Böbrek ve idrar yolları taşları, böbrek iltihaplanması, nefrit
Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
IndirX
bitkisel tedavi
bitkisel tedavi
Toplam 10 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor
The Böbrek ve Mesane Rahatsızlıkları page is where you will
 1. #1
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Mesajlar
  2.776

  Standart Böbrek ve idrar yolları taşları, böbrek iltihaplanması, nefrit  Böbrek ve idrar yolları taşları

  Böbrek taşları en sık görülen ve ağrıya neden olan böbrek rahatsızlıklarından biridir. Erkeklerin 10%'unda ve bayanların 3%'ünde hayatlarının bir döneminde böbrek taşı oluşur. Ve bunların çoğunda , başka taş gelişimi ihtimali yüksek olduğu için , hastalık kronik bir hal alır. Hattat Hastanesi Üroloji Bölüm Başkanı Cerrahpaşa Tıp Fak. Androloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Halim Hattat, Mynet okurları için yazdı.


  Her biri yumruk büyüklüğünde olan böbrekler vücudun yan-arka kısımlarında yerleşmiş organlardır. Mesaneye üreter adı verilen dar tüplerle bağlanmışlardır. Böbrekler kanı süzen , faydalı maddeleri tekrar vücuda geri alan , zararlı maddelerin idrarla atılımını sağlayan filtrelerdir. Böbrekten atılan idrar mesanede toplanır ve üretra adı verilen kanalla vücuttan dışarı atılır.

  Nasıl Oluşur?

  Böbrek taşları, çeşitli minerallerin ve başka maddelerin böbrekte toplanıp, katı parçacıklar halinde çökmesi sonucu oluşur. Normal koşullarda idrarda bulunan çeşitli kimyasallar bu çökmeyi engeller. Fakat bazı durumlarda bu koruyucu mekanizma etkisini yitirir. Eğer oluşan parçacıklar küçükse herhangi bir yakınmaya neden olmadan idrarla atılırlar. Daha büyük taşlar ise böbrekte veya idrar yolunda bir yerde takılıp tıkanmaya yol açabilirler.

  Taş hastalığının belirtileri nelerdir ?
  -Özellikle yan bölgelerde olmak üzere çok şiddetli, kıvrandırıcı ağrılar
  -Ağrı ile beraber bulantı ve kusma
  -İdrarda kanama
  -Sık tekrar eden idrar yolu enfeksiyonları
  -Ailenizde taş hastalığının bulunması
  -Çocuklarda karın ağrısı, iştahsızlık, idrar yolu enfeksiyonları

  Taş hastaları neler yapmalıdır ?
  -Mutlak surette her gün yeteri kadar sıvı alınması (2-2.5 lt, 10-12 bardak)
  -Sık tekrar eden taş hastalığı durumunda yiyeceklerin düzenlenmesi
  -Yeterince hareketli bir hayat (düzenli yürüyüşler, eksersizler)
  -Stresten uzak bir yaşam tarzının sağlanabilmesi
  -6 ayda bir idrar analizi ile ultrasonografi incelemesinin tekrarı
  -Vücutta taş oluşumuna yol açan sebeplerin aydınlatılması amacıyla kan ve idrar örneklerinin incelenmesi ve gereken tedavinin başlatılması
  -Mevcut taşların büyümeden gereken önlemlerin alınması ve taşların uygun yöntemler ile temizlenmesi
  -Düşürülen taşların analiz amacıyla biriktirilmesi ve inceleme amacıyla bu konu ile ilgilenen deneyimli merkezlere başvurulması

  Nasıl teşhis edilir ?
  Teşhiste hastanın şikayetleri yol gösterici olsa da, taşların belirlenmesinde günümüzde en sık uygulanan inceleme yöntemi ultrasonografidir. Hastalara herhangi bir uygulama zorluğu oluşturmayan, basit ve pratik bu uygulama ile idrar yollarındaki taşların çoğu tespit edilebilmektedir. Gerekli olduğu taktirde ilaçlı böbrek filmi (IVP) çektirilerek taşlar ve idrar yollarının boşlukları da görülebilmektedir.
  Son yıllarda yine pratik,hızlı ve konforlu bir yöntem olarak devreye giren spiral tomografi tüm taşları çok kolay teşhis edebilmektedir. Hastalara ayrıca idrar tahlili yaptırmak suretiyle idrardaki kristalleri,kanama ve enfeksiyon durumunu değerlendirmekte gereklidir.

