Kuyruk Sokumu Ağrıları, kuyruk sokumu kırığı kuyruk sokumu çekme kuyruk sokumu teda - Sayfa 2
Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
IndirX
bitkisel tedavi
bitkisel tedavi
Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12
Toplam 16 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 16 arasi kadar sonuc gösteriliyor
The SORULAR page is where you will Sorularınızı bu bölümde sorabilirsiniz
 1. #11
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimd??? İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  19.927

  Standart

  Alıntı YILMAZ Nickli Üyeden Alıntı
  bayan arkadasımın 10 ay once kuyruk sokumu kemıgı sorun verdı son zamanlarda catlak veya kırık oldugu soylendı .su an ıse sag dız kapagı altından ıtıbaren ıstem dısı bacak saga sola donup duruyor hasta engel olamıyor .nedenını anlamadık.bu ılacların faydası olurmu lutfen cewap yazın her aktarda bulunurmu.
  Ozon Forte masaj yapın ve Kırkkilit Forte, Kordisep Forte, Gökçek Aloe Vera Jel ve Gökçek İksir, Kemik Çayı ve Enfeksiyon Çayı kullanmanız gerekir.Barsak Mantar ve Bakterileri toksik maddeler üretir ve Karaciğer bu toksik maddeleri arıtmaz ise diğer organlara depolanır ve organlarda çeşitli rahatsızlıklar görülmeye başlar. Günümüzde Bakterilerin teşhisi kan, idrar ve gaita tahlilleri hemen yapılabilir, fakat mantarların teşhisi hemen hemen imkansız ve ancak belirtileri ve dilden anlaşılabilir.Kimyasal ilaçlar ve yanlış beslenme mantarları çoğaltır ve vücudun asit-baz dengesini bozulur ve oluşan asitik ortamda mikroplar hızlı çoğalırlar.Artı o bu şu diyet değil Peygamber Diyetine göre beslenmek gerekir, yani günde sadece 2 öğün ve ara öğün yok ve her lokmayı en az 30 defa çiğnemek gerekir.Peygamber Diyetinde kişi de 1 gram yağlanma olmaz çünkü bünyemiz yağları yakıcı leptin salgılar.Aksi halde çok yoğun cüruf oluşur.Cüruflu ortamda ise bakteri, virüs ve mantarlar çok kolay çoğalır ve bağışıklık sistemi zayıflar, kişi önce halsiz, dermansız, yorgun olur ve aşırı uyur sonra ise birçok hastalığa yakalanır.

 2. #12
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Mesajlar
  2.776

  Standart

  Bel bölgenizdeki ağrı, omurganızdan veya iskelet yapınızdan kaynaklanmıyorsa, problemin nedeni kuyruk sokumu olabilir. 3 küçük kemikten oluşan kuyruk sokumuna cerrahi müdahalenin yetersiz kaldığı vakalarda, elle yapılan tedavi çözüm oluyor. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doktor Elif Gürkan, yöntemi hurriyet.com.tr'ye anlattı.cigdemisler

  Uzman Doktor Elif Gürkan, ilki 10 yaşındayken ikincisi de 32 yaşındayken düşerek kırmış koksiks yani kuyruk sokumu kemiğini. Kendisine 10 yaşında müdahele yapılmamış. Yıllarca oturmakla artan ağrı çekmiş. Tedavisini tam olarak bulamayacağını düşündüğü için de ağrısıyla yaşamaya çalışmış. Ancak ikinci düşmeden sonra ağrı dayanılmaz hale gelmiş. Çaresini ise Paris'te bulmuş. Hocası Profesör JY Maigne, kuyruk sokumuna enjeksiyon yapmış ve ondan sonra hiç ağrısı kalmamış.Şu an röntgende kuyruk sokumu kemiğinin hem kırık hem de çıkık olarak göründüğünü belirten Gürkan, sert yere ve uzun oturmamaya dikkat ederek hayatını ağrısız olarak sürdürebiliyor. Kuyruk sokumu ağrısını çok iyi bildiği için uzmanlığında bu bölgenin tedavisine de ağırlık veriyor ve Fransa ve ABD'de yaptığı çalışmalar, edindiği tecrübelerle aynı sorunu yaşayan hastalara çare oluyor. Özellikle hamile kadınların bir numaralı doktoru, çünkü hamilelik kuyruk sokumu bölgesinde değişim yaratıyor. Oluşabilecek ağrıyı gidermek için ilaç alamayacakları için hamile kadınların elle tedaviden aldığı sonuç, diğer hasta grubunun aldığı sonuçtan daha değerli oluyor.

