Kronik Yaralar, Bası Yarası, Dekübit Ülser, Müzmin Yaralar, deri ülseri
Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
IndirX
bitkisel tedavi
bitkisel tedavi
Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor
The SORULAR page is where you will Sorularınızı bu bölümde sorabilirsiniz
 1. #1
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimiçi İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  19.927

  Standart Kronik Yaralar, Bası Yarası, Dekübit Ülser, Müzmin Yaralar, deri ülseri

  Alıntı Vedat Demirci Nickli Üyeden Alıntı
  CİLT KANSERİ
  Sayın Yetkili;
  Ben Vedat SAKARYA
  82 yaşlarında bir ninem var. Kaş üzerinde bir yarası vardı , büyüdü ve gözüne kadar geldi. Ağrı yapıyor, sulanıyor, yazın sinek kurt atıyor. Zakkum yaprağının iyi geldiğini söylediler, sizin bu konuda bir bilginiz varmı? Ninem ağrısı kesilse yara önemli değil diyo, kadıncağız onunla yaşamayı kabullenmiş veya umudunu kesmiş, yardımcı olabilirseniz sevinirim.
  Zakkum üzerine çok araştırma yaptım ama tedavi maksadıyla kulanılması mümkün değildir ve zehirlidir. Müzmin yaraları iyileştirmek için Gökçek İksir artı karakafes kremi iyi gelir. Ozon Forte sürün ve Enginar Forte, KOLOREX Forte, Spirulina Forte, Gökçek Aloe Vera Jel ve Gökçek İksir, Damar çayı ve Enfeksiyon Çayı kullanmanız gerekir.Barsak Mantar ve Bakterileri toksik maddeler üretir ve Karaciğer bu toksik maddeleri arıtmaz ise diğer organlara depolanır ve organlarda çeşitli rahatsızlıklar görülmeye başlar. Günümüzde Bakterilerin teşhisi kan, idrar ve gaita tahlilleri hemen yapılabilir, fakat mantarların teşhisi hemen hemen imkansız ve ancak belirtileri ve dilden anlaşılabilir.Kimyasal ilaçlar ve yanlış beslenme mantarları çoğaltır ve vücudun asit-baz dengesini bozulur ve oluşan asitik ortamda mikroplar hızlı çoğalırlar.Aksi halde çok yoğun cüruf oluşur.Cüruflu ortamda ise bakteri, virüs ve mantarlar çok kolay çoğalır ve bağışıklık sistemi zayıflar, kişi önce halsiz, dermansız, yorgun olur ve aşırı uyur sonra ise birçok hastalığa yakalanır.

 2. #2
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimiçi İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  19.927

  Standart

  Bası Yarası ( Dekübit Ülser )


  Bası yaraları adından da anlaşılacağı gibi vücudumuzn herhangi bir yerinin uzun süre basıya maruz kalması sonucu, bu bölgede olşan yaralara verilen isimdir.

