Şeker Otu Faydaları
Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
IndirX
bitkisel tedavi
bitkisel tedavi
Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 22 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor
The GÖKÇEK Doğal Şeker page is where you will Gökçek Stevia Şeker Otu bilgi ve sipariş sitesi.
 1. #1
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Mesajlar
  2.730

  Standart Şeker Otu Faydaları  Şeker Otu, Stevia rebaudiana, STEVIA, Stevia Şekeri, stevia sipariş, stevia satın al, stevia nedir, stevia faydaları, stevia toz şekeri
  Stevia, Paraguay ve Brezilya'da yetişen bir bitkidir. 1887 'de Paraguay yerlilerinin kullandığı şifalı bitkiler üzerinde inceleme yapan Güney Amerikalı bilim adamı Antonia Bertoni tarafından keşfedilmiştir. Paraguay kızılderilileri tarafından "Tatlı ot" ve "Ballı yaprak" ismiyle anılan ve tatlandırıcı olarak kullanılan stevianın sırrını çözmek için, 1931'de Bridel ve Lavieille adında iki Fransız kimyacı bitkinin yapraklarından elde ettikleri ekstre (öz) üzerinde çalışmaya başladı. Onların çalışmaları sonucunda beyaz kristal yapıda ve "Stevioside" adı verilen saf bir ürün elde edildi ve bu maddenin normal rafine şekerden 100 ile 300 kat daha tatlı olduğu fark edildi. 1971'de Çinli araştırmacı Dr.Tei-Fu-Chen Paraguay'ı ziyaretinde ilgisini çeken Stevia bitkisi üzerinde çalışmalar yaparak, kimyasal olmayan doğal yöntemlerle Stevia ekstresi (özü) elde edilmesinde ve yapraklarda bulunan keskin tadın kaldırılmasında başarılı oldu.

  Paraguay ve Brezilya'da yüzyıllardan beri tatlandırıcı ve tedavi edici özellikleri nedeniyle kullanılan stevia (şeker bitkisi) , Japonya'da da otuz yılı aşkın bir süredir milyonlarca kişi tarafından tatlandırıcı ve gıda katkısı olarak kullanılmaktadır. Bu bitkiden elde edilen özütün, kan şekerini düzenleyici etkileri olduğu kabul edilmektedir. Stevia'nın insülin duyarlılığını ve hatta salınımını arttırıcı etkilerinin olduğunu gösteren bazı araştırmaların varlığı diyabet tedavisinde kullanımını destekler niteliktedir.

  Stevia Ekstresi'nin en büyük özelliği bir doğal tatlandırıcı ve diyet gıdası olarak hiç bir şekilde kalori, yağ, sakarin ve toksik maddeler içermemesidir. Su bazlı olarak üretilir ve üretiminde alkol ya da herhangi bir kimyasal madde kullanılmaz. Stevia Ekstresi kandaki şeker düzeyini yükseltmeksizin, şişmanlatmaksızın ve kalori vermeksizin içeceklerinizi veya gıdalarınızı tatlandırır. Şeker hastalığı, yüksek tansiyon, kabızlık, depresyon ve asabiyete karşı olumlu etkileri vardır. Mide ve bağırsak florasını, asit alkali dengesini korur. Bir büyük fincan black (sütsüz) nescafe için 1 gr 'lık paket fazlasıyla yeterli olur ve alıştığınız şeker tadında herhangi bir fark ya da koku hissetmezsiniz.


  STEVIA'NIN ÖZELLİKLERİ

  Şeker Otunun başlıca üreticileri Paraguay, Brezilya, Japonya ve Çin’dir.
  Kurutulmuş haldeki şeker otu yaprakları normal şekerden 10-15 kat daha tatlıdır. İşlenerek toz haline getirilmiş şeker otu normal şekerden 200-300 kat daha tatlıdır.
  Şeker otu, yapay tatlandırıcıların kullanıldığı diyetlerde, yapay tatlandırıcıların yerine kullanılabilmektedir.
  Şeker Otu ile birçok yemek, tatlı, pasta pişirilebilmektedir.
  Şeker Otu 300 C üzerine kadar ısıya dayanabilmektedir
  Şeker Otunun kalorisi yoktur.
  Şeker otu kan şekerini arttırmamaktadır.
  Birçok araştırma yapılmasına rağmen her hangi bir yan etkisine rastlanmamıştır.
  Tamamlanan iki araştırma sonucuna göre şeker otu dişlere zarar vermemektedir.
  Araştırmalar şeker otunun , şeker hastaları tarafından uzman kişiler/doktor gözetiminde kullanılabileceğini göstermektedir.