  Kuyruk sokumu kemikleri çok ince ve kırılgan

  Kuyruk sokumunda ne gibi sorunlar oluşuyor? Öncelikle bu bölümde nasıl bir yapı olduğunu bilmek gerekiyor. Kuyruk sokumu kemikleri 3 küçük kemikten oluşuyor. Bu kemikler birbirine bağlarla bağlanıyor. Elif Gürkan, aslında bu bağları disk olarak adlandırdıklarını ancak bundan omurlardaki diskleri anlamamamız gerektiğini, çünkü bu yapıların daha küçük ve ince olduğunu söylüyor.Kemikler diğer kemikler gibi güçlü olmadığı için bir yere çarpmayla, sert bir yere oturmayla zarar görebiliyor ve diskler birbirinden ayrılıp kopabiliyor. Kuyruk sokumu kemikleri kırılabiliyor.


  Kadınlarda daha sık

  Genelde kadınlarda sık görülüyor. Kadında kalçalar biraz daha yanlarda olduğu için kuyruk sokumu kemiği çarpmalara daha açık durumda bulunuyor. Erkekler kalçaları dar ve kapalı olduğu için biraz daha şanslı bu konuda. Onlarda da yine bir düşme söz konusu olduğunda, kayak yaparken, futbol oynarken alınan bir darbe oluşması için neden. Masanın köşesine çarpmak, sert bir zemine oturmak gibi nedenlerle de oluşabiliyor.

  Kuyruk sokumu ağrısı en çok hamile kadınların sorunu

  Kuyruk sokumu ağrısı özellikle hamile kadınları çok etkiliyor. Çünkü vücutta hormonal değişim yaşanıyor. Hamile kadında Relaxin adı verilen hormon salgılanmaya başlıyor ve eklemler gevşiyor. Aslında bu vücudun doğuma hazırlanması demek. Ağrının hamileliğin ilk aylarında oluşabileceğini belirten Gürkan, "Otururken, yatakta bir yandan diğer yana dönerken hissetirebilir. Kişi uyumakta zorluk çekebilir. Sanki o bölgede bir apse varmış gibi. Özellikle oturup kalkarken, pozisyon değiştirirken o kemiklerin yerinden oynayıp birbirine sürtmesi sonucu çok şiddetli ağrı doğar. Ağrı kesici alamadıkları için çok rahatsız edicidir. Normalde hamile kadınlar, hamileliklerinin 6. 7. ayına kadar çalışabilirler ancak bu ağrı çalışmayı da imkansız haline getirir." diyor.

  Ağrının doğru teşhisi şart

  Kuyruk sokumu ağrısının teşhisi uzmanlık gerektiyor. Başka iskelet sistemi ağrıları da var. Kalçaların içindeki eklemler de açıldığı için bu ağrıyla karışmaması gerekiyor. Her iki kalçanın ortasındaki küçük kemikte dokunmakla hissettiren ağrı olması, hasta otururken ağrısının artması, oturur kalkarken ağrısının oluşması gerekiyor. Çoğu hastanın bu durumu "bıçak saplanması" olarak tarif ettiğini kaydeden Gürkan, "Bu konuda uzman doktorun muayenesi ve tecrübe çok önemli. Önce bel yani omurga muayenesi yapıyoruz. Kalça eklemleri ve kasıkta kemiklerin girdiği eklemleri kontrol ediyoruz. Onlarda birşey olmadığını garantiye aldıktan sonra kuyruk sokumunu kontrol edip, tam anlamıyla kuyruk sokumu ağrısı olduğundan emin oluyoruz. Hastanın öncesindeki problemleri, yürüyüşü oturması kalkması çok önemli. Omurgasının duruşu, dışardan baktığın zaman şekli, normalliği anormalliği kamburluğu kilosu etkili faktörler." diye konuşuyor.