  Böbrek taşlarında tedavi yöntemleri nelerdir ?
  Böbrek taşlarının çoğu kendiliğinden düşme eğilimindedir. Tüm idrar yolu taşlarının yaklaşık 80'i ilaç tedavisi ile düşer. Taşın düşmesini etkileyen en önemli faktör taşın büyüklüğüdür. 4 mm'nin altındaki taşın düşmesi beklenirken, 6 mm'nin üzerindeki taşlar?a müdahale gereklidir. Ayrıca, taşların şekli ve idrar yolundaki yerleşimi de düşmeyi etkileyen önemli faktörlerdir.

  Tedavi Yöntemleri:
  - Kendiliğinden yada ilaç yardımıyla taşın düşürülmesi
  - ESWL ( şok dalgası ile taşları kırmak)
  - Minimal invaziv girişimler (Kapalı böbrek taşı ameliyatı, kapalı üreter taşı ameliyatı)
  - Klasik açık ameliyat yöntemi

  Bu yaklaşımlardan hangisinin uygulanılacağı; taşın yerine, büyüklüğüne, idrar yollarına verdiği veya verebileceği zararına ve taşın cinsine bağlıdır. Günümüzde minimal invaziv tekniklerin gelişmesi sonucu klasik açık cerrahi, en az başvurulan ve en az tercih edilen metod olarak kalmıştır.

  Taş kırma yöntemi (ESWL)

  Günümüzde taşların tedavisinde uygulanan en kolay ve en az zahmetli yöntemdir.Vücut dışında oluşturulan şok (basınç) dalgalarının böbrekteki taşlar üzerine odaklanması ile taşların kırılması esasına dayanan modern,pratik ve ağrısız tedavi şeklidir. Ancak her taşın tedavisi için uygun olmayıp sadece çapı 2 cm.nin altındaki böbrek taşlarının en etkili tedavi şeklidir.Bu yöntemle taşlar küçük parçalara ayrıldıktan sonra vücuttan dışarı atılabilmektedir. Tedavi sonuçları başarılı olup, uygun hastaların seçimi çok iyi yapılmaktadır. Büyük taşlar,aşırı şişmanlık,kanama bozuklukları,idrar yollarında enfeksiyon ve idrar yollarında tıkanıklık bu yöntem için engel teşkil eden faktörlerdir.

  ESWL Uygulaması

  Üreteroskopi
  Böbrek ile idrar torbası arasında yer alan üreterde (idrar kanalı ) takılıp kalan taşların yine hemen hemen hepsi açık ameliyat yapılmaksızın endoskopik (kapalı, ameliyetsız) yoldan girişimler ile tedavi edilebilmektedir. İşlem sırasında ışıklı alet ile önce idrar torbasına, sonra da taşın bulunduğu idrar kanalına girilerek ilerlenir ve taşın bulunduğu bölgeye gelince küçük taşlar değişik girişimler ile direkt dışarı alınır. Eğer taş büyük ise, olduğu yerde kırılarak küçük parçalara ayrılır ve bu parçalar tek tek temizlenir.Geri kalan çok küçük taşlar ise kendiliğinden dökülür. Bu yöntem sonrasında hastaya bir kesi yapılmadığı için hastanın iyileşmesi ve günlük aktivitelerine dönmesi çok hızlıdır. Bu yöntem özellikle idrar kanalının alt kısmında (idrar torbasına yakın) yerleşmiş taşların alınmasında ilk tercih edilen tedavi yöntemdir. Orta ve üst bölümde yerleşen taşların çoğu taş kırma yöntemi (ESWL) ile tedavi edilebilmektedir.

  Üreteroskopi Uygulaması

  Perkütan Taş Cerrahisi ( Kapalı Böbrek Ameliyatı ) :
  Taş kırma yöntemi ile tedavi edilemeyen veya kırılsa da dökülemeyecek büyüklükte olan taşların çoğunda hastalara açık ameliyat yapmadan, böbreğe endoskopik olarak tek bir kanaldan girilerek (kapalı yoldan) tedavi yapılabilmektedir.