  Şeker Otundan Kendi Başınıza Öz Üretmeniz Mümkün Mü?

  Taze veya kurutulmuş şeker otu yapraklarını kullanarak bir öz üretebilmek mümkündür. Bir miktar (ne kadar belirtilmemiş) şeker otu yaprağını veya kurutulan yapraklardan elde edilen tozu, brandy veya viski gibi bir alkol içinde 24 saat bekletip , yapraklarını süzdükten sonra alkolü kaliteli su ile seyreltilmesi sonucu elde edilen sıvı , kısık ateşte kaynamasına izin vermeden ısıtılır. Isınma ile alkol buharlaşarak sıvıdan uzaklaşır . Şeker otu özü, kaliteli bir su ile de hazırlanabilir fakat şeker alkolde daha çok çözülecektir. İstenirse şurup kıvamına gelinceye kadar kaynatma yapılabilir.

  Türkiye’de Stevia Üretimi

  Diyarbakır’ın Bismil ilçesine bağlı Yukarısalat Belde Belediyesi’nce hazırlanan ve Türkiye’nin ilk ekolojik şeker üretiminin planlandığı proje, AB tarafından onaylanarak 233 bin Euro’luk destek aldı. Proje sayesinde şeker üretimi şekerpancarının yanı sıra alternatif şeker bitkisi ‘stevia’ sayesinde yapılabilecek. Bitkinin en önemli özelliği şekerpancarında olduğu gibi yoğun kimyasal girdi kullanılmasına sebep olmaması. Türkiye’nin ilk ekolojik şeker üretiminin gerçekleşmesi esnasında projeden 40 ailenin yararlanması planlanıyor.
  Eklenmiş Resmin önizlemesi Eklenmiş Resmin önizlemesi Şeker Otu Faydaları-sekerotu2.jpg   Şeker Otu Faydaları-sekerotu.jpg   Şeker Otu Faydaları-sekerotu1.jpg  

 2. #2
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Mesajlar
  2.730

  Standart

  şeker otu - Stevia rebaudiana
  Mucize Tatlandırıcı: Stevia rebaudiana

  Kalorisiz ve yan etkisiz olması nedeniyle geleceğin tatlandırıcısı olarak tanımlanan bitki.

  Yaprakları şekerden 30 daha tatlı olan stevia rebaudiana, şeker otu olarak da bilinir. Kalorisiz ve yan etkisiz bir tatlandırıcıdır.

  Stevia rebaudiana, aslen Paraguayda yetiştirilen bir bitkidir. Günümüzde birçok ülkede suni tatlandırıcıların yerine kullanılmaktadır. Stevia yaprakları hem tazeyken, hem de kurutularak tüketilebilir.

  Taze olarak tüketilmesi istendiğinde, yeşil yapraklar her türlü sıcak içeceğin içine atılarak tatlandırıcı olarak kullanılabilir. Kurutularak tüketilmek istendiğinde ise, koparılan yapraklar karanlık ve rutubetsiz bir yerde kurutulur. Ardından kuru yapraklar öğütülerek toz haline getirilir. Bir yemek kaşığı kuru stevia yaprağı, bir bardak toz şekere eşdeğer tattadır.

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Mesajlar
  2.730

  Standart

  Şeker Otu, Stevia (Stevia Rebaudiana)

  Sağlığa potansiyel yararları

  Steviol glikozitler kalorisiz olduklarından tüketicilerin günlük enerji alımlarını arttırmadan, şeker tadının keyfini almalarını sağlar. Yüksek yoğunluklu tatlandırıcılar, şeker yerine kullanılarak kilo yönetimine yardımcı olurlar. Genetik fenilketonüri hastalığı olan kişilerin, aspartam da dahil olmak üzere tüm kaynaklardan aldıkları fenilalanin miktarını kontrol altında tutmaları gerekiyor. Bu kişiler için, fenilalanin içermeyen steviol glikozitler uygun tatlandırıcı seçenekleri oluyor.