  Neden Oluşur?
  Bası yaralarının temel mekanizması, maruz kalınan basıdan (basınçtan ) dolayı, kan dolaşımının basıya maruz kalan bölgede azalması ve durmasına bağlı olarak zaman içerisinde, kanlanamayan doku alanında meydana gelen ölüme bağlı olarak oluşan yaradır.
  Doku ölümü zaman içerisinde gelişir ve bilinenin aksine ölüm sıklıklla, ilk olarak ciltde değil sizin göremediğiniz cilt altı dokuda ve özellikle kas dokusundadır. Bu yüzden dolayı çoğunlukla olay hasta yakınları tarafından farkedilemez.
  Etkilenmenin ilk olarak kas dokusundan kaynaklanmasının sebebi ise cilt dokusunun kanlanamamaya kasa göre daha dayanıklı olduğu içindir.
  Bulgular
  Bası yarasında ile bulgu ciltde meydana gelen kızarıklıkdır ve bu kızarıklık cilde basmakla solmaz. Daha sonra bası önlenemez ve devam ederse ciltde soyulmalar ve bazen büller başlar.
  Bu seviyeye kadar olan bası yaraları pansuman ve ilaç kullanımı ve bölgenin basıdan korunması ile düzeltilebilir.
  Zedelenme süreci devam ederse, cilt altı yağ dokusu ve kaslara kadar yara alanı görünür hale gelir ve bahsettiğim gibi kaslar ilk etkilenen olduğu için bu süreçte bir anda üst tarafı dar alt tarafı geniş kocaman bir yara haline gelir ve süreç daha da ilerlerse kemik dokuda da çürümeler başlar.
  Bkz: http://www.phc-online.com/v/vspfiles...tus-stages.gif
  Kimlerde Olur ?
  - Bası yarası çoğunlukla ileri yaşa bağlı halsiz düşen ve yatalak kalan insanlarla, felç sonucu yatalak kalan her yaş grubundaki insanlarda meydana gelir.
  - Sıkı yapılan bir alçının bile bası yapması sonucu bası yarası meydana getirmesi mümkündür veya sağlıklı bir insanın deney amaçlı yatağa bağlayı sağa sola dönmesini engellerseniz bu kişidede günler içinde bası yarası oluşmaya başlar.
  - Felçli kişilerde duyu olmadığı için yaranın oluşum esnasındaki ağrı duyulmaz ve bakımları dikkatli yapılmıyorsa yaralar başta farkedilmeyebir.
  - Ayak şekil bozukluğu olan kişilerde basınç dağılımındaki bozumaya bağlı olarak ayaklarda, tekerlekli sandalyede sürekli oturmaya bağlı kalça bölgesinde, yoğunbakımda uzun süre yatan hastalarda bası yarası oluşabiliyor.
  - Bası yaraları vücudun her yerinde oluşabilir. Ör: Kulaklarda, kafa bölgesinde , bileklerde , dizlerde, ...
  - En sık kalça bölgesinde oluşur.
  Havalı yatak kullanımı koruyucu bir yöntemdir, oluşan yaranın tedavisinde etkisi yoktur.
  Havalı yatak mevcut diye hasta hep aynı şekilde yatamaz , havalı yatak oldupunda bile hep aynı pozisyonda yatılırsa bası yarası oluşabilir.
  Önlemler
  - Bası yarası oluşum riski olan hastalarda havalı yatak kullanımı, 2 saatde bir yapılan pozisyon değişimi, günlük düzenli vücut temizliği gereklidir.
  - Tekerlekli sandalyede 2 saatden fazla oturulmamalı, oturulması gerekiyorsada kollarda arada bir vücudu kaldırarak kalçalardaki basının azaltılması sağlanmalıdır.
  - Yatalak hastalar hareket ettirilirken sürtünmeden korunmalı mümkünse kaldırılarak hareket ettirilmelidir. ( sürtünmede farklı bir mekanizma ile yara oluşturabiliyor )
  - İdrar, dışkı temizliği titizlikle yapılmalı ve cildin bunlarla uzun süre teması önlenmelidir.
  - Beslenmeleri bol proteinli olmalı hastalar zayıf düşmemelidir.
  - Sık sık vücutlar kontrol edilerek oluşan en hafif yara durumunda dahi hemen doktora başvurulmalıdır.
  Cerrahi Tedavi
  Cerrahi tedavi olarak işk aşama ölü dokuların yara alanında uzaklaştırılmasıdır. Daha sonra yara seviyesine göre bakım veya yarayı kapatıcı ileri cerrahi tedavi uygulanır.
  Cerrahi tedavide püf nokta hastanın en az 2 hafta cerrahi sonrası yara bölgesinin üzerine yatamayacak olduğunun bilinmesidir ki hasta eğer bunu sağlayamayacaksa yapılacak cerrahi müdehale başarısızlıkla sonuçlanabilir.
  Daha ayrıntılı bilgi için plastik cerraha başvurunuz.
  Saygılar...

  Not: Yukarıdakiler genel açıdan bilgilendirmek amaçlı olup, kaynak niteliği içermez.

