Su Çiçeği Belirtileri Ve Bitkisel Tedavi


İsim:  d.jpg
Görüntüleme: 1604
Büyüklük:  37,2 KB (Kilobyte)

Varicella-zoster isimli virüsün yol açtığı bir hastalık olan suçiçeği, daha çok çocuk yaşlarda husule gelir ancak daha önceden suçiçeği geçirmemiş yetişkinler, hatta yaşlılar bile su çiçeği hastasının yakınında risk altında olmaktadır. enfeksiyonel ve bulaşıcı bir hastalık olan suçiçeği hastalığının belirtileri vücudun virüsü almasından yaklaşık 10-20 gün sonra ortaya çıkar. Su çiçeği hastalığının belirtileri ise şöyledir..

Su Çiçeği Belirtileri


Vücuttaki tipik döküntüleri oluşmadan bir gün önce hafif ateş, halsizlik, iştahsızlık gibi başlangıç belirtileri olabilir. Ama asıl hastalık belirtileri deride oluşan döküntülerdir. Bu döküntüler önce pembe deriden kabarık şekilde başlar. Birkaç saatte kırmızı içi sıvı dolu şekil alır. Bu döküntüler kolayca yırtılabilir. İçindeki berrak sıvı 12-24 saat içinde bulanıklaşır ve üzeri kabuk bağlayarak kahverengi pullar halinde dökülür. Kendiliğinden bu olaylar gelişirse hiçbir zaman iz bırakmaz. Ancak içi sıvı dolu kesecikler patlatılırsa iz kalabilir. İlk çıkan döküntüler 3-4 günde kaybolurken yenileri çıkmaya başlar. Böylece birkaç farklı şekildeki döküntü aynı anda görülür. Bu da bu hastalığın çiçek hastalığından ayrımında önemli bir farktır.

Çiçek hastalığında bütün döküntüler aynı zamanda gelişip değişime uğrarlar. Yani döküntüler aynı yaştadır. Gerçi artık çiçek hastalığı dünyadan silinmiş olduğu için bu bilgi eski değerini yitirmiş bulunmaktadır. Bu döküntüler daha çok gövdede ortaya çıkar; yüzde, saçlı deride, kollarda ve bacaklarda daha az görülür. Bu döküntülerde kaşıntı vardır. Döküntüler kaşınırsa buralarda hem iz kalabilir hem de yeni bir bakteriyle enfekte olabilir. Suçiçeği yetişkinlerde çocuklara göre daha ağır seyirlidir. Suçiçeği, gebeliğin ilk 3 ayında geçirilirse; prematüre veya ölü doğum ve doğumsal anomaliler görülebilir.

gökçek gıda,gökçek şifa,gökçek ilaç