  1999’da Avrupa Komisyonu, güvenlikle ilgili yeterli kanıtlar olmadığından Stevia bitkisinin, gıda ya da gıda bileşeni olarak kuru yapraklarının kullanılması onayını reddetti ve Stevia bitkisini ya da bileşen olarak bitki ekstraktlarını içeren gıda ve içeceklerin AB pazarına girmelerine onay vermedi. Bu tarihten sonra güvenlikle ilgili birçok çalışma yapıldı. 2008’de FAO/WHO Gıda Katkıları Ortak Uzman Komitesi (JECFA) ve Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) gibi çeşitli kurumlar, saf steviol glikozitlerin (≥ 95%) insanlar tarafından tüketilmesinin güvenli olduğunu bildirdiler. JECFA, kabul edilebilir günlük alım miktarını 0-4mg/kg vücut ağırlığı, yani 60kg ağırlığında bir kadın için 240 mg ve 70kg ağırlığında bir erkek için 280mg olarak belirledi. Mart 2010’da Avrupa Gıda Güvenliği Kurumu (EFSA), steviol glikozitlerin güvenilirliği konusunda değerlendirme çalışmalarına başladı ve ****14 Nisan 2010’daki katkı maddeleri panelinde, steviol glikozitlerinin, bitki yapraklarından ekstrakte edilen tatlandırıcıların güvenilirliğini onayladı. Toksikolojik testler maddenin, genotoksik, kanserojen ya da insan sağlığına herhangi bir olumsuz etkisinin olmadığı gösterdi ve EFSA, JECFA’nın daha önce belirttiği kabul edilebilir günlük alım miktarını belirledi.****

  Stevia (Stevia Rebaudiana)

  Şeker Otu ile bri çok yemek, tatlı, pasta pişirilebilmekte. Şeker Otu 300 C üzerine kadar ısıya dayanabilmekte.
  - Birçok araştırma yapılmasına rağmen her hangi bir yan etkisine rastlanmamış.
  - Şeker Otunun başlıca üreticileri Paraguay, Brezilya, Japonya ve Çin.
  - Kurutulmuş haldeki şeker otu yaprakları normal şekerden 10-15 kat daha tatlı. İşlenerek toz haline getirilmiş şeker otu normal şekerden 200-300 kat daha tatlı.
  - Şeker otu, yapay tatlandırıcıların kullanıldığı diyetlerde, yapay tatlandırıcıların yerine kullanılabilmekte.
  - Şeker otunun kalorisi yok.
  - Şeker otu kan şekerini arttırmıyor.
  - Şeker otunu şeker hastaları kullanabilir mi sorusunu, hastaların uzman kişilerin/doktorların gözetiminde olmaları kaydı ile kullanabileceğini, doktorunuzun şeker otu kullanımına izin vermemesi durumunda, neden izin vermediklerini destekleyen araştırmalar hakkında size bilgi vermesini kibarca rica etmenizi isteyerek cevaplıyorlar.
  - Tamamlanan iki araştırma sonucuna göre şeker otu dişlere zarar vermiyor.

  Güney Amerika’da yetişen, yerli kabilelerinin kullandığı, çalıya benzeyen bir bitkinin yapraklarından elde edilir. 1900’lerin başında İngiliz ve Fransızlar tarafından şekere alternatif olarak incelenmiştir. Geçtiğimiz yüzyılın ortalarından itibaren Japonya’da yetiştirilmeye başlanmıştır.

  Turşuların, soya sosunun, meyve sularının, alkolsüz içeceklerin, sakızların, dondurma ve çayın tatlandırılmasında kullanılmaktadır.

