçkırana yol açacak şekilde vücuda karşı harekete geçiyor, tıp dünyası henüz bunu çözmüş değil. Elbette bu konudaki araştırmalar sürüyor ve saçkıranla ilgili belirlenen genel sebeplerden bazılarını aşağıda bulabilirsiniz.

  Genler: Saçkıranın ortaya çıkmasında kişinin genetik yapısının rolü olduğu düşünülür. Bu kişilerde virüs, çevresel faktörler, stres gibi etkenler hastalığı tetikleyebilir. Ailesinde saçkıran vak’ası olan kişilerde bu hastalığa yakalanma riski biraz daha yüksek olur. Aile geçmişinde saçkıran dışında diyabet, romatoid artrit, tiroid hastalıkları, lupus bezeri başka otoimmün hastalıkların görüldüğü kişilerde de saçkırana yatkınlık olabilir. Ancak saçkıranın ortaya çıkması başka bir bağışıklık sistemi hastalığının da ortaya çıkacağı anlamına gelmez. Saçkıran olan kişilerde daha çok astım, atopik egzama, saman nezlesi, kansızlık veya tiroid hastalıklarına rastlandığı görülmüştür.

  Bağışıklık Sistemi: Bağışıklık sistemi vücudu hastalıklardan korumakla görevlidir. Saçkıranın ortaya çıktığı durumlarda ise, bağışıklık sistemi vücudu korumak yerine vücuda karşı bir saldırıya geçmiş demektir. Bu durumda akyuvarlar (beyaz kan hücreleri) saç köklerinde büyüyen hücrelere saldırır. Bu saldırıdan etkilenen saç kökleri küçülür ve saç üretimi de yavaşlar. Neyse ki kök hücreler saç köklerini saldırıdan etkilenmeyen, yeni hücrelerle destekler ve böylece dökülen saçların yerine yenileri çıkabilir.

  Stres: Üzüntü, stres, depresyon benzeri duygusal anlamda kişilere sıkıntı veren durumlar bağışıklık sistemini zayıflatır. Saçkıranın çoğu kez duygusal travmaların, stresli dönemlerin ardından ortaya çıkması bundandır. Zayıf düşen bağışıklık sistemi karşısında stres, saçkıran için tetikleyici bir rol oynar. Örneğin sınav döneminde zorlanan çocuklar ya da sorunlu bir boşanma dönemi yaşayan kişilerde saçkıran şikayetine rastlanması bundandır.

  Saçkırandan dökülen saçlar yeniden çıkar mı?

  Saçkıran nedeniyle dökülen saçların yeniden çıkıp çıkmayacağı haklı olarak en çok merak edilen konulardan biridir. Bu soruya hemen bir cevap vermek kolay değildir çünkü cevap kişiden kişiye değişir.

  Dökülen saçlar yeniden çıkabilir ama bu sonuç, saçkıran bir daha tekrarlamayacak anlamına gelmez. Saçlar ne zaman yeniden dökülür, ne zaman yeniden çıkar, dökülme ne kadar sürer: bu en çok sorulan soruların cevabı ne yazık ki belirsizdir.

  Bazı kişilerde saçların tamamı dökülmüş olsa bile hepsinin yeniden yerine geldiği görülür. Bazı vakalarda ise dökülen saçlar ne yazık ki yeniden çıkmaz.

  Saçkıran nasıl geçer?

  Hayatında yalnızca bir kez saçkıran olmuş ve saçları da yeniden çıktıktan sonra bir daha bu sorunu hiç yaşamamış kişiler vardır. Bazı hastalar ise yıllar boyu saçkıranla mücadele etmek zorunda kalır. Saçlar dökülür, çıkar ve bir zaman sonra yeniden dökülme olur. Hastalığın tekrarlayıp tekrarlamayacağı ya da hangi sıklıkta ortaya çıkacağı yine kişiden kişiye değişir.

  Saçkıran sonrası bazı kişilerde saçlar ilk olarak beyaz renkte çıkar ve yavaş yavaş kendi rengine döner. Diğer hastalarda ise daha ilk etapta saçların kendi renginde çıktığı görülür. Saçkıran hastalarda farklı şekillerde seyreden ve neler olacağını önceden söylemenin zor olduğu bir hastalıktır.

  Saçkıran tedavisinde kullanılan ilaçlar genellikle kaybedilen saçların yeniden çıkmasına yönelik çözümler sunar ancak hastalığı tamamen ortadan kaldırmak yani tekrarlamasını engellemek gibi bir çözüm sunmaz. Bazı hastalar kendiliğinden, sadece bir kez saçkıran olup bunu bir daha yaşam boyu bu sorunu hiç yaşamazken, diğerleri tekrar saçkıran olma riski altında olabilir.

  Saçkıran ağrıya ya da başka sağlık sorunlarına neden olmaz. Bulaşıcı bir hastalık değildir. Fiziksel olarak vücutta saç-kıl dökülmesi dışında bir hasara, aktiviteleri engelleyecek sorunlara yol açmaz. İş, okul, spor hayatı gibi gündelik yaşam temposunu yavaşlatacak bir sağlık sorunu değildir. Ne var ki psikolojik olarak moral bozucu olabilir. Sosyal ve duygusal açılardan kişileri rahatsız eder. Kişiler görünüşlerini kendilerine sorun edebilir ve bu nedenle sıkıntı yaşayabilirler.

  Saçkıranla baş etmek

  Saçkıran nedeniyle dökülen saçları veya dökülen diğer kılları sorun etmeye başlamanız halinde içe kapanmak ve depresyona girmek yerine mutlaka bu psikolojiyle mücadele etmenin yollarını aramalısınız.

  Hastalık süresince peruk, eşarp, şapka, kozmetik ürünleri gibi yardımcılardan faydalanabileceğinizi unutmayın. Görünüşünüzün kişiliğinizin önüne geçmesine izin vermeyin. Bu hastalıktan dolayı sevilmeyeceğinizi, beğenilmeyeceğinizi düşünmeyin. Olumlu yönlerinizi sadece saçkıran yüzünden yabana atmayın. Herkesin başına gelebilecek bir durum yüzünden kendinizi suçlu ya da değersiz hissetmeyin.

  Hastalık hakkında olabildiğince bilgi toplayın.
  Diğer hastalarla iletişim kurun.
  Kendinize değer verin ve saç kaybı yüzünden kendinizi değersiz görmeyin.
  Değersizlik duygusu ile baş etmek için bir uzmana danışın.

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
doğal tedavi, bitkisel tedavi, sağlık bilgileri, himalaya tuzu, epimediumlu macun, çay ağacı yağı, Aloevera, şifalı bitkiler, alternatif tıp, vücut sağlığı, tuz lambası, gazete haberleri