  Tedavisi elle doğru yere ulaşıp kemikleri yerine oturtmak

  Peki nasıl tedavi ediliyor? Gürkan tedavisi ile ilgili olarak şu açıklamayı yapıyor:
  "Hamilelerde tedavi çok doğal, makattan müdahale ederek düzeltmekle yapılıyor. Sadece kemiği değil yanlarındaki spazm olmuş kaslara da masaj yapılıyor. Özel, tekniği olan bir masaj bu. Hastayı son derece rahatlatıyor. Bir çıkık varsa yerine oturtuluyor. Kesinlikle çok güvenli ve anesteziye gerek kalmadan uygulanan bir tedavi bu." diyor.
  Bütün dünyada bu yöntemin uygulandığını vurgulayan Gürkan, yöntemin uzman kişiler tarafından yapılması gerektiği konusunda uyarıyor:

  "Bunu halk arasındaki çıkıkçıların yapmasına izin vermemek lazım. Çünkü bu insanlar anatomiyi bilemeyecekleri için hastaya zarar verebilirler. Bir de dışarıdan müdahale ederek yapmaya çalışıyorlar. Kırılma riski çok yüksek. İçeriden anatomiye uygun şekilde müdahale ederek kemikleri yerine oturtmak ve kasları rahatlatmak esas."


  Diğer hasta grubu için enjeksiyon uygulanıyor
  Hamile dışındaki hastalarda tedavi nasıl?
  "Öncelikle kuyruk sokumunun üç boyutlu tomografisi alınıyor. Küçük milimetrik enjeksiyonlarla o bölgedeki ödem çözülerek ağrıyı azaltılıyor. Enjeksiyonla yüzde 80 iyileşme sağlanıyor. İyileşme sağlanamayan yüzde 20'lik hasta grubunu yine elle tedavi ediyoruz. Bu yüzde 95 iyileştiriyor. Geçmeyen yüzde 5'lik hastaya ise ameliyat gerekebiliyor. Tecrübeli bir cerrah tarafından yapılırsa ameliyat ağrı tamamen yok oluyor."


  Haftada 2-3 seansta ağrı kalmıyor

  Manuel yani elle tedavi 10 dakika sürüyor. Haftada 3 seans uygulanıyor. Bazı hastalara 2 seans yeterli oluyor. Enjeksiyon tedavisi ise 1 saat süren bir tedavi.
  Kuyruk sokumu ağrısının bir de psikolojik boyutu var. Bu ağrının takıntı haline gelmeye meyilli bir ağrı olduğuna dikkat çeken Elif Gürkan, "Tıpta psikiyatrik olarak bilinen bir konu. Bizim uyguladığımız tedavi çerçevesinde psikolojik yardım da gerekebiliyor." diyor.


 3. #13
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Mesajlar
  2.776

  Standart

  Kuyruk sokumu ağrısına son

  Sürekli oturarak çalışanlarda, kuyruk sokumu üzerine düşenlerde ve bu bölgeyi sert bir yere çarpanlarda daha sık rastlanan kuyruk sokumu ağrılarının nedenleri ve tedavi yöntemleri..

  Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Doktoru Uzm. Dr. Elif Gürkan, tıpta koksigodini diye adlandırılan kuyruk sokumu ağrısı hakkında bilgi verdi.

  Kuyruk Sokumu Ağrıları Neden Oluşur?

