Cilt Hastalıkları
Cilt hastalıkları sık karşılan rahatsızlıkların başında gelir.Diğer konularımızda cilt hastalıklarından ayrıntıları bulabilirsiniz.Bu konumuzda yaygın olarak görülen cilt hastalıkları ve kısa açıklamalarını bulabileceksiniz.Konular hakkında daha detaylı bilgi yapmak için lütfen sitemiz içinde arama yapınız.
Behçet hastalığı: Tekrarlamış olan ağız aftları, genital olarak ülserler, bacaklarda para büyüklüğünde ağrılı lezyonlar, ayrıca göz, eklem, damar ve sinir tutulumu yapabilen, nedeni tam olarak bilinmeyen bir damar iltihabıdır.20-40 yaşlarında enfeksiyonlarla tetiklenerek başlayabilir, alevlenmeler ve iyileşme dönemleriyle kronik seyreder.
Becker nevüs hastalığı: Genelde erkeklerde 10-20 yaş aralığında başlayan, tek taraflı olarak omuz ve göğüste yerleşen bir ben türüdür.Üzerinde kılların belirmesi sık görülmektedir. Etkin kesin bir tedavisi yoktur, lazer denenebilir.
Kepek:Saçlı deride kişiyi rahatsız edebilen kaşıntıyla belirtisi ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.Ergenlik ve ergenlikten sonra görülme oranı çok fazladır.Tüm saçlı deriyi tutabilir. Tedavisinde asitsalisilikli solüsyonlar ve katran ya da çinko piritiyonlu şampuanlar önerilir ancak tekrarlayabilir.
Kaşıntı: Deride herhangi bir döküntü olmadan ortaya çıkan kaşıntı, iç organlara hastalıklarına ait bir bulgu olarak ortaya çıkabilir ve ciddiye elınıp araştırılması gereken bir durumdur.Kadınlarda görülen genital kaşıntı diabet hastalığını, burunda oluşan kaşıntı ise bağırsak parazitlerinin belirtisii olabilmektedir. Genel bir kaşıntı ise deri kuruluğu, karaciğer hastalıkları, böbrek hastalıkları, lenfoma ve mailgn hastalıklardn dolayı oluşabilir.Kaşıntının neden olduğu iyi araştırılmalı ve aksatılmamalıdır.
İlaç Kaynaklı Deri Döküntüsü: Kişi veya kişilerde aynı ilacı her alışında aynı bölgede oluşan aşırı duyarlılığa bağlı yuvarlak kırmızı yada mor lekelerdir.Gövde kollar ve erkekte peniste oluşmaktadır. 1-2 haftada kızarıklık azalabilir, leke daha uzun sürede geçer.
Sistemik Hastalıklardaki tırnak bozuklukları: Beslenme sorunları, ateşli hastalıklar ve bazı ilaç alımları sonrasında tırnaktaki oluklanma oluşur . Tırnak uzadıkça kendiliğinden geriler.
Onikoliz ise tırnağın yatağından kısmen ayrılmasıdır. Sedef egzema tiroid gibi hastalıklar ve bazı ilaçlarla oluşur. Koinonişi ( Kaşık tırnak) demir eksikliğine bağlı kansızlıkta görülür tedavi ile düzelir.
Lökonişi tırnaktaki beyaz lekelere verilen isimdir. Çoğunlukla bir neden bulunamaz ancak manikürle tetiklenen bir durumdur
.
Tırnaklarda tabakalanma (Lameller distrofi) : Tırnakların serbest kenarı bölümlere ayrılmıştır. Tırnakların sık yıkanıp kuruması, aşırı manikür sebebi ile oluşmaktadır.
Saç Dökülmesi ve Tedavisi: Saç dökülmesi insanlarda önemli bir sorun olan bir rahatsızlıktır.Birçok kişide şikayet yaratan bir problemdir. Günde 100 kadar saç telinin dökülmesi normaldir . Ancak bu sayı aştığı zaman araştırılması gerekir.
Rossacea: Özellikle yüzü etkileyen akne benzeri kabarıklıkların olduğu kronik iltahabik bir cilt hastalığıdır. Zamanla kılcal damar genişlemelerine meydan gelir. Hastalığı güneş ışınları alkol sıcak işecekler ve baharatlı gıdalar aktıve edebilir. Hastalığın ileri döneminde burunda büyüme ve göğüs tutulumu olabilir.

Rosea Halk dilinde Gül Hastalığı : Genellikle genç erişkin kişilerde özellikle sonbahar ve kış aylarında görülen bir enfeksiyon yada stresle oluştuğu düşünülmekte olan bir cilt hastalığıdır. İlk belirti madalyon adı verilen diğerlerinden büyük bir plaktır. Madalyonun çıkışından 5-15 gün sonra gövdede yaygın bir döküntü gelişir, 6 haftalık süre sonunda kendiliğinden iyileşir. Banyo sırasında cildi tahriş etmemek gereklidir. Kaşıntı varsa doktor kontrolünde antihistaminikler önerilebilir.
