Molluscum contagiosum nedir?
Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
IndirX
bitkisel tedavi
bitkisel tedavi
Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor
The SORULAR page is where you will Sorularınızı bu bölümde sorabilirsiniz
 1. #1
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Mesajlar
  2.776

  Standart Molluscum contagiosum nedir?

  Alıntı A.KAYA Nickli Üyeden Alıntı
  mrh hocam bana yardımcı olursanız sevinirim genital bölgemde sivilceler meydana geldi sıktırınca içinden yağ benzeri sert bir madde cıkmakta kanama olmakta hpv den şüphelndim önce sonra hpv olmadığına resimlerden kanaat getirdim MOLLUSCUM CONTAGIOSUM olabileceğini tahmin ediyorum resimlerdeki aynısı ama hpv falan değil bir çeşit virüsmüş doktora gitmedim bi ara gecer gibi oldu gecen yerlerde izler kaldı son iki gündür ufaktan belirmeye başladı bana yardımcı olurmusunuz cok seviririm sağlıcakla

  Harici olarak Çay Ağacı Yağı sürün ve ALIÇ FORTE, SİNİRLİ OT FORTE, Gökçek Aloe Vera Jel ve Gökçek İksir kullanmak gerekir ve isteyenler tedavi sürecini hızlandırmak için Artı damar çayı ve enfeksiyon Çayı da kullanabilirler. Bağırsaklarınıza mantar yerleşmiş, mantarlar tedavi edilmeden tedavi olmazsınız, çünkü mantarların üretmiş olduğu toksik maddeleri karaciğer arıtamazsa diğer organlara depolar.Hangi organa veya dokuya toksik madde depolanırsa orda problem çıkar.Günümüzde bakterilerin teşhisi kan, idrar ve gaita tahlilleri hemen yapılabilir, fakat mantarların teşhisi hemen hemen imkansız ve ancak belirtileri ve dilden anlaşılabilir.Antibiyotikler ve yanlış beslenme (tatlı, peynir türleri, siyah çay, kola vs) mantarları çoğaltır ve daha da kötüleşirsiniz.Kimyasal ilaçlar ve yanlış beslenme nedeniyle bozulan asit-baz dengesini kurmak gerekir, çünkü mikroplar asidik ortamda daha hızlı çoğalırlar.Vücudumuzun bozulan asit baz dengesini Himalaya tuzu ile yeniden düzelir. Örneğin normal tuz ödem, damar sertliği, asidoz vs ye sebep olurken Himalaya tuzu ödemi, asidozu ve damarlarda ki sertliği önler.Her Lokma en az 30 defa çiğnenmeli, doğru ÇİĞNEME den yutulan besinler mide başta olmak üzere diğer organlara zarar verir.Hücre merkezlerinde bulunan mitokondirininleri soba veya mini atom sentraline benzetebiliriz.Sobaya kalitesiz kömürü doldurursanız duman içinde kalırsınız ve aşırı artık madde (kül, duman, is) ortaya çıkar.Çiğnenmeyen besinlerde kalitesiz kömür gibi hücreler, hücre araları, bağ dokuları ve bütün organlarda artık madde (cüruf) yoğunlaşmasına sebep olur.Cüruflu ortamda ise bakteri, virüs ve mantarlar çok kolay çoğalır ve bağışıklık sistemi zayıflar, kişi önce halsiz, dermansız, yorgun olur ve aşırı uyur sonra ise birçok hastalığa yakalanır

  MOLLUSCUM CONTAGIOSUM


  Molluscum contagiosum nedir?


  Molluscum contagiosum ciltte veya çok nadiren ağız içi veya vajina gibi müköz membranlarda görülen, özellikle de cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır.

  (Yandaki resim- Molluscum contagiosum cillteki görülen döküntülü lezyonunu göstermektedir)


  Molluscum contagiosum etkeni nedir?
  Molluscum contagiosum etkeni “pox virüs” (çiçek virüsü) grubu DNA virüsüdür.

  Molluscum contagiosum virüsün (MCV) dört türü vardır: MCV-1, MCV-2, MCV-3, MCV-4.

  MCV-1 en sık görülen tür iken MCV-4 genellikle yetişkinlerde görülen ve cinsel yolla bulaşan türüdür.