  Kuyruk sokumu ağrıları omurganın en alt seviyede yerleşmiş 3 küçük kemiğinden kaynaklanır.Bu ağrılar sürekli oturarak çalışan insanların, doğum sonrası hanımların, kuyruk sokumu üzerine düşen veya sert bir yere çarpanların büyük sorunudur. Çünkü bu küçük kemik arasındaki eklemlerde oynamalar ve hatta çıkıklar oluşur. Özellikle oturur pozisyondan kalkarken şiddetli ağrı yapar. Bu problem özellikle yolculuk , sinema, tiyatro gibi uzun süre oturmak gereken yerlerde artar. Bazı hastalarda ise ilginç bir şekilde başlatıcı hiçbir neden yoktur.Halk arasında çoğunlukla kuyruk sokumunda kırık olduğu düşünülen durumlar aslında çıkıktır. Çünkü düşme ile eklemler zedelenmiş, kemikler arasında gevşeklik ve çıkık gelişmiştir.Ağrı başlayınca uzun sürer 1-2 yıl rahatsız edebilir. Hatta daha uzun yıllar ve hayat boyu sürebilir.

  Teşhisde Ne Yapılır?

  Teşhis için dinamik röntgenler çekilir ve aradaki açı farkı ölçülerek enjeksiyon için karar veririlir. Uygun seçilmiş hastalarda yapılacak özel enjeksiyonla % 80 başarı sağlanır.
  Tedavide Ne Yapılır?

  Tedavide Fransız Doktor Jean Yves Maigne’nin buluşu olan ve özel bir teşhis ve tedavi olan kuyruk sokumu (koksiks) enjeksiyonları kullanılmakta.Burada farklı olarak ağrının kuyruk sokumunda hangi parçadan kaynaklı olduğu bulunur ve bu bölgeye enjeksiyon yapılır. Enjeksiyon sırasında tıpta skopi veya bilgisayarlı tomografi denen yöntemlerin rehberliğinden yararlanılır. Bunlar doğrudan o bölgeyi ışın altında görerek problemli bölgeyi tespit ederek yapılan enjeksiyonlardır. Enjeksiyon süresi 5 dakikadır. Bu bölge sinir ve damarsal yapılar yoğun olmadığından risk yok denecek kadar azdır. Enjeksiyondan sonraki 1-2 hafta içinde ağrı hızla geriler. Nadiren ikinci enjeksiyon gerekir.
  Kuyruk sokumunu Çekme ve Manuel tedavi yöntemleri;

  Enjeksiyon tedavisine cevap vermeyen az sayıda hasta vardır. Uygun olduğu düşünülen hastalara manuel yani elle tedavi uygulanabilir. Bu tedavi çoğunlukla birden fazla kez yapılırsa sonuç alınabilecek bir yöntemdir. Bilinçsiz kişilere yaptırmak doku hasarına yol açabilir. Özel bir eğitim ve tecrübe gerektirir.Oturma simidi uzun süre oturanlarda yardımcıdır, tedavi edici değildir, koruma amaçlıdır.Bu hastalarda nadiren cerrahi tedavi gerekir. Kuyruk sokumu ağrısı olan hastada ilk tedavi olarak kemiğin çıkarılması düşünülmez çünkü leğen kemiğinin içindeki organları alttan destekleyen kasların yapışma noktasıdır. Çıkarılması durumunda vücuda gerekli bir doku alınmış olur.
  Kuyruk Sokumu Ağrıyan kişiye sorulabilecek sorular;


  • Kuyruk sokumu ağrınız ne zaman başladı?
  • Ağrı oturmakla artıyor mu?
  • Ağrı oturur konumdan kalkarken özellikle artıyor mu?
  • Mesleğiniz sürekli oturmayı mı gerektiriyor?
  • Başlatan bir zorlanma, düşme, sert zemine çarpma var mıydı?
  • Bayanlar için hamilelikle ve doğumla ağrının başlamasının ilgisi var mı?
  • Çocukken kuyruk sokumu üzerine düştünüz mü?
  • Düştükten sonra ağrı belli aralarla tekrar etti mi?
  • İlaç tedavisi veya herhangi bir işlem yaptırdınız mı?
  • Gece uyandıran bir ağrı var mı?
  • Ağrıyı bel ağrısı ile karıştırmamak gerekir. Tam ağrıyan yeri gösterir misiniz?

