Çocuklarda kalp sorunları; dudaklarda ve tırnaklarda morarma, çabuk yorulma ve solunum sıkıntısı ile kendisini gösterir. Temiz ve kirli kanın karışmasına neden olan deliklerin tedavisi yüz güldürücüdür

Gaziosmanpaşa Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Sorumlusu Doç. Dr. Denyan Mansuroğlu; bebeklerin ve çocukların kalp sağlığı hakkında soruları yanıtladı:
Anne karnında kalp sorunları anlaşılabilir mi?
Ailesinde doğumsal kalp hastalığı olanların veya gebelik esnasında ciddi ateşli hastalık geçiren annelerin bebeklerinde, kalp sorunlarının oluşma riski yüksektir. Bu annelerin bebeklerine henüz doğmadan 'fetal ekokardiyografi' yapılmalı. Bu tetkik, gebeliğin 20-22'nci haftasında yapılabilir. Sorun büyükse, erken tahliye önerilebilir.
Çocuklarda en büyük kalp sorunu, kalp delikleri midir?
En sık rastlanan doğumsal kalp problemleri; kirli kan ile temiz kanın karışmasına sebep olan deliklerdir. Ancak sorunun nispeten en hafif kısmını oluşturur ve tedavileri yüz güldürücüdür. Çoğu kendiliğinden kapanır. Asıl problemler; kalbin oluşumu sırasındaki sapmalara bağlı olan sorunlardır. Bunların tedavisi çok daha zordur. Başarı şansı da; delik ameliyatlarına göre daha düşüktür.

STENT TAKILIR
Çocuklar en erken ne zaman ameliyat olabilir?
Çocuk, doğar doğmaz ameliyat olabilir. Ameliyattaki asıl belirleyici nokta; kalpteki anormal gelişimin bebeğin hayatını ne kadar etkilediğidir. Büyük kalp damarlarının ters veya gelişmemiş olması, kalp kapaklarının az gelişmesi aciliyet gerektirir.
Çocuklara stent takılabilir mi?
Doğuştan dar olan veya daha önce ameliyat edilip daralan büyük damarlara stent takmak mümkündür. Ancak bu sık uygulanan bir yöntem değildir.
Çocuk kalp cerrahisi var mıdır?
Geçen sene çıkan bir yasa ile çocuk kalp cerrahisi bölümü ayrıldı. Belli kriterleri karşılayan kalp cerrahlarına, çocuk kalp cerrahisi yapma yetkisi verildi.

EN BÜYÜK RİSK ÜÇÜNCÜ BEBEKTE ORTAYA ÇIKAR
Anne ve babada kalp hastalığı varsa, çocukta da olur mu?
Mutlaka olacak diye bir şey yok ancak anne daha önce doğumsal kusurlu bir çocuk doğurmuşsa, bu risk iki katına çıkar. Üçüncü çocukta ise bu risk daha da artıyor. Bu arada annenin hamilelik sırasında kızamık, citomegalovirus (CMV) ile toksoplazma gibi ateşli hastalıkları geçirmesi ve kontrolsüz ilaç kullanması da riski yükseltir. Bu özelliklere sahip anneler, hamilelikleri sırasında incelenmelidir.

ÇOCUKLARA DA KALP ANJİYOSU YAPILABİLİR
Çocuk ve bebeklere de anjiyo yapılabilir mi?
Evet, yapılabilir. Ancak buradaki amaç; kalp-damar tıkanıklığını tespit etmekten ziyade kalp bölmeleri ve büyük damarlar arasındaki ilişkiyi belirlemek, delik seviyelerini tespit etmek içindir. Anjiyo sırasında tedavi seçenekleri ve ameliyat stratejileri planlanır. Kullanılan malzemeler, büyük hastalarda kullanılan malzemelerden daha küçüktür.

BU BELİRTİLER VARSA DOKTORA GÖTÜRÜN!
Yeni doğanda:
Durgunluk
Ağlarken morarma
Tedaviye dirençli üst solunum yolu enfeksiyonları
İştahsızlık
Solunum sıkıntısı

OKUL ÖNCESİ ÇOCUKLARDA:
Oyun oynarken veya yemek yerken yorulma ve özellikle dudaklarda, dilde ve tırnaklarda morarmalar
Bayılma nöbetleri
Çarpıntı atakları
Akranlarına göre büyümesinde ve gelişiminde gerilik
Morarma ile beraber tambur parmak dediğimiz tırnak ve parmaklarda çomaklaşma
Yapışık parmak, çok parmak, yüksek damak, gözlerin ayrık olması gibi sorunlar

OKUL ÇAĞI ÇOCUKLARDA:
Erken yorulma ve nefes darlığı
Çarpıntı
Morarma atakları
Tambur parmak
İstahsızlık ve gelişme geriliği
İleri dönemde gözlerde ve ayak bileklerinde şişme
Gözlerde kızarmalar
Ağızdan kan gelmesi

DELİK AMELİYATIYLA TAMAMEN İYİLEŞİRLER
Kalp ameliyatlı olan çocuk daha dikkatli yaşamak zorunda mıdır?
Bu, kalpteki sorunun ne olduğuna bağlıdır. Eğer basit kalp deliği onarımı yapılmışsa; bu çocuklar ameliyattan sonraki dönemlerini, ameliyat olmamış akranları gibi sorunsuz bir şekilde geçirirler. Ancak kalpteki sorun kompleksleştikçe; ameliyattan sonra da sorunlar yüzde 100 çözülemediğinden, bu hastaların ömür boyu kendilerini korumaları gerekir. Doktorları ile devamlı bağlantıda olmaları ve onların önerilerine harfi harfine uymaları çok önemlidir.