  Perkütan yoldan taşın cerrahi tedavisi ciltte açılacak küçük bir delikten böbreğe girilerek, böbrek içinde ki taşlar gözle görülebilmekte, sayısı ve büyüklükleri net bir şekilde değerlendirebilmektedir. Küçük olan taşlar kolaylıkla dışarı alınabilirken, büyük taşlar olduğu yerde kırılarak küçük parçalar halinde temizlenebilmektedir. Sadece tek bir kanaldan girildiği için bu yöntemin böbrek fonksiyonları üzerinde ciddi hiçbir etkisi olmayıp hayat kalitesi açısından da hastaya çok az zarar veren bir yöntemdir. Bu yöntem yüksek başarı oranları ile işlem sonrasında hastaların herhangi bir ameliyat yarası olmaksızın erkenden ayağa kalkıp, çok kısa sürede iyileşerek, aktivitelerine dönmelerine müsaade etmektedir.
  Bağırsak florası ve kılcal kan dolaşımı sağlıklı yaşayabilmek için çok önemlidir. Çünkü vitamin, mineral, aminoasit, enzim, glikoz, vb, besleyici maddenin hazırlanması, hücrelere ulaşması ve de mikroplarla mücadele eden makrofaj, T ve B- Hücreleri gibi savunma mekanizmalarının hücre aralarında dolaşması buna bağlıdır.Gökçek İksir'i ile tedavi olmak mümkündür. Tabii doğru beslenirseniz tedavi sürecide o oranda kısalır.Gökçek İksiri vücudu cüruflardan arıtır, iltihaplı hastalıkları iyileştirir ve bağışıklık sistemini güçlendirir.Gökçek Tonik mide-bağırsak rahatsızlıkları, deri hastalıkları ve her türlü alerjiye karşı etkilidir.

  Asla peynir yememeli, çünkü asidoza ve iltihaplanmaya sebep olur.Siyah çay, kahve ve kola içilmemeli, çünkü bağırsakları kurutur ve vitamin, mineral ve aminoasitlerin alımını (absorbesini) önler.Alkol ve sigaranın zararları belli kanser, damarların yağlanması vb, artı uzun süre bira içilirse cinsel ikdidarsızlık ve hatta kısırlığa sebep olmaktadır.Sucuk salam sosis gibi et mamullerine 5-6 ay ara vermek gerekir (sade temiz et az yenilebilir) çünkü asidoza sebep olmaktadır.Bu da birçok hastalığın ana kaynağıdır.Akşam yemeği yerine yoğurt, meyve veya salata yenilebilir veya sebze çorbası içilebilir.Hayvansal besinler, patates, tahıl (beyaz pirinç), bakliyat ve hamurlu yiyecekler, özelikle de tatlılar akşam yenirse tam sindirilmez ve zamanla problemlere sebep olur.Ne kadar beyaz pirinç, patates, hamurlu yiyecekler, tatlı yiyecek ve içecekler, o kadar yağ oluşturur.Çünkü nişasta glikoza (şekere) dönüşür, şekerde yağa dönüşerek vücutta depolanır.Şeker ve antibiyotikler bağırsak mantarları çoğaltır, mantarlar ise her türlü hastalığı tetikler.Tatlı deyince akıla baklava, çikolata, dondurma vs gelir, kavun, karpuz ve üzümde tatlıdır ve bunlarda mantarı tetikler, çünkü aşırı şeker içeriler.Gökçek Diyet

 2. #2
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimd??? İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  19.927

  Standart

  Böbrek taşlarına karşı çok etkili ve yantesiri olmayan şifalı bitkiler vardır. Amaliyat en sonraki çare olması gerekir. Örneğin akhuş yaprağı, ortosifon yaprağı, altın başakotu (Türkiyede altınbaşakotu yerine alınotu satılmakatadır, dikkat!!!), ısısrganotu, ayrıkkökkü, atkuyruğu gibi şifalı bitkiler en önmelileridir. Fakat rast gele kulanmak doğru değildir, neden diyecek olursanız. Altın başakotu böbrek ve mesane iltihapalanmasına karşı kulanılırsa kaşıntı yapar ve kaşıdığınız noktalarda kabarcıklar olur. Altınbaşakotu çok etkili olması ve aşırı iltihapa çözmesi nedeniyle böyle bir etkiye sebep olur. Bunu engelemek mümkündür

 3. #3
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimd??? İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  19.927

  Standart Böbrek sağlığı için idrar tutulmamalı

  Böbrek sağlığı için idrar tutulmamalı

  SAMSUN (İHA) - Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Kenan Bek, "Özellikle daha çok kız çocuklarında görülen idrarı tutma, bekletme, sıkıştırma ve kasma ileride böbrek sorunlarına yol açabilir" dedi.