  Özellikle diabetiklerde güvenle kullanılabilmektedir. Kan şekerini sabit düzeyde tutmayı sağlamaktadır. Hipertansiyon tedavisinde de etkin olduğu ifade edilmektedir. Plak oluşumunu yavaşlattığı ve çürük önleyici özelliği olduğu, hayvan deneyleriyle gösterilmiştir. Histolojik çalışmalarda herhangi bir anomaliye rastlanmadığı bildirilmektedir.

 4. #4
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Mesajlar
  2.730

  Standart Rebiana (Stevia)

  Rebiana (Stevia)
  Olay yaratan kalorisiz doğal şeker aslında yıllardır bilinen bir bitkinin özütünden başka bir şey değildi. "Stevia", Paraguay ve Brezilya kökenli bir bitki olarak tanınıyordu. Bu eşsiz bitkiyi bugünlere taşıyan ise hâlâ bu işle uğraşan Paraguay'ın eski bir kabilesiydi.

  Tat açısından şekerden farkı yok

  Yerel halk "şeker otu" ismini verdiği bu bitkinin yapraklarını kurutup toz haline getiriyor ve şekerden 20 kat daha güçlü bir tatlandırıcı olarak şeker yerine kullanıyordu.

  İlginç bitki önce Almanların dikkatini çekti.

  Paraguay'a gidip yerinde incelediler. İleride şekere ve sentetik tatlandırıcılara rakip olacak bitkinin doğal kimyası onları hayrete düşürdü. Bu bitkiden çeşitli türevlerde kalorisiz şeker üretilebilecekti. Almanlar Avrupa kıtasında nerelerde yetişeceğini araştırdılar. İspanya ve Yunanistan en uygun yer olarak belirlendi. Üstelik Anadolu'nun bazı bölgeleri de bu bitkinin doğasına oldukça uygundu. Bitki daha sonra Japonlar tarafından ithal edilmeye başlandı. Amaç, tıbbi açıdan yan etkilerin araştırılmasıydı. Görüldü ki bitkinin insan organizması üzerinde yıkıcı hiçbir etkisi yok. Bunun üzerine "Stevia" birden popüler hale geldi. Diyetisyenler şeker niyetine sadece bu bitkiyi öneriyordu.

  Japonlar uzunca bir süre "Stevia"yı diyabet hastalarında denediler. Sıfır kalori özelliği yanında "Stevia"nın ani şeker yükselmesinin önüne geçtiğini, kan basıncını dengelediğini gördüler. Fakat daha çok doğal tatlandırıcı olarak böbrek, karaciğer, kan ve metabolizma etkileri üzerinde duruldu. Sonuçlar mükemmeldi. Üstelik "Stevia" lezzet algılaması açısından klasik şekerden ayırt edilemiyordu. "Çift kör" testler iddiayı yüzde yüz doğrulamıştı. "Stevia" sentetik tatlandırıcılar gibi ağızda madensel tat bırakmıyordu.

  Şeker endüstrisinde sürpriz olabilir

  İşte tam bu noktada "Stevia" Cargill'in büyük ilgisini çekti. Coca-Cola'yla ortak projelere başlandı. Şimdi Coca-Cola bir adım daha ileri giderek bu bitkinin özütünden izole edilen çok daha saflaştırılmış konsantre bir maddeye "Rebiana" adını verdi. "Rebiana" bitkinin kültüre alınmış formlarından üretiliyor ve şekerden 300 kat daha fazla tada sahip. "Truvia" ise bunun ticari adı. Coca-Cola kendi içecek ürünlerinde bu maddeyi kullanadursun, "Cargill" bunun ileride şekere rakip olabilecek önemli bir endüstriyel ürün olacağını keşfetti. Cargill'in bilimsel araştırma direktörlerinden Leslie Curry'e göre "Rebiana" araştırma programlarında tüm testleri başarıyla geçmiş olağanüstü bir tatlandırıcıydı. Ona göre "Stevia Glycosidleri" gıda sektörünün çehresini bir anda değiştirebilecek niteliklere sahipti. Belki de "rebaudioside A" isimli biçimiyle yüzde 97 saflıkta yeni şeker keşfedilmişti.

  Anlaşılan o ki geleneksel beyaz şekerin yüksek kalori sağlamasıyla oluşan ve ABD'de kimi rahatsızlıkları tetikleyen olumsuzluklar "Rebiana" ile asgari düzeye indirilebilecek.

