Ritm Holter nedir Portatif bir EKG kayıt cihazı kullanılarak yapılan uzun süreli EKG kaydına RİTM HOLTER-EKG adı verilmektedir. Hastanın beline takılan bir kemerle taşıdığı hafif bir cihaz, genellikle 24 saat süreyle EKG kaydı yapar. Holter kayıtlarının dökümü incelenerek elektrokardiyografik bir anormalliğin gelişip gelişmediği, gelişmişse bunun hastanın yakınmaları ve günlük aktiviteleriyle ilişkisi araştırılır.

Kalbin elektriksel aktivitesinin üç kanaldan en az 24 süreyle kaydedilmesi işlemidir.Kullanılan Holter cihazına göre teyp kasedine ya da optik diske alınan kayıtlar bir bilgisayara yüklenerek analiz edilir ve kalp ritmi ile birçok parametrenin değerlendirilmesi mümkün olur.Ritm Holter incelemesi en çok kalbin elektriksel aktivitesindeki sorunların değerlendirilmesi amacıyla yapılır.

Ritim Holter 24 saatlik kalp ritim ve carpıntılarını ölçen bir cihazdır.Kayıt yapan cihaz bel bölgenize takılır.7 renkli kablodan oluşur ve sessiz çalışır.Cihazın çalıştığını belirtecek bir ses duyamazsınız.Göğsünüze yapıştırılan bantların üzerinde kabloların renklerini simgeleyen harfler vardır.Çıkan kablo olması durumunda tekrar aynı yere takınız.Kayıtlarda parazitlenme olmaması için kabloları serbest bırakınız.Kablolar karışık şekilde durmasın ve bol giysiler giymeye özen gösterin.Kabloların çıkma ihtimaline karşı ara ara kontrol ediniz.

Cihaz üzerinizdeyken cep telefonu kesinlikle kullanmayınız.Cihazın başkası tarafından çıkarılması halinde kayıt silinebilir.Bu nedenle cihaz sadece hemşirelerimiz tarafından çıkarılmalıdır.