  OMÜ Şehir Polikliniği'nin Hasta Eğitim Seminerleri'ne konuşmacı olarak katılan Yrd. Doç. Kenan Bek, "Çocuklarda Böbrek ve İdrar Yolu Hastalıkları" konulu sunum yaptı. İdrar üretemeyen böbreğin diğer fonksiyonlarını da yerine getirememesi sonucunun ya diyaliz makinesi ya da böbrek nakli olduğunu belirten Kenan Bek, bu aşamaya gelen bir insanda toksin, sıvı, tuz gibi minerallerin ölüme kadar götürebilir bulgulara rastlanabileceğini söyledi.

  "Çocuklarda görülen her türlü hastalık veya böbreği ilgilendiren her şikayette böbreğin hasar görme riski var" diyen Bek, "Korumak ve kötüleşmesini engellemek. Neden enfeksiyon geçirdiğini araştırmak ve önlemini almak gerekli. Böbrek hastalıklarında oluşan hasarlardan dönüş yoktur. Bunun için iyi bir tespit ve tedavi uygulanması gerekmektedir. İdrar yollarında enfeksiyon varsa mutlaka tedavi edilmelidir. Enfeksiyon teşhisi idrar ve kültür tahliliye yapıyoruz. Enfeksiyon şikayet varsa standart 10 gün, idrarda kaçak varsa enfeksiyon tedavi edersin tekrar etmemesi için düşük tozda koruyucu antibiyotikler verilir. Bu tedavi süreci yıllar alabilir. Biz buna gece tedavisi diyoruz. Günde bir adet koruyucu antibiyotik tedavisi. Ama hasta eczaneye gider kalfa veya eczacı üzerine vazife olmayan bir şekilde bu kadar uzun kullanılır mı? Böbreğe zararlı der halbuki enfeksiyon içindir. Bunun için doktor ilgili doktorun tedavi şekli uygulanmalıdır. Koruyu tedavi keser arada enfeksiyon geçirirse böbreğin bir bölümünü daha kaybeder" diye konuştu.

  Hastalıkların birçoğunun genetik olduğunun dile getirildiğini, böbrek hastalarının ve çocuklarının gerekli kontrollerini yaptırması gerektiğini ifade eden Bek, "Herkesin böbreğini koruması gerekli. Lüzumsuz ilaç kullanmayacak, tuzu kısıtlayacak, antibiyotik kullanımın da böbreğe daha az etkisi olan ilaçları tercih edecek ve bol sıvı alacak. Böbreğe idrar tutmanın da büyük sakıncaları vardır. Küçük yaşlarda bu durum sık görülür. Özellikle kız çocuklarında görülen idrarı tutma, bekletme, sıkıştırma, tuvalete gitmeye direnme, çeşitli vücut hareketleriyle idrarı geri itmeye çalışma ve kasma ileride böbrek sorunlarına yol açabilir. Tıbbı olarak biz buna kötü işeme alışkanlığı diyoruz. Kasma olduğu için idrarın geri kaçması böbrek hasarı riski vardır. Bu durum çeşitli ilaç veya cerrahi müdahalelerle önlenebilir" şeklinde konuştu.

  OMÜ Şehir Polikliniği Hasta Eğitim Seminerleri Koordinatörü Dr. Demet Karadenizli, eğitim seminerlerinin devam edeceğini, halkın hastalıklar konusunda bilgilendirilmesi için poliklinik olarak her türlü çalışmayı yaptıklarını, vatandaşların ilgisinin ise yoğun olduğunu kaydetti.
  Bağırsak florası ve kılcal kan dolaşımı sağlıklı yaşayabilmek için çok önemlidir. Çünkü vitamin, mineral, aminoasit, enzim, glikoz, vb, besleyici maddenin hazırlanması, hücrelere ulaşması ve de mikroplarla mücadele eden makrofaj, T ve B- Hücreleri gibi savunma mekanizmalarının hücre aralarında dolaşması buna bağlıdır.Gökçek İksir'i ile tedavi olmak mümkündür. Tabii doğru beslenirseniz tedavi sürecide o oranda kısalır.Gökçek İksiri vücudu cüruflardan arıtır, iltihaplı hastalıkları iyileştirir ve bağışıklık sistemini güçlendirir.Gökçek Tonik mide-bağırsak rahatsızlıkları, deri hastalıkları ve her türlü alerjiye karşı etkilidir.