Peri Oral Dermatit: Çoğunlukla ağız etrafında görülen üstlerinde minik iltihapların bulunduğu sivilce benzeri kabartılardır. Genç bayanlarda daha sık rastlanır. Kortikosterodlerin kullanımı ve florlu diş macunları neden olarak suçlanmıştır. Tedavide tetrasiklin önerilir.
Sebase hiperplazi: Özellikle Orta ve ileri yaşlarda, çoğunlukla yüzde alın ve şakaklarda deri içindeki yağ bezlerinin büyümesinden kaynaklanan sarımsı renkteki kabarıklıklardır. Tedavi gerektirmez, ancak koter, lazer uygulanabilir.
Pseudoxantoma elasticum: Çoğunlukla ergenlik döneminde belirtileri ortaya çıkan ve elastik dokuyu tutarak deride kalınlaşma, gevşeme ve sarkmalara neden olan genetik geçişli bir rahatsızlıktır. Ayrıca kalp, damarlar ve gözde de belirtileri vardır.
Pemfigus vulgaris: Çoğunlukla erişkin yaşta ağız içi yaralarla başlayan, sonrasında gövdede yaygın olarak görülebilen bül dediğimiz su toplamaları ile karakterize olmuş bir hastalıktır. Hayatı ciddi anlamda etkileyen bir cilt hastalığıdır ve tedavisinin yıllarca devam ettirilmesi gerekebilir.
Pityriasis lichenoides: Kesin olarak sebebi bilinmemekle beraber enfeksiyonların tetikleyebileceği düşünülen, ara ara ataklarla seyreden, akut formunda kabuklu yaraların olabildiği, kronik formunda ise kuru plaklarla seyreden selim bir cilt hastalığıdır. Birkaç ay ile birkaç yıl arasında kendiliğinden iyileşebilir.
Pannikülit: Çokca bacaklarda görülen, deri altı yağ dokusundaki inflamatuar reaksiyon sonrası gelişen kızarık, hassas kabartılardır. En sık nedeni enfeksiyonlara karşı reaksiyon olmakla birlikte, ilaç, tüberküloz, lupus gibi hastalıklara bağlı da olabilir.
Neurofibromatosis: Ciltte sütlü kahverengi lekeler ve yumuşak kabartılı tümörlerle seyreden genetik geçişli bir hastalıktır. Deri dışında iskelet, sinir sistemi, göz gibi organları da tutabilir.
Ilven: Çoğunlukla çocukluk döneminde başlayan, bacak veya kolda daha sık görülen lineer tarzda, siğil benzeri bir ben türüdür.Diğer benlerden farkı , deriden kabarık olması dışında kaşıntı ve kızarıklık da olmasıdır. Tedavisinde bazı kremler, kriyoterapi, lazer kullanılabilir.
Ihtiyosis: Çocuklukta başlayan, vücutta balık pulu şeklinde görünüm oluşturan genetik bir hastalıktır. Avuçlar ve tabanda deri kalındır. Yaz aylarında hastalık geriler, yaş ilerledikçe de tablo daha iyi hale gelir.
Granuloma anulare: Genellikle çocukluk döneminde el veya ayakta görülen bir hastalıktır. Toplu iğne başı büyüklüğünde deri rengi veya pembe bir kabartı ile başlar, sonra büyüyerek halka şeklini alır. Nedeni tam bilinmemekle birlikte travmanın tetiklediği kabul edilmektedir.
Eritema multiforme: Birçok antijenik uyarana bağlı olarak gelişen , deri ve mukozaları tutan akut bir hastalıktır.Özellikle herpes gibi viral enfeksiyonlar, sulfamid gibi ilaçlar başlatıcı etken olabilir.Minör ve major olmak üzere 2 tipi vardır. Minör tipte hedef benzeri kırmızı plaklar vardır. Major tipte ise genel durum bozukluğu, deri ve mukozalarda su toplamaları ve yaralar gelişir, ciddi seyredebilir. Tedavisinde ciddi olgularda sistemik kortikosteroid gerekir.
Eritem anuler santrifuj: Sebebi tam olarak bilinmeyen, ama bir hastalık belirticisi olarak görülebilen halka şeklinde döküntülerdir.Tetikleyen etken enfeksiyon, malignite, mantar, ilaçlar ve domates olabilir. Halkanın ortası salimdir, günde birkaç mm. büyüyerek giderek genişlerler. Genellikle kaşıntı vardır.Tedavide neden ortadan kaldırılmalıdır , ayrıca kortikosteroid ve antihistaminikler kullanılabilir.
Tinea Versicolor: Etkeni Malassezia Furfur dur. Sırt ve omuzlarda sık yerleşen sütlü kahve veya deriden açık lekeler halinde başlar giderek etrafa doğru yayılırlar. Hastalık bulaşıcı değıldir. Vücudun ıslak bırakılması veya sıcak dönemlerde terlemeyle uygun ortam bulmasıyla ortaya çıkar. Tedavisinde şampuan krem losyon ve tabletler kullanılır. Derinin kuru tutulmasına önem verilmesi sıcak ve nemli aylarda antş fungal şampuanların ayda bir iki kez kullanılması mantar enfeksiyonunun tekrarlama riskini azaltabilir.