  Molluscum contagiosum en sık kimlerde görülür?
  Molluscum contagiosum oldukça sık görülmektedir.
  Her altı kişiden biri hayatları boyunca molluscum contagiosum ile karşılaşmaktadır. Özellikle 1 ile 10 yaş arasında çocuklarda enfeksiyon daha sık olarak görülmektedir.

  Molluscum contagiosum nasıl geçer?
  Molluscum contagiosum en sık olarak ortak kullanılan havlu ve giysilerden geçmektedir. Ayrıca cildin cilde teması ile de molluscum contagiosum bulaşabilmektedir.

  Yine, virüs “otoinokülasyon” adı verilen mekanizma ile ciltteki komşu bölgelere atlayabilmektedir.

  Molluscum contagiosum belirtileri nelerdir?
  Molluscum contagiosum; özellikle genital bölgede, ellerde ve ayaklarda görülen, inci gibi sıralanan, 1-5 mm boyutlarında, kubbe şeklinde, ortası göbekli, et renginde lezyonlarla seyreden döküntülü bir hastalıktır. Bu döküntüler genlikle ağrısızdır ve bazen kaşıntılı hal alabilir.

  Molluscum contagiosum döküntüleri kaşınarak tırnak aralarında yerleşip cildin diğer bölgelerine taşınabilmektedir.

  Molluscum contagiosuma ait döküntüler bazen kendiliğinden veya kaşımakla kanayabilmektedir. Bazan de lezyonlar geçerken ciltte iz bırakabilmektedir.

  Her 10 olgunun birisinde döküntülü lezyon çevrelerinde “egzema”gelişebilir. Gelişen bu egzemalarda bazen bakteriyel enfeksiyonlar da gelişebilir.

  Vücudun değişik yerlerinde görülen molluscum contagiosum hastalığı kişilerde başkalarına bulaştırma korkularından dolayı psikolojik etkilere, sosyal problemlere ve utanmalara da yol açabilmektedir.

  Molluscum contagiosum geçtikten ne kadar süre sonra bulgu verir?
  Molluscum contagiosum virüsü alındıktan sonra ortalama olarak 2 ile 7 hafta arasında bulgu vermektedir. Bu süre 6 aya kadar uzayabilir.

  Virüs alındıktan sonra hastalık oluşturuncaya kadar geçen süreye “inkübasyon süresi” veya “inkubasyon periyodu” adı verilmektedir. Yani Molluscum contagiosum inkubasyon periyodu 2 hafta ile 6 aya arasında olabilir.

  Molluscum contagiosum nasıl teşhis edilir?
  Molluscum contagiosum en sık olarak jinekolojik veya dermatolojik muayene sırasında gözlemle tanınmaktadır. Kesin tanı yöntemi olarak döküntülü lezyon çıkartılması (biyopsi) sonrası patolojik değerlendirme istenebilir.

  Molluscum contagiosum patolojik değerlendirmesinde nelere rastlanır?
  Molluscum contagiosum patolojik olarak değerlendirilmesinde (“histolojik tanı”) stratum basale üzerinde epidermis’de “molluscum hücreleri”nin görülmesi ile konmaktadır.

  Molluscum contagiosum neden tedavi edilmelidir?
  Molluscum contagiosum enfeksiyonu bazen 6-8 hafta içinde, bazen de 2-3 ay içerisinde kendiliğinden kaybolabilmektedir. Ancak bazen6 aydan 5 yıla kadar kaybolmadan varlığını sürdürebilmektedir. Bu nedenle molluscum contagiosum enfeksiyonu görüldüğü zaman aktif tedaviye geçilmesinde fayda vardır.

  Özellikle genital alanda yayılan molluscum contagiosum hastalığı seksüel olarak başka kişilere geçmemesi için mutlaka tedavi edilmelidir.

  Molluscum contagiosum virüsü herpes virüsünden farklıdır…
  Herpes enfeksiyonları bir kez kapıldıktan sonra yıllarca cilt içinde yaşamlarını sürdürmekte ve zaman zaman kendiliğinden hastalık yapıcı konuma gelebilmektedir.

  Herpes (uçuk) enfeksiyonundan farklı olarak, ortaya çıkan molluscum contagiosum hastalığı tedavi edildikten sonra, başka bir kişiden yeni bir enfeksiyon kapmadıkça bir daha ortaya çıkmayacaktır.

  Molluscum contagiosum tedavisi sonrasında virüs vücuttan tam olarak atılmasına rağmen dokularda antikor oluşumu sağlanmadığından ötürü, başka bir kişiden virüsün tekrar alınması durumunda hastalık tekrar edebilmektedir.

