Saç dökülmesi (alopesi) sadece kafa derisini ya da bütün vücudu etkileyebilir. Bu, kalıtımsal, bazı ilaçlar ya da altta yatan başka bir tıbbi durum sonucu olabilir. Herkes, erkek, kadın ve çocuk saç dökülmesi yaşayabilir.

Kellik, genellikle kafa derisinde aşırı saç dökülmesi anlamına gelir. Bazı insanlar kelliği tedavi görmeden ya da gizlemeden kendi halinde bırakmayı tercih eder. Diğerleri saç, makyaj, şapka ya da eşarpla kapatabilir. Başkaları da saç dökülmesinde uygulanan mevcut saç dökülmesi tedavisinde kullanılan ilaçlardan veya cerrahi girişimlerden birini tercih edebilir.

Herhangi bir tedavi seçeneğini izlemeden önce, doktorunuzla sizdeki saç dökülmesinin sebebini ve sizin saç dökülmeniz türündeki saç dökülmeleri için en uygun tedaviyi konuşun.
Sebepler

Çoğu kimse günde normalde 50 ila 100 tel saç döker. Ama kafa derisinde yaklaşık 100.000 saç olduğu düşünüldüğünde, bu miktar saç dökülmesi bir saç incelmesine neden olmamalıdır. İnsanlar yaşlandıkça, saç yavaş yavaş incelme eğilimine girer. Saç dökülmesinin diğer sebepleri hormonal faktörler, tıbbi durumlar ve ilaçları içerir.

Hormonal faktörler
Saç dökülmesinin en yaygın sebebi erkek tipi kellik ya da erkek tipi kellik olarak adlandırılan kalıtsal bir durumdur. Genetik olarak yatkın kişilerde, belli cinsiyet hormonları kalıcı saç kaybını özellikle tetikleyebilir. Genellikle erkeklerde sıkça görülür ve bu tür saç incelmesi ergenlik çağında bile başlayabilir.

Hormonal değişiklikler ve dengesizlikler de geçici saç dökülmesine neden olabilir. Bu, gebelik, doğum, doğum kontrol haplarının kesilmesi veya menopoz başlangıcı nedeniyle olabilir.

Tıbbi koşullar
Çeşitli tıbbi durumlar saç dökülmesine neden olabilir; bunlar aşağıdaki durumlardır:
Tiroit sorunları. Tiroit bezi vücudunuzun hormon seviyelerini düzenlemeye yardımcı olur. Tiroit bezi düzgün çalışmıyorsa, saç dökülmesine neden olabilir.
Saçkıran. Bu hastalık bağışıklık sistemi saç foliküllerine saldırdığı zaman oluşur; pürüzsüz, yuvarlak lekeli saç dökülmelerine neden olur.
Kafa derisi enfeksiyonları. Saçkıran gibi enfeksiyonlar, saçı ve kafa derisini istila ederek saç dökülmesine neden olabilir. Enfeksiyonlar tedavi edildikten sonra, genellikle saç tekrar çıkar.
Diğer cilt hastalıkları. Liken, planus hastalıklarının ve lupus hastalığının bazı türleri iz oluşturabilir ve iz oluşan yerlerde daimi saç kaybı ortaya çıkabilir.
İlaçlar
Saç dökülmesi aşağıdaki hastalıkların tedavilerinde kullanılan ilaçlar nedeniyle olabilir:
Kanser
Artrit
Depresyon
Kalp sorunları
Yüksek kan basıncı
Saç dökülmesinin diğer sebepleri

Saç kaybı aşağıdakilerin sonucu olabilir:


Fiziksel veya duygusal şok. Pek çok insan fiziksel veya duygusal bir şoktan birkaç ay sonra genel bir saç ay incelmesi yaşayabilir. Örnekleri ani veya aşırı kilo kaybını, yüksek ateşi veya ailede bir ölümü içerir.
Kıl yolma hastalığı. Bu ruhsal hastalık insanlarda gerek kafa derisindeki saçlar, gerek kaş ve vücudun başka yerindeki kıllar olsun, karşı koyulmaz bir kıl veya saç çekme dürtüsüne neden olur. Kafa derisindeki saçları çekmek çoğu zaman kafada yama tarzı kel noktalar bırakır.
Bazı saç modelleri. Başın arkasından sarkan saç örgüsü veya ters balıksırtı modeli gibi saç modellerinde saç fazla sıkı çekilirse traksiyon saç dökülmesi oluşabilir.