Terleme ve Tedavisi: El ayak ve koltukaltı terlemeleri kişiyi etkileyen durumdur.Hastaların günlük yaşantısında ve sosyal ilişkilerinde sorun yaratır ayrıca kıyafetlerde leke ve koku oluşumuna neden olark kişiyi rahatsız edebilir. Tedavisinde aliminyum içeren losyon ve kremler, iyontoforez denilen elektrik akımı ve suyla uygulanan bir yöntem, botox ve cerrahi tedaviler kullanılabilir. Botoxla yapılan terleme tedavisi oldukça güvenlidir ve terlemeyi 6-8 ay süre ile kontrol eder.
Seboreik keratoz: 50 yaşından sonra görülme durumu artan deriden kabarık kahverengimsi lezyonlardır. Yüzde, gövde üst kısmında yerleşirler birkaş tane olabilecekleri gibi sayıları yüzlerce olabilir. Selim olaları nedeni ile kozmetik amaçlı olarak kriyoterapi( buz tedavisi) ve koterizasyonla tedavi edilebilirler.
Seboreik dermatid: Yağ bezlerinin çok fazla olduğu yüz göğüs ortası kulak çevresi ve saçlı deride kızarıklık ve yağlı görünümlü sarı pullarla seyreden bir cilt hastalığıdır. En çok 20- 40 yaşları arasında görülür ve toplunda sık görülen bir cilt hastalığıdır. Mevsim dönüşlerinde ve stresle hastalık alevlenebilir. Yaz dönemlerinde genellikle daha iyidir. Tedavisinde Kortikosteroidli pomadlar losyonlar, pimegrolimus krem antifungal şampuanlar katranlı şampuanlar iyileşmeyi sağlar ancak hastaya cilt lezyonunun tekrarlayacağı konusunda bilgi verilmelidir.
Molloskum kontagiosum: Temasla bulaşan ve deride yuvarlak tepeleri göbekli kabartılarla karakterize olan bir hastalıktır. Kabartının içeriği peynirimsidir. Çocuklarda en çok yüz göz ve sırtta yerleşirken erişkinde genital bölgede daha sık rastlanır. Sayıları bir ile onlarca olabilir. Tedavide kazıma, kriyoterapi, koterizasyon uygulanabilir. Topikal retinoik asit denenebilir. Tedaviden sonra 6 ay kadar tekrar etme ihtimali vardır.
Liken planus: Sebebi tam olarak bilinmeyen deri ve mukozaları etkileyen kaşıntılı menekşe rengi kabarıklıklardır. Psikolojik streslerin hastalığın başlangıcındaki rolü çok önemlidir. Ağız içinde beyaz renkli plaklar görülür. Çoğunlukla 1-1.5 yıl içerisinde yerlerinde bazen kahverengi lekelr bırakarak iyileşir ağız içinde ülseratif formda olduğunda kanserleşme ihtimali vardır. Tedavisinde kortizonlu kremler tabletler asit retin tablet ve ultraviole ıışık tedavisi sık kullanılır.Aşağıdaki tabloda görebilirsiniz:

Kuru Deri: Çevresel faktörler, deterjanlar,jeller, çevre kirliliği, klima, cildde kuruluğa sebeb olmaktadır. Bunu dışında atopik ekzema iktiyosis gibi kalıtsal bazı hastalıklar metabolik faktörler, tiroid hastalıkları , böbrek yetmezliği ve ilerleyen yaşta deri kuruluğuna neden olan faktörlerden bazılarıdır. Tedavi edilmezse kaşıntı ve ekzema gelişimi ile sonuçlanabilir. Tedavisinde sabun yerine cildin yağ tabakasını destekleyen duş ürünleri ve yağ bazlı nemlendiriciler kullanılmalı bol su içilmeli ve pamuklu giyisiler kullanılmalıdır.
Folikülit ( Kıl kökü iltihabı) : Özellikle etken stafilakokus aerius denilen bakteridir. Hijyene dikkat etmeyen kişiler, dar ve havasız kıyafet kullanımı uzun süre kortizonlu kremlerin uygulanması diyabet gibi sistemik hastalıklar ve bağışıklık sisteminin baskılandığı durumlarda görülebilir. Tedavisinde antibiyotikli krem antiseptik sabunlar ve gereginde antibiyotikli tabletler kullanılır.
Keratosis plaris: Üst kollarda bacaklarda ve yanaklarda yerleşen kırmızı dokunulduğunda rende hissi veren kabartı hastalıktır. Kıl kökü çevresinde ölü hücelerin oluiturduğu bir tıkaç nedeni ile meydana gelir. Kış aylarında belirginleşip yazın güneşle daha iyi bir hal alır çocuklarda ve genç erişkinlerde görülen selim bir durumdur. Tedavisinde hafif piling ajanları ve nemlendiriciler kullanılır.