  Molluscum contagiosum nasıl tedavi edilir?
  Molluscum contagiosum en sık olarak sıvı nitrojen veya nitröz oksitile lezyonların dondurulması ile tedavi edilmektedir.

  Döküntülü hastalıklarda uygulanılan dondurma tedavilerine“krioterapi” veya “freezing” adı verilir.

  Dondurma ile cilt üzerindeki çıkıntılı lezyonlar öldürülmektedir. Bu şekilde bazen birden çok uygulama gerekebilir.

  Krioterapi (dondurma) işlemi nispeten ağrısız, kolay ve rahat uygulanabilir bir işlemdir. Krioterapi (dondurma) sırasında lokal anestezi uygulamasına gerek bulunmamaktadır.

  Krioterapi işlemine “kriocerrahi” veya “criosurgery” adları da verilmektedir.

  Krioterapi sonrası ciltte renk değişimleri olabilmektedir.

  Molluscum contagiosum tedavisinde dünyada hangi ilaçlar kullanılmaktadır?
  Povidone- iyodin cerrahi sabunu ile enfekte cilt dokusu her gün 5 dakika süre ile yıkandığında lezyonlarda iyileşme saptanmaktadır. Bu uygulama iyot alerjisi olanlarda önerilmez.

  Lokal (bölgesel) olarak kullanılan diğer ilaç tedavileri:
  Trichloroacetic asit (Trikloroasetik asit)
  Podophyllin (Podofilin)
  Potassium hydroxide (Potasyum hidroksit)
  Cantharidin (Kantaridin)
  Benzoyl peroxide (Bezoil peroksit)
  Tea tree oil (Çay ağacı yağı)
  Tretinoin kremi
  Imiquimod (İmikimod, bir immun düzenleyici veya “immun-modulator”dür)

  Sistematik olarak uygulanılan ilaç tedavileri:
  Özellikle immun direnci düşük olan kişilerde, aids hastalığı taşıyanlarda ve immun supressif ilaç kullananlarda sistemik ilaç tedavileri gerekebilmektedir.
  Cimetidine (Simetidin)
  Griseofulvin
  Methisazone (Metisazon)

  Molluscum contagiosum lazer ile de tedavi edilebilir..
  Evet. Son yıllarda kullanıma giren “dye lazer” uygulamaları ile de molluscum contagiosum tedavi edilebilmektedir.

  Etkisini hızlı bir şekilde göstermesi, tedavi sonrasında depigmente lezyonları bırakmaması lazerin üstün özellikleri arasındadır. Pahalı olması ise lazer kullanımı için dezavantaj oluşturmaktadır.

  Molluscum contagiosumunuz var ise almanız gereken önlemler;
  Enfeksiyonu başkalarına yaymamak için bol bol ellerinizi yıkayınız. Kişisel hijyen hastalığı sevdiklerinize yaymanızı engelleyecektir.
  Molluscum contagiosum çıkıntılı döküntüleri yolmayınız, kaşımayınız. Yokunan veya tahriş edilen döküntüler içinde bulunan virüsler başkalarına bulaşabilmektedir.
  Özellikle el üzerinde lezyonlarınız var ise döküntülerin üzerinibandajla sarmanız başkalarına bulaşı engelleyecektir.
  Başkaları ile yakın temas gerektiren güreş, basketbol veya futbol gibi sporları yaparken de döküntülerin üzerini bandajla sarmanızdafayda olacaktır.
  Lezyonların üzerini kuru ve temiz tutunuz.
  Size ait havlu, gözlük, pantolon gibi elbiselerinizi asla başkları ile paylaşmayınız.
  Size ait tarak, gözlük, el sabunu gibi eşyelerınız da başkalarıyla paylaşmayınız.
  Vucut direnci (immünite) yükseltici alışkanlıklarıgeliştirmenizde fayda olacaktır.
  Döküntülü lezyonlarınızın üzerinde tüyler var ise bunu jilet veya elektroliz gibi yöntemlerle almayınız.
  Penis, vulva, vagina ve anus çevresinde lezyonlarınız var ise başkaları ile cinsel temastan uzak durunuz. Prezervatif kullanmanız geçişi engellemeyecektir.
  Her türlü şüpheli döküntülü lezyonların çıkması durumunda deneyimli bir hekimden destek almak için geç kalmayınız.
  Lezyonların tedavisi için rasgele ilaç kullanmaktan kaçınınız, internet sitelerinde önerilen bazı ilaçlar size zarar verebilir.

