L-Arginin aminoasidi
Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
IndirX
bitkisel tedavi
bitkisel tedavi
Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor
The Beslenme, Diyet ve Kilo Problemleri page is where you will
 1. #1
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Mesajlar
  2.776

  Standart L-Arginin aminoasidi

  L-Arginin
  Aminoasitler proteinlerin yapı taşlarıdır. Hücreleri yapılandırır, dokuları onarır, enzimlerin oluşturulmasından sorumludur ve ruh sağlığımızda temel bir rol oynarlar. Proteinlerin parçalanarak aminoaside dönüşümü aminoasitlerin vücuttaki ilk işlevleridir. Bu dönüşümden sonra aminoasitler ,bulabildiği her yerde nitrojen ile birleşerek vücudumuzun kullanabileceği binlerce çeşit protein formatını alırlar. Vücudumuzun, bazı aminoasitleri ( 20 aminoasit ) protein yapılandırıl-masında kullandığı bilinmektedir. Vücudumuzun üretemediği 8 ana aminoasit bulunmakta ve bunlar esansiyel aminoasitler olarak adlandırılmaktadır. Vücudumuzun ihtiyacı olan bu esansiyel aminoasitleri yiyeceklerimizle almamız gerekmektedir. Vücudumuzda uygun bir protein sentezi elde edebilmek için, bütün aminoasitlerin aynı zamanda ve doğru miktarlarda bulunmaları mutlaka gereklidir. Eğer çok az miktarda bir temel aminoasit varsa, bu, “kısıtlayıcı aminoasit” diye adlandırılır. Bu da diğer aminoasitlerin ne kadar var olduğuna bakılmaksızın, sentez edilebilen protein miktarını kısıtlayacaktır. B6 ve C vitaminleri aminoasit metabolizması ve aminoasitlerin emilmesi için gerekli vitaminlerdir. Aminoasit kullanıyorsanız, vücut için çok daha uygun olan L- formlarının kullanılması önerilmektedir. Sadece bir aminoasit alıyorsanız, midede emilimini kolaylaştırmak amacıyla açken almanız daha doğru olacaktır.L- Arginine, vücutta Nitrik Oksit( NO) yapımında rol almaktadır. Son yirmi yılda yapılan yoğun araştırmalar, bu molekülün hücreler arası haberleşmede temel bir görev üstlendiğini ortaya çıkarmıştır. Nitrik oksit, insan vücudunda doğal olarak üretilen bir hormondur; sinir, dolaşım, savunma, solunum ve üreme sistemlerinin hayati fonksiyonlarının düzenlenmesinde stratejik bir rol oynamaktadır. Mükemmel molekül “nitrik oksit” sayesinde, vücudun farklı ortamlara göre değişen ihtiyaçları otomatik olarak sağlanır. Kan damarlarının, spor yaparken genişleyerek artan kan ihtiyacını sağlaması veya yaralanma sonrasında daralarak kanamayı azaltması, bu sistemin bir sonucudur. L-Arginin’in sperm üretiminde (spermatogenez) gerekli olduğu literatürde belirtilmektedir. Ayrıca, sperm hareketliliğine de yardımcıdır. Travma, yara tedavilerinde ve güçlü bir bağışıklık sistemi için Arginin’e ihtiyaç duyulur. L- Arginin vücuttaki yağsız kas ve dokuların gelişmesine yardımcıdır. L- Arginin vücut tarafından Ornithine adı verilen diğer bir aminoasite de çevrilebilir. Ornithine, büyüme hormonu ve insülin benzeri büyüme faktörü gibi doğal hormonların salınımını düzenler.

  Arginin

  Arginin (Arg,R) bir alfa-aminoasittir. Molekül ağırlığı 174.2 g/mol ve molekül formülü C6H14N4O2'dir. Sistematik ismi 2-amino-5-(diaminometiliden amino) pentanoik asit’tir.L-arginin, doğada bulunan proteinlerin yapısını oluşturan 20 aminoasitten biridir. Kodları, CGU, CGC, CGA, CGG, AGA ve AGG şeklindedir.
  Memelilerde, bireyin organizmasının gelişim safhasına ve sağlık durumuna bağlı olarak yarı temel aminoasit ya da koşullu aminoasit olarak sınıflandırılır. Bebekler yeterli miktarda arginin sentezleyemediklerinden, ihtiyaçları olan arginini besinsel olarak dışarıdan almaları gereklidir.Arginin, 4 karbon alifatik düz bağ içerir. Bu bağın uzun yan zinciri hidrofobik özellik taşımasına rağmen bu yan zincirin ucunda bir guanidyum grubu bulunmaktadır. 12.48’lik bir pKa‘ya sahip olan guanidyum grup nötr, asidik ve hatta bir çok bazik ortamda bile pozitif yüklüdür. Böylece guanidyum grup, alaninin temel kimyasal özelliklerini ortaya koyar. Çift bağ ve nitrojen yalnız elektron çiftleri arasındaki konjugasyondan dolayı pozitif yükler bir çok H-bağı oluşturarak delokalize olurlar.