  Coca-Cola şimdiden meşrubat dışında bisküvi endüstrisi gibi onlarca yeni alanda "Rebiana"yı tanıtma uğraşısı içinde.

  FDA sonunda perakendeye izin verdi

  Bu gelişmeler sürerken FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) biraz da şeker tröstlerinin etkisiyle "Stevia" bitkisinden elde edilen kalorisiz şekerlere sınırlı bir izin tanımıştı. Ancak sentetik tatlandırıcılara bir alternatif olarak sağlık mağazalarında ve eczanelerde satılabiliyordu. Sonra Coca-Cola ve Cargill'in araştırmaları ürünün hiç de sınırlı kalmayacağı gerçeğini ortaya koydu. Önce meşrubat sanayiine giren "Stevia" şimdi "Rebiana" ve benzeri patentlerle süpermarket raflarına da iniyor. Nitekim bu ayın başından itibaren "Wal-Mart" başta olmak üzere market zincirlerinin rafları Stevia orijinli doğal şeker türevleriyle dolmaya başladı. Geçen haftadan itibaren başlayan yoğun reklam kampanyaları ise tüketicileri fazladan kalori alımına son verilmesi için "Stevia Şekeri" tüketimine yönlendiriyor. Slogan ise oldukça basit: "Ağız tadını değiştirmeden gereksiz kaloriye son!" Coca-Cola ve Cargill'in yeni bir pazar yaratması ise en çok ABD Sağlık Bakanlığı ile sigortaları memnun ediyor. Obezite problemi yanında dengesiz beslenmeye yol açan kalorijen şekerin tahtı artık eskisi kadar sağlam değil. Sentetik tatlandırıcılar ise "Stevia" bitkisinin yaygınlaşmasıyla birlikte epey pazar kaybedecek gibi.

  Alıntı: Kaynak: Referans/Nur Demirok
  Eklenmiş Resmin önizlemesi Eklenmiş Resmin önizlemesi Şeker Otu Faydaları-stevia_1_.jpg   Şeker Otu Faydaları-stevia.jpg   Şeker Otu Faydaları-stevia_2_.jpg   Şeker Otu Faydaları-stevia_3_.jpg   Şeker Otu Faydaları-stevia5.jpg  

  Şeker Otu Faydaları-stevia_01.jpg   Şeker Otu Faydaları-stevia_rebaudiana1.jpg   Şeker Otu Faydaları-seker_otu8.jpg   Şeker Otu Faydaları-seker_otu16.jpg   Şeker Otu Faydaları-seker_otu9.jpg  


 5. #5
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimd??? İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  19.926