 2. #2
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Mesajlar
  2.776

  Standart

  Enfeksiyonlar - viral
  Molluscum Contagiosum
  Önemli Noktalar
  • Molluscum contagiosum viral bir deri enfeksiyonudur
  • Siğile benzeyen küçük tümörler genellikle derinin sıcak ve nemli olduğu üreme organları ve anüs çevresi ile koltukaltlarında oluşur
  • Tümörlerle birlikte egzama oluşabilir ya da çocukta egzamaya yatkınlık olması halinde tümörler daha da kötüleşebilir
  • Molluscum contagiosum tümörlerinin çoğu herhangi bir tedavi gerektirmeden 6 ile 9 ay içinde kaybolur ve herhangi bir iz bırakmaz M
  olluscum contagiosum nedir?
  Molluscum contagiosum, her yaştan kişiyi etkileyebilen viral bir enfeksiyondur. Deri yüzeyinde küçük siğile benzeyen tümör oluşumuna yol açar. Tümörler, göbek kısmı olan parlak ve inci beyazı kubbeler şeklindedir. Tümörlerin sayısıbir defada 3 ile 4’ten 50 ila 60’a kadar çok büyük değişiklik gösterebilir. Molluscum contagiosum tümörleri vücudun her yerinde oluşabilir. Ancak, üreme organları ve anüs çevresi ile koltukaltları ya da gövdenin yan taraflarında en yaygın olarak görülürler. Enfeksiyon egzamalı çocuklarda daha ağır seyredebilir. Tümörlerin etrafında egzama oluşabilir. Bu da, çocuğun tümörleri kaşımasına ve daha çok yayılmasına yol açabilir. Tümörler, sonunda, vücudun bağışıklık sistemi virüse karşı doğal antikor geliştirdiğinde geçecektir. Bu, birkaç haftadan birkaç yıla kadar sürebilir. Tümörlerin çoğu 6 ila 9 ay içinde yok olmaktadır. Bu süre egzamaya yatkınlığı olan çocuklarda daha uzun sürebilir.
  Nasıl önlenir?
  Molluscum contagiosum enfekte olan çocuktan diğerine geçen viral bir enfeksiyondur. Virüsün bulaşmasını önlemek için, enfekte olan çocuğun yüzme havuzuna girmemesi, banyo, havlu ya da yüz havlusunu evdeki diğer çocuklarla ortak kullanmaması gerekir.
  Nasıl tedavi edilir?
  Tedavisiz iyileştiği ve herhangi bir iz bırakmadığı için birçok vakada tedaviye gerek yoktur. Tümörlerin iltihaplanması ya da ağrıması veya buna bağlı egzamanın sorun yaratması durumunda, doktor tedavi önerebilir. Egzama hafif kortizonlu kremlerle tedavi edilebilir. Bazen doktor sıvı nitrojen ile tümörleri dondurabilir. Bununla beraber, tümörler iz bırakmadan kendiliğinden geçtiklerinden, uzun dönemli iz bırakan herhangi bir tedavi yöntemi uygulanmaması önemlidir. Yalnızca birkaç tümörün olması ve bunların yara bandının yapışkan kısmı ile kapatılıp, bandın hergün değiştirilmesi halinde, tümörler daha kısa sürede yok olacaklardır.
  Ayrıntılı bilgi
  Anne ve Çocuk Sağlığı Hemşiresi.
  Eczacı.
  Aile Doktoru.
  Cilt Hastalıkları Uzmanı.
  © 2002, Department of Dermatology, St. Vincent’s Hospital Melbourne, Victoria Parade,
  Fitzroy, Victoria 3065 Australia.