 3. #3
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimiçi İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  19.927

  Standart

  Diyabetik ayak yarası


  Şeker hastalığı günümüzde önemli bir popülasyonu etkilemekte, yaşam süresini ve kalitesini dikkate değer bir şekilde azaltmaktadır.
  Her ne kadar şeker değeri kontrol altında tutulsa dahi istenmeyen vücut zararları 10 yıldan sonra yavaş yavaş ortaya çıkmaktadır.
  Şeker hastalarında oluşan ayak yaralarını çoğunuzun duyduğu şeyler. Her ne kadar görmesenizde muhtemelen akrabanızdan veya komşunuzdan filancının ayağı kesildi, parmağı kesildi şeklindeki söylemleri duymuşsunuzdur.
  Neden Oluşuyor ?
  Malesef diyabetik ayak yarası bakımı kötü hastalarda ortaya çıkmaktadır. Bakımı kötü derken akla hemen pis hasta gelmesin. Bakım başlığı altında günlük ayak kontrolü, şekerin normal sınırlarda olması, uygun ayakkabı giyimi, perhize uymak gibi birçok madde mevcut.
  Mekanizmaya gelince; kabaca şekerin fazlası sinirlere zarar veriyor ve yıllar içinde ayaklarda his kaybı, ayak cildinin nemliğinde kaybolma ve ayak tabanındaki dokuda incelme oluyor. Yani ayağın korunma mekanizmasının zırhı deliniyor.
  Kuru kalan ayak çatlamaya meyilli oluyor ve bu çatlaklardan mikroplar rahatlıkla girebiliyor. Normalde mikrop girmesiyle oluşan ağrı bu hastalarda his kaybına bağlı olarak olsada hissedilmiyor ve erken önlem alamadan geniş alana mikroplar rahatlıkla dağılıyor.
  Mikrop dağılımı sonrası ayakta şişme, kızarma, ısı artışı oluyor. Süreç ilerlerse kemiğin mikrok kapması, parmakların gangrene gitmesi ve malesef kesilmesi sürecine kadar gidiliyor.
  Ne Yapmalı ?
  Ayağınızın zırhını yeniden oluşturun :
  1. Sık sık kremle nemlendirin
  2. Pamuklu hava alan sıkmayan çorap giyin

  3. Geniş taraklı sıkmayan ayakkabı giyiniz
  4. Her gece yatmadan önce ayna ile ayaklarınızı kontrol ediniz veya eşinize kontrol ettiriniz.
  5. En ufak aklınıza takılan kızarıklık, şişlikte en yakın plastik cerraha başvurunuz.
  Dİyabet öldürmekten daha çok süründürür. İyi bir yaşam için düzenli beslenme, yaşa uygun spor ve her ne kadar söyleyen doktor uymasada siz yine doktorun önerilerine uyabildiğinizce uymaya bakınız.
  Unutmayın doktorda bir insan ve önlemlere uymazsa aynı acı son onuda bekliyor...
  Saygılar...
  Not. Yukarıdaki yazı bilgilendirmek amaçlı yazılmıştır. Kaynak olarak kullanılamaz.

 4. #4
  igokcek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  igokcek Çevrimiçi İbrahim GÖKÇEK
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Bulunduğu yer
  istanbul fatih
  Mesajlar
  19.927