  Besin kaynakları:

  Arginin, temel amino asitler sınıfında değildir; insan vücudunda üretilebilir ve direk gıdayla alınması gerekmez. Fakat biyosentetik döngüde yeterli miktarda arginin üretilmez ve bir kısmı beslenme yoluyla tüketilir. Iyi beslenmeyen ve bazı fiziksel sorunları olan bireylere arginin içeren gıdalar tüketmeleri önerilir.

  Arginin çeşitli gıdalarda bulunur. Bunlar:

  Hayvansal kaynaklar: Süt ve süt ürünleri (yoğurt, peyniraltı suyu proteini içecekleri, beyaz peynir, rikotta), sığır eti, kümes hayvanları eti (tavuk, hindi), sülün, bıldırcın, su ürünleri (pisibalığı, ıstakoz, salomon, karides, salyangoz, tuna).
  Bitkisel kaynaklar: buğday tohumu ve unu, esmer buğday, granol, yulaf unu, kabuklu yemiş (hindistancevizi, ceviz, kaju, badem, fındık, fıstık), çekirdek (ayçiçeği, susam, balkabağı), bezelye, soyafasulyesi.

  Biyosentezi:

  Arginin, sitosolik enzimlerinin ardışık olarak argininosükinat senteziyle (ASS) ve argininosükinat liyazıyla (ASL) sitrülinden sentezlenir. Her arginosükinat molekülünün sentezi için ATP’den (adenosin trifosfat) AMP (adenosin monofosfat) hidrolizi gerekir. Bu yüzden bu sentezleme enerji bakımından masraflıdır.
  Sitrülin, farklı kaynaklardan türetilebilir.
  Nitrik oksit sentezi (NOS) ile argininden,
  Prolin ya da glutamin/glutamat katabolizmasıyla ornitinden
  DDAH ile asimetrik dimetilargininden (ADMA)
  Arginin, glutamin ve prolin bağ yapma yolları çift yönlüdür. Böylece, bu amino asitlerin kullanımı ya da üretimi hücre tipine ve gelişim evrelerine bağlıdır.
  Tüm vücut bazında, arginin sentezi böbrek-bağırsak ekseninde gerçekleşir. Bu bölgelerde, glutamin ve glutamattan sitrülin üreten ince bağırsak epital hücreleri böbrek proksimal tübül hücreleriyle işbirliği içindedir. Böbrek hücreleri, sitrülini döngüden çıkarıp arginine çevirir. Sonuç olarak, bağırsak ya da böbrek fonksiyonlarının zayıflaması endojen arginin sentezini azaltır, ve besinle alınması gereken miktarı artırır.
  Sitrülinden arginin sentezi diğer hücrelerde de düşük değerlerde gerçekleşebilir. Sitrülin NoS kataliz tepkimelerinin yan ürünüdür ve sitrülin-NO veya arginin-sitrülin yollarını izleyerek arginine dönüşebilir. Bir çok hücrede, NO sentezini destekleyerek belli bir dereceye kadar argininin yerini tutabilir.

  İşlevi:

  Arginin hücre bölünmesinde, yaraların iyileşmesinde, vücuttan amonyak atılmasında, bağışıklık sisteminde ve hormonal dengede önemli bir rol oynar.
  Gıdalarla alınan L-argininin yararları ve işlevleri aşağıdaki gibidir:
  Nitrik oksit sentezinde uyarıcıdır.
  Vücutta, yaşlanmayı önleyen en önemli hormonların salgılanmasını artırır.
  Bağışıklık sistemini geliştirir.
  Kalp hastalıkları riskini azaltır.
  Kas kütlesini artırır.
  Adipoz doku vücut yağlarını azaltır.
  İnsülin duyarlılığını geliştirmeye katkıda bulunur.
  Erkeklerde kısırlık riskini azaltır.
  Kan dolaşımını hızlandırır.