  Standart

  STEVIA NEDİR ?
  Stevia bir bitkidir.
  Stevia ; rebaudiana marul, hindiba ve krizantem gibi aynı aile içinden küçük bir çalıdır.
  Paraguay ve Brezilya’ da yetişir.
  Dr Moises Santiago Bertoni tarafından 19. yüzyıl sonlarında keşfedildi.
  Dr.Moises deneyler yaptı ve raporunda; bir yaprak stevia bitkisi insanın ağzında 1 saat şekerli bir tat bırakır dedi. Bitkinin kaşifi Paraguaylı bir kimyager olmasından ötürü adını Stevia Rebuadiani Bertoni koymuştur. Bertoni Guarani yerlileri acı çayları tatlandırmak için Stevia kullanmışlar ve doğal bir tedavi yöntemi keşfetmişlerdir.Bilimin sonradan keşfettiği bu bitki, doğal yoldan inanılmaz bir tatlılık keşfine kapı açmıştır.
  STEVIA GÜVENİLİR Mİ?
  EVET.
  Stevia yan etkileri olmadığı raporlarla kanıtlanan ve yüzyıllardır Paraguay yerlileri tarafından kullanılıp aynı zamanda korunan natural bir bitkidir. Rigerous’un yaptığı uluslararası kanıtlanmış çalışmalara göre stevia, hem insanda hem de hayvanda toksik maddelerin atımına büyük katkısı olan bir bitkidir.
  Stevia 40 yılı aşkın süredir (yıllık 1000 ton) büyük miktarlarda tüketilmiştir.
  BEN STEVIA’NIN YAN ETKİLERİ OLDUĞUNU DUYMUŞTUM ?
  BİLİM STEVIA’NIN HİÇBİR YAN ETKİSİ OLMADIĞINI KANITLAMIŞTIR.
  Stevia yaygın bir biçimde 1970 yılından beri Japonya’da kullanılmaya başlanmıştır ve yan etkisi olduğuna dair hiçbir rapor bulunmamaktadır. Klinik ve laboratuar koşullarının sıkı koşulları altında yüzlerce teste tabi tutulmuş tamamen güvenli olduğu tespit edilmiştir. Stevia yaygın olarak aşırı doz veya toksisite NO raporları ile beraber 40 yılı aşkın bir süredir bütün dünyada kullanılmaktadır.
  STEVIA NASIL TATLI OLUYOR?
  STEVIA ‘ NIN TATLILIĞI SİZİN KULLANIŞ ŞEKLİNİZE BAĞLIDIR.
  Ham yaprağı stevia bitkisinden ve yaprak tozu (yeşil) şekerden 10-15 kat daha tatlıdır ( ama acı bir tat ile ). Stevia konsantreleri ( beyaz sıvı veya toz ) şekerden 100-300 kat daha fazla tatlı olabilir.
  STEVIA AĞIZA ALINDIKTAN SONRA KÖTÜ BİR TAT BIRAKIYOR MU DİĞER MARKALAR GİBİ?
  Kalite ve saflık.
  Bizim stevia konsantresi saflık düzeyi en yüksek olan konsantredir. Bazı markalar Stevia maliyetini azaltmak için konsantreye yabancı maddeler karıştırabiliyorlar. İşte bu ağızda hoş olmayan bir tat bırakır. Bizim konsantre sıvılarımızın tamamında % 100 saf Stevia kullanılır. Alkol ve gliserin içerir.
  STEVIA KULLANIMININ FAYDALARI NELERDİR ?
  YAPILAN ÇALIŞMALAR SONRASINDA , DİETLERDE STEVIA KULLANIMININ SAĞLADIĞI FAYDALAR ŞUNLARDIR :
  - Şeker yok kalori yok.
  - (ne yukarı ne aşağı) kan seviyesini etkilemez.
  - % 100 doğal.
  - Şekerden 300 kat daha tatlıdır.
  - Isı ve dondurucuya uygun.
  - Olmayan fermente.
  - Lezzet artırıcıdır.
  - Plak geciktirici ve anti-çürük.
  - Şeker hastaları için önerilir.
  - Toksik yoktur.
  - İnsan ve hayvanlarda test edilmiştir,yaygındır,test edilmiştir.

  STEVIA NEREDE YETİŞİR ?
  DÜNYANIN HERYERİNDE.
  Orijinal stevia Kuzey Paraguay ve Güney Brezilya ‘da yetişir. Şeker kadar tatlı olarak yetiştirildiği yerler vardır. Bugün ise stevia dünyanın heryerinde yetişiyor. Asya, Güney Amerika, Avrupa, Hindistan, Ukrayna ve hatta Kanada, ABD ‘ de bile yetişmektedir.
  STEVIA’NIN TÜRLERİ NELERDİR ?
  STEVIA HEM HAM BİTKİ ( YEŞİL) VE KONSANTRE ÖZLER (SIVI VE TOZ ) HALİNDE BULUNUR.
  STEVIA NEDEN SADECE PAZARA GELİYOR?
  Stevia üzerindeki çalışmalar 1950 lere dayanır ancak ABD şeker sanayi ABD ‘ de stevia kullanımını engellemek için savaştılar. Günümüzde yapay tadlandırıcıların üreticileri bir şeker yerine onun kullanımını önlemek için FDA lobi yaptılar. 1997 yılında FDA ile ilgili yapay tadlandırıcı üreticilerinin taktikleri konusunda çok kötü bir rapor yayınlandı.
  NEDEN STEVIA İLE TADLANDIRILMIŞ MEŞRUBATLAR GÖREMİYORUZ?
  CEVAP BASİT : PARA !
  Diyet içecek pazarı çok büyük ve bu Pazar yapay tadlandırıcı üreticileri için paylaşım yeri değil.
  Stevia üretimini durdurmak için FDA yı ikna etmeye çalıştılar. Sonra stevia Jaopnya ‘ da yasaklandı. Tüm diyet gazlı içecekler dahil olmak üzere çok sayıda ürün bulunmaktadır.
  STEVIA , ALDIĞIM İLAÇLARI ETKİLER Mİ?
  Stevia ve ilaç etkileşimlerine dair hiçbir rapor yoktur.
  Aslında stevia bazı ilaçları tadlandırmak için de kullanılır. Ancak söz konusu olup olmadığını daima bir uzmana sorunuz.