 4. #14
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Mesajlar
  2.776

  Standart

  Kuyruk sokumu ağrısı (Poçik kemiği ağrısı- Koksydnia-Koksigoydnia) neden olur? Nasıl tedavi edilir?
  Doç. Dr. Sezai Leventoğlu
  Gazi Üniversitesi Tıp fakültesi Genel Cerrahi AD Öğretim üyesi-Ankara

  Kuyruk sokumunda ağrı sık görülen ağrılı ve rahatsız bir durum olup kolaylıkla teşhis edilebilir. Bazen destek tedavisi ile haftalar ya da aylar boyunca sorunsuz gidebilir. Uzamış şikayetlere bağlı agresif tanısal testlere ya da girişimlere gerek duyulmamaktadır. Pek çok yayın bu konuda tek tük vaka olarak bildirilmektedir.
  Koksiks dediğimiz kuyruk sokumu kemiğinin ya direkt düşme-travmaya bağlı ya da normal doğum esnasında incinmesine bağlı ağrı ortaya çıkmaktadır. Özellikle oturma pozisyonuna bağlı olarak da ortaya çıkabilmektedir. Yani sandalyede uzun sureli oturma ya da kaykılarak oturma da bu ağrının sebepleri arasında yer almaktadır.
  Genel popülasyonda görülme sıklığı maalesef bildirilmemiştir. Sıklıkla aile hekimleri yılda bir veya iki kez böyle vaka ile karşı karşıya kalmıştır. Koksik yani kuyruk sokumu ağrısı adölasan ve yetişkinlerde sıklıkla görülmektedir. Travma ve vajinal doğum nedeni ile kadınlarda 5 kat daha fazla görülmektedir. Obesite yani şişmanlık ve de oturma pozisyonu değişkenlik gösteren bireylerde daha sık görülür.
  Nedenleri incelendiğinde en çok suçlanan yanlış oturma pozisyonuna bağlı kuyruk sokumu kemiğine dışardan travma uygulanması sonucu ezilme, çıkık, kırılma oluşmasıdır. Bunun sonucunda burada inflamasyon ve çevre kaslarda spazm (kasılma) meydana gelmektedir.
  Diğer nedenler incelendiğinde
  · Tekrarlayan küçük travmalar- kötü pozisyonlarda sert ve uygun olmayan yüzeyli yerlere uzun süreli oturma ki sıklıkla uçak ve araba yolculuklarında, yanı sıra ders çalışmak ya da bilgisayar başında uzun süreli oturarak vakit geçirmek, uzun süreli bisiklet binmek gibi durumlarda ortaya çıkmaktadır. Bu küçük travmalar inflamasyonu ve kas spazmını şiddetlendirmektedir.
  · Vajinal yoldan doğum- doğum kanalından arka tarafa uygulanan basınç nedeni ile oluşabilmektedir.
  · Dejeneratif eklem hastalıkları-
  · Somatizasyon (yansıtma)-Depresyon, aile, iş ve gündelik yaşamdaki stresin bu bölgeye yansıtılması
  Sık görülmeyen nedenler arasında retrorektal kitle yani makat ile kuyruk sokumu arasındaki kitlelerde (kordoma, dermoid kist, tailgut kist gibi) ya da buradaki eklemlerde kalsiyum kristallerinin birikmesi sonucunda ortaya çıkan kuyruk sokumu ağrısı sayılabilir.
  Ağrı ve hassasiyet kuyruk sokumuna loklizedir. Özellikle uzun süreli oturma, yaslanarak-kaykılarak oturma sonucu kuyruk kemiğinde ağrı şikayeti olacaktır. Dışkılama ve seksüel ilişki sırasında sıklıkla ağrı duymaktadır. Bazen bu ağrılar prostat ya da pelvik iltihabi hastalığı taklit etmektedir.
  Tanı rektal muayene ile konulmaktadır. Rektal muayenede kuyruk sokumu kemiği işaret ve başparmak arasında kavranarak harekete ettirildiğinde ağrının veya hassasiyetin varlığı araştırılır. Sıklıkla bu eklem hareketlidir, 13 derecelik normal bir açısı mevcuttur. İnflamasyon yoksa ağrı ve hassasiyet olmamaktadır.