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Mesajlar
  2.776

  Standart

  Molluscum Contagiosum
  Molluscum Contagiosum

  Etken, Klinik ve Tanı
  Poxvirus grubundan olan molluscum contagiosum virüsü ciltte hafif bir lezyonla kendini gösterir. Bu etken cinsel ilişki dışında doğrudan vücut teması ve kontamine havluların ortak kullanımı ile de kişiden kişiye bulaşabilir. Kuluçka dönemi 7 gün ila 6 aydır. Tipik lezyonlar küçük, ortası pembe, beyaz(sıkınca içinden peynirimsi bir madde çıkar) papüller olarak gelişir ve genellikle alt karın, pubis, dış genitaller ve baldırların iç yüzünde yerleşir.
  Tipik lezyonların varlığında, klinik görüntü tanı koymak için yeterlidir. Ancak, şüpheli vakaların doğrulanmasında, sıkılınca lezyonun ortasından çıkan beyaz madde bir lam üzerine alınarak karanlık alan mikroskopunda bakılır ve “molluscum body” olarak adlandırılan klasik intrasitoplazmik inklüzyonların görülmesi gerekir.
  Bulaşma periyodu tam bilinmemekle birlikte, görünür lezyonlar olduğu sürece, bulaştığı kabul edilir.
  Tedavi
  Herbir lezyon iğne ile delinerek içindeki peynirimsi madde hafifçe sıkılarak çıkarılmalı ve içine fenol uygulanmalıdır.
  Korunma

  • Enfekte kişilerle ve onların kullandıkları havlu, yatak çarşafı, iç çamaşırı gibi eşyalarla fiziki temastan kaçınılmalıdır.
  • Çamaşırhanede ortak yıkanan ve kullanılan çamaşırların 55C’de 20 DK yıkanması ve yatak takımları ile iç çamaşırlarının mutlaka ütülenmesi önerilmelidir.


 4. #4
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Mesajlar
  2.776

  Standart

  Molluscum Contagiosum

  Molluscum contagiosum ( MC ) nedir?MC sık görülen kanseröz olmayan virüslerden kaynaklanan bulaşıcı bir enfeksiyondur. Derinin en üst tabakasında yerleşen bu virüsler deride kabartıların oluşmasına neden olur. Yapı olarak siğillere benzerler fakat değişik bir virüs tarafından oluşturulurlar (Pox virüs). Virüs deriye küçük çatlaklar veya kıl köklerinden girer.Moluscum Contagiosum (MC) döküntüleri neye benzer ?Molluscum genellikle küçük, et rengi veya pembe zeminde deriden kabarık, yuvarlak, kubbe şeklinde, sert kıvamlı döküntülerdir.En sık gövde, karın, kollar, kasıklar ve kalçada görülmekle birlikte tüm deri yüzeyinde görülebilir. İç organ tutulumu olmaz.Molluscum nasıl bulaşır?MC insandan insana tensel temas ile bulaşır. Molluscumu olan bireyle sık temas sonucu oluşan bu lezyonlar deri bağışıklığının tam gelişmediği çocukluk döneminde daha sık görülmektedir. Cinsel ilişki diğer bir bulaşma yoludur. Molluskum virüsünün cansız objelerle bulaşması çok nadir olmakla birlikte bildirilmiştir. Yüzme havuzu yoluyla bulaşma özellikle çocuklarda bildirilmiştir.Neden bazı insanlarda Molluscum görülürken diğerlerinde görülmüyor ?Molluscum virüsüne daha fazla maruz kalanlarda döküntü görülme riski artmaktadır. Deri bağışıklığının tam gelişmemiş olması çocuklarda sık görülmesinin diğer bir etkenidir. Sıcak ve nemli iklimlerde daha sık görülmektedir.MC tedavi edilmelimidir ?Dermatologlar MC lezyonlarının bulaşma ve artma riski nedeniyle tedavi edilmesini önerirler.Aslında hastalık kendiliğinden iz bırakmadan gerileyebilir. 6 ay ile 5 yıl arasında bir süre verilmektedir.Bağışıklığı baskılanmış bireylerde döküntülerin gerileme şansı daha düşüktür.
  Tedavi şekilleri:
  MC sıvı nitrojenle (kryoterapi), asitlerle yakma, elektrokoter, küretaj gibi cerrahi veya yüzeysel sürülen antiviral ajanlar, immün uyarıcılar veya retinoidler ile tedavi edilebilirler. Tedavinin 3-6 hafta ara ile tekrarı gerekebilir. Tedavi edilen bireylerin tekrar MC tarafından enfekte edilme olasılığı vardır. Bu nedenle sadece birkaç adet MC büyümesi olduğunda tedavi başlatılırsa hastalığın kontrol altına alınması kolaylaşır.


Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
doğal tedavi, bitkisel tedavi, sağlık bilgileri, himalaya tuzu, epimediumlu macun, çay ağacı yağı, Aloevera, şifalı bitkiler, alternatif tıp, vücut sağlığı, tuz lambası, gazete haberleri