  Asla peynir yememeli, çünkü asidoza ve iltihaplanmaya sebep olur.Siyah çay, kahve ve kola içilmemeli, çünkü bağırsakları kurutur ve vitamin, mineral ve aminoasitlerin alımını (absorbesini) önler.Alkol ve sigaranın zararları belli kanser, damarların yağlanması vb, artı uzun süre bira içilirse cinsel ikdidarsızlık ve hatta kısırlığa sebep olmaktadır.Sucuk salam sosis gibi et mamullerine 5-6 ay ara vermek gerekir (sade temiz et az yenilebilir) çünkü asidoza sebep olmaktadır.Bu da birçok hastalığın ana kaynağıdır.Akşam yemeği yerine yoğurt, meyve veya salata yenilebilir veya sebze çorbası içilebilir.Hayvansal besinler, patates, tahıl (beyaz pirinç), bakliyat ve hamurlu yiyecekler, özelikle de tatlılar akşam yenirse tam sindirilmez ve zamanla problemlere sebep olur.Ne kadar beyaz pirinç, patates, hamurlu yiyecekler, tatlı yiyecek ve içecekler, o kadar yağ oluşturur.Çünkü nişasta glikoza (şekere) dönüşür, şekerde yağa dönüşerek vücutta depolanır.Şeker ve antibiyotikler bağırsak mantarları çoğaltır, mantarlar ise her türlü hastalığı tetikler.Tatlı deyince akıla baklava, çikolata, dondurma vs gelir, kavun, karpuz ve üzümde tatlıdır ve bunlarda mantarı tetikler, çünkü aşırı şeker içeriler.Gökçek Diyet

 4. #4
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Mesajlar
  2.776

  Standart Sıcak hava böbrek yetmezliğini tetikliyor

  Sıcak hava böbrek yetmezliğini tetikliyor
  DENİZLİ (İHA) - Denizli Devlet Hastanesi Nefroloji Uzmanı Dr. Serkan Yıldız, akut böbrek yetmezliğine karşı uyarıda bulunarak, sıcak havalarda sıvı kaybının fazla olmasına bağlı olarak akut böbrek yetmezliği riskinin arttığını söyledi.

  Çocuk ve yaşlılarda bu hastalığın daha kolay geliştiğini belirten Dr.Serkan Yıldız, akut böbrek yetmezliğinin, böbrek fonksiyonlarının saatler veya günler içinde hızla azalması olduğunu belirterek, bu durumun böbreğin nitrojenli atıkları atamaması, sıvı ve elektrolit dengesini sürdürememesi ile sonuçlandığını söyledi. Nefroloji Uzmanı Dr. Serkan Yıldız, akut böbrek yetmezliğinin daha önce böbrek fonksiyonları normal veya kronik böbrek yetmezliği olan hastalarda gelişebileceğini belirterek, hastaneye kabul edilen hastaların yaklaşık yüzde 1'inde akut böbrek yetmezliğinin saptandığını, bu oranın sıcak yaz günlerinde arttığını ifade etti.

  Sıcaklık ve nem oranının yüksek olmasının, vücutta sıvı kaybını arttırdığını ve bu kayıpların yerine konulmaması halinde hastalarda akut böbrek yetmezliği gelişebildiğini belirten Yıldız, "Ayrıca hastalarda eşlik eden ileri yaş diyabet, hipertansiyon, kalp yetmezliği gibi durumlarda akut böbrek yetmezliği riskini artırmaktadır" diye konuştu.

  Nefroloji Uzmanı Dr. Serkan Yıldız, akut böbrek yetmezliğini önlemek için sıcaktan korunmanın önemli faktörlerden biri olduğunu belirterek, "Herkes kendini sıcaktan korumalı, serin ortamlarda bulunmalı, sıcak dolayısıyla sıvı kaybı fazla olacağı için mümkün olduğunca çok sıvı tüketimine özen gösterilmelidir. Akut böbrek yetmezliğinin özellikle çocuklarda ve yaşlılarda daha kolay gelişebileceği unutulmamalıdır" dedi.