  Standart

  Bacaklarda venöz ülser yarası oluşumu ve tedavisi  Venöz ülser, plastik cerrahların ve kalp damar cerrahlarının sık gördüğü yaralardan biridir.
  Bu yaraya sahip hastalar bacakları çok şiştiği için kalp damar cerrahisine, sıklıkla da kalp damar cerrahlarının yönlendirmesi ile yara tedaivi için plastik cerrahlara yönlendirilirler.
  Çoğu hasta uzunca yıllar yaralarıyla beraber yaşar ve her gün bu yaralara pansuman yapmaya alışır hale gelirler.
  TEMEL MEKANİZMA
  Altta yatan sorun, kaza olsun veya hastalık olsun bir şekilde bacaklarımızda kirli kanı kalbe götüren toplar damarların çalışmasının bozulması ve ilerleyen zaman içerisinde de biriken bu kirli kan sonucunda hepimizin bildiği ödem gelişmesi yani bacakların şişmesi olayıdır ki ne oluyorsa bu bacakların şişmesinden dolayı oluşur.
  Daha ayrıntılı açıklayacak olursak; bacaklardaki kirli kanı taşıyan damarlarda kan birikmeye başlar ve bu damarlar biriken kan yükünden dolayı şişmeye başlar.
  Süreç devam ettikçe damardan dışarıya doğru sıvı kaçışı başlar ki bu kaçan sıvı çevredeki dokuda (ette) birikir ve zamanla bacak kalınlaşmaya başlar.
  Süreç devam ettikçe deriye doğru sıvı kaçışı olur ve insan cildi ymuşamaya va zamanla cildi soyulmaya başlar. İlerleyen süreçte bacaklarda aşırı şişme ve sıvı birikimine bağlı olarak ciltde yaralar oluşmaya başlar. Mikropların bu yaralarda çoğalması ile de akıntılı kötü kokulu yaralar halini alırlar. Bacaklarda kirli kan birikmesi devam ettiğinden bu yaralarda hep oluşur ve bu yüzden dolayı hasta bir türlü iyileşemez.
  KORUNMA YÖNTEMLERİ
  1. Varis çorabı mutlaka giyilmeli ki bu çoraplar bası yaparak kirli kanın bacaklarda birikimini azaltır.
  2. Vücutta sıvı birikimini arttıran aşırı tuzlu yemeklerden kaçınılmalı ve uygun diyet ile fazla sıvı birikimi önlenmeli.
  3. Fazla kilolar bacaklarda şişliği arttırır ki diyet ve hafif spor (yürüyüş) yaparak aşırı kilolardan kurtulmalıyız.
  4. Cildimizde meydana gelen kızarıklık ve ısı artışlarında hemen doktora başvurmalıyız. Erken tedavi ile yara oluşumunun önüne geçmeliyiz.
  5. İstirahat ettiğiniz sürelerde bacaklarınızı yüksekte tutarak biriken kirli kanın kalbe dönmesine yardımcı olarak bacaklarda şişlik oluşumunu azaltmalıyız.
  6. Sıkı çoraplar giymemeliyiz. Sıkı çoraplar kirli kanın geri dönüşünü azaltır.
  YARA TEDAVİSİ
  Venöz ülcer yaranız mevcut ise hemen plastik cerraha başvurunuz. Çünki:
  Mevcut yarada iltihap söz konusu ile antibiyotik kullanmalıyız.
  Yarada ölü doku birikimi oluşmuşsa tarafımızca yara temizlenmeli ve piyasada üçlü, dörtlü veya beşli sistemler halinde olan yaraların iyileşmesine yardımcı olan özel baskı yapıcı ve sonuçta kirli kanın birikmini azaltan bandaj sistemi kullanmalıyız.
  Yara geniş ise uygun şartlarda deri yaması (greft) ameliyatı tarafızca yapılmalı ve gerekirse ileri ameliyat yönemleri ile yara kapatılmalı.
  Son olarak unutulmamalı ki asla yeni bir damarınız olmayacak ve bu damar bozukluğunuz asla düzelmeyecek ki üzgünüm ama bir ömür boyu bacaklarınızda bu şişliklerin oluşmaması ve şişliklere bağlı ilerleyen süreçte yara oluşmaması için bahsettiğim koruyucu önlemlere mutlaka uymalı ve düzenli kalp damar cerrahisi kontrolü ve plastik cerrahisi kontrolü altında bulunmalısınız.
  Saygılar...
  Not: Yukarıdaki yazılar bilgilendrme amaçlı olup, kaynak amaçlı kullanılamaz.

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 41
  Son Mesaj: 12-24-2013, 16:01
 2. Cevaplar: 6
  Son Mesaj: 07-30-2013, 17:08
 3. Cevaplar: 5
  Son Mesaj: 01-03-2012, 09:21
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-02-2006, 12:41

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
doğal tedavi, bitkisel tedavi, sağlık bilgileri, himalaya tuzu, epimediumlu macun, çay ağacı yağı, Aloevera, şifalı bitkiler, alternatif tıp, vücut sağlığı, tuz lambası, gazete haberleri