  Akut travmaya bağlı ortaya çıkan ağrılarda bu bölgeye buz torbası uygulanması, antiinflamatuar ilaç kullanılması sıklıkla yeterli olmaktadır. Haftalar ve aylar içinde ağrı azalarak kaybolmaktadır.
  Kronik kuyruk sokumu ağrılarında hastalar sıklıkla algoloji merkezlerine, ortopedistlere, fizik tedavi uzmanına hatta beyin cerrahisi uzmanlarına başvurarak sorunlarını çözmeye yönelik yardım istemektedir. Ancak bu konu özellikli bir durum olup sıklıkla kolorektal cerrahi uzmanları tarafından irdelenip tedavi edilebilmektedir.
  Radyolojik görüntüleme yöntemleri özellikle otururken ve ayakta lateral yan grafide kuyruk sokumu kemiğinin derecesi özellikle oturur pozisyonda 25 dereceden fazla olması anlamlıdır.
  Lokal injeksiyonlar- lokal anestetik, steroid ve dekstrozdan oluşan kokteyl injeksiyonlarından hastalar fayda görmektedir. 35 vakalık serimizde hastalarımızın bu bölgesine uyguladığımız injeksiyon sayesinde %80-85 oranında yanıt almaktayız.
  Manipulasyon,Masaj- rektal yoldan kuyruk sokumu kemiği eklemine yapılan masajlar sayesinde bu bölgedeki spazmda azalma tespit edilmiştir.
  Kuyruk sokumu kemiğinin çıkarılması-Koksigektomi- Kuyruk sokumu kemiğinin çıkarılması en son çare olup ancak önerilmemektedir. Çeşitli serilerde başarı oranı %37-65 oranında bildirilmiştir.

 5. #15
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimd??? İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  19.927

  Standart

  Alıntı cananbaba Nickli Üyeden Alıntı
  ibrahim beyden ozon yağı, iksir, jel, kapsüller ve çaylar geldi kullandım, ozon yağını süremeye başladığım andan ihtibaren hemen rahatlama oldu.Kendimi çok çok iyi hissedimeye başladım ve bu inançla devam ettim.2 ayda 4 takım iksir jel kapsül ve çay kullandım.Hiçbir rahatsızlığım kalmadı.İbrahim beye minettarım, kendisini aradım 2-3 ay daha kullanın dedi bende kullanmaya devam ediyorum, bir rahatsızlığım kalmadığı halde ileride bir nüks etmesin diye
  Canan hanım aslında 2 ayda tamamen iyileşmişti, fakat rahatsızlık yenilenmesin tedavi kalıcı olsun diye kendisine 2-3 ay daha iksir, jel, kapsül ve çayları kullanın dedim.Oda kullandı şimdi herhangi bir rahatsızlığı yok.

 6. #16
  gokceksifa4 Çevrimd??? İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jul 2016
  Mesajlar
  1.200

  Standart

  Alıntı Uğur Ali Aysal Nickli Üyeden Alıntı
  selam hocam kuruk kemiğimi biraz üstü fazla uturduğum zaman ağrıyor huzursuzluk var kuyruk yerinden çıkmış ola bilir kalçalrın da ağrıyor ne önerorsiniz
  Aleyküm selam, Söğüt Seti - İ kullanmanız gerekir.
  Gökçek İksir,Aloevera Jel,Söğüt Kapsül,Boswellia Kapsül,Atkuyruğu Karışımlı Çay,Isırgan Karışımlı Çay,Ormus İndigo

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 5
  Son Mesaj: 01-17-2012, 16:20
 2. Cevaplar: 8
  Son Mesaj: 01-02-2012, 09:49
 3. Cevaplar: 7
  Son Mesaj: 01-02-2012, 09:47
 4. Cevaplar: 8
  Son Mesaj: 01-02-2012, 09:39
 5. Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 03-07-2011, 10:53

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
doğal tedavi, bitkisel tedavi, sağlık bilgileri, himalaya tuzu, epimediumlu macun, çay ağacı yağı, Aloevera, şifalı bitkiler, alternatif tıp, vücut sağlığı, tuz lambası, gazete haberleri