 6. #6
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimd??? İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  19.926

  Standart

  What is Stevia?

  A. Stevia is a herb.

  Stevia rebaudiana is a small shrub in the same family as lettuce, chicory and chrysanthemums. It grows wild in Paraguay and Brazil.
  Stevia was "officially" discovered in the late 19th century by Dr. Moises Santiago Bertoni. He was given samples of the plant and he reported that "one small piece of the leaf will keep the mouth sweet for an hour". He named the plant Stevia Rebuadiani Bertoni in honor of a Paraguayan chemist name Rebaudi. Bertoni found that the Guarani Indians had been using stevia to sweeten bitter teas and as a sweet treat. Science later discovered that the glycoside substances in stevia leaves, including the steviosides, account for this plant’s incredible sweetness.

  Q. Is Stevia Safe?
  A. Yes.

  Stevia is a natural product with centuries of usage since pre-Columbian times by natives in Paraguay with no reports of side effects. Rigerous research in hundreds of trials internationally have proven stevia to be completely non-toxic for both human and animal consumption. Stevia has been consumed in massive quantities (Thousands of tonnes annually) for over 40 years.
  Q. I have heard that stevia has side effects?
  A. Science has proven Stevia to have no side effects.

  Stevia has been widely used in Japan since 1970 and there have been no reports of toxicity or other side effects. It has been thoroughly tested under rigorous conditions through hundreds of clinical and lab trials and found to be completely safe. Stevia has been extensively used around the world for over 40 years with NO reports of stevia overdose or toxicity.

  Q. How Sweet is Stevia?
  A. Stevia's sweetness depends on the particular form you are using.

  Sweetness of the crude leaves from the stevia plant and leaf powder (green) varies from 10 - 15 times sweeter than sugar (but with a bitter aftertaste). Stevia concentrates (white powders or liquids) can be 100 to over 300 times sweeter than sugar. Not all concentrates are created equal so read the product label and literature to ensure what you are buying is 100% pure stevia and determine its sweetness level.
  Q. How can Pure-le Natural's Stevias have no aftertaste unlike other brands?
  A. Quality and purity.

  Our concentrated Stevia powder is the highest grade available. It is 100% pure stevia with no added fillers. Lower grade stevia concentrates add fillers to reduce their costs. It is these fillers which have an unpleasant aftertaste. Our concentrated liquid contains no alcohol or glycerine (fillers commonly used in Stevia liquids). These additives are responsible for the distinctive aftertaste in some brands. Pure-le Natural Stevias are amazingly sweet, have a glycemic index of zero (0) and are free of any aftertaste.

  Q. What are the benefits of Using Stevia?
  A. Studies have shown the following benefits from using Stevia in your diet.
  > Sugarless with no calories
  > Will not affect blood sugar levels (neither up or down)
  > 100% Natural
  > Up to 300 times sweeter than sugar
  > Heat and freezer stable (ideal for cooking, baking and freezing)
  > Non-fermentable
  > Flavour enhancer
  > Plaque retardant Anti-caries (prevents cavities)
  > Recommended for diabetics
  > Non-toxic
  > Extensively tested in humans and animals with no adverse effects.
  No other sweetener can match this list of stevia’s benefits.
  Q. Where is Stevia Grown?
  A. Worldwide.