 2. #2
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Mesajlar
  2.776

  Standart

  ARGİNİN Dengeli beslenenlerde yeterince bulunur
  Arginin, doğru adıyla L-Arginin normalde vücutta yeterince bulunan bir aminoasittir ve hücre bölünmesi, yaraların iyileşmesi, amonyağın vücuttan atılması gibi fonksiyonlarda rolü vardır
  Besin destekleri günlük hayatımıza girdi gireli, hiç tanınmayan maddeler kendilerinden bahsettirir oldu. Arginin veya doğru adıyla L-Arginin de bunlardan biri. Arginin normal olarak vücutta yeterince bulunan bir aminoasittir ve dengeli beslenme ile kaynakları karşılanır. L-Arginin bazı özellikleri nedeniyle son zamanlarda sıkça kendinden bahsettirmekte.

  Yararları nelerdir?
  Argininin hücre bölünmesi, yara iyileşmesi, immün fonksiyonlar ve vücuttan amonyağın atılması gibi birtakım vücut fonksiyonlarında rolü vardır. Aynı zamanda büyüme hormonu sekresyonunu uyarıcı olarak bilinmesi ile de antiaging çalışmalarında dikkati çekmektedir. Arginin son zamanlarda kalple ilgili yararlarından ötürü de dikkat çeken bir beslenme desteği olmakta. Arginin kan damarlarında genişlemeye neden olan nitrik oksit metabolizmasında rol almaktadır. Nitrik oksit kan damarlarının gevşemesine ve dolaşımın artmasına neden olan güçlü bir maddedir.
  Argininin kalp hastalığına bağlı göğüs ağrısı (angina), atardamarlarda tıkanma, koroner arter hastalığı, kalp yetmezliği, damar hastalıkları ve damarsal kökenli baş ağrılarında yardımcı olabileceğine, bağışıklığı ve hormon fonsiyonlarını destekleyebile-ceğiyle ilgili ön çalışmalar yapılmakta.
  Atardamarları gevşeterek kan akımını artırdığından argininin, erkeklerde sertleşme sorununa da yardımcı olabildiğine dair düşünceler var.
  Normal sperm yapısı argininden zengin olduğundan, sperm sayısı az olan kişilerde arginin takviyesinin sperm sayısını artırmaya yararlı olabileceği düşünülmekte.
  İşte bu ikiz özelliği nedeniyle son zamanlarda özellikle erkekler arasında arginin kendinden bahsettiriyor.
  Yetersizliği nadir görülür
  Argininin vücutta protein yapımını da tetiklediğinden, yara iyileşmesi, vücut geliştirme ve kas çalışmalarında, kritik hastalıkları olan kişilerde vücut erimesinin önlenmesinde yararları araştırılmakta.
  Arginin yetersizliği seyrek görülen bir durumdur, yeterince protein alınmaması, yanıklar, enfeksiyonlar, periton diyalizi, üre sentezi bozuklukları gibi durumlarda arginin yetersizliği görülebilir.

  Besinsel arginin kaynakları
  1 avuç içi kadar ince dana eti (100g): 1500 mg
  1 tabak nohut: 1400 mg
  Yarım küçük dana pirzola (100 g): 1400 mg
  Somon (90 g): 1100 mg
  Yer fıstığı (30 g): 900 mg
  Badem (30 g): 700 mg
  1 büyük yumurta: 400 mg
  Yağsız süt (1 bardak): 300 mg civarında arginin ihtiva etmektedir.
  Bunların yanında ceviz, fındık, susam, ayçiçeği, esmer pirinç, kuru üzüm, hindistancevizi, badem, keju, tahıllar, tavuk, çikolata, mısır, yulaf zengin arginin kaynaklarıdır.

  Ne kadar almalı?
  Yukarıdaki tablodan da anlaşılacağı gibi, aslında dengeli bir beslenme sırasında vücut için gerekli arginin kaynağı alınmaktadır. Alınandan daha fazlasına ihtiyaç olduğu düşünülüyorsa ve ilave olarak bir arginin takviyesi yapılacaksa, sağlıklı kişilerde genellikle günde 1-3 gram arası L-Arginin preparatı önerilmekte ve yüksek dozlarda emilimi güç olduğundan güne bölünerek alınması tavsiye edilmektedir. En iyi emilimi aç karnına olmaktadır. Tedaviyle ilgili çalışmalarda kullanımı ise çok daha yüksek dozlarla olmakta ve yerine göre damardan verilmektedir. Argininin, size gerekli olup olmadığının ve dozunun tespiti, hem de başka ilaçlarla etkileşimleri bakımından doktorunuza danışarak kullanmalısınız. Yararları ve başka maddelerle etkileşimleri konusunda eczacınızdan da önemli bilgiler alabilirsiniz.