  #diger .igg:link,#diger .igg:active,#diger .igg:visited{font-family:tahoma;font-size:12px;font-weight:bold;color:#446aca;text-decoration:underline}#diger .igg:hover{font-family:tahoma;font-size:12px;font-weight:bold;color:#cb1717;text-decoration:underline}#diger .nA:link,#diger .nA:active,#diger .nA:visited{font-family:tahoma;font-size:10px;font-weight:bold;color:#a9a9a9;text-decoration:none}#diger .nA:hover{font-family:tahoma;font-size:10px;font-weight:bold;color:#a9a9a9;text-decoration:none}#diger .nD:link,#diger .nD:active,#diger .nD:visited{font-family:tahoma;font-size:12px;font-weight:bold;color:#666;text-decoration:none}#diger .nD:hover{font-family:tahoma;font-size:12px;font-weight:bold;color:#666;text-decoration:none}#diger .i{border-bottom:1px solid #cecece;margin:0 20px 0 20px;padding:0 10px 0 10px;color:#666}#diger .iG{padding:0 10px 0 10px;color:#666}

 5. #5
  yilmaz Çevrimd??? Acemi
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Mesajlar
  3

  Standart serum creatinin degeri

  selamun aleyküm benim sorum bende yaklsik 1 yildir böbrek degerimde yukselme oldugu kan tahlilinde ögrenmis oldum bana doktorum cok su icmemi taviseye etti bende degerler 1.6 creatin .sonra bunu 1.4 dusurdum buna ragmen Doktorun tavsiyesi böbrege tel gibi bir maddeyle grip ordan doku alip bakmak istiyo ben acikcasi guvenemdim tedirginim kararsiz kaldim acaba baska bir yöntemi yokmu? bitkisel olsun bana bu konuda tavsiye önerilerinizi bekliyorum . hayirli ramazanlar dielrim .

 6. #6
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimd??? İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  19.927

  Standart

  Alıntı yilmaz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  selamun aleyküm benim sorum bende yaklsik 1 yildir böbrek degerimde yukselme oldugu kan tahlilinde ögrenmis oldum bana doktorum cok su icmemi taviseye etti bende degerler 1.6 creatin .sonra bunu 1.4 dusurdum buna ragmen Doktorun tavsiyesi böbrege tel gibi bir maddeyle grip ordan doku alip bakmak istiyo ben acikcasi guvenemdim tedirginim kararsiz kaldim acaba baska bir yöntemi yokmu? bitkisel olsun bana bu konuda tavsiye önerilerinizi bekliyorum . hayirli ramazanlar dielrim .
  Gökçek İksir ve Gökkçek böbrek ve mesane çayı ile iyileşirsiniz.Mide ve bağırsakalrda problem varsa o zaman tonikte gerekir.

 7. #7
  yilmaz Çevrimd??? Acemi
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Mesajlar
  3

  Standart

  selamun aleyküm --- beni aydinlatigin icin tsk ederim? bu bitkiyi nereden bulabilirim ? yurt disinda kaliyorum burda nereden Tegmin edebilrim . saygilar...

 8. #8
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimd??? İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  19.927

  Standart

  Alıntı yilmaz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  selamun aleyküm --- beni aydinlatigin icin tsk ederim? bu bitkiyi nereden bulabilirim ? yurt disinda kaliyorum burda nereden Tegmin edebilrim . saygilar...
  Gökçek İksiri frankfurt tan albilirsiniz.

 9. #9
  yilmaz Çevrimd??? Acemi
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Mesajlar
  3

  Standart

  slm tekradan.. ilgine alakana tsk eder Allah razi olsun aydinlatigin icin ..saygilar

 10. #10
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimd??? İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  19.927

  Standart

  Alıntı yilmaz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  slm tekradan.. ilgine alakana tsk eder Allah razi olsun aydinlatigin icin ..saygilar
  ricaederim, insnlara yardımcı olabilmek benim için zevktir.

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 26
  Son Mesaj: 03-28-2017, 13:39
 2. Cevaplar: 28
  Son Mesaj: 03-28-2017, 13:39
 3. Cevaplar: 88
  Son Mesaj: 12-07-2015, 15:26

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
doğal tedavi, bitkisel tedavi, sağlık bilgileri, himalaya tuzu, epimediumlu macun, çay ağacı yağı, Aloevera, şifalı bitkiler, alternatif tıp, vücut sağlığı, tuz lambası, gazete haberleri