  Originally stevia grew wild in Northern Paraguay and Southern Brazil. It was later cultivated as a sweetener until the introduction of sugar cane. Today Stevia is grown worldwide from Asia to South America, Europe, India, the Ukraine and even Canada and the United States.

  Q. What are the types or forms of Stevia?
  A. Stevia is available in both raw herb (green) and concentrated extracts (white powder and liquids)
  Q. Why is Stevia just coming onto the market?
  A. Stevia has been around for a long time in North America.

  Studies on stevia go back to the 1950's but the U.S. sugar industry fought to prevent the use of stevia in the United States. Today, the manufacturers of artificial sweeteners have lobbied the FDA to prevent its approval as a sugar substitute. The situation is so bad that 60 Minutes, in 1997 aired a report on the tactics of artificial sweetener manufacturers when dealing with the FDA.

  Q. Why don’t I see diet soft drinks sweetened with Stevia?
  A. The answer is simple: Money!

  The diet soft drink market is huge, worth billions of dollars and the manufacturers of artificial sweeteners are not about to share that market. They lobbied the FDA to stop the use of Stevia as a food ingredient thereby protecting their market. Artificial sweeteners are patented and those patents guarantee big profits, where Stevia is a natural plant that cannot be patented and it can be grown by anyone anywhere. In Japan, where artificial sweeteners are banned, stevia is found in numerous products, including virtually all diet soft drinks.
  People
  Q. If I am taking a prescription or over the counter medication will there be any interactions between Stevia and my medication?
  A. There are no reports of stevia and medication interactions.

  In fact stevia is used to sweeten some medications. However, if you are concerned you should always consult your health care provider.

 7. #7
  efsuslu83 Çevrimd??? Cömez
  Üyelik tarihi
  Apr 2010
  Mesajlar
  40

  Standart

  Bunu iksir'in içine koysanız ne güzel olur.

 8. #8
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Mesajlar
  2.730

  Standart

  şeker otu - Stevia rebaudiana
  Mucize Tatlandırıcı: Stevia rebaudiana

  Kalorisiz ve yan etkisiz olması nedeniyle geleceğin tatlandırıcısı olarak tanımlanan bitki.

  Yaprakları şekerden 30 daha tatlı olan stevia rebaudiana, şeker otu olarak da bilinir. Kalorisiz ve yan etkisiz bir tatlandırıcıdır.

  Stevia rebaudiana, aslen Paraguayda yetiştirilen bir bitkidir. Günümüzde birçok ülkede suni tatlandırıcıların yerine kullanılmaktadır. Stevia yaprakları hem tazeyken, hem de kurutularak tüketilebilir.

  Taze olarak tüketilmesi istendiğinde, yeşil yapraklar her türlü sıcak içeceğin içine atılarak tatlandırıcı olarak kullanılabilir. Kurutularak tüketilmek istendiğinde ise, koparılan yapraklar karanlık ve rutubetsiz bir yerde kurutulur. Ardından kuru yapraklar öğütülerek toz haline getirilir. Bir yemek kaşığı kuru stevia yaprağı, bir bardak toz şekere eşdeğer tattadır.

 9. #9
  efsuslu83 Çevrimd??? Cömez
  Üyelik tarihi
  Apr 2010
  Mesajlar
  40

  Standart

  Bu ürün neden Gökçek Marketing de satılmıyor.

 10. #10
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimd??? İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  19.926

  Standart

  Alıntı efsuslu83 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Bu ürün neden Gökçek Marketing de satılmıyor.
  Haklısın orayada ekleyelim, sağol

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 01-02-2012, 11:06
 2. Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 01-02-2012, 11:05
 3. Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 01-02-2012, 11:04
 4. Doğal tatlandırıcı, Şeker Otu, Stevia rebaudiana, STEVIA,
  By igokcek in forum TV-Programlarımız
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 01-02-2012, 10:01
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02-05-2011, 22:38

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
doğal tedavi, bitkisel tedavi, sağlık bilgileri, himalaya tuzu, epimediumlu macun, çay ağacı yağı, Aloevera, şifalı bitkiler, alternatif tıp, vücut sağlığı, tuz lambası, gazete haberleri