  Dikkat edilmesi gerekenler
  Genellikle yan etkileri seyrektir. Klinik çalışmalarda üç aya kadar olan kullanımda yan etkilerin sık ve ciddi olmadığı ve güvenle kullanılabildiği görülmüştür. Arginin takviyesi bazı kişilerde bulantıya, dışkılama sayısında artışa, ishale neden olabilir. Seyrek de olsa kan şekeri düzeyini artırabilir, tansiyon düşmesi, kanda potasyum ve klorür artışı, sodyum ve fosfat düşmesi, keratinin yükselmesi gibi yan etkileri olabilir. Kanı sulandıran ilaçların ve maddelerin etkisi argininle artabilir. Hamileler ve emziren kadınlar bu konuda yeterli araştırma olmadığından arginin kullanmamalıdır.
  Arginin damar gevşetici etkisinden dolayı nitrogliserin preparatlarının etkisini artırabilir.
  Ayrıca erkeklerin dikkat etmesi gereken bir durum da, sertleşme sorununda kullanılan damar genişletici ilaçlarla arginin alınmasının sakıncalı olabileceğidir. Bu ilaçlarla birlikte kullanımında, argininin de damar gevşetici etkisinden dolayı, baş ağrısı, yüz kızarması gibi etkiler yanında, kan basıncı-nın çok düşmesi gibi ciddi yan etkiler görülebilir.

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Mesajlar
  2.776

  Standart

  ARGININE Nedir?
  NO
  Büyüme hormonu
  Anti-aging
  Cinsel performans
  Kas yapılanması
  Kas onarımı
  Protein sentezi
  Pozitif nitrojen dengesi
  Güçlü bağışıklık sistemi Ürün hakkınnda bilgi alın..

  ARGININE Nedir? Arginine, optimal büyüme ve protein metabolizmasının düzenlenmesi için gerekli olan önemli amino asitlerden biridir. Bağ dokularında yüksek yoğunlukta bulunmakta, çeşitli enzim ve hormonların yapımında görev almaktadır. Arginine elzem bir amino asit olmamasına karşın, yoğun stres altındaki kişiler, ağır antrenman yapan sporcular, taravma durumlarında gereksinimi artar ve dışarıdan destek olarak alınması gerekir.
  ARGININE Etkisini Nasıl Gösterir? Arginine, kas kütlesini arttırırken vücut yağını azaltır ve gıdalarla alınan yağın emilimini durdurur. Glukagon, insülin ve büyüme hormonu gibi bir çok hormonun seviyelerini yükseltir. Arginine, protein sentezini arttırır, yağsız kas büyümesini ve onarımı sağlar, nitrojen oranını yükseltir, vücut yağını metabolize eder.
  Vücutta, erimiş gaz formunda bulunan Nitric Oxide, Arginine'den yapılır. Arginin'den üretilen Nitric Oxide, damarları genişletir ve kan basıncını düşürerek kalbin yükünü hafifletir ve kalp hastalıkları riskini azaltır. Yine damarların genişlemesi neticesinde hücrelere daha fazla oksijen takviyesi sağlanır ve vücutda bulunan besinlerin hücrelere emilimi artar. Ayrıca, seksüel performansı ve sperm sayısını artırır.
  Bağışıklık sistemini güçlendirir. Argininin amonyağı nötralize etmesi, karaciğer detoksifikasyonuna da yardımcı olur ve karaciğer yaralanması, heptik siroz ve yağlı karaciğer dejenerasyonu gibi karaciğer hastalıklarının tedavisinde yararları olabilir. Erkeklik salgısı önemli miktarda arginin içerdiği için erkeklerde kısırlığın tedavisinde yararlı olur ve seksüel performansı arttırır.

 4. #4
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Mesajlar
  2.776

  Standart

  Arginin
  Arginin bestellen - L-Arginin Kapseln, Pulver + Liquid
  Arginin bestellen - Mehr Muskelaufbau, Muskelpump und Sexualkraft durch Arginin!

  Aminosäuren wie Arginin aus unserem Fitness Shop werden immer beliebter unter den Nahrungsergänzungen. Viele Studien belegen die Wirksamkeit und positiven Effekte von Arginin. Arginin ist aber nicht nur für Bodybuilder zum Muskelaufbau, sondern Arginin wird auch häufig als das "Viagra der Natur" bezeichnet. Auch Ältere Menschen profitieren immer mehr von Arginin zur Steigerung der Durchblutung. Neben den BCAA Aminosäuren gilt L-Arginin derzeit als die beliebteste Aminosäure aus unserem Shop.


  Lesen Sie hier warum Arginin so beliebt ist:

  Was ist Arginin und wie wirkt Arginin?
  Eigentlich gehört L-Arginin zu den nicht essenziellen Aminosäuren. Aber in bestimmten Situationen, wie z.B. extremem Stress, Krankheit, starker körperlicher Belastung oder in katabolen Phasen bei hohem Trainingsumfang oder Diät kann es passieren, dass der Körper L-Arginin nicht in ausreichender Menge produziert und es kommt zu einem L-Arginin Mangel. Die nicht essenzielle Aminosäure Arginin wird dann als semi-essenziell bezeichnet, und eine Zufuhr von Arginin, z.B. über eine beispielsweise Sportnahrung ist sinnvoll.

  Wozu braucht man Arginin?
  Die Aminosäure Arginin besitzt die Eigenschaft, dass Arginin zu einer gesteigerten Wachstumshormonfreisetzung beitragen kann. Arginin kann dadurch indirekt auf die erhöhte Proteinsynthese der Muskulatur Einfluss nehmen. Weiterhin gilt Arginin als ein essentieller Schlüsselbaustein zur Vitalisierung des Immunsystems. Je größer die Wachstumshormonausschüttung, desto größer ist die Fettverbrennung. Ebenso ist die Aminosäure Arginin für das Immunsystem, sowie den Heilungsprozess von wichtiger Bedeutung.


  Arginin zur Steigerung der Sexualkraft und Potenz:
  Ein weiterer positiver Nebeneffekt von Arginin ist, dass es auch einen erheblichen Einfluss auf die männliche Potenz ausüben kann. In den Schwellkörpern wird aus der Aminosäure Arginin über die Stickstoffmonoxidsynthetase Stickstoffmonoxid (=NO) gebildet, welches zu einer verbesserten Durchblutung in den Schwellkörpern und damit zu einer gesteigerten Erektion führt.

  Hat Arginin Nebenwirkungen?
  Arginin ist ein vollkommen natürlicher Eiweißbaustein. Die Aminosäure Arginin ist in vielen Lebensmitteln in geringen Mengen enthalten ist. Arginin ist kein Arzneimittel und keine Dopingsubstanz. Arginin ist in Deutschland frei verkäuflich.

  Gibt es einen Unterschied zw. Arginin Kapseln, Arginin Pulver und Arginin Liquid (flüssiges Arginin)?
  Der Unterschied besteht einzig und allein in der Aufnahmegeschwindigkeit. Die flüssige Form von Arginin kann der Organismus am schnellsten verarbeiten.

  Wo kann man Arginin bestellen?
  Bestellen Sie Arginin doch einfach in unserem Fitness Shop Sportnahrung-Engel. Wir führen Arginin Produkte vieler Hersteller in hochwertiger Qualität und Reinheit. Arginin erhalten Sie bei uns als Arginin Kapsel oder als Arginin Pulver.

  Vorteile durch die Einnahme der Aminosäure Arginin:
  Arginin unterstützt die körpereigene Wachstumshormonausschüttung
  Arginin verbessert die Durchblutung und Glykogeneinlagerung
  Arginin verbessert den Muskelpump während dem Training
  Arginin verbessert den Nähr- und Sauerstofftransport zum Muskel
  Arginin verbessert die Erektionfähigkeit
  Lesen Sie in unserem Fitness Lexikon mehr über die Wirkung, Dosierung und Nebenwirkung von L-Arginin

  Proteinpulver und Protein-Riegel enthalten ebenfalls große Mengen an Aminosäuren wie Arginin. Besuchen Sie dazu bitte unsere Eiweiss-Seite.

 5. #5
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimiçi İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  19.927

  Standart


Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
doğal tedavi, bitkisel tedavi, sağlık bilgileri, himalaya tuzu, epimediumlu macun, çay ağacı yağı, Aloevera, şifalı bitkiler, alternatif tıp, vücut sağlığı, tuz